Rok 2016 se pomalu chýlí ke konci a tak přichází nejlepší čas na různé druhy bilancování. Které byly největší hity letošního roku? A které snímky měly naopak smůlu? Vůbec nejúspěšnějším filmem roku byl
Captain America: Občanská válka, kterému byly těsně v patách animáky
Hledá se Dory a
Zootropolis: Město zvířat. Podívejme se ale na ty, jejichž úspěch překvapil letos nejvíce. Z každé strany jsem vybral pět šest zástupců.
Největší hity:Deadpoolrozpočet: 58 mil.
tržby (ve světě): 783 mil.

Prvním velkým a překvapivým úspěchem byl snímek
Deadpool. Tento spin-off X-Menovské série měl premiéru v únoru a jeho úspěch byl famózní. Snímek natočený za velmi skromných 58 milionů dolarů jich v amerických kinech vydělal 363. Po světě to bylo pak ještě lepší (420mil.).
Deadpool tak v pohodě strčil do kapsy nejen letošní regulerní díl X-menovské franšízy
X-Men: Apokalypsa, ale i všechny díly předchozí a je nejúspěšnějším kouskem X-menovského univerza, i když jde "jen" o spin-off.
Originální trailer filmu DeadpoolTajný život mazlíčkůrozpočet: 75 mil.
tržby (ve světě): 875 mil.

Animák od Universalu
Tajný život mazlíčků je jedním z mála komerčních hitů, který nepatří pod značku Marvel nebo Disney, a přesto zaznamenal enormní úspěch v USA i ve zbytku světa. V Americe šlo o letošní třetí nejúspěšnější snímek roku s tržbami 368 milionů, zatímco jeho rozpočet byl relativně skromných 75 milionů.
Tajný život mazlíčku dokazuje, že i nezavedená značka nebo snímek, který není sequel, nebo prequel, nijak závratná reklamní kampaň a jednoduchá story dokáže vydělat obrovské peníze, jak dokládájí celosvětové tržby 875 milionů.
Originální trailer filmu Tajný život mazlíčkůMatky na tahurozpočet: 20 mil.
tržby (ve světě): 179 mil.

Nenáročná komedie
Matky na tahu byla jedním z překvapivých hitů letošního léta. Nemá za sebou ani nijak proslulého režiséra (
Jon Lucas), ani kdovíjak hvězdné herecké obsazení, i když nijak špatné, a především nejde o superhrdinský nebo animovaný snímek, ale pouze o komedii "pro všechny".
Matky na tahu jsou důkazem toho, že i průměrně kvalitní komedie může mít slušný komerční potenciál, i když jse spíše než o cílený útok na kasy hlavně o štěstí. Zatímco třeba takoví
Sousedi 2 letos propadli,
Matky na tahu toho využily a měly štěstí. Vedle
Centrální inteligence jde o překvapivou nejúspěšnější komedii roku.
Originální trailer filmu Matky na tahuBuchty a klobásyrozpočet: 19 mil.
tržby (ve světě): 140,5 mil.

Jak je vidět z uvedených čísel, i když tržby prvního
mládeži nepřístupného počítačem animovaného filmu v dějinách, snímku Buchty a klobásy nejsou nijak závratné, přesto je lze vzhledem k nízkému rozpočtu považovat za velmi slušný komerční úspěch. V USA se jeho tržby zastavily těsně pod hranicí sta milionů a patří mu 26. příčka v žebříčku nejúspěšnějších domácích filmů roku. Možná to tak nevypadá, jde ale o velmi solidní výsledek pro snímek, který vznikl jako "kamrádšoft" partičky kolem Setha Rogena a Evana Goldberga.
Originální trailer filmu Buchty a klobásy s českými titulky
Smrt ve tměrozpočet: 9,9 mil.
tržby (ve světě): 153,2 mil.
Zhasni a zemřešrozpočet: 4,9 mil.
tržby (ve světě): 149 mil.

Pokud nejste James Wan, pak je docela náročné oslovit masy diváků, aby šly do kina na horor, který nepatří k masově navštěvovaným žánrům. Letos měly štěstí hned dva hororové snímky. Byly to
Zhasni a zemřeš a
Smrt ve tmě.
Zhasni a zemřeš natočil debutující David F. Sandberg na základě svého tříminutového kraťasu a v amerických kinech tato strašidelná duchařina vydělala velmi solidních 67 milionů. Vzhledem k zanedbatelnému rozpočtu je to vynikajicí výsledek. Dalších 81,6 milionu pak utržil ve zbytku světa, což z něj dělá jeden z nejvýdělečnějších filmů roku.
Originální trailer filmu Zhasni a zemřeš
Ještě o něco lépe si vedl horor režiséra Fedeho Alvareze
Smrt ve tmě, který už si přeci jen udělal jméno svým předchozím kouskem
Lesní duch.
Smrt ve tmě si v amerických kinech vedla ještě lépe než
Zhasni a zemřeš, když tu utržila 89,2 milionu. Ve světě si pro změnu zase vedla o něco hůře než Sandbergův horor (64 mil.), takže v celkovém měřítku jsou jejich tržby zhruba totožné. Vzhledem k menším nákladům
Zhasni a zemřeš je ale tento přeci jen o něco úspěšnější.
Originální trailer filmu Smrt ve tměNejvětší propadáky:Bohové Egyptarozpočet: 140 mil.
tržby (ve světě): 150,6 mil.

Nákladné akční fantasy
Bohové Egypta, které mělo premiéru už v únoru, dopadlo pro studio Lionsgate velmi špatně. Nepomohla ani herecká účast Gerarda Butlera nebo Nikolaje Costera Waldaua, ani režie Alexe Proyase. Stejně jako
EXODUS: Bohové a králové před dvěma lety, toto byl propadák se vším všudy. Nejbídněji dopadl film právě doma s tržbami, které se zastavily na čísle 31,1 milionu. Nebýt těch 119,5 milionu ze světa, mohlo být ještě mnohem hůře. Žánr historického fantasy s nákladnými triky a výpravou má zřejmě odzvoníno, jak dokazuje ještě jiný, podobně žánrově laděný kolosální propadák, na který dojde za chvíli.
Originální trailer filmu Bohové EgyptaBen-Hurrozpočet: 100 mil.
tržby (ve světě): 94,1 mil.

Blockbusterový remake klasického velkofilmu
Ben Hur z roku 1959 je zřejmě nejnázornějším příkladem toho, že historický žánr není zrovna tím, na čem se dají vydělat peníze. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Pokud chcete mít zaručený propadák, pak si vyberte látku z historie - je jedno, jestli si vyberete Egypt, nebo biblickou látku, vždy máte zaručený neúspěch, alespoň v posledních dvou-třech letech. Je otázka, proč něco tak očividného v Hollywoodu nechápou a dále podobné druhy filmů natáčí jak na běžícím páse.
Ben-Hur doma vydělal ještě méně než
Bohové Egypta, jen 26,4 milionu. Ve světě to také nebyla velká sláva - 67,6 milionu. Jediným "kladem"
Ben-Hura, ve srovnání s
Bohy Egypta, je to, že měl o 40 milionů menší rozpočet.
Ben-Hur je asi nejkřiklavějším propadákem roku, který studiu MGM přinesl zhruba padesátimilionové ztráty.
Originální trailer filmu Ben-HurKrotitelé duchůrozpočet: 144 mil.
tržby (ve světě): 229,1 mil.

Dalším z přešlapů, tentokrát studia Sony, byl nákladný remake
Krotitelů duchů. Původní snímek byl jedním z nejúspěšnějších hitů roku 1984, pokus rebootovat tuto značku pak jedním z největších průšvihů roku 2016.
Krotitelé duchů neměli od začátku na růžích ustláno. Mnoha skalním fanouškům původního filmu vadilo, že mužští krotitelé byli nahrazeni ženami. Tento tah se pak stal filmu osudným. I když by se mohlo zdát, že domácí tržby 128,3 milionu nejsou zase až tak špatné, takovýto výsledek si studio nepředstavovalo. Jen 100 milionů ze zahraničí pak nemohlo zabránit tomu, aby tento nákladný remake propadnul.
Originální trailer filmu Krotitelé duchůSérie Divergence: Aliancerozpočet: 110 mil.
tržby (ve světě): 179, 2 mil.

Třetí díl YA série
Série Divergence: Aliance dopadl komerčně ze všech dosavadních dílů nejhůře. Výsledky byly tak špatné, že se Lionsgate rozhodlo skrečovat plány na finální film
The Divergent Series: Ascendant a místo toho ho raději natočit jako televizní sérii, což se ale zase nelíbí hercům. Úpadek této série lze výraznou měrou přičíst na vrub i výběru režiséra. Určitě by se našel i lepší kandidát na režii než Robert Schwentke. Domácí tržby "Aliance" byly slabé - jen 66,1 milionu. A tak těch 113 milionů ze zámoří ještě celkové skóre - 179,2 mil - opticky vylepšilo, ale tuto franšízu to nezachránilo.
Originální trailer filmu Série Divergence: AlianceObr Dobrrozpočet: 140 mil.
tržby (ve světě): 178 mil.

Tak toto asi zřejmě nikdo nečekal.
Obr Dobr je jedním ze dvou největších propadáků studia Disney (tím druhým byla samozřejmě
Alenka v říši divů: Za zrcadlem), které mělo jinak velice úspěšný rok 2016. Dokonce tak, že jako první studio vůbec překonalo hranici 7 miliard dolarů.
Obr Dobr ale zklamal, těžko říct proč. Vždyť ho natočil sám jeden z největších současných mágů filmového plátna - Steven Spielberg. Tentokrát ale na mistrovu fantazii doma zvědaví příliš nebyli - snímek tam vydělal jen 55,5 milionu. Spielberg ale truchlit nemusí. Na rozdíl od jiných, jeden přešlap jeho další kariéru příliš nepoškodí. A příště do dopadne určitě lépe.
Originální trailer filmu Obr dobrBilly Lynn's Long Halftime Walkrozpočet: 40 mil.
tržby (ve světě): 30,9 mil.

Velkou smůlu měl letos i dvouoscarový Ang Lee, který se vrátil s válečným dramatem
Billy Lynn's Long Halftime Walk. Měl to být technologicky přelomový - revoluční snímek, dopadl jako kritikou strhaný propadák. Snímek jsme měli původně vidět i v českých kinech, nyní to vypadá, že ho nejspíše v českých kinech ani neuvidíme. A na nějaké oscarové nominace může Lee také nejspíše zapomenout. Americké tržby ani nestojí za řeč, protože suma 1,7 milionu zní spíše jako špatný vtip. Celkové tržby 30,9 milionu konečný obrázek příliš nevylepšily. Teprve budoucnost ukáže, jestli Lee se svým snímkem předběhl dobu, která jej nepochopila, nebo prostě jen šlápnul vedle.
Originální trailer filmu Billy Lynn's Long Halftime Walk