Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: nejlepší filmy a seriály roku 2022 podle filmserveru

Téma: nejlepší filmy a seriály roku 2022 podle filmserveru

Vydáno: 16.01.2023 12:30 v sekci Články | Žebříčky - Redakce | foto: Deadline

Se započatým novým rokem automaticky přichází i bilancování toho předchozího. Proto vám přinášíme výběr toho nejlepšího, co se podle nás v roce 2022 ve filmu a v televizi urodilo.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Tom Cruise ve filmu Top Gun: Maverick / Top Gun: Maverick
© CinemArt
Již podesáté přinášíme kompletní rekapitulaci roku, v níž jsme se pokusili sestavit žebříčky těch nejlepších a případně i nejhorších filmů a seriálů uplynulé sezóny. Náš výběr berte jako doporučení nebo inspiraci ke zhlédnutí něčeho, co z nějakého neznámého důvodu zůstalo vašemu filmovému zraku skryto, a my zároveň doufáme, že si z našich skromných žebříčků alespoň něco odnesete.
 

K jejich sestavení každý z redaktorů přistoupil svým vlastním způsobem, takže nečekejte jednotné kategorie či hodnotící kritéria, jelikož se u každého dotyčného liší.

Jan Varga

Patnáct nejlepších filmů roku 2022 v kině i mimo kino:
1) Poslední představení – nesentimentálně emotivní a krásně natočené indické drama o chlapci, který se snaží se svými kamarády postavit v chudé vesnici biograf. Film o lásce k filmu a ke starým kinům, jenž slouží jako pocta kinematografii i světovým režisérům, vypráví o cestě za svým srdcem navzdory rodinným tradicím a předurčenosti, plně obstojí i jako sociální drama se špetkou culinary cinema a zároveň svěže tematizuje film z materiálního hlediska a nevídaným způsobem zachycuje též smrt filmového média. 

2) RRR (Rise Roar Revolt) – akčně dobrodružný indický velkofilm vyprávějící o revoluci a jednom velkém přátelství v kolonizované Indii. Na kontrastu ohně a vody postavený příběh dvou mužů, stojících na opačných stranách barikády a vykreslených v souladu s nacionalistickým vyzněním filmu v podobě bezmála superhrdinů, překypuje spektakulární over-the-top akcí, která je ale dokonale přehledná a fantasticky nasnímaná, a také perfektními a nápaditými muzikálovými/tanečními čísly. Krom toho tento dějově našlapaný a z hlediska užitých motivů pestrý film definuje i bezbřehá fantazie a absolutní nestřídmost jeho tvůrců, která je během epického vyprávění o velkých činech a velkých emocích přetvořena v čistou radost a nadšení.  

Austin Butler, Tom Hanks ve filmu Elvis / Elvis
© Warner Bros.
3) Elvis – audiovizuálně strhující, výborně zahrané a od prvních okamžiků silně vtahující hudební životopisné drama, válcující veškerou konkurenci posledních let, v němž se perspektiva mladého Elvise Presleyho přirozeně doplňuje s perspektivou nespolehlivého vypravěče v podobě jeho úlisného manažera. Mistrovsky nasnímaná hudební čísla vynikají famózním střihem a celým filmem se vine téma nezlomné snahy o zachování vlastní výjimečné osobní a hudební identity, která je jako jediná klíčem k umělcově úspěchu a nesmrtelnosti. 

4) Trojúhelník smutku – možná je to střelba na až příliš snadné cíle, přesto tu dlouho nebyla vtipnější satira na současnou společnost, moderní trendy a kapitalismus, která by byla takhle ostře jízlivá a nekompromisní. Mnohovrstevnatý film o nerovnosti ve společnosti a o nekončícím boji o moc a privilegia, jenž je navíc divácky velmi vstřícný a v němž perfektní skloubení špičkové festivalové filmařiny s pokleslostí a střet intelektuálního humoru s fekálními gagy vedou k nezapomenutelným scénám vyvolávajícím záchvaty smíchu. 

5) Avatar: The Way of Water – příběh pokračování Avatara z roku 2009 je jednoduchý, leč nechybí mu emoce, napětí, patřičná dramatičnost ani skvělá akce. Hlavně je to ale masivní velkofilm s bravurním citem pro budování fikčního světa a rozvíjení postav. Technologicky a vizuálně jde navíc o absolutní skvost, pro který se těžko hledá srovnání. Objevování nových zákoutí planety Pandora je místy až éterickým a poetickým zážitkem, který v kině a ve 3D úspěšně přenáší diváky do jiného časoprostoru.

 

Zoë Kravitz, Robert Pattinson ve filmu Batman / The Batman
© Vertical Entertainment
6) Batman – nejtemnější a nejsyrovější film o netopýřím muži, který v sobě kombinuje komiksové drama, akční krimithriller, pulpovou gangsterku, neonoir detektivku a sporadicky i katastrofický film. Výrazně působivé a špičkově realizované epické drama, které pozoruhodně a inovativně pracuje se známými postavami, a v němž Batman není jen obávaným superhrdinou, ale i zranitelnou, pochybující, traumatizovanou a do sebe uzavřenou obětí ponořenou do zášti a smutku. 

7) Top Gun: Maverick – pokračování, které s přehledem předčilo svého předchůdce. Vše, co bylo na prvním Top Gunu z roku 1986 dobré, bylo povýšeno prostřednictvím moderní filmařiny a aktualizace do současnosti o několik úrovní výš. Akční sekvence, natáčené se skutečnými stíhačkami, jsou dechberoucí. Komplexní masterclass akčního melodramatického filmu a také velký návrat do slavné role pro Toma Cruise, který spolehlivě utáhne celý film na svém charismatu a na pečlivě nacvičených úsměvech. 

8) Fabelmanovi – ve svém zdaleka nejosobnějším filmu se režisér a scenárista Steven Spielberg ohlíží za svým dětstvím a dospíváním a za zážitky, které jej formovaly jako filmaře. Natáčí lehkou rukou a s poctivou dávkou hravosti, jemnosti, upřímnosti a citu, čímž potvrzuje pověst jednoho z nejlepších filmařů současnosti. Namísto nostalgicky naivní a lacině sentimentální vyprávěnky o kráse filmového média totiž překvapivě servíruje emocionálně silné rodinné drama, v němž jsou radostné a humorné chvíle vyváženy stejnou měrou melancholií a těžkostmi. 

Fotografie z filmu Svatý pavouk / Holy Spider
© Rialto
9) Svatý pavouk – mrazivé íránské krimi natočené podle skutečných událostí o honu na sériového vraha zabíjejícího ve městě prostitutky. Příběh vyprávěný z pohledu emancipované, ateistické a odvážné novinářky je zároveň nekompromisním náhledem do íránské společnosti prolezlé fanatismem, korupcí a misogynií, v níž má soudní proces s dopadeným zločincem kvůli názoru silně věřící veřejnosti překvapivou, tíživou a emočně intenzivní dohru. 

10) Podezřelá – vynalézavě vyprávěný jihokorejský film o osudové romanci policejního vyšetřovatele a vdovy podezřelé z vraždy dovedně míchá kriminální thriller a melodrama s černou komedii a hravě zaplétá diváka do klubka zvratů, bohatého na znejišťující a nepředvídatelné momenty. Důmyslná režie uhrane celou řadou stylistických voleb, zatímco propracovaný scénář balancuje na hraně překombinované skládačky, v níž ale všechny dílky zapadnou do sebe. 

11) Na cestě – íránská komediální road-movie o dramatickém loučení, která přetéká režijními nápady, mísí humor a hořkost v perfektním poměru a disponuje vtipnými dialogy, skvěle vypointovanými situacemi a jedním z nejlepších dětských hereckých výkonů v historii kinematografie. 

12) Aftersun – jemný a citlivý snímek o dovolené dospívající dcery a jejího mladého otce v přímořském letovisku v polovině devadesátých let táhnou kupředu vynikající výkony obou protagonistů, jejich skvěle napsané postavy, křehká režie a všeprostupující melancholie.

 

Hidetoshi Nishijima, Tôko Miura ve filmu Drive My Car / Doraibu mai kâ
© Janus Films
13) Drive My Car – japonské drama o nečekaném porozumění mezi divadelním režisérem a jeho mladou soukromou řidičkou vypráví o sdílení traumat a tajemství, jež jsou součástí komplexního mnohovrstevnatého příběhu, odehrávajícího se na pozadí zkoušek Strýčka Váni ve vícejazyčné verzi, a vypovídajícího mimo jiné o partnerských a mileneckých vztazích a o bolesti ze ztráty blízké či milované osoby.

14) Dalva – drama o náctileté dívce, která se po zatčení svého milovaného otce, s nímž žila a který ji sexuálně zneužíval, ocitá proti své vůli v sociálním ústavu, odkud se snaží opakovaně utéct. Precizně režírovaný film se skvělou dětskou představitelkou hlavní role inovativně přistupuje k tématu sexuálního zneužívání nikoli z hlediska násilí, nýbrž ve smyslu manipulace s realitou z pozice dospělého, který je v rodině nositelem definice toho, co všechno může být z pohledu dítěte bráno jako normální a standardní projev lásky. 

15) Událost – francouzské drama zasazené do 60. let, kdy byly potraty ve Francii ilegální a přísně trestané, se zaobírá příběhem nadějné studentky literatury, která se po nechtěném otěhotnění ocitne kvůli odhodlání pokračovat za každou cenu ve studiu ve značně složité situaci. Naléhavý snímek s přesahem do současnosti precizně a sugestivně poukazuje na nutnost práva žen svobodně rozhodovat o vlastním těle.

__________________________________________________________________
Václav Limberk

Nejlepší filmy a seriály roku 2022 (bez pořadí a jednou větou):


Nejhorší filmy roku: 

____________________________________________________________
Martin Bubrín

Nejlepší filmy viděné v roce 2022:

 1. Trojúhelník smutku - povrchní satira, která v sobě má to nejlepší z vysokého a nízkého umění
 2. Batman - konečně Temný rytíř, který přesně koresponduje se svou komiksovou předlohou
 3. Elvis - Občan Kane hudebního filmu a zároveň nečekaný návrat Baze Luhrmanna ke kořenům
 4. Avatar: The Way of Water - upgrade prvního filmu po všech stránkách zajíšťující nezapomenutelnou blockbusterovou filmařinu
 5. Podezřelá - podvratné kriminální drama, které narušuje svou detektivní linku nečekanou romancí na korejský způsob
 6. Nene - nejlepší pocta filmařině roku 2022, která je sebevědovým navázáním na blockbusterově-hororové kořeny Stevena Spielberga
 7. Pearl - zdařilá pastiš technocolorových melodramat říznutá moderním psychologickým hororem
 8. Pinocchio Guillerma del Tora - filmařsky vyspělá a scenáristicky dospělá adaptace známého příběhu optikou režiséra Faunova labyrintu
 9. RRR - kinematografie radost aneb nejinvenčejší blockbuster široko daleko, u něhož si hollywoodští tvůrci píší poznámky
 10. Tár - nedivácky vystavěný rozpad osobnosti, v němž se mísí intenzita Whiplash a umělecké pojetí evropského filmu

Další zajímavé filmy:
 • Ulička přízraků
 • X
 • Všechno, všude, najednou
 • Athena
 • Top Gun: Maverick
 • Fabelmanovi
 • Víly z Inisherinu
 • Na nože: Glass Onion

Nejlepší seriály viděné v roce 2022:

 1. Atlanta III. a IV. (FX) - 
 2. Bílý lotos II. (HBO)
 3. Volejte Saulovi VI. (AMC)
 4. Euforie II. (HBO)
 5. Barry III. (HBO)
 6. Po životě III. (Netflix)
 7. Volavka (Apple TV+)
 8. Rod draka (HBO)
 9. Medvěd (FX)
 10. Koruna V. (Netflix)
Další zajímavé seriály:

 • Pozlacený věk (HBO)
 • Geniální přítelkyně III. (HBO)
 • Úžasná paní Maiselová IV. (Prime Video)
 • Odloučení (Apple TV+)
 • Lakers: Vzestup dynastie (HBO)
 • Spy x Family (TV Tokyo)
 • Prehistorická planeta (Apple TV+)
 • Irma Vep (HBO)
 • Westworld IV. (HBO)
 • Rodiče III. (FX)
 • Primal II. (Adult Swim)
 • Cyberpunk: Edgerunners (Netflix)
 • Angličanka (BBC)
Nejočekávanější tituly roku 2023:

 • The Last of Us (HBO)
 • Boj o moc IV. (HBO)
 • Barry IV. (HBO)
 • Ted Lasso III. (Apple TV+)
 • Idol (HBO)
 • Duna: Část II
 • Velryba
 • Oppenheimer
 • Mission: Impossible – Odplata část 1
 • Barbie
___________________________________________________________________
Vratislav Šálek

Řazeno podle data premiéry:

Armie Hammer, Gal Gadot, Kenneth Branagh ve filmu Smrt na Nilu / Death on the Nile
© Falcon
Smrt na Nilu - film, na který se bohužel trochu zapomíná, přitom jde o hodně slušnou adaptaci jednoho z nejslavnějších děl Agathy Christie, která upoutá především fantastickým vizuálem, nádhernou kamerou a úchvatnou černobílou sekvencí z Poirotova mládí.
 
Batman - z velkého množství filmů o Netopýřím muži se Matt Reeves dokázal odlišit tím, že konečně využil potenciál Batmana detektiva a natočil fantastickou noirovou detektivku s hutnou atmosférou, výborným Robertem Pattinsonem a takřka geniálním záporákem Paulem Danem, která doplácí jen na přepálenou stopáž.
 
Nezanechat stopy - polské drama, které vidělo zoufale málo lidí (i proto to ve společnosti vypadá, jak to vypadá), upozorňuje na morální pokleslost a hnus komunismu a Jan P. Matuszynski dokazuje, že ve své generaci patří k největším talentům, jen zkrátka divákům nejde úplně naproti.
 
Fotografie z filmu Top Gun: Maverick / Top Gun: Maverick
© CinemArt
Top Gun: Maverick - Joseph Kosinski a Tom Cruise jedou na vlně nostalgie, a ačkoli mě jejich počin neuchvátil tak jako mnoho jiných kolegů, za fantastické letecké sekvence a tvůrčí nadšení si místo v topce za celý rok nepochybně zaslouží.
 
Elvis - největší překvapení roku, protože po naprosto průměrném Velkém Gatsbym jsem Baze Luhrmanna odepsal jakožto kýčaře, o to větší šok způsobil suverénně a svižně natočenou biografií Krále rokenrolu, která je vyprávěná nespolehlivým vypravěčem, o to je ale působivější, navíc v hlavní roli září Austin Butler.
 
Arvéd - debut Vojtěcha Maška rozhodně není dokonalý, ale za zcela nečeský přístup, nekontinuální vyprávění, dusnou atmosféru a výtečného a démonického Michala Kerna (a neméně výborného Sašu Rašilova) si uvedení v žebříčku bez problémů obhájí.
 
Adam Mišík ve filmu / BANGER.
© Johana Janová, Jonatan Jan
BANGER. - hodně sebevědomý film, který je úplně jinde než drtivá většina současné české kinematografie, je famózní podívanou, která bude bavit i ty, kteří hip hop a rap jinak nesnáší a i z toho Adama Mišíka udělal snesitelného herce, Adam Sedlák tu navíc objevil vynikajícího a vtipného Marcela Bendiga.
 

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ostrov 5/10
Recenze: Dobrodružná romantická komedie Ostrov uspokojivě pracuje s pravidly žánru V komedii Rudolfa Havlíka ztvárnili Jiří Langmajer a Jana Plodková rozhádané manžele před rozvodem, kteří jsou po ztroskotání na opuštěném exotickém ostrově nuceni se znovu naučit spolupracovat. čtěte zde
Vydáno: 06.02.2023 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Box office: 5.víkend
Box office: Shyamalan sesazuje Avatar Nový thriller M. Nighta Shyamalana Někdo klepe na dveře sesadil z prvního místa po osmi týdnech Cameronův blockbuster z Pandory. Dobře si vedla i komedie 80 for Brady. čtěte zde
Vydáno: 06.02.2023 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 3. 2. 2022 - 9. 2. 2022
TV tipy: Nesmrtelný ježek Sonic zúčtovává s Flashem Gordonem V dalším nevýrazném televizním týdnu je tím nejzásadnějším a nejatraktivnějším premiéra překvapivého diváckého hitu, adaptace videohry Ježek Sonic. Nostalgici nepochybně uroní slzu u zařazení legendární sci-fi Flash Gordon.... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 5. týden
Kinopremiéry: Muž jménem Otto klepe na dveře a žádá spravedlnost pro Emetta Tilla Z první osmičky únorových premiér tuzemský divák nepochybně nejvíce uslyší na českou komedii Ostrov, která bude atakovat čelní místa žebříčků návštěvnosti. K tomu lepšímu by měla patřit třeba hollywoodská verze... čtěte zde
Vydáno: 01.02.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 4. týden
Top 20 ČR: Avatar stále bez konkurence Poslední lednový víkend se v domácím žebříčku návštěvnosti nic nemění. Z vrcholu na ostatní shlíží stále jen obyvatelé Pandory. čtěte zde
Vydáno: 31.01.2023 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Box office: Avatar stoupá vzhůru (30.01.2023 07:30 v Komentáře | Box office)
- Recenze: Víly z Inisherinu jsou temným dramatem o konci jednoho přátelství (29.01.2023 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Režisér Barbara má nový projekt (26.01.2023 10:00 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Víly z Inisherinu se ocitají v zajetí dealerovy mysli (25.01.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny (24.01.2023 15:00 v Novinky | Zprávy)
- Top 20 ČR: Avatar znovu první (24.01.2023 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Zlaté maliny 2023 (23.01.2023 18:30 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   04/2023

Víly z Inisherinu
8/10

Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu