Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV recenze: Sherlock - 3. sezóna

TV recenze: Do třetice všeho dobrého: Sherlock III.

Vydáno: 16.01.2014 11:00 v sekci Články | Televize - Natálie Bergerová | foto: facebook tvůrce

Dva roky jsou dlouhá doba i na prázdniny podle Julese Vernea. Stála tedy tato oddalovaná televizní rozkoš za čekání na Sherlocka? Více se dozvíte v poznámkách na okraj ke třetí sezoně Sherlocka.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
1. Nejistá zpráva o konci Sherlocka

Benedict Cumberbatch ve filmu Sherlock / SherlockVe světě Sherlocka Holmese (vedle Top Gearu nejúspěšnější globální úspěch BBC) neplatí „sejde z očí, sejde z mysli“. Naopak. Uplynulých 24 měsíců trávilo virtuální publikum certifikovaných holmesologů a cumberbitches (jak by řekl Sherlock: "Google it!") jej trávilo vymýšlením sofistikovaných, vědeckých či šílených teorií o tom, jak Sherlock přežil. Pomohl jim k tomu i jakýsi teaser, krátký film, který byl puštěn do oběhu krátce před Vánocemi.

2. Jak prosté, milý Watsone

Fotografie z filmu Sherlock / SherlockTvůrci věděli, že dvouletá pauza dává vášnivým fanouškům nepřekonatelný náskok. Možná dokonce brouzdali po online fórech a hledali mezi bujnými výplody fantazie inspiraci k tomu, jak návrat génia provést. Ale není to vlastně jedno. Publikum mají díky scénáři (30%), kultovnímu statusu (30%) a Benedictu Cumberbatchovi (40%) natolik v hrsti, že si s vysvětlením pohráli, představili v prvním díle několik možných cest k přežití, pak tu pravdivou, na kterou řekla postava (zastupující lačné virtuální masy), že je zklamaná. V angličtině se tomu říká reality-expectations gap, a s touhle propastí se tvůrci nemohli vyrovnat tak, že gordický uzel rozpletou. Museli jej rozetnout. A obejít. Proto v prvním díle tak očividně pomrkávají na diváka, který je součástí hry. Jejich hry.

3. Romance a bromance

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman ve filmu Sherlock / SherlockNěkteré divácké reakce a kritické ohlasy po prvních dvou dílech provázelo zklamání, že série od geniální detektivky s přesahem odbočila k hravé bromanci, která nestaví na malých šedých buňkách, ale na pošťuchování tria Sherlock-Watson-budoucí paní Watsonová. Jinými slovy, z koření se stala hlavní přísada. Je pravdou, že až třetí díl navozuje regulérní detektivní zápletku. S tím souvisí i proměna série: v první a druhé sérii nás tvůrci obluzovali svou genialitou a vizuálními parádičkami (jsme chytřejší než vy, ale vy se stáváte chytřejšími, protože nás sledujete), ale třetí série (přestože ji osobně považuji za nejzábavnější) ukazuje, jak moc si jsou svým publikem jistí.

(Sebekriticky musím uznat, že právem, Benedicta Cumberbatche bych fascinovaně sledovala, i kdyby otvíral sklenici od okurek a mezi řádky domýšlela obludně filozofické interpretace jeho počínání). Jenže měli tvůrci jinou možnost?  Tím, že Sherlock přerostl jako nový postmoderní kult sám sebe, se dostali do pasti. Jak z ní ven?

4. Kamarád do deště?  

Benedict Cumberbatch ve filmu Sherlock / SherlockAngličtina má krásné přísloví: "Be careful what you wish for". Problém spočívá v tom, že všichni po něčem toužíme, ale když to získáme, uvědomíme si, že je to celé špatně.  Základní definice Sherlocka BBC Holmese (která je duchem poměrně věrná doyleovkám) v prvních dvou sezonách zní: „Nejsem psychopat, jsem vysoce funkční sociopat.“  Kolikrát si divák přál, aby Sherlock projevil trochu lidskosti, slabosti, či citu. A má, co chtěl. Ve třetí sezoně se po dvou letech vrátí jiný Sherlock, který přišel o část svého sociopatického nehumánního kouzla (publikum milovalo právě tuto odlišnost) a najednou vystupuje jako člověk (sic!!!), kterému (byť v bizarní a oslabené formě) nejsou cizí emoce, empatie, city a má dokonce přátele.

V prvních dvou sezonách jeho vztah s dr. Watsonem připomínal neúspěšnou socializaci divokého zvířete. Sherlock je postaven na výjimečnosti, asociálnosti, není to kamarád do anglického deště, takže když ve třetí sezoně působí jako domestikované zvířátko, divák zpanikaří a chce zpět svého sociopata. Mluvíme tedy o příčetném divákovi, nikoliv o autorce těchto poznámek, které to připadalo enormně roztomilé a odzbrojující, ač to v kontextu postavy nedává valný smysl. Je to zábavné, je to rozkošné, ale jde o znepokojivý vývoj.

5. Talentovaný pan Moriarty

Fotografie z filmu Sherlock / SherlockVe třetí sezoně chybí arcilotr James Moriarty, který se objevuje tu a tam jako přelud, tu jako vzpomínka ve flashbacku, tu jako temná minulost nebo možná budoucí hrozba. Jenže génius potřebuje důstojného geniálního protivníka a třetí sezona v prvních dvou dílech s pořádným záporákem nepřišla. Sherlock vlastně ve třetí sezoně nebojuje s lotry. Ani s divákem. Bojuje s nedostižným obrazem sebe sama a jak už to tak bývá, boj s ideálem nelze vyhrát. Zbývá mu jen čestná remíza, nebo změna pravidel uprostřed hry. Ale až poslední chvíle finále naznačily, kudy se bude čtvrtá sezona ubírat.

6. Ve světě bez kontroly

Fotografie z filmu Sherlock / SherlockSherlock umně surfuje na vlnách informační společnosti, přesto však nemůže překročit onen základní problém: ani geniální mozek a všeználek Google někdy nestačí. I génius prohrává. Ne každý detektivní oříšek lze rozlousknout. Pryč je ona skálopevná jistota detektivní trojčlenky, na jejímž konci je obtížné, ale logické a úplné řešení jako v dílech Agathy Christie. Žijeme ve světě, v němž je pluralita názorů a pravd, ve světě, v němž se čím dál obtížněji odpovídá jednoznačně na položené otázky. Ostatně ani bratr Sherlocka Holmese, Mycroft, mocné kolečko v mašinerii tajných služeb, které kdysi věděly téměř všechno, už není někým, kdo dokáže společnost kontrolovat. Roztříštěnost, tekutost a mnohost informací totiž přesahuje možnosti člověka a moderních technologií. Dokonce i vševidoucí NSA.

7. Orientační běh

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman ve filmu Sherlock / SherlockSherlock není gay. Bez ohledu na významné pomrkávání mezi řádky byla celá homosexuální linie (a to i v předchozích filmech s Downeym) jen vábničkou, která stavěla diváka do nejisté pozice a ukazovala, že všechno je možné. Sherlock pravděpodobně není ani asexuál, ačkoliv o něho jeví podobná sdružení velký zájem. Jak se ukáže ve svatebním díle, konvenční pojetí lásky nebo přátelství pro Sherlocka neexistuje. Ve třetím díle si navíc pohraje s diváckou fantazií a naznačí, co by, kdyby.

8. Sherlock a politický podtext

Fotografie z filmu Sherlock / SherlockSherlock nežije ve vakuu a seriál si od počátku všímá aktuálních politických témat, ve třetí sezoně možná víc než dřív. V britských médiích se s oblibou spekuluje, koho by Sherlock volil a zdá má levicové sklony, když náznakem kritizuje londýnského starostu Borise Johnsona a padouchem třetího dílu je cizokrajný mediální magnát, který nápadně připomíná Murdocha, vyšetřování Levesonovy komise a aféru s odposlechy. Zdá se mi ale, že Sherlock je příliš soustředěný na svůj mikrosvět, aby šel volit, výzvu k občanské odpovědnosti a politické aktivitě by považoval za nejapný vtip.

Svět se ostatně točí kolem Sherlocka, ne naopak. A levicové tendence? Přestože seriál či tvůrci mohou inklinovat k New Labour, Sherlock sám je patrně svobodomyslný libertarián a témata jako sociální smír jeho spánek neruší. Jeho pojetí spravedlnosti nadto zůstává především intelektuální: spravedlnost a konání dobra je příjemný, ale vedlejší produkt jeho mozkové činnosti. Detektivní práce je pro Sherlocka primárně dráždění neuronů. A nic ho nevzrušuje víc. Ani ženy, natož politika.

9. Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina

Fotografie z filmu Sherlock / SherlockTvůrci v rozhovorech přiznali, že mají přiznaný sklon k nepotismu (já na bráchu, brácha na mě) a že na place se to příbuznými jen hemží. Ostatně Watsonovu snoubenku hraje skutečná manželka Martina Freemana Amanda Abbington, rodiče Sherlocka ztělesnili opravdoví rodiče Benedicta Cumberbatche, také herci, jednu z hlavních postav, Mycrofta Holmese, hraje autor scénáře Mark Gatiss, Steven Moffat, hlavní scenárista, je ženatý s producentkou Sherlocka, další se znají ze školy…Tahle příbuzenská „mafie“ ale perfektně funguje a chemie mezi herci dosahuje nevídaných hodnot. Jen tak dál.  


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 25. týden
Kinopremiéry: Matky se ocitly v zajetí démonů a nikdo je nezachrání Z posledních červnových premiér nejvíce upoutají starty chváleného akčního thrilleru Nikdo a třetího dílu úspěšné hororové série V zajetí démonů. Domácí diváci ale nejspíš stejně budou chodit hlavně na tuzemskou komedii... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2021 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 24. týden
Top 20 ČR: Češi chodili na Rychle a zběsile 9 Do českých kin se o právě uplynulém víkendu chodilo nejvíce na novinku Rychle a zběsile 9, která zaznamenala celkem slušnou diváckou návštěvnost. čtěte zde
Vydáno: 22.06.2021 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 24. víkend
Box office: Zabijákova žena & bodyguard na prvním místě Akční komedie Zabijákova žena & bodyguard si vystřílela první místo amerického žebříčku tržeb za právě uplynulý víkend, kdy se slavil Den otců. čtěte zde
Vydáno: 21.06.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Rychle a zběsile 9 5/10
Recenze: Rychle a zběsile 9 vaří z vody ještě o něco víc než jeho předchůdci Děj devátého dílu akční série Rychle a zběsile se tentokrát točí kolem doposud netušené minulosti hlavního hrdiny v podání Vina Diesela a kolem hackerského přístroje, který umí ovládat na dálku veškerou elektroniku. čtěte zde
Vydáno: 20.06.2021 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Cruella 6/10
Recenze: Anti-hrdinka filmu Cruella připomíná Harley Quinn ve verzi pro děti Film Cruella s Emmou Stone v hlavní roli zaujme vlastním osobitým stylem, vykoupeným však vypravěčskou kostrbatostí, přílišnou opatrností a zvláštním přístupem k titulní anti-hrdince. čtěte zde
Vydáno: 19.06.2021 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Svatý Black Panther je iracionální muž (04.06.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Box office: Raya a drak znovu první (22.03.2021 07:30 v Komentáře | Box office)
- Benedict Cumberbatch bude War Magician (17.03.2021 17:25 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Poslední Podskalák čte ostrovní zprávy a řídí se heslem ukradni, co můžeš (05.02.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Benedict Cumberbatch je špiónem ve Stínu špiónů (27.01.2021 17:11 v Novinky | Trailery)
- Alfred Molina se vrátí do Spider-Mana (09.12.2020 07:49 v Novinky | Zprávy)
- The Mauritanian: trailer (01.12.2020 19:48 v Novinky | Trailery)
- Doctor Strange a Spider-Man? (09.10.2020 11:21 v Novinky | Zprávy)
- Anthony Hopkins v dramatu The Father (15.09.2020 14:27 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Děda Alice Cooper je lotr, protože z Thora udělal rudou volavku (28.08.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Král léta Doctor Strange řeší vraždu v Orient expresu (21.08.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Volání divočiny v roce 1917 končí v síti (26.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Válečné drama 1917 fascinuje svou technickou realizací (21.02.2020 12:30 v Recenze | Premiéry)
- 1917: finální trailer válečného filmu Sama Mendese (18.12.2019 19:23 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Medvědí bratři ignorují brexit a vydávají se na dovolenou na Everest (25.10.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- 1917: nový trailer válečného filmu Sama Mendese (04.10.2019 08:32 v Novinky | Trailery)
- The Current War: kdo rozsvítí svět? (26.06.2019 08:00 v Novinky | Trailery)
- Jane Campion natočí The Power of the Dog (07.05.2019 18:25 v Novinky | Zprávy)
- Ve filmu 1917 budou Benedict Cumberbatch a Colin Firth (29.03.2019 14:42 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Nelítostný Parker se společně se dvěma mezky pro slečnu Sáru ocitá U Konce světa (08.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   24/2021

Rychle a zběsile 9
5/10

Děj devátého dílu akční série Rychle a zběsile se tentokrát točí kolem doposud netušené minulosti hlavního hrdiny v podání Vina Diesela a kolem hackerského přístroje, který umí ovládat na dálku veškerou elektroniku.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu