Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Dům

Recenze: Dům

Vydáno: 17.10.2011 17:02 v sekci Recenze | Premiéry - Vratislav Šálek

Zdařilé a netypické československé drama o generačním střetu zaujme hlavně zcela přesnými hereckými výkony. Ač je děj hodně epizodický a tempo příliš pomalé, jedná se na naše poměry o dost unikátní kousek, který stojí za vidění.

DůmRecenzoval/a Vratislav Šálek dne 17.10.2011 17:02. Zdařilé a netypické československé drama o generačním střetu zaujme hlavně zcela přesnými hereckými výkony. Ač je děj hodně epizodický a tempo příliš pomalé, jedná se na naše poměry o dost unikátní kousek, který stojí za vidění. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Shodou okolností se v posledních několika týdnech do našich kin dostávají tuzemské filmy, které se tak nějak vymykají z běžné tvorby. Vše začal nedávno uvedený a očekávaný Alois Nebel a minulý týden v jeho šlépějích pokračovaly chválené drama Rodina je základ státu a kontroverzně přijímaný kousek Nic proti ničemu. Tuto trojici nyní doplňuje už před dokončenou realizací oceňovaný film Dům.
Ten vypráví o zapšklém Imrichovi (Miroslav Krobot), který veškeré životní ideály ztratil v dobách totalitního režimu. Po jeho pádu už neměl síly na realizaci svých snů, proto se až nezdravě upnul na své dvě dcery, kterým začal stavět dva domy. Starší se mu ale vzepřela, proti jeho vůli vdala a raději se svým nepříliš úspěšným manželem živoří a žije od výplaty k výplatě, než by se ho o něco doprošovala. Zbývá tak už jen ta poslední (Judit Bárdos), které se sice otcova nadvláda zajídá, nedokáže mu ale odporovat. Jejím tajným snem je zmizet do Anglie a chvíli tam zůstat.
Předně musím začít tím, že Dům je opravdu na naše poměry hodně neobvyklé dílo. Místo divácky vděčné a "vtipné" komedie přichází s tíživým rodinným dramatem a využívá jen minima dialogů. K tomu režisérka a scenáristka Zuzana Liová potřebovala mimořádně dobré herce. A její volba se povedla na výbornou.
Miroslav Krobot zkrátka zvládá minimalistické herectví a v hlavní roli působí naprosto přesně a uvěřitelně. Jeho role je vzdáleně podobná Eastwoodovu partu z Gran Torina. I Imrich je dost nesnášenlivý stařík, který neustále bručí na své okolí, které se kontaktu s ním raději obloukem vyhýbá. Přesto v sobě skrývá hluboké city, jež ale neumí (a v rámci sociální role ani nemůže) dát tolik najevo. O to intenzivnější je, když se jeho slupka poodhalí a divák rozpozná, jak moc své dcery miluje.
Jeho manželka v podání Taťjany Medvecké je mu více než důstojnou partnerkou. Na obou hercích je hodně znát jejich velká divadelní průprava, na niž ostatně režisérka jednoznačně sázela. Velkým překvapením jsou obě dcery - jak starší Lucia Jašková, tak hlavně Judit Bárdos, pro niž je role Evy celovečerním debutem. Je opravdu s podivem, jak dokáže držet krok se svým filmovým otcem a zvládá minimalistický způsob hraní. Snad ve všech jejích pohledech a gestech je znát skutečný respekt hraničící se strachem k otci a zároveň vnitřní nejistota, která její postavu provází.
Jediným, ke komu lze mít výtky, je Marián Mitaš v úloze angličtináře, který řádně zamíchá s Eviným životem. Je dost nevýrazný a nepříliš charismatický, prostě takový "obyčejný" v nejlepším slova smyslu. Je ale dost možné, že právě toto od něho režisérka vyžadovala, protože i takovou interpretací je možné jeho charakter popsat.
Sympatické je, že autorka nejde divákovi moc na ruku a aktivně ho zapojuje do své hry. Záměrně obestírá hlavní postavu velikým tajemstvím, jehož odhalení se v plné šíři nedočká, ale z různých náznaků a střípků ukrytých v ději si může některé momenty z jeho předchozího života poskládat. Také budování atmosféry se daří velmi dobře. Zároveň se nikam nespěchá a vše se odehrává v až extrémně pomalém tempu, které ale je v určitých chvílích (hlavně v úvodu a stagnujícím prostředku) trošku na škodu.
Výhrady lze mít také ke značné epizodičnosti, která je pro film dost typická. Jednolitý děj tu jakoby chybí a ukazují se tu spíše zajímavé výseky ze života jedné rodiny, které někdy postrádají nějaké propojení. Často se tak stane, že dvě scény jsou od sebe odděleny hodně ostrými střihy a v podstatě na sebe nenavazují. Po skončení tak máte dojem, že jste viděli hodně působivý záznam několika měsíců osudů několika lidí, který nemá začátek ani konec. Někomu se nemusí líbit ani zakončení filmu, které postrádá větší překvapení. V celkovém kontextu však nejde o zásadnější problém.
Český trailer filmu Dům
Sedmička z hodnocení není úplně jasná a spíše by se hodilo něco jako šest a půl. Jelikož ale šest bodů mi přijde nespravedlivě málo a Dům je na místní poměry dost unikátní snímek, tak musím zaokrouhlovat nahoru. Jde totiž o něco, co se v našich končinách nevidí příliš často. A už jen samotná snaha tvůrců o něco takového se musí náležitě ocenit.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 8. víkend
Box office: Ježek Sonic přesprintoval Harrisona Forda Videoherní Ježek Sonic ve finiši přesprintoval Harrisona Forda a jeho psa v dobrodružném filmu Volání divočiny. čtěte zde
Vydáno: 24.02.2020 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Portrét: Luis Buñuel
Portrét: Luis Buñuel - představitel filmového surrealismu V tomto měsíci uplyne 120 let od narození legendárního španělského režiséra, představitele filmového surrealismu Luise Buñuela. Tento článek připomene jeho život i dílo. čtěte zde
Vydáno: 22.02.2020 10:00 v sekci Články | Publicistika
1
1917 7/10
Recenze: Válečné drama 1917 fascinuje svou technickou realizací Na deset Oscarů nominovaný snímek Sama Mendese představuje vizuální požitek podpořený zpřítomňováním času a prostoru - díky dovedně skrytým střihům totiž vypadá, jako by byl natočený na jeden záběr. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2020 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 21. 2. 2020 - 27. 2. 2020
TV tipy: Čarodějnice bojuje s kickboxerem a nosí masku rudé smrti Na konci února se v televizích nic zásadního neděje, protože žádné velké premiéry nejsou na programu. Krom několika zapomenutých filmů tak nejvíc zaujme uvedení Eggersova debutového počinu Čarodějnice. čtěte zde
Vydáno: 21.02.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Ježek Sonic 4/10
Recenze: Ježek Sonic přesedlal z videoher do průměrného rodinného filmu Superrychlý modrý ježek Sonic je videoherní postavička, s níž hráč sbírá zlaté kroužky a bojuje se zlým doktorem Robotnikem. Stejné motivy se objevují i ve filmové adaptaci této videohry, v níž si mimo jiné zahráli i Jim Carrey... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2020 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Vykolejená Veronika chystá s mladým Frankensteinem mistrovský plán (31.01.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Hodinářův učeň je důstojnou českou pohádkou s lákavým obsazením (17.08.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Hodinářův učeň se tenkrát ocitl v Hollywoodu (14.08.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Takový normální vozíčkář Kick-Ass se ocitá ve videodromu, kde prožívá lásku z Khon Kaen (12.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: X-Meni tráví poslední večery na Zemi a řeší psí poslání (05.06.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Avengers nikdy neodvrací zrak a cestují do pravěku (24.04.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Vdovy tráví 3 dny v Quiberonu, kde čtou knihu obrazů a hledají čertí brko (28.11.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Pohádka Čertí brko zaujme spíš politickou satirou než příběhem (27.11.2018 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Z hotelu Artemis je chata na prodej (25.07.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: V komedii Chata na prodej mnozí diváci poznají své vlastní rodiny (23.07.2018 08:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Profesorka zločinu Debbie a její parťačky vyprávějí Patovi a Matovi duchařské historky (06.06.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Slovensko-český taneční film Backstage jen špatně opisuje od zahraničních vzorů (06.06.2018 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Dabing Street nabírá na síle, sází na skvělé obsazení (27.01.2018 15:30 v Články | Televize)
- Kinopremiéry: Obávaný poslední z Jediů vyzve Seveřanku Thelmu (13.12.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Krobotovo Kvarteto se utápí ve vztahové bezvýchodnosti (01.12.2017 14:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Paddington má sedm životů a poslouchá v nich kvarteto, jak hraje rock’n roll (29.11.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Milada zabila posvátného jelena a prožila všechno nejhorší (01.11.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Životopisné drama Milada v prvním traileru (25.09.2017 14:11 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Film Přes kosti mrtvých je nevydařeným žánrovým mixem (21.04.2017 18:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Mimi šéf objevil ztracené město Z a provedl v něm loupež ve velkém stylu (19.04.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   07/2020

Ježek Sonic
4/10

Superrychlý modrý ježek Sonic je videoherní postavička, s níž hráč sbírá zlaté kroužky a bojuje se zlým doktorem Robotnikem. Stejné motivy se objevují i ve filmové adaptaci této videohry, v níž si mimo jiné zahráli i Jim Carrey a James Marsden.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver