Vítejte v nemocnici Knickerbocker, kde Clive Owen operuje holýma rukama pod taktovkou Stevena Soderbergha. Doktorské drama nikdy nebylo realističtější. Jak vysoko se minisérie umístí blízko vašeho srdce, nevíme, ale první díl jsme viděli.
![Fotografie z filmu / The Knick](/img/41620.jpg)
Jak promo hlásá, dnešní medicína musela někde začít. Oscarový režisér
Steven Soderbergh, který se dle svých slov s produkcí velkých studií rozloučil, si pro onen start vybral začátek dvacátého století. Ostatně právě tehdy rostly medicínské pokroky geometrickou řadou. Četnost objevů za posledních pět let měla údajně překročit to, co se lidskému plemeni podařilo za pět set let, nicméně antibiotika pořád neexistovala a vrchní chirurg se nebál podívat do dutiny břišní bez rukavic.
The Knick v sobě šifruje název nemocnice Knickerbocker. Právě špičkové pracoviště s nekonvenčním přístupem se snaží posouvat hranice zkostnatělé medicíny. Na realistických sálech provádí operace s příslušenstvím poháněným pákou a úmrtností, kterou by si tradiční televizní seriál dovolit nemohl, to ale k New Yorku na začátku století patří. Stejně jako rozbité silnice a bytovky prolezlé tuberkulózou, mimochodem natáčené v autentických lokacích newyorského Brooklynu.
![Clive Owen ve filmu / The Knick](/img/41624.jpg)
Středobodem celé desetidílné minisérie je neotesaný chirurg John Thackery. Zázračný lékař je klasickým prototypem problémového génia, tolik milovaného televizními produkcemi. S foxovským
Housem se dělí o vrozenou aroganci, nadání i drogovou závislost.
The Knick jde ale ještě dál a jako v mnoha dalších ohledech se nebojí neestetické reality. Kde
House na morální bariéry naráží,
Soderbergh je i pro možnou neoblíbenost překračuje. Doktor Thackery totiž není žádný osvícený filantrop a do úst si od scenáristů nechá vložit slova jako „negro“ bez mrknutí oka. I rasismus je ostatně neodmyslitelnou součástí americké společnosti na začátku století, jakkoliv se to filmaři snaží přebarvit narůžovo.
Steven Soderbergh ukazuje, že
nejen medicína, ale i televizní tvorba nejsou to, co bývaly.
The Knick není dobovým odlitkem, který romantizuje historii, jízdu drožkou a sestřičky v uniformách po kolena.
Soderbergh opravdu přichází s něčím, co tu ještě nebylo. Kombinace historické přesnosti, tvrdé reality a moderního filmařství je ve výsledku osobitým stylem, který mezi sériově vyráběnými pořady nezapadne.
![Clive Owen ve filmu / The Knick](/img/41622.jpg)
Přídavkem k dobovým kulisám je realita, která se odráží nejen ve scénáři, ale i na obraze. Nejlépe je to asi vidět na tolik diskutovaných operacích, které nejsou prvoplánovou řezničinou, ale místo toho ukazují nelíbivou realitu, která znepokojuje víc než gejzíry krve a znetvořené tváře. Ruční odsávání krve nebo záběry na prosakující gázu jsou něco, co nechcete sledovat jinak než nalačno.
Čím
The Knick vybočuje, je i netradiční tempo, které umocňuje pulzující elektronická hudba
Cliffa Martineze. Vzhledem k tématu a době rozumově „nepasuje“, funguje ale skvěle. Stejně jako obsazení.
Clive Owen Thackerym žije a zbytek hereckého ansámblu mu v rozehrané roli buranského génia ochotně pomáhá. Pozice morálního protihráče je jasně přidělena hvězdnému černošskému chirurgovi Edwardsovi (
Andre Holland), což je pravděpodobně jediným místem, kde
The Knick může jít trochu předvídatelnou a schematickou cestou.
Jinak se paradoxně ohrožuje jen svou originálností a nelíbivostí, která stejně jako poměrně sterilní přístup nemusí být pro každého. Pokud ale bude pro vás, pravděpodobně vás hned nepustí. V Cinemaxu se líbil tolik, že razítko na druhou sérii dostal ještě před premiérou.
![](//img.youtube.com/vi/r_xvw-_YJSo/0.jpg)
![](/images/vpbh.png)
Oficiální trailer k seriálu
The Knick
Pilot uvede filmový kanál Cinemax v originálním znění s titulky v sobotu
9. srpna ve 22:00 souběžně s jeho premiérou v USA. Všech deset epizod seriálu bude současně dostupných na HBO GO, od září 2014 se na HBO GO objeví taky verze s českým dabingem.