Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Vrásky z lásky

Recenze: Vrásky z lásky

Vydáno: 16.04.2012 14:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš | foto: Falcon

Setkání dvou umanutých starých lidí dokáže rozjasnit jejich duchovní obzory, avšak není jisté, zda rozjasní i publikum. Režisér Jiří Strach spojil ve filmu Vrásky z lásky opět na plátně Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou.

Vrásky z láskyRecenzoval/a Jan Jaroš dne 16.04.2012 14:00. Setkání dvou umanutých starých lidí dokáže rozjasnit jejich duchovní obzory, avšak není jisté, zda rozjasní i publikum. Režisér Jiří Strach spojil ve filmu Vrásky z lásky opět na plátně Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou. Hodnocení: 2.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Stáří nebývá jen moudré a vyrovnané, ale také pošetilé a umanuté, když začíná posunutě vnímat své šance, když ztrácí smysl pro uměřenost pohnutek i jednání. V případě bývalého středoškolského profesora ve filmu Vrásky z lásky navíc přistupují zdravotní problémy i pocit peskování, který zažívá v rodině svého syna - a "odvděčuje se" naschvály.
Hned na počátku nás určitě osloví působivá, melancholií prosycená scéna, když si v notýsku odškrtává telefonní spojení i jména těch, kteří už odešli na protější břeh. Chvíli trvá, než si vybaví herečku, s níž se kdysi dávno setkal, ale od té doby ji už nespatřil ani o ní neslyšel. Díky shodě šťastných náhod ji vypátrá ve vzdáleném domově důchodců a rozjede se za ní.
Scenárista Marek Epstein nejprve příběh rozvíjí ve dvou samostatných dějových rovinách, oba protagonisty zprvu zachycuje každého odděleně, než dojde k jejich setkání a společné cestě za naplněním hereččiny údajné šance znovu se prosadit. Filmaři ji pozvali do Prahy na konkurs. Dlužno dodat, že ponižujícím výběrem vhodného uchazeče, možná i zásluhou inscenačního ztvárnění, které Jiří Strach rozkmitnul od verbálního humoru k ubližujícímu nátlaku, celé vyprávění vrcholí - avšak Epstein od něho jakoby bezradně odstupuje, jako kdyby si s ním nevěděl rady. Takový emotivně silný okamžik se rozplývá do ztracena, nahrazen tupými žertovnými klišé ve stylu televizní seriálové zpotvořeniny Život je ples.
Epstein se jako scenárista zřejmě vyčerpává: zaujme několika blýskavými nápady, které však vzápětí uzavře do rozbředlých bezpohlavních schémat, připomenu aspoň scénu zprvu matoucího pohřbu, téma oční vady, o níž netušíme, zda neblahé následky nastaly vinou neúspěšné operace, nebo naopak pro absenci zásahu, a zejména pak teatrálně rozehrané finále celého příběhu.
Nepomohla ani účast dvou předních hvězd, které se po čtyřech desetiletích opět sešly - Radka Brzobohatého a Jiřiny Bohdalové. Jenže oba spoléhají, bohužel s režisérovým požehnáním, jak plyne ze staticky škobrtavého vypravěčského uchopení, na mnohdy vyšumělá klišé, uplatnitelná spíše v nenáročné televizní historce, nežli ve zpytavé tragikomedii určené pro kina. Bravurního vyhmátnutí nejzazších zákrutů lidských povah, jak to předvedli v legendárním Uchu, se samozřejmě nedočkáme.
U Brzobohatého vnímám hlavně rozplizlou bezbarvost v přístupu ke svému někdy až dětinsky tvrdohlavému hrdinovi, neschopnou rozkrýt jeho duši - jeho kresebná jednostrunnost vynikne ještě názorněji při srovnání s takovými filmy jako Horký vzduch, Směšný pán nebo Babí léto, které téma stáří postihly daleko mnohotvárněji. Jakoby dýchavičná, monotónně pronášená mluva (nic proti ní, kdyby byla významotvorně zužitkována) je přitom zbavená hlubšího dramatického spáru.
Jiřina Bohdalová se svou hrdinku naopak snaží oživit rádoby diblíkovský rozměr, který i ve stáří provázel mnohé její postavy, avšak zde ho vnímám jako rozpačitý posun k lacinému žertéřství. Její nepoddajná vitalita působí starosti jak správě domova důchodců, tak ostatním ubytovaným staříčkům a stařenkám, vyznívá jako hodně chtěná, stačí upozornit na spřádání mordýřských podezření nebo nácvik hudební produkce.
Tady Bohdalová snad podlehla klamnému dojmu, že účinkuje v pokračování patlavého cyklu Ach, ty vraždy!. Pokud něco v tomto filmu selhává, jsou to právě tyto okamžiky, nezvládnuté scenáristicky ani režijně. Zejména pak režijně. Oproti šantánově přemrštěné Bohdalové bych vyzdvihl mistrně zahranou epizodu sešlé paní, hrdinčiny spolubydlící, bezradně propadající do demence, jak ji úsporně, ale přitom velice intenzivně vyhmátla Jiřina Jirásková v přihrbené, šouravé chůzi i ve ztichlé, zpola udivené, zpola se vším smířené mluvě.
Povážlivě promarněnou šancí je rovněž střední část příběhu, věnovaná strastiplnému putování obou protagonistů takříkajíc cestou necestou - pokradmu uzmutým vozidlem i v kamionu - vstříc pražské konkursní výzvě. Posmutnělý humor, opřený o občas pronesenou jedovatost či jiné moudro na téma lidského údělu, však tuto linii sotva povznese dál než k sestavě více či méně bizarních příhod, kdy si oba hrdinové až bolestně uvědomují bezmoci stáří. Jenže jeho obraz zůstává matný a mdlý, marně bychom očekávali sytost i naléhavost pohledu, dosažené ve výše zmíněných titulech.
Vrásky z lásky se tak nejen dobromyslně zamýšlejí nad pošetilostmi stáří, ale směřují dál - prozkoumávají složitosti, vlekoucí se s péčí o staré lidi, ať již se jedná o péči rodinnou, nebo ústavní. Avšak výsledek toto všechno zplošťuje do polohy úsměvného, snadno stravitelného žánrového obrázku, který by se možná uplatnil v někdejších bakalářských historkách (což naznačuje i režisérův jakýchkoli ambic zbavený příklon k vyšumělé, výrazově zdevastované televizní poetice tímto směrem zacílené).
Jako kdyby Jiří Strach netušil, že i v televizi vznikly pozoruhodné výpovědi ohledně stáří - stačí si vybavit Lásku jako trám, Romea a Julii na konci listopadu, Lístek do památníku, Tři na lavičce nebo Nezralé maliny. Co je navzdory žánrové, námětové i vypravěčské různorodosti spojuje? Nepitvořily se ani nehledaly mámivou výjimečnost, a proto dosáhly záviděníhodné autenticity. Toť vše.

Český trailer filmu Vrásky z lásky

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
5/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 25. víkend
Box office: Elvis bral dělené prvenství Elvis se o první místo musel dělit se stálicí, kterou je Top Gun: Maverick, který je letošním komerčně nejúspěšnějším blockbusterem a prvním snímkem tohoto roku, který pokořil hranici jedné miliardy. čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Elvis 9/10
Recenze: Strhující životopisné drama Elvis je návratem Buze Luhrmanna do vrcholné formy V životopisném hudebním filmu o osudech legendárního Elvise Presleyho a jeho agenta nabízí režisér Baz Luhrmann velkolepou, audiovizuálně strhující a od prvních okamžiků vtahující podívanou. čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 24. 6. 2022 - 30. 6. 2022
TV tipy: Divoký mustang Beauty podstupuje hru o život Na konci června čeká v televizích několik nenápadných a v tuzemsku nepříliš známých snímků, které ale rozhodně stojí za pozornost, protože jejich přijetí je vesměs pozitivní. Tipem týdne je nicméně premiéra dramatu... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Párty Hárder: Summer Massacre 4/10
Recenze: Řezníkova komedie Párty Hárder: Summer Massacre zostra útočí na bránice Pokračování nekompromisní a brutálně černohumorné komedie Párty Hárd se dočkalo profesionálnějšího zpracování, letního řádění u Mácháče a další nálože nekorektního a v řadě ohledů extrémního humoru. čtěte zde
Vydáno: 23.06.2022 16:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 25. týden
Kinopremiéry: Elvis volí prezidentku a prožívá summer massacre Nabídku kin obohatí v tomto týdnu pětice novinek, z nichž tou nejvýraznější je životopisné drama Elvis Buze Luhrmanna. Vysoké ambice ohledně počtu diváků má rozhodně i česká romantická komedie Prezidentka. čtěte zde
Vydáno: 22.06.2022 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Tři tygři a Maverick ví kulový a ocitají se na pokraji nervového zhroucení (25.05.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Temný osud udělal z bílého bizona budovatele říše (20.05.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dáma na kolejích je krvavá nevěsta, která utíká na panství Downton (21.01.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Kleopatra utíká přes 110. ulici, volá divočinu a ocitá se na prahu války (07.01.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Gentleman Othello je šarlatán, který závodí v Le Mans (31.12.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Při očistě ve světě kde se nežebrá, chlapi nepláčou a hledají světlo svého života (08.10.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Česká komedie Vánoční příběh má trailer (07.10.2021 14:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Dvojitý milenec má zraněné srdce a mění se v gentlemana s pistolí (24.09.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Zátopek každou minutu života běhá za Candymanem (25.08.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Boží zápasník Lukáš Krpálek na veliké řece bojuje s vlkodlakem (06.08.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Prvok, Šampón, Tečka a Karel čekají, až přijde kocour a podnikají expedici do džungle (28.07.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Šofér Dumbo uvízl na mělčinách, kde ho čeká inferno (14.05.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Raubíř Ralf se v domě ztracených duší objevil na špatné straně, kde prožil zoufalství a získal naději (02.04.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Phantom Boy si četl kroniku rodu Spiderwicků a podepsal smlouvu s ďáblem (29.01.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Český lev 2020: Nominacím vévodí Krajina ve stínu (19.01.2021 07:30 v Novinky | Zprávy)
- Nejvýraznější vánoční filmy od roku 2010 (19.12.2020 11:30 v Články)
- Téma: 100 let od narození Rudolfa Hrušínského (17.10.2020 10:00 v Články | Publicistika)
- Na Oscary vyšle Česko Šarlatána (13.10.2020 11:25 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   25/2022

Elvis
9/10

V životopisném hudebním filmu o osudech legendárního Elvise Presleyho a jeho agenta nabízí režisér Baz Luhrmann velkolepou, audiovizuálně strhující a od prvních okamžiků vtahující podívanou.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu