Ten si zde v průběhu války zřídil malý soukromý "disneyviktorland", jehož hlavními atrakcemi jsou prapodivně vytunění vojáci. Součástky bojových vrtulníků přišité k tělu nebo dva cizí mozky spojené v jeden zde není nic neobvyklého. Pro hrstku vojáků začíná boj se všehoschopnými monstry, diváka čeká nadmíru prapodivná podívaná plná létajících vnitřností, skřípajících součástek a nápaditě sestavených monster...
Richard Raaphorst, režisér holandského původu, měl na svém režisérském kontě až doposud samé krátkometrážní filmy, na řadě jiných snímků se však podílel coby výtvarník. To, že v Rotterdamu absolvoval výtvarnou akademii, je hodně znát i na vizuálním pojetí Frankensteinovy armády. Myšlenka armády nemrtvých se v jeho hlavě nezrodila poprvé - tato tématika měla figurovat v chystaném Worst Cast Scenario, snímku, pojednávajícím o pomstě Německa Nizozemsku za porážku ve fotbale za pomoci armády zombíků.
A coby výtvarník se smyslem pro zvrácenosti se na Armádě skutečně vyřádil dosyta. První půlhodina není nijak nápaditá - po stránce kulis, dialogů (mimochodem s mizerným přízvukem), děje ani kostýmů, už tak nevalnému zážitku navíc ještě ubírají záběry ruční kamery. Poté, co se hrdinové dostanou do Viktorovy laboratoře, se ovšem spustí nálož, při níž budou příznivci prapodivných mecha-nazi-zombie monster, ponurých industriálních prostor a levných, ale působivých, lehce zvrácených efektů sténat blahem.
A protože má jít spíše o atmosféricky-vizuální prožitek, jdou herecké výkony i děj mírně stranou, což snímku citelně ubírá na kvalitě. Snad kromě Karla Rodena, který si úlohu šíleného Viktora/Frankensteina zjevně náramně užívá, zde dohromady není oč stát. Fantaskní atmosféra, šílené tempo druhé poloviny filmu a opravdu nápaditá, "vymazlená" robo-nazi-monstra však řadu minusů zdatně vyvažují.
V případě Frankenstein's Army je navíc použití ruční kamery mírně nepochopitelné a zdá se být spíše účelovým. Efekty, výprava i "kostýmy" by si zasloužily klasické, nerozstřesené, ostré a jasné snímání a postavě kameramana by se jednoduše dala přiklepnout jakákoliv jiná funkce.
Jak tedy Frankensteinovu armádu přežít? Především nic velkého či hlubokomyslného neočekávejte. Tenhle film vznikl hlavně pro pobavení (tvůrců i diváka) a pro potěchu oka, proto je děj odsunut na vedlejší kolej. Pokud máte rádi first-person střílečky, pokud máte lehce zvrhlou slabost pro snímky s tématikou nazi-experimentů a pokud jste pozdní dětství strávili před monitorem dvaatřicetibitové "čtyřiosmšestky" a pařili Wolfensteina, přidejte si k našemu hodnocení klidně dva body.