Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Velká premiéra

Recenze: Krobotova Velká premiéra má nádech představení v alternativním divadle

Vydáno: 24.07.2022 10:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Falcon

Nový film Miroslava Krobota pojednává o pražském divadelním herci, který prochází manželskou krizí a nastěhuje se ke své babičce do Olomouce, kde má v tamním divadle režírovat vlastní sólové představení.

Velká premiéraRecenzoval/a Jan Varga dne 24.07.2022 10:30. Nový film Miroslava Krobota pojednává o pražském divadelním herci, který prochází manželskou krizí a nastěhuje se ke své babičce do Olomouce, kde má v tamním divadle režírovat vlastní sólové představení. Hodnocení: 2

Velká premiéra

Velká premiéra
Drama / Komedie
Česká republika, 2022 , 90 min.

Režie: Miroslav Krobot
Scénář: Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Martin Hůla
Herci: Pavel Šimčík, Iva Janžurová, Iva Pazderková, Klára Melíšková, Miroslav Krobot, Ivana Plíhalová, Jakub Žáček, Roman Vencl, Jenovéfa Boková

Česká premiéra: 21.07.2022

Distributor: Falcon

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Pavel Šimčík, Klára Melíšková ve filmu  / Velká premiéra
© Falcon
Velká premiéra je novým filmem režiséra, scenáristy a herce Miroslava Krobota, který jej stejně jako své předchozí celovečerní počiny Díra u Hanušovic a Kvarteto napsal spolu se scenáristou Lubomírem Smékalem. Jde o snímek na hranici dramatu a lehké komedie, který zapadá do Krobotovy filmové tvorby zejména tím, že jde opět o panoptikum svérázných figurek, které se nejistě plácají ve vlastních životech. Našla by se však i další pojítka – film opět staví především na postavách a vztazích mezi nimi, zatímco jeho minimalistický děj se rozpadá do slepence situací, které jeho hrdinové zažívají, a prostupují jím zjevné (leč dosti nejasné a nejspíš i nepříliš naplněné) umělecké ambice. Celý snímek pak vyvolává dojem polo-improvizovaného představení s prvky nonsensu na nějaké alternativní divadelní scéně, a to včetně naprosto příšerné a iritující hudby.

Hlavním hrdinou je pražský divadelní herec Pavel (Pavel Šimčík), jemuž je nabídnuta v olomouckém divadle režie vlastního sólového představení. Pavel tak neustále pendluje mezi divadlem, kde svůj výstup na pomezí divadelní improvizace a komediálního stand-upu nacvičuje, olomouckým bytem své babičky (Iva Janžurová), u níž dočasně bydlí a snaží se ji coby bývalou herečku do představení začlenit, a Prahou, kde dochází s manželkou (Klára Melíšková) do manželské poradny, protože rozvod je prakticky na spadnutí. Pavel ostatně nemá ani náznak snahy vztah jakkoli zachránit a namísto toho pokukuje po babiččině dobrosrdečné ošetřovatelce (Iva Pazderková), za níž pro změnu otravně dolézá láskou posedlý divadelní technik (Roman Vencl).

Pavel Šimčík, Iva Pazderková ve filmu  / Velká premiéra
© Falcon
Pavel Šimčík působí v hlavní roli značně rozpačitě a jeho netečná postava, u níž se místy stírá rozdíl mezi tím, co myslí vážně a co v nadsázce, nevzbuzuje téměř žádné sympatie. Jeho veskrze monotónní herecký projev obohacuje pouze to, že scénář po něm v roli herce s citem pro mystifikaci, který svůj život průběžně oživuje nořením se do různých charakterů a pro nějž jsou i vážné okamžiky jen další příležitostí pro hereckou rozcvičku, často vyžaduje provádění nejrůznějších obličejových šklebů. Herecky jej nicméně zastiňují mnozí protagonisté vedlejších rolí, zejména Jenovéfa Boková jako divadelní manažerka a sám Miroslav Krobot v roli ředitele divadla s politickými ambicemi („skončit na kultuře je za trest, málo peněz a spousta starostí“). Ivu Pazderkovou je příjemné vidět v nezvykle civilní roli a Klára Melíšková má stylizaci upjaté a vyčítavé semetriky už dávno v malíčku.

Naopak nejméně vděčná, nejproblematičtější a zároveň i nejnáročnější úloha připadla Ivě Janžurové v postavě popletené babičky trpící Tourettovým syndromem. Ten ji nutí v nestřežených chvílích hlasitě sténat, halekat, vykřikovat dadaistické nesmysly a prokládat to četnými vulgarismy, což ji zjevně přivádí do rozpaků. Asi to mělo být vtipné (protože to přijde vtipné Pavlovi, který toho chce využít při svém představení), ale není to vtipné ani trochu. Navzdory schopnostem Ivy Janžurové postihnout několik pohybových i hlasových tiků naráz to naopak působí strašlivě. Místy je navíc těžké rozlišit, kdy bylo Ivě Janžurové trapně z toho, jak hroznou a nedůstojnou postavu hraje, a kdy tu trapnost jenom předstírá, protože jí to předepisuje scénář.

Miroslav Krobot ve filmu  / Velká premiéra
© Falcon
Děj filmu se sice točí kolem přípravy na velkou premiéru, avšak rozpadá se do dílčích podzápletek, z nichž ale nikdy nevzejde nic pořádného a nosného, ať už je řeč o trablech s manželkou, potenciálním začátku nového vztahu s ošetřovatelkou, problémech s jejím psychopatickým nápadníkem nebo o motivu pražského herce trpěného v olomouckém divadle, kterého coby náplavu z hlavního města provází šikana v podobě anonymních dopisů a chrochtání v parku. Nepříliš vtipné přípravy na představení vrcholí též nepříliš vtipnou generálkou, která odhalí mizerné kvality celého vystoupení, a vše je zakončeno nejapnou absurdní pointou, která dělá z hlavních postav sobce, kteří nijak nepomýšlejí na následky svých činů.

Film Velká premiéra zjevně hovoří o životě divadelníků a o svobodě uměleckého projevu a snaží se svou formou i prostředím a stylem humoru vymezit vůči jiným komediím, které se u nás běžně točí. Navzdory tomu toho ale říká dost málo, po komediální stránce selhává, a navíc svůj řídký příběh obaluje řadou klišé. Celý film by se dal brát jako metafora toho, že život je jedna velká improvizace s pár záchvaty Tourettova syndromu (nebo tak něco), ale to na uživení onoho panoptika divných figur nestačí. Opakováním dávno obehraných vtipů, laciným těžením humoru z něčí nemoci i poetikou čerpající z alternativního divadla pak snímek vyznívá vyčpěle dřív, než se vůbec stihl v kinech ohřát.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer k filmu Velká premiéra

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 14. 6. 2024 - 20. 6. 2024
TV tipy: Vřískající Arvéd se ocitá v podezření Blíží se začátek prázdnin a televizní programy se plní očekávanými letními lákadly. I proto je těžké sestavit reprezentativní výběr z neokoukaných počinů. V naší chudé nabídce tak tento týden vyčnívá premiéra pátého... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 24. týden
Kinopremiéry: Velmistr má prachy ve jménu cti Ani tento týden kina zásadním způsobem nevytrhne, protože premiérová nadílka je hodně slabá a velký divácký potenciál rozhodně neskrývá. Vedle další minipřehlídky japonského anime odstartuje třeba chválené drama Ve jménu... čtěte zde
Vydáno: 12.06.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 23. TÝDEN
Top 20 ČR: Mizerové uspěli i v Česku Také v českých kinech měl nový díl Mizerů úspěch a z trůnu sesadil Garfielda ve filmu. Obecně však platí, že návštěvnost v kinech se pohybuje dlouhodobě v podprůměrných číslech. čtěte zde
Vydáno: 11.06.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 23. víkend
Box office: Mizerové prosperují Nový díl Mizerů konečně nakopnul letní sezónu s pořádným otvírákem, jaký se na blockbuster takovéhoto ražení sluší a dokazuje, že na Willa Smithe se diváci za jeho oscarový exces nezlobí. čtěte zde
Vydáno: 10.06.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Mizerové: Na život a na smrt 8/10
Recenze: Will Smith a Martin Lawrence jsou Mizerové: Na život a na smrt Čtvrtí Mizerové se vrací do kin po čtyřech letech od minulého dílu, opět bez režijní účasti Michaela Baye, ale znovu s producentem Jerrym Bruckheimerem a hvězdnou dvojicí Will Smith a Martin Lawrence. čtěte zde
Vydáno: 08.06.2024 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Zámek na předměstí vyvolává úsměv (07.06.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Sladký život Monty Pythonů narušilo neviditelné zlo (13.03.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Beavis a Butt-head drží slovo a vyráží do útoku (01.12.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Přání prezidentovy ženy je zjistit jak mít sex (29.11.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Marvels objevují umění jíst a milovat a přemýšlí jak přežít svého muže (08.11.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Stroj času: vzpomínka na Filipa Topola a jeho Žiletky (18.06.2023 10:30 v Recenze | Stroj času)
- TV tipy: Železný stisk Spider-Mana je mimořádnou událostí (17.03.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Český lev 2023: Filmem roku je Il Boemo (05.03.2023 09:02 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Rozhněvaný muž Buster Keaton spustil tichou revoluci (07.10.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Dobrý šéf prožil tři tisíce let touhy, aby objevil trojúhelník smutku (05.10.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Záletník prožil svatbu podle Margot, která se proměnila v ohňostroj marnosti (30.09.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: S úsměvem spolu půjdeme tam, kde zpívají raci (28.09.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Krásné bytosti si pořídily vstupenku do ráje (14.09.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Jak všude a najednou obšťastnit ženu (20.07.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Rakeťák za školou přemýšlí, zda by nebylo lepší, kdyby radši hořelo (15.06.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2024

Mizerové: Na život a na smrt
8/10

Čtvrtí Mizerové se vrací do kin po čtyřech letech od minulého dílu, opět bez režijní účasti Michaela Baye, ale znovu s producentem Jerrym Bruckheimerem a hvězdnou dvojicí Will Smith a Martin Lawrence.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe