Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Vrásky z lásky

Recenze: Vrásky z lásky

Vydáno: 16.04.2012 14:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš | foto: Falcon

Setkání dvou umanutých starých lidí dokáže rozjasnit jejich duchovní obzory, avšak není jisté, zda rozjasní i publikum. Režisér Jiří Strach spojil ve filmu Vrásky z lásky opět na plátně Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou.

Vrásky z láskyRecenzoval/a Jan Jaroš dne 16.04.2012 14:00. Setkání dvou umanutých starých lidí dokáže rozjasnit jejich duchovní obzory, avšak není jisté, zda rozjasní i publikum. Režisér Jiří Strach spojil ve filmu Vrásky z lásky opět na plátně Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou. Hodnocení: 2.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Stáří nebývá jen moudré a vyrovnané, ale také pošetilé a umanuté, když začíná posunutě vnímat své šance, když ztrácí smysl pro uměřenost pohnutek i jednání. V případě bývalého středoškolského profesora ve filmu Vrásky z lásky navíc přistupují zdravotní problémy i pocit peskování, který zažívá v rodině svého syna - a "odvděčuje se" naschvály.
Hned na počátku nás určitě osloví působivá, melancholií prosycená scéna, když si v notýsku odškrtává telefonní spojení i jména těch, kteří už odešli na protější břeh. Chvíli trvá, než si vybaví herečku, s níž se kdysi dávno setkal, ale od té doby ji už nespatřil ani o ní neslyšel. Díky shodě šťastných náhod ji vypátrá ve vzdáleném domově důchodců a rozjede se za ní.
Scenárista Marek Epstein nejprve příběh rozvíjí ve dvou samostatných dějových rovinách, oba protagonisty zprvu zachycuje každého odděleně, než dojde k jejich setkání a společné cestě za naplněním hereččiny údajné šance znovu se prosadit. Filmaři ji pozvali do Prahy na konkurs. Dlužno dodat, že ponižujícím výběrem vhodného uchazeče, možná i zásluhou inscenačního ztvárnění, které Jiří Strach rozkmitnul od verbálního humoru k ubližujícímu nátlaku, celé vyprávění vrcholí - avšak Epstein od něho jakoby bezradně odstupuje, jako kdyby si s ním nevěděl rady. Takový emotivně silný okamžik se rozplývá do ztracena, nahrazen tupými žertovnými klišé ve stylu televizní seriálové zpotvořeniny Život je ples.
Epstein se jako scenárista zřejmě vyčerpává: zaujme několika blýskavými nápady, které však vzápětí uzavře do rozbředlých bezpohlavních schémat, připomenu aspoň scénu zprvu matoucího pohřbu, téma oční vady, o níž netušíme, zda neblahé následky nastaly vinou neúspěšné operace, nebo naopak pro absenci zásahu, a zejména pak teatrálně rozehrané finále celého příběhu.
Nepomohla ani účast dvou předních hvězd, které se po čtyřech desetiletích opět sešly - Radka Brzobohatého a Jiřiny Bohdalové. Jenže oba spoléhají, bohužel s režisérovým požehnáním, jak plyne ze staticky škobrtavého vypravěčského uchopení, na mnohdy vyšumělá klišé, uplatnitelná spíše v nenáročné televizní historce, nežli ve zpytavé tragikomedii určené pro kina. Bravurního vyhmátnutí nejzazších zákrutů lidských povah, jak to předvedli v legendárním Uchu, se samozřejmě nedočkáme.
U Brzobohatého vnímám hlavně rozplizlou bezbarvost v přístupu ke svému někdy až dětinsky tvrdohlavému hrdinovi, neschopnou rozkrýt jeho duši - jeho kresebná jednostrunnost vynikne ještě názorněji při srovnání s takovými filmy jako Horký vzduch, Směšný pán nebo Babí léto, které téma stáří postihly daleko mnohotvárněji. Jakoby dýchavičná, monotónně pronášená mluva (nic proti ní, kdyby byla významotvorně zužitkována) je přitom zbavená hlubšího dramatického spáru.
Jiřina Bohdalová se svou hrdinku naopak snaží oživit rádoby diblíkovský rozměr, který i ve stáří provázel mnohé její postavy, avšak zde ho vnímám jako rozpačitý posun k lacinému žertéřství. Její nepoddajná vitalita působí starosti jak správě domova důchodců, tak ostatním ubytovaným staříčkům a stařenkám, vyznívá jako hodně chtěná, stačí upozornit na spřádání mordýřských podezření nebo nácvik hudební produkce.
Tady Bohdalová snad podlehla klamnému dojmu, že účinkuje v pokračování patlavého cyklu Ach, ty vraždy!. Pokud něco v tomto filmu selhává, jsou to právě tyto okamžiky, nezvládnuté scenáristicky ani režijně. Zejména pak režijně. Oproti šantánově přemrštěné Bohdalové bych vyzdvihl mistrně zahranou epizodu sešlé paní, hrdinčiny spolubydlící, bezradně propadající do demence, jak ji úsporně, ale přitom velice intenzivně vyhmátla Jiřina Jirásková v přihrbené, šouravé chůzi i ve ztichlé, zpola udivené, zpola se vším smířené mluvě.
Povážlivě promarněnou šancí je rovněž střední část příběhu, věnovaná strastiplnému putování obou protagonistů takříkajíc cestou necestou - pokradmu uzmutým vozidlem i v kamionu - vstříc pražské konkursní výzvě. Posmutnělý humor, opřený o občas pronesenou jedovatost či jiné moudro na téma lidského údělu, však tuto linii sotva povznese dál než k sestavě více či méně bizarních příhod, kdy si oba hrdinové až bolestně uvědomují bezmoci stáří. Jenže jeho obraz zůstává matný a mdlý, marně bychom očekávali sytost i naléhavost pohledu, dosažené ve výše zmíněných titulech.
Vrásky z lásky se tak nejen dobromyslně zamýšlejí nad pošetilostmi stáří, ale směřují dál - prozkoumávají složitosti, vlekoucí se s péčí o staré lidi, ať již se jedná o péči rodinnou, nebo ústavní. Avšak výsledek toto všechno zplošťuje do polohy úsměvného, snadno stravitelného žánrového obrázku, který by se možná uplatnil v někdejších bakalářských historkách (což naznačuje i režisérův jakýchkoli ambic zbavený příklon k vyšumělé, výrazově zdevastované televizní poetice tímto směrem zacílené).
Jako kdyby Jiří Strach netušil, že i v televizi vznikly pozoruhodné výpovědi ohledně stáří - stačí si vybavit Lásku jako trám, Romea a Julii na konci listopadu, Lístek do památníku, Tři na lavičce nebo Nezralé maliny. Co je navzdory žánrové, námětové i vypravěčské různorodosti spojuje? Nepitvořily se ani nehledaly mámivou výjimečnost, a proto dosáhly záviděníhodné autenticity. Toť vše.

Český trailer filmu Vrásky z lásky

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
5/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 10: akční filmy 2000 - 2009
Top 10: nejslavnější akční filmy let 2000 - 2009 V pokračování našeho seriálu o filmových žánrech se podíváme na desítku slavných akčních snímků z prvních deseti let nového milénia. čtěte zde
Vydáno: 30.05.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
Survive the Night 1/10
Za horizontem: céčkový thriller Survive the Night je hodně špatný V thrilleru Survive the Night hraje Bruce Willis vysloužilého šerifa, který musí se svou rodinou čelit přepadení dvou lupičů na útěku. čtěte zde
Vydáno: 29.05.2020 16:30 v sekci Recenze | Za horizontem
0
TV tipy: 29. 5. 2020 - 4. 6. 2020
TV tipy: Trestanci Borg a McEnroe jsou cizinci ve vlaku Na přelomu května a června se sice v televizích objeví několik premiér, jde ale spíše o nevýrazné a béčkovější záležitosti. Výjimkou je snad jen zdařilé evropské drama Borg/McEnroe, ti méně nároční pak ocení i Cizince ve... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 22. týden
Kinopremiéry: Problémissky a trafikant se setkávají v zemi medu Poslední květnový čtvrtek odstartuje v kinech pětice premiér, mezi níž není žádný zásadní hit a vzhledem k okolnostem jde o menší a povětšinou evropské snímky. Nejvíce tak vyčnívají dva oceňované dokumenty. čtěte zde
Vydáno: 27.05.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 21. týden
Top 20 ČR: V síti nepřestává lákat diváky V kinech se i přes omezení opět objevují lidé a nejvíce je přitahuje český dokument V síti o zneužívání na internetu. Z novinek se dokázalo prosadit jen komediální drama Emma. čtěte zde
Vydáno: 26.05.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Teroristka chodí na gympl, kde podstupuje souboj na slunci (03.04.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Noční zvířata se za 13 hodin stávají přízrakem svobody (06.03.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: V Zootropolis se hledá Dory, která si čte knihu džunglí (27.12.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Takový normální vozíčkář Kick-Ass se ocitá ve videodromu, kde prožívá lásku z Khon Kaen (12.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Nahý mezi vlky cestuje do Eldoráda, kde dostává druhou šanci (03.05.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dejte domov dohazovačce na koštěti Kung Fu Pandě (26.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Tři veteráni Paddington, Babička a mazaný Filip vstupují do nebeské brány (19.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Mravenec Z, Charlie Chaplin a Sicario vysílají zprávy (22.02.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Asterix a správní chlapi už jsou tady zas (04.01.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Spojenci v sirotčinci slečny Peregrinové zachraňují božskou Florence, která chce zemřít mladá (14.12.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Kurt Cobain hledá hranice lásky a vstupuje do klubu poslední naděje (19.10.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Paterson bere Ryanovu dceru na nejdelší jízdu do Jurského světa (24.08.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Lotrando, Zubejda a zvadlý gigolo se bouří, protože Grinche je těžké zabít (03.08.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Rocker Jack Reacher se (ne)vrací do pensionu pro svobodné pány (22.06.2018 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   20/2020

Emma.
6/10

Hlavní hrdinkou britské, jemným delikátním humorem okořeněné adaptace románu Jane Austenové, je dvacetiletá, bohatá a trochu domýšlivá Emma, která sama nemá na svatbu ani pomyšlení, leč s oblibou dělá dohazovačku jiným.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver