Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Gambit

Stroj času: Gambit

Vydáno: 04.10.2012 21:27 v sekci Recenze | Stroj času - Leoš Medřický

Než do českých kin doputuje Gambit s Colinem Firthem, seznamte se s jeho předlohou - elegantní zlodějskou komedií s Michaelem Cainem, Shirley MacLaine a Herbertem Lomem.

GambitRecenzoval/a Leoš Medřický dne 04.10.2012 21:27. Než do českých kin doputuje Gambit s Colinem Firthem, seznamte se s jeho předlohou - elegantní zlodějskou komedií s Michaelem Cainem, Shirley MacLaine a Herbertem Lomem. Hodnocení: 0
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Pozitivní stránkou remaků je, že bez ohledu na svou kvalitu připomínají současným divákům existenci starších filmů a mnohdy mají zásluhu na jejich zpětném docenění. Nemaje po ruce křišťálovou kouli, nemůžu zatím posoudit, zda bude čerstvě dotočený update krimikomedie Gambit opravdu tak idiotský, jak se mi zatím jeví z traileru. Zato můžu s jistotou prohlásit, že jeho bezmála padesát let stará předloha patří k nejšarmantnějším filmům svého druhu, a pokud remake přispěje k jejímu objevení širším publikem, rozhodně nevznikl nadarmo.
Když se před dvěma lety daly do pohybu jeho přípravy, některá tuzemská média o původním a v Česku nikdy neuvedeném Gambitu s předstíranou zasvěceností referovala jako o uznávané klasice. Tehdy to ale nebyla úplně pravda. Caper film spolehlivého řemeslníka Ronalda Neama si sice ve své době vysloužil vesměs příznivé recenze plné chvály rafinovaného scénáře a rozkošných hereckých výkonů, jakož i tři nominace na Oscara (za výpravu, kostýmy a zvuk). O diváckém evergreenu, hýčkaném napříč dekádami, přesto nemůže být řeč.
Ve vlně zlodějských a podvodnických komedií, kterých se v šedesátých letech točilo asi jako dnes superhrdinských filmů, totiž Gambit zkrátka trochu zapadl a dodnes zůstává ve stínu známějšího Topkapi nebo Šarády. Během posledních let nicméně vyšel na DVD (loni konečně také u nás, bohužel s okleštěným obrazem a velice špatným dabingem), počet jeho hodnocení na filmových databázích utěšeně narůstá a po traileru nové verze, který značně zchladil všeobecná očekávání, má vlastně starší Gambit všechny předpoklady se onou uznávanou klasikou dodatečně stát. Nebylo by divu.
Harry Dean má plán
Od chvíle, kdy ji viděl tančit v hongkongském nočním klubu, britský zlodějíček Harry Dean (Michael Caine) věděl, že jedině s touto dívkou může úspěšně realizovat loupež století. Tanečnice Nicole (Shirley MacLaine) se totiž zázračně podobá zesnulé ženě nejbohatšího muže světa Ahmada Shahbandara (Herbert Lom). Výstřední boháč a vášnivý sběratel výtvarného umění se podle dostupných informací už deset let oddává smutku po své nebožce a dostat pozvání do jeho sídla v Dammuzu - zemičce, kterou prakticky vlastní a bedlivě monitoruje - je pro obyčejného smrtelníka zhola nemožné.
Když se ale roznese, že na dammuzském letišti přistál jakýsi lord Harold Dean s chotí, která se tolik podobá paní Shahbandarové, lze očekávat, že její vdovec se o tom velmi rychle dozví a zatouží posoudit podobu na vlastní oči. Jistě lorda a lady Deanovy bezelstně pozve na večeři do svého soukromého sídla, pochlubí se jim sbírkou uměleckých artefaktů a zatímco Nicole odpoutá jeho pozornost, Harry bude mít dost času ukrást vzácnou bustu čínské císařovny Lissu, pro kterou to celé podniká. Anebo taky ne.
Většina takzvaných heist nebo caper filmů se pietně drží šablony, kterou žánru pomyslně předepsal francouzský film Rvačka mezi muži. První třetina se obvykle věnuje sestavování zlodějského týmu, druhá důkladnému plánování a případným zkouškám nanečisto, třetí je vyhrazena nervydrásající realizaci loupeže, při níž se nevyhnutelně něco zvrtne. Tvůrci Gambitu našli způsob, jak tuto konvenci současně dodržet, ozvláštnit i shodit - a tím tak trochu zavařili recenzentům filmu, protože není možné ozřejmit jeho výjimečnost bez spoilerů. První (ale nikoli jediný) twist zkrátka musím prozradit.
Pokud se vám výše nastíněný plán Harryho Deana jeví jako značně naivní a plný trhlin, rozhodně se nemýlíte. Hrdina přirozeně nemůže s jistotou předpokládat, že pár minut po jeho přistání v Dammuzu budoucí oběť loupeže všeho nechá a zatouží poznat jeho sličnou spojenkyni. Nemůže s jistotou vědět ani to, zda ho Shahbandar pozve na oběd či na večeři, domů nebo někam jinam, zda půjde o soukromé či společenské setkání, a zda se tedy vůbec naskytne příležitost zjistit, kde vytoužená kořist je a jak se jí zmocnit. A přesto - věřte, nebo ne - loupež proběhne přesně podle plánu a ve třicáté minutě filmu je po všem. Zdánlivě.
Plán se hroutí
První třetina děje se totiž záhy ukáže být pouhou teorií, jak hladce má celá akce podle Harryho představ probíhat. Zbytek filmu se pak věnuje její skutečné realizaci, plné nečekaných překážek. Zprvu sebevědomý Harry je v každé její etapě konfrontován s naivitou svého plánu, nedomyšleností jednotlivých předpokladů a především s elementem, který podcenil ze všeho nejvíc - nevyzpytatelností lidského faktoru v osobě jeho spojenkyně Nicole. Jednoduchý dramaturgický nápad bez průtahů vtáhne diváky do děje a zároveň umožňuje trojici protagonistů sehrát svého druhu dvojrole.
Michael Caine - ve svém prvním americkém filmu a výjimečně bez brýlí - hraje Harryho nejprve jako sebejistého floutka redfordovského typu. Shirley MacLaine prochází první částí snímku jako záhadná žena s neproniknutelnou tváří sfingy, která bez jediného slova nebo záchvěvu emoce netečně plní svůj úkol. Herbert Lom zase zosobňuje stereotypní představu o hloupých arabských zbohatlících, kteří mají v hlavě jen naftu a na ní fez. Ale jako by tvůrci Gambitu navazovali na záslužnou činnost Saturninovy Kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru, snivě zromantizovanou vizi Harryho Deana vzápětí zlomyslně konfrontují s problematičtější, ale o to zábavnější verzí.
Ve druhé třetině se Harry mění z bohorovného světáka, kterým si přeje být, v trochu bezradného a stále zranitelnějšího mladíka se stigmatizujícím cockney přízvukem, kterým je ve skutečnosti. Nicole se k jeho překvapení nechová jako pouhý nástroj potřebný k uskutečnění loupeže, ale celou věc komplikuje neustálými otázkami, námitkami a odchylkami od plánu. A pan Shahbandar? Přirozeně není takový troubovitý naiva, jak by se Harrymu hodilo.
Nedávno zesnulý Herbert Lom, jehož téměř sedmdesátiletá mezinárodní kariéra napříč všemi myslitelnými žánry byla lenivými autory většiny českých nekrologů hanebně zredukována na dvě nejznámější role (musím je jmenovat?), odvedl vynikající práci. Tentokrát netradičně v roli, v jaké by našinec očekával spíš Davida Nivena. Lomův Shahbandar, kultivovaný, galantní a duchaplný, je Nicole a Harrymu respektuhodným protivníkem ve hře na kočku a myš, rozhodně ale nepatří mezi tradiční antagonisty caper filmů, jejichž okázale odporné charaktery mají obvykle zlegitimizovat zločin, který na nich bude spáchán. Ve skutečnosti je to docela roztomilý člověk.
Gambit funguje velice dobře i jako romantická komedie. Vztah Harryho a Nicole se v průběhu děje vyvíjí a nenápadně zrovnoprávňuje. Kdykoli je Harryho nepatřičné sebevědomí ztupeno novým lapsem, podceňovaná Nicole nachází nové a nové cesty, jak jeho i sebe dostat z maléru. Nevyhnutelná romance na konci nepřichází jako blesk z čistého nebe, obejde se bez zbytečných sladkých slov, zato má uvěřitelné, od začátku pozvolna budované základy v činech. Lze jen litovat, že kromě letmých setkání v povídkovém filmu Sedmkrát žena a rozpačité komedii Moje krásná čarodějka už spolu Michael Caine a Shirley MacLaine nic podobně vydatného nenatočili.
Chytře napsaná, obratně zrežírovaná a brilantně zahraná krimikomedie se šachovým názvem se může směle měřit se špičkami žánru, jakými jsou příkladně Chyťte zloděje a Jak ukrást Venuši.
Originální trailer filmu Gambit

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Yesterday 7/10
Recenze: Světu bez Beatles se komedie Yesterday věnuje jen okrajově V hudebně-romantické komedii Dannyho Boylea se písničkář Jack ocitne ve světě, v němž nikdy neexistovali Beatles. V hlavních rolích Himesh Patel a Lily James, ve vedlejších Kate McKinnon a Ed Sheeran. čtěte zde
Vydáno: 26.06.2019 09:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 26. týden
Kinopremiéry: Annabelle zpívá Yesterday Školní rok v kinech ukončí trojice premiér, z nichž tou jasně nejatraktivnější je hudební komedie Yesterday, kvůli níž Danny Boyle odstoupil od natáčení nové bondovky. Zaryté fandy hororu pak nepochybně potěší i třetí... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 25. týden
Top 20 ČR: Mazlíčci táhli do kin Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 nalákal přes víkend do kin skoro padesát pět tisíc diváků. Do top 20 se také vrátil nejúspěšnější film posledních let - Bohemian Rhapsody. čtěte zde
Vydáno: 25.06.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 25. víkend
Box Office: byl to opět Toy Story 4: Příběh hraček Podle očekávání dominoval zámořským tržbám pixarovský sequel Toy Story 4: Příběh hraček, který neměl konkurenci a na hlavu porazil horor Dětská hra. čtěte zde
Vydáno: 24.06.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Escape Plan: The Extractors 6/10
Za horizontem: Escape Plan: The Extractors završují vězeňskou trilogii Sylvester Stallone se vrací potřetí a naposledy jako odborník na útěky z vězení v akčním filmu Escape Plan: The Extractors. V kinech ale snímek jdoucí rovnou na video neuvidíme. čtěte zde
Vydáno: 23.06.2019 18:30 v sekci Recenze | Za horizontem
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Christopher Nolan natáčí Tenet (22.05.2019 19:52 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel scenárista Spider-Mana Alvin Sargent (11.05.2019 10:00 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: Nejlepší role Jacka Nicholsona (13.04.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Legendy zločinu jsou ztraceny v džungli, kde se ocitají v zajetí démonů (15.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Jaume Collet-Serra natočí remake Vítězství (13.03.2019 18:38 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Nelítostný Parker se společně se dvěma mezky pro slečnu Sáru ocitá U Konce světa (08.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Lesk a bída Oscarů (27.01.2019 17:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Asterix a správní chlapi už jsou tady zas (04.01.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Zlatý glóbus část 2: 1981-2017 (16.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Téma: Všechny filmy Woodyho Allena od nejhoršího po nejlepší - část.2 (18.11.2018 09:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Králové zlodějů hledají na Halloween čarodějovy hodiny, protože chtějí letět na Mars (17.10.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- 30 kultovních filmů, na které nelze zapomenout (26.08.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Nepoučitelný a nepolíbený Ant-Man hledá štěstí (27.07.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Muži v černém a Joy si dávají špenát a lesní jahody a pak všechno zařídí (08.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Marguerite hraje v Brooklynu žebráckou operu a na svou slávu dostává sedmou pečeť (01.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Divoký Mesiáš radí jak na věc a předkládá neslušný návrh (18.05.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel režisér Cesty kolem světa za 80 dní Michael Anderson (30.04.2018 09:50 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Hodný dinosaurus a učitelka hledají své mládí v srdci moře (16.02.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Popelka zachraňuje moře v plamenech a na večeři si dává vraždu (26.01.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Paddington, řidič aut a Seabiscuit uhánějí do Země zítřka (15.12.2017 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2019

Muži v Černém: Globální hrozba
4/10

Muži v černém se po sedmi letech opět vrací, i když bez Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese, které vystřídali Tessa Thompson a Chris Hemsworth (takže je to spíš Muž a žena v černém). A není to návrat, který by stál příliš za to.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver