Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Posel

Recenze: Posel

Vydáno: 18.10.2012 10:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš | foto: CinemArt

Je těžké přijmout odpovědnost za těžké kamarádovo zranění? Takovou situaci řeší v novém snímku režiséra Vladimíra Michálka Posel messenger Petr, jenž rád podněcoval riskantní závody po velkoměstských ulicích.

PoselRecenzoval/a Jan Jaroš dne 18.10.2012 10:00. Je těžké přijmout odpovědnost za těžké kamarádovo zranění? Takovou situaci řeší v novém snímku režiséra Vladimíra Michálka Posel messenger Petr, jenž rád podněcoval riskantní závody po velkoměstských ulicích. Hodnocení: 3.5

Posel

Posel
Drama
Česká republika, 2012 , 100 min.

Režie: Vladimír Michálek
Scénář: Marek Epstein
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Blue Effect
Herci: Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Jiří Vyorálek, Gabriela Mikulková, Jan Kolařík, Stanislav Zindulka, Pavel Kunert

Česká premiéra: 18.10.2012

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Podle scénáře Marka Epsteina natočil Vladimír Michálek snímek Posel, který sice vznikl v produkci České televize, avšak širokoúhlým formátem i dynamickým skladebným pojetím odpovídá poetice děl určených pro kina.
Posel staví na na nejednoznačné, rozporuplné postavě messengera, tedy doručovatele urgentních zásilek, jenž je rozváží na kole - Petr, jehož niterná pnutí a rozháranost velice věrohodně postihl Matěj Hádek, žije ve zpustlém podnájmu se svou přítelkyní, vysokoškolačkou Šárkou (Eva Leimbergerová), a dlouho odmítá přijmout odpovědnost za své činy, snad přesvědčen, že jejich přehlížením či odsouváním se vše vyřeší jakoby samo od sebe.
Petr žije v ustavičném napětí, potřebuje vzruch kolem sebe a tělesné vybití - to dokládají nejen pravidelné cyklistické tréninky, ale zejména zběsilé závodění na kolech, které podniká se svým kamarádem Igorem (Jiří Vyorálek) po městě za plného provozu - do té doby, než se Igor těžce zraní a skončí na invalidním vozíku. Petr se mu pak vyhýbá, odmítá jej navštívit, nechtěje si připomínat svou vinu. Petrovu složitou, výbušnou povahu dokládá hned úvodní scéna, kdy brutálně zmlátí mladíka, jehož podezíral, že chtěl ukrást kolo, třebaže on tvrdil, že si jej chtěl jen prohlédnout. Ale přitom právě Petr, když se ocitne v peněžní nouzi, krade kola neomaleně, aby je vzápětí prodal.
I dalšími činy prokazuje svou lehkovážnost i absenci zábran: ač sám vystudovaný inženýr, zlehčuje milenčinu snahu dostudovat, chtěl by ji přimět ke stejně nezodpovědné existenci, jakou vede sám. Ale přitom rozhodně nepatří mezi bezcitné vyšinutce, jak naznačuje překvapivě něžný, souznivý vztah s další přítelkyní - Sylvě (Gabriela Mikulková) obětavě pomáhá překonávat záchvaty mdlob pramenící z vážného onemocnění.
Šárka totiž, jako kdyby se pokoušela smýt Petrovo provinění, začala docházet za Igorem a pozvolna se do něho zamilovala, spokojena, že může pomáhat někomu, kdo si její pomoci cení - přestože jej nejprve kvůli opileckým výstřelkům nesnášela. Hrdost však Petrovi nedovolí, aby se pokusil nalézt nějaké přijatelné řešení, uraženě odchází...
Dobře napsaný scénář, opatřený věrohodně rozehranými zápletkami i uvěřitelně znějícími dialogy, oživily jak spontánní herecké ztvárnění a vizuální zpodobnění velkoměstského prostředí (Brno) s dominujícím lezením po střechách (kameraman Martin Štrba odvedl velice kvalitní práci), tak vypravěčské uchopení. Nejprve je až klipově dynamické, když evokuje ztřeštěnou omamnost riskantních jízd, později již zklidněné a poskytující větší prostor pro modelaci jednotlivých figur.
Ty ústřední jsou nepochybně životné a fascinují svou naléhavostí, i když některé vedlejší se mění v pouhé zábavné figurky - ať již se jedná o partu staříků, s nimiž Petr přichází do kontaktu, nebo obtloustlou, a proto nešťastnou, rozvádějící se paní, která se spřátelí s Petrovým kamarádem trenérem: dokonce s jeho pomocí nasedne na kolo a rozjede se po cyklistické dráze, i když má pak potíže s jeho zastavením. Také sporné může být vynechání rodinného zázemí - o Petrově nevíme vůbec nic, o Šárčiných rodičích, kteří platí drahá studia, probleskne jen verbální informace, jedině o Igora pečuje maminka, byť zprvu odmítaná.
Režiséru se podařilo do vyprávění vnést cenný punc opravdovosti, nelze jej podezírat z předstírání neexistující závažnosti ani z výrazového snobismu a pseudouměleckých póz. Každý okamžik příběhu je krevnatý a někdy až drsně životný, k tomu patří i nezastřeně otevřené sexuální scény, které ani v nejmenším nejsou vyumělkované, naopak strhávají svou bezprostředností i vášnivostí. Nahota není cudně ani pokrytecky skrývána. Zajisté má na tom svůj podíl i Petr, jenž se netají svou sexuální náruživostí a s dovedností zkušeného milovníka dokáže milenku vyburcovat k plnému smyslovému prožitku, a to dokonce i tehdy, kdyby zprvu nebyla milostným hrátkám z jakéhokoli důvodu nakloněna.
Posla považuji za přední filmařskou položku roku 2012, protože přináší cenné postřehy o životě v současnosti. Povolání messengera je sice možná pouhou módní kulisou, avšak výpověď, dotýkající se jak mravního ustrojení, tak dosud neskončeného hledačství, rozhodně přesahuje rozměr předem dané teze.

Český trailer filmu Posel

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bluray recenze: Nabarvené ptáče 9/10
Bluray recenze: Nabarvené ptáče doprovází dvouhodinový film o filmu Film Nabarvené ptáče vyšel jak na DVD, tak v Bluray verzi, přičemž obě vydání jsou dvoudisková. Bonusovému disku přitom jednoznačně vévodí dvouhodinový dokument 11 barev ptáčete, mapující průběh natáčení. čtěte zde
Vydáno: 05.06.2020 12:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
TV tipy: 5. 6. 2020 - 11. 6. 2020
TV tipy: Kryštůfek Robin prožil pád Londýna a ocitl se v království opic V následujícím týdnu se v televizích nedostane na žádnou zásadní premiéru, což trochu kompenzuje několik zapomenutých, ale zdařilých počinů. Mezi nimi se vyjímají Scorseseho propadák New York, New York a western Modré uniformy. ... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 23. týden
Kinopremiéry: Raoul Taburin volá mámu a prožívá ledovou sezónu Celospolečenský režim se pomalu rozvolňuje, v kinech se ale pořád nedají čekat žádné velké blockbustery. I proto je tento týden premiérově hodně slabý a ze čtveřice novinek opravdu žádná zásadně nevyčnívá. čtěte zde
Vydáno: 03.06.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 22. týden
Top 20 ČR: V době koronaviru se žije V síti Češi v kinech v době koronavirové vyhledávají hlavně domácí dokument V síti, který je trhákem první poloviny roku a nebýt omezení, trhal by divácké rekordy. čtěte zde
Vydáno: 02.06.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Top 10: akční filmy 2000 - 2009
Top 10: nejslavnější akční filmy let 2000 - 2009 V pokračování našeho seriálu o filmových žánrech se podíváme na desítku slavných akčních snímků z prvních deseti let nového milénia. čtěte zde
Vydáno: 30.05.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Král Artuš se ocitá za zrcadlem, kde hledá purpurový vrch (14.02.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Zloba a staříci popíjejí U zlaté rukavice a čekají dobrou smrt (16.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřela Vlasta Chramostová (06.10.2019 17:53 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Král džungle Robocop skládá zkoušku dospělosti a je prostě báječný (02.08.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: nezapomenutelné role Bolka Polívky (27.07.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Takový normální vozíčkář Kick-Ass se ocitá ve videodromu, kde prožívá lásku z Khon Kaen (12.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Slovenské filmové ceny ovládlo drama Tlumočník (07.04.2019 11:07 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Všichni vědí, jak mít nabito a vycvičit draka (20.02.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Černá komedie Úhoři mají nabito je zoufale nesoudržná a nevtipná (19.02.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Muži touží po skatech a tváři (19.09.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Rocker Jack Reacher se (ne)vrací do pensionu pro svobodné pány (22.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Milada utopila silný příběh ve špatné dramaturgii (03.11.2017 16:48 v Recenze | Premiéry)
- Trailer: Životopisné drama Milada v prvním traileru (25.09.2017 14:11 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Anděl Páně 2 vánočně naladí, dojem však kazí jalový děj (29.11.2016 20:41 v Recenze | Premiéry)
- Plakát a teaser: Karel Roden je Masaryk (21.10.2016 17:59 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Prázdniny v Provence jsou české wtf roku (15.09.2016 17:30 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   20/2020

Emma.
6/10

Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver