Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Recenze: Komedie Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci je zoufalost sama

Vydáno: 19.01.2018 12:12 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: facebook tvůrce

Nová komedie Filipa Renče, natočená podle scénáře a stejnojmenné knižní předlohy Haliny Pawlowské, se zaobírá osudy svérázné Olgy v podání Kláry Issové.

Zoufalé ženy dělají zoufalé věciRecenzoval/a Jan Varga dne 19.01.2018 12:12. Nová komedie Filipa Renče, natočená podle scénáře a stejnojmenné knižní předlohy Haliny Pawlowské, se zaobírá osudy svérázné Olgy v podání Kláry Issové. Hodnocení: 0.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Klára Issová, Aneta Krejčíková ve filmu / Zoufalé ženy dělají zoufalé věciŽivot Olgy (Klára Issová) sleduje snímek Zoufalé ženy dělají zoufalé věci po zhruba čtyřicet let – od jejího problematického příchodu na svět až po stav, kdy vystřídala několik chlapů, vdala se a rozvedla, má vystudovanou psychologii a dospělého syna a toho pravého životního partnera stále ne a ne najít.
 
Na začátek to nejzásadnější:
 
 • Halina Pawlowská je ve filmu cca tři vteřiny a hraje Rusku.
 • Klára Issová ukáže nahá prsa několikrát, v součtu na cca deset vteřin.
 • To mini-prasátko, co je na plakátu, se ve filmu vyskytuje pouze na fotografii.
 
A nyní již k recenzi.

Hlavní problém tkví už v tom, že jeho hlavní hrdinka je nesympatická, neurotická, nešikovná, sebelítostivá a prakticky neschopná blbka, co se ani neumí opilá vyzvracet do záchodu, aniž by si do něj při jeho splachování omylem nevysypala celý obsah kabelky. Otázka zní, proč by její osudy měly někoho zajímat (natož, aby jí někdo fandil a přál jí životní štěstí i z jiného důvodu než z lítosti). Asi to měla být česká variace na Bridget Jonesovou, ale výsledek působí spíš jako neohrabaný a zavrženíhodný mix Románu pro ženy a Bestiáře.
 
Klára Issová ve filmu / Zoufalé ženy dělají zoufalé věciHlavní hrdinka Deníku Bridget Jonesové měla přitom podobné vlastnosti, také byla těžkopádným magnetem na trapasy a na rozdíl od atraktivní a přirozeně líbivé Olgy byl pro ni navíc další překážkou i její nevábný fyzický vzhled. Pro ženské divačky pak bylo lehké se s ní identifikovat, protože tematizovala a zveličovala onu nespokojenost s vlastními nedostatky i rozpaky z prekérních situací, které všechny zažily na vlastní kůži, a kvůli kterým si samy někdy připadaly jako ona. Mužští diváci se možná necítili až tak osloveni, ale bohatě jim to vynahradilo dostatečné množství kvalitního humoru.
 
Komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci se s Deníkem Bridget Jonesové nemůže měřit už jenom proto, že v ní žádný povedený humor není. Za vrchol vtipnosti lze označit stokrát oposlouchanou slovní hříčku: „Tamhle na tom kopci dostal můj dědeček kulkou mezi lopatky. Nebo to bylo lopatkou mezi kulky?“, přičemž všechno ostatní už je vtipné o dost méně (jinými slovy – vůbec).
 
Klára Issová ve filmu / Zoufalé ženy dělají zoufalé věciNěkteré vtipy by přitom mohly i zapůsobit, kdyby je film líně nerecykloval a nenechával zaznít opakovaně, a některé anekdotické scénky (viz nakupování nových kalhot), by mohly být i úsměvné, kdyby je Filip Renč nelítostně nezabil hned v zárodku tím, že po vyslovení pointy okamžitě následuje Olžin pohled přímo do kamery, nebo v ještě horším případě nájezd kamery přímo do jejího vyjeveného obličeje. Další humor se film neúspěšně snaží dojit z karambolů hlavní hrdinky tím způsobem, že když jede na kole, tak samozřejmě přepadne přes řídítka, když nasedne do lodičky, tak se z té lodičky vyklopí, a když zaslechne jméno muže, který se jí líbí, tak spadne ze židle.

Další, snad ještě důležitější rozdíl tkví v tom, že Bridget Jonesová reflektovala zážitky a situace opsané skutečně ze života, které pro lepší komediální efekt možná trochu přeháněla nebo ironizovala, ale nikdy ne do té míry, aby se v nich divák sám nenašel. Film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci oproti tomu není vůbec v kontaktu s realitou, působí spíš jako absurdní komedie (hodně špatná) a s nějakými situacemi ze života nemá nic společného. V těch nejbrutálnějších výjevech (opakovaná božská/satanská zjevení v podání Pavla Kříže, trojice mexických hudebníků…) ještě lze spatřovat záměrnou snovou stylizaci, kterou omlouvá zmínka o přehnaně bujné fantazii hlavní hrdinky, nicméně i ty scény, které by měly být pokládány za skutečnost, jsou mnohdy až příliš přitažené za vlasy (viz např. sekvence, v níž dospívající syn vejde k mamince do ložnice, když ta tam zrovna zvířecky dovádí s novým milencem, kterého následně chlapci představí jako nového tatínka, nebo když Olga otevírá dveře neznámým návštěvám v odvážně erotickém negližé).
 
Klára Issová, Matouš Ruml ve filmu / Zoufalé ženy dělají zoufalé věciJinak formálně snímek vypadá hodně podobně jako Renčův Román pro ženy, a to jak z hlediska vizuální drahoty na plátně (velmi slušné technické aspekty jsou známkou toho, že tvůrci měli na film dostatek peněz, tudíž ta skutečnost, že výsledek dopadl takhle hrozně, jej činí ještě smutnějším), tak co do nekvality adaptace knižní předlohy, což souvisí hlavně s Renčovou velmi špatnou komediální režií a mizernými schopnostmi Haliny Pawlowské napsat scénář podle vlastní knihy (za předpokladu, že výsledná podoba filmu odpovídá scénáři).
 
Stejně jako Michal VieweghRománem pro ženy se totiž ani Halina Pawlowská nedokázala ubránit ani těm nejprovařenějším chybám, jichž se lze při přepisu knihy do filmového scénáře dopustit. Za vše mluví už jen ponechání neustálého vypravěčského komentáře hlavní hrdinky, který je ospravedlnitelný na začátku, když je Olga čerstvým novorozencem, ale kdykoli poté už působí nadbytečně a hrozně otravně – jednak ani není vtipný a hlavně většinou jen zbytečně popisuje buď to, co se viditelně odehrává na plátně, nebo co hlavní hrdinka zrovna cítí za emoce (což by mělo být poznat z hereckého projevu Issové – nahradit to vysvětlujícím komentářem je strašlivě líné).

Martin Kraus, Matouš Ruml ve filmu / Zoufalé ženy dělají zoufalé věciKromě toho, Román pro ženy také v podstatě neměl souvislý děj a rozpadal se do izolovaných scének, ale aspoň se v něm daly sem tam nalézt nějaké trošičku zajímavé postavy nebo slušné herecké výkony (Simona Stašová) či pozoruhodné dějové zvraty (vztah hlavní hrdinky a postavy Marka Vašuta). Film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci neobsahuje nic z toho – jeho postavy jsou všechny na hranici stereotypních plochých idiotských karikatur (a dost je jich i za tou hranicí) a místo alespoň trochu přijatelného herectví zbyla jen křeč, hihňání, křepčení, kulení očí a jiné přehrávání všeho druhu (nejlepší je nakonec asi Aneta Krejčíková v roli Olžiny kamarádky, Klára Issová zas ledacos zamázne roztomilým bezbranným kukučem).
 
To, že finále filmu a s ním spojená otázka, jestli se hlavní hrdince nakonec poštěstí být s tím pravým, je samozřejmě předvídatelné na sto honů, je zdaleka tím nejmenším nedostatkem. Snímek Zoufalé ženy dělají zoufalé věci není schopen obhájit svou existenci ani jako lehká romantická komedie na jedno použití, ani jako ironická reflexe stereotypů ženského životního stylu a neobstojí ani ve srovnání se zmíněným  Románem pro ženy, natož se zahraniční konkurencí, která když už nic jiného, tak alespoň naplňuje specifika žánru. Zoufalost sama.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]


Originální trailer k filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
1/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
66,7
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • přivlastňovací zájmena (Olga, 19.01.2018 13:51) Reagovat

  Je-li něco Olgy, je to Olžino, nikoli Olgino

  • Re: přivlastňovací zájmena (Jan Varga, 19.01.2018 14:02) Reagovat

   Děkuji. Podle stránek Ústavu pro jazyk český jsou přípustné obě varianty, ale po druhém ověření tato informace pocházela z neaktuálního zdroje. Děkuji za opravu.

 • Bohužel souhlasím. Po filmu Bikeři, asi nejhor?... (Anonym, 19.01.2018 14:01) Reagovat

  Bohužel souhlasím. Po filmu Bikeři, asi nejhorší co jsem za poslední rok viděl.

  • Re: Bohužel souhlasím. Po filmu Bikeři, asi nejhor?... (Anonym, 19.01.2018 15:07) Reagovat

   Nic moc překvapivého. Takto vypadá většina současné kulturní, filmové a TV produkce. Už ani na ty naše "nové" pohádky se téměř nedá dívat. TV seriály jsou přímo odstrašující pro průměrně inteligentního diváka. K "vypšení" kvality těchto "děl" většinou stačí nějaké zmínka o 50. letech, komunistech nebo Stb a úspěch je zaručený. Prostě protéká tam mraky peněz jako ve sportu, ale přitom se není na co dívat, aby se nám neudělalo mdlo! Ať natočí pravdivé seriály o našich tunelářích, úplatných politicích, "podařené" privatizaci, vykradených bankách, průmyslu, zemědělství atd. Celý národ se nehne od obrazovak nebo pláten v kinech. Ale to se jistě nestane. Kdo by je "sponzoroval"!!!

   • Re: Bohužel souhlasím. Po filmu Bikeři, asi nejhor?... (Amper77, 19.01.2018 17:15) Reagovat

    Netahej sem politiku.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vánoční kronika 7/10
Vánoční kronice dominuje hláškující Santa Claus v podání Kurta Russela Před pár dny vypustil Netflix mezi své diváky druhý díl vánoční komedie Vánoční kronika, ve kterém si Santa Clause opět zahrál Kurt Russel. Byl první díl tak dobrý, že si zasloužil pokračování? čtěte zde
Vydáno: 01.12.2020 07:30 v sekci Recenze | Stroj času
0
Box office: 48. víkend
Box office: Den díkůvzdání byl ve znamení Croodsových Americký svátek Den díkůvzdání byl ve znamení pokračování animovaného filmu Croodsovi: Nový věk, který neměl žádnou vážnou konkurenci a jehož tržby se poprvé za dlouhou dobu blížily hranici deseti milionů dolarů. čtěte zde
Vydáno: 30.11.2020 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Sám doma slaví třicet let od premiéry! Kolik dílů vlastně tahle komedie má?
Sám doma slaví třicet let od premiéry! Kolik dílů vlastně tahle komedie má? 10. listopadu 1990 proběhla premiéra vánoční komedie Sám doma. Nikdo tehdy netušil, že se z filmu stane takřka kultovní záležitost. Z populární značky těžila spousta dalších filmových tvůrců. Dokázal se některý z nich... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
Predátor od nejhoršího k nejlepšímu
Téma: série Predátor řazena od nejhoršího k nejlepšímu Režisér Dan Trachtenberg potají čtyři roky pracoval na novém dílu Predátora, a proto se zatím můžeme poohlédnout po sérii čítající čtyři filmy a dva crossovery. čtěte zde
Vydáno: 28.11.2020 13:30 v sekci Články | Publicistika
4
Portrét: Bruce Lee
Téma: portrét: Bruce Lee - cesta Malého draka Před osmdesáti lety se narodil americko-hongkongský herec Bruce Lee, který navždy ovlivnil svět bojových umění i filmu a po předčasné smrti ve dvaatřiceti letech se stal legendou. čtěte zde
Vydáno: 27.11.2020 12:30 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Pod vodou spolu kočky bojují na nože (08.01.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Blíženec pořádá pražské orgie, na nichž chytá stehlíka (09.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Švadlenka prožívá poslední prázdniny ve ztraceném městě Z (20.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Je Nabarvené ptáče bílou vránou mezi českými filmy? (16.09.2019 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Zlatokopky si na panství Downton oblékají krásné šaty a hledají nabarvené ptáče (11.09.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Hamoun Otesánek spáchal vraždu prvního stupně (06.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Nabarvené ptáče bude mít premiéru v Benátkách (25.07.2019 13:30 v Novinky | Zprávy)
- První teaser dramatického příběhu Nabarvené ptáče (25.06.2019 13:00 v Novinky | Trailery)
- Pražské Orgie představily první teaser (25.06.2019 10:00 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Pistolník Johnny Cash se ocitl na jatkách č. 5, kde bojoval o Hedvábnou stezku (17.05.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Mladé pušky a machři absolvují válku bez pravidel a prožívají příliš dlouhé zásnuby (05.10.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Paterson bere Ryanovu dceru na nejdelší jízdu do Jurského světa (24.08.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Sedm statečných, Dubček a americká reportérka přijíždějí polárním expresem do Jurského parku (17.08.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Nepoučitelný a nepolíbený Ant-Man hledá štěstí (27.07.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Piráti z Karibiku usedají do válečného vozu a hledají ostrovy uprostřed proudu (13.04.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Prezident Blaník má čtyřicítku na krku, přichází o iluze a je u konce s dechem (06.04.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Fotograf na zapomenutém ostrově v džungli fotí obchodníka s deštěm a hledá zloděje zelených koní (02.02.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Zoufalý a nemilovaný Coco je cizincem ve vlaku, v němž míjí tři billboardy (17.01.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver