Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Indiánské léto

Stroj času: Indiánské léto aneb vzpomínky na rozmarná 90. léta

Vydáno: 18.06.2022 12:30 v sekci Recenze | Stroj času - Václav Limberk | foto: Aerovod.cz

Gedeonův první "skorocelovečerní" film sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny 60. let, ale zároveň přichází s novým pohledem. Tak byl charakterizován filmový debut Saši Gedeona z roku 1995.

Indiánské létoRecenzoval/a Václav Limberk dne 18.06.2022 12:30. Gedeonův první "skorocelovečerní" film sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny 60. let, ale zároveň přichází s novým pohledem. Tak byl charakterizován filmový debut Saši Gedeona z roku 1995. Hodnocení: 5

Indiánské léto

Indiánské léto
Drama
Česká republika, 1995 , 65 min.

Režie: Saša Gedeon
Scénář: Saša Gedeon
Kamera: Miloš Kabyl
Hudba: Petr Skoumal, písně skupiny Brutus
Herci: Tatiana Dyková, Klára Issová, Robert Štěpánek, Jiří Ployhar, Olga Karásková, Skupina Brutus

Česká premiéra: 30.11.1994

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Z anotace k filmu: Díky úspěchu školního snímku Zavřeno pro rodinný smutek, který získal Cenu za nejlepší drama na mezinárodním festivalu studentů filmových škol (FFICS) v Tokiu 1992, mohl absolvent katedry režie na FAMU Saša Gedeon natočit za finanční odměnu, spojenou s touto cenou, další film. S pomocí Tvůrčí skupiny Čestmíra Kopeckého z České televize tak vznikl Gedeonův první celovečerní film, který sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny šedesátých let, ale který zároveň přichází s novým pohledem. (Filmový přehled)

Klára Issová ve filmu  / Indiánské léto
© Dailymotion
Sedmadvacet let po premiéře filmu Indiánské léto, který byl společným debutem režiséra a scenáristy Saši Gedeona a producenta Petra Oukropce, ho můžeme směle označit za moderní klasiku a zařadit hned za legendární kousky české nové vlny typu Černý Petr nebo Sedmikrásky. Ve svém oficiálním obsahu jej tak uvedl i tehdejší distributor filmu společnost Lucernafilm, který napsal, že: "film sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny 60. let, ale zároveň přichází s novým pohledem."

Tato charakteristika je dost přesná, protože Gedeonův autorský debut je v podstatě Černý Petr pro generaci raných 90. let. Gedeon se nesnaží své generační předchůdce a filmové učitele kopírovat nebo imitovat, ale nabízí svůj originální styl, který právě svou osobitostí připomene klasická díla české nové vlny, s níž je duševně spřízněný. Tato spřízněnost spočívá ve vylíčení pomíjivosti a nejistoty tak typické pro dospívajícího mladého člověka, který ještě neví, co chce a kam směřuje. Indiánské léto je v první řadě o zachycení stavu neukotveného mládí.

Tatiana Dyková, Jiří Ployhar ve filmu  / Indiánské léto
© CityBee.cz
Hlavní postavou je zde náctiletá dívka Klára (Klára Issová), která strávila část letních prázdnin u babičky (Olga Karásková), kde současně byla i její sestřenice Marie (Tatiana Dyková). Obě dívky tráví společný čas buď povídáním v posteli, koukáním na televizi nebo pobytem na venkovské tancovačce. Zde se Klára seznámí s dvěma mladými chlapci, kteří oběma děvčaty flirtují. Zatímco Idol (Jiří Ployhar) v kožené bundě je zvyklý jít rovnou na věc (ubrus a les), Vari (Robert Štěpánek) ve flanelové košili a baseballové čepici se nedokáže přesně vyjádřit.

Gedeon vytvořil základní modelové situace, v nichž se nejdříve Marie rozhodne jít s Idolem do lesa, zatímco Vari se snaží seznámit s Klárou a poté se postavy prohodí. Klára převezme sama iniciativu a odvede si Idola do lesa a Marie se baví s Varim. Klára pak používá stejné výrazy, které předtím slyšela od Marie. Právě těmito výměnami rolí a použitím stejných slovních výrazů dosahuje Gedeon kýženého efektu. Dialogy slouží coby nástroj k zachycení určitého životního pocitu, nálady a absurdity situací odpozorovaných přímo ze života, které vzbuzují pocit, jako bychom je sami zažili nebo jich byli někdy svědky.

Tatiana Dyková, Klára Issová, Robert Štěpánek ve filmu  / Indiánské léto
© Česká televize/ČSFD.cz
Dialogy okleštěné na minimum, s použitím těch nejjednodušších frází a výrazů, několikrát se opakující jen z jiných úst, patří k typickým znakům Gedeonova autorského stylu. Další zásluha Indiánského léta spočívá v tom, že předvedl širokému diváckému publiku dva nové ženské talenty: Tatianu Dykovou (tehdy ještě Wilhelmovou) a Kláru Issovou. Dyková se předvedla jako přirozený herecký talent. Herečka na plátně nehraje, ale s poetikou Indiánského léta se dokonale sžila. Issová předvedla kromě hereckého nadání i svůj nevšední křehký půvab potřebný pro roli nesmělé a tápající Kláry. 

Pro jejich mužské, respektive chlapecké protějšky zvolil Gedeon dva protikladné typy. Rozervaného rockera Variho představoval neherec Robert Štěpánek, u něhož Gedeon našel stejný dar přirozenosti, jaký měla Wilhelmová, zatímco libový frajírek Idol byl přesně vystihnut hercem Jiřím Ployharem, který věrohodně ztělesnil buranský typ. Herecké výkony vynikají autenticitou a civilností a spolu s dialogy patří k největším přednostem Indiánského léta. Stejnou nebo podobnou míru přirozenosti a přesvědčivosti můžeme v našich končinách hledat a najít jen zřídka.

Tatiana Dyková, Klára Issová, Olga Karásková ve filmu  / Indiánské léto
© Česká televize/ČSFD.cz
Herecký čtyřúhelník pak ještě k dokonalosti dotváří přítomnost veteránky Olgy Karáskové. Její postava je esencí všech našich babiček a pozná ji každý, kdo někdy trávil léto u prarodičů. Hlavní rysy tohoto typu snad lépe už vystihnout nešlo. Celkovou atmosféru letních prázdnin a léta jako takového pak podtrhuje vhodně zvolená hudba rakovnické bigbítové kapely Brutus, jejíž písničky umocňují pocity hlavních postav a celkovou náladu filmu stejně jako filmová hudba Petra Skoumala

Nesmíme zapomenout na neotřelé záběry kamery Miloše Kabyla, zvláště ty z pohledu Kláry ležící ve vaně plné jablek, či úvodní sekvence jedoucího vlaku navozující tu správnou prázdninovou náladu. Gedeon svůj lyrický příběh okořenil dvěma snovými scénami, v nichž se akcentuje onen indiánský prvek z názvu filmu. V první pasáži vidíme "indiánský" sběr hub s "prdícími" holínkami a v druhém se pak Klára projektuje do postavy zastřelené Nšo-či z nesmrtelného televizního evergreenu Vinnetou, kterého si tak dobře pamatuje starší generace, mezi níž se řadí právě sám autor filmu.

Klára Issová ve filmu  / Indiánské léto
© Česká televize/ČSFD.cz
Podtrženo sečteno: Indiánské léto je výjimečně zdařilý autorský debut, který snese srovnání s tím nejlepším, co v českých a dříve československých filmových končinách vzniklo. Jeho autor tu projevil mimořádnou empatii pro zachycení pocitů a nálad svých postav, které v obecném měřítku odráží pocity a nálady každého z nás.P.S.: Inspirací pro film Indiánské léto byla povídka Berenika stříhá vlasy od Francise Scotta Fitzgeralda. 

Ukázka z filmu Indiánské léto

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
10/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tady Havel, slyšíte mě? 6/10
Recenze: Dokument Tady Havel, slyšíte mě? vykresluje Václava Havla jako člověka mnoha paradoxů Dokument Petra Jančárka se zaměřuje na poslední tři roky v životě bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho část je věnovaná i natáčení jeho filmového režijního debutu s názvem Odcházení. čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 07:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 12. 4. 2024 - 18. 4. 2024
TV tipy: Klan Gucci prožil smrtící ticho, v němž se zabýval děsivým dědictvím Po delší době se v televizích objeví filmy, které ještě nedávno figurovaly v nabídkách kin. Největším lákadlem je oscarový trhák Všechno, všude, najednou, uvedení se dočká i hvězdně obsazená biografie Klan Gucci. ... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 15. týden
Kinopremiéry: Nezlomní Krotitelé duchů v říši ledu sledují ohňostroje V tomto týdnu budou kinaři vyhlížet především premiéru dalších Krotitelů duchů, která by měla do sálů přivést milovníky nostalgie a oblíbené ságy. Zbytek novinek pak zůstává na okraji zájmu a je určen spíš pro klubová... čtěte zde
Vydáno: 10.04.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 14. týden
Top 20 ČR: Duna se vrací na první místo Na první místo se vrátila znovu Duna, zatímco minule první Gump se posunul na druhé místo. Vůbec se neprosadily novinky, i když na vině bude hlavně neobvykle teplé počasí. čtěte zde
Vydáno: 09.04.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
1
První znamení: Přichází Satan! 6/10
Recenze: První znamení: Přichází Satan! Americký horor je prequelem k filmu Přichází Satan! z roku 1976. V konkurenci jiných hororů s jeptiškami poslední doby vyniká znepokojivou retro atmosférou, citem pro práci s kamerou a světlem a intenzitou některých výjevů. čtěte zde
Vydáno: 08.04.2024 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Manželé Stodolovi zavalila Duna (28.02.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Bastard přivádí aristokratku do varu (17.01.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Aristokratka ve varu (03.01.2024 12:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Pes v ofsajdu míří na grand prix (24.11.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Film Bratři se v příběhu bratrů Mašínových vyhýbá jeho morálnímu rozměru (27.10.2023 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Bratři bojují se strašidlem cantervillským (25.10.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Citlivý vymítač ďábla hledá znamení víry (11.10.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Bratři (14.09.2023 17:30 v Novinky | Trailery)
- Trailer: Citlivý člověk (31.05.2023 12:30 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Děti Nagana jsou příjemným nostalgickým počinem pro celou rodinu (22.02.2023 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Medvěd na koksu hledá nezvěstné děti Nagana (22.02.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2022 opustily (26.12.2022 12:30 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Top 10: čeští režiséři po roce 1989 (26.11.2022 14:30 v Články | Publicistika)
- Recenze: Česká komedie Grand Prix kombinuje výbornou režii a vulgární humor (26.11.2022 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Princezna zakletá v čase připravila menu pro Kennedyho (16.11.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřel Ralf Wolter (14.10.2022 18:56 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Válečnice a Robin Hood dobře ví, že Halloween končí (12.10.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřel Stanislav Fišer (11.06.2022 18:33 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Pánský klub v zakleté jeskyni hledá sedmikrásky (01.06.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Temný osud udělal z bílého bizona budovatele říše (20.05.2022 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   14/2024

Opičí muž
7/10

Britský herec Dev Patel, který před lety zazářil v Milionáři z chatrče, po dlouhém snažení konečně představil svůj vysněný režijní debut. S ním složil poctu bollywoodu i oblíbeným akčním filmům a neopomněl ani indickou kulturu.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu