Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 24. 12. 2021 - 30. 12. 2021

TV tipy: Ježíš Nazaretský prožívá ledové peklo a plánuje mrazivou pomstu

Vydáno: 24.12.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Čas Vánoc je v televizích ve znamení dvou hvězdně obsazených a extrémně dlouhých životopisů Ježíše Krista. Ze svátečních premiér pak nejvíce zaujme herecké sólo Madse Mikkelsena v thrilleru Arctic: Ledové peklo.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Největší příběh všech dob (The Greatest Story Ever Told) (pátek 24. 12., ČT2, 20.00 - 23.15)

Plakát filmu Největší příběh všech dob / The Greatest Story Ever Told
© IMDb
Drama z poloviny šedesátých let je v našich končinách takřka neznámé a příliš se nevysílá. Režírující George Stevens, vedle něhož jsou uvedeni i David Lean a Jean Negulesco, kteří ovšem natočili jen pár scén, v něm zpracoval příběh Ježíše Krista. Vycházel při tom ale z Bible, které se držel opravdu věrně a jde tedy jen o ryzí převyprávění bez větších úprav, takže výsledek se bude líbit hlavně věřícím a znalcům náboženství, ti ostatní se u něj nejspíš budou trochu nudit. Opíral se především o na Oscara nominované krásnou kameru, velkolepou výpravu a kostýmy, nádhernou hudbu Alfreda Newmana a na svou dobu vynikající vizuální efekty. Vzhledem k monstrózní délce je nicméně potřeba počítat s pomalým tempem a velkým množstvím dialogů a monologů, kterých je vskutku až moc a místy jsou hodně nezajímavé. Největším lákadlem zůstává i po letech extrémně hvězdné obsazení, v němž hlavní roli sehrál Max von Sydow, jehož doplnili třeba Charlton HestonMartin LandauAngela LansburyDonald PleasenceSidney PoitierJohn WayneJamie Farr nebo Telly Savalas. Příjemná, avšak notně dlouhá alternativa okoukaným hitům a nevyzpytatelné štědrovečerní pohádce.  

Zajímavost: Savalas si kvůli roli oholil hlavu, což se mu zalíbilo a už nikdy si vlasy narůst nenechal.

Oficiální trailer filmu Největší příběh všech dob / The Greatest Story Ever Told
Ježíš Nazaretský (Jesus of Nazareth) (sobota 25. 12., ČT2, 13.00 - 16.10 a neděle 26. 12., 12.25 - 15.35)

Plakát filmu Ježíš Nazaretský / Jesus of Nazareth
© CineMaterial
Taktéž italsko-britské televizní drama z druhé poloviny sedmdesátých let reflektuje osudy Stvořitele a i ono je určeno převážně věřícím divákům. Režisér a spoluscenárista Franco Zeffirelli se v něm opřel o biblické stereotypy a nesnažil se o žádnou kontroverzi a naopak se pokusil o co nejkomplexnější vykreslení doby a v rámci možností i o životnost většiny postav, což se mu po většinu času daří. Výprava je tedy skromnější, atmosféra funguje velmi dobře a taktéž lokace jsou působivé a kamera nádherná. Vzhledem k pietnímu a až encyklopedickému přístupu tvůrce vyměřil na jeden zátah těžce snesitelnou stopáž přesahující šest hodin, proto je snímek rozdělený do čtyř částí, které televize odvysílá ve dvou dnech. I v tomto případě je nutné počítat s velkým množstvím dialogů, pomalým tempem, dlouhými záběry a tklivou hudbou, kterou má na svědomí Maurice Jarre. Titulní roli ztvárnil trochu nevýrazný Robert Powell, jemuž více než zdatně sekundují mimo jiné Anne BancroftErnest BorgnineClaudia CardinaleJames Earl JonesStacy KeachIan McShaneLaurence OlivierDonald PleasenceMichael York nebo Christopher Plummer. Další hvězdně obsazený biblický příběh.

Zajímavost: Dosud by mělo jít o jedinou adaptaci života Ježíše, kterou Vatikán inicioval a aktivně se podílel na její realizaci.

Originální trailer filmu Ježíš Nazaretský / Jesus of Nazareth
Hořký život komika (The Comedian) (sobota 25. 12., Nova Cinema, 20.00 - 22.15)

Plakát filmu Hořký život komika / The Comedian
© Facebook tvůrce
Pět let stará komedie je v našich končinách hodnocena o dost lépe než na zahraničních databázích. Čím to může být, se dá jen odhadovat, režírující Taylor Hackford se v ní každopádně spoléhal na přímočarý příběh bez zásadnějších dějových oblouků a naprosto precizně vybalancoval momenty komické a ty vážnější, díky čemuž skvěle vynikl leckdy brutálně černý humor, který si nebere servítky a seriózní scény dělá podvratně vtipnými. K tomu přidal i poměrně pohodovou atmosféru a velmi příjemný jazzový doprovod. V hlavní roli exceluje Robert De Niro, jenž zde potvrdil velký komediální potenciál a navíc tak trochu bilancuje kariéru, tudíž odkazuje i na své slavné úlohy. Toho pak doplňují třeba neméně skvělí Leslie MannEdie FalcoHarvey Keitel nebo Danny DeVito. Škoda jen malinko přetažené stopáže a pomalejšího tempa, jemuž by prospělo občas trochu zrychlit. Trochu netradiční sváteční tip, o němž se více dočtete v naší rubrice Za horizontem.   

Zajímavost: De Niro se pokoušel o realizaci filmu dlouhých osm let.

Oficiální trailer filmu Hořký život komika / The Comedian
Obr Dobr (The BFG) (sobota 25. 12., Televize Seznam, 20.00 - 22.25 / pondělí 26. 12., 15.55 - 18.25)

Český plakát filmu Obr Dobr / The BFG
© Facebook tvůrce
Dobrodružná fantasy vychází z knihy Roalda Dahla, a ačkoli je stará pouhých pět let, docela se na ni zapomnělo. Ani ve své době ovšem nepatřila k hitům a zařadila se k největším propadákům legendárního režiséra Stevena Spielberga. Ten přitom nic špatně neudělal a znovu se soustředil na krásný fantaskní svět, v němž je možné cokoli, kouzelnou atmosféru a tradičně spolehlivou hudbu Johna Williamse a kameru Janusze Kamińského. Problém nastává u příběhu, na němž je znát, že v knižní podobě byl hodně řídký, takže velmi brzy není co vyprávět a tvůrce se přes veškerou vizuální atraktivitu musí uchylovat ke zbytečnému natahování, z čehož rezultuje občasná nuda a někdy nepochopitelně pomalé tempo, které je občas až extrémní. V poslední třetině se navíc vše překvapivě začne překombinovávat a pointa není úplně uspokojivá. V ústřední roli se objevil digitálně animovaný, nicméně výborný Mark Rylance, s nímž drží krok velmi dobrá a vesměs neotravná Ruby Barnhill, těm pak sekundují kupříkladu Rebecca HallRafe Spall nebo Penelope Wilton. Sváteční tip pro celou rodinu, o němž se více dozvíte z naší recenze.

Zajímavost: Snímek byl v různých stádiích vývoje neuvěřitelných pětadvacet let.

Český trailer filmu Obr Dobr / The BFG
Powaqqatsi (Powaqqatsi) (sobota 25. 12., ČT art, 22.35 - 00.15)

Plakát filmu Powaqqatsi / Powaqqatsi
© IMDb
Dokument z končících osmdesátých let je druhou částí poetické trilogie, která má v dějinách kinematografie specifické místo svou unikátností. Režisér a scenárista Godfrey Reggio se na rozdíl od předchozího dílu věnuje půvabům tradičních civilizací, takže se nemůže opřít o vděčné záběry přírody, ale soustředí se na zachycení životů různých kmenů a etnik, což už není tak působivé, navíc se někdy zbytečně opakuje a i z toho důvodu pak výsledek působí zdlouhavě. Nicméně pořád se může spolehnout na nádherné obrazy a takřka dokonalé zachycení toho, jak moc globalizace rozdělila planetu, což dokáže odvyprávět beze slov. Snímek by nebyl kompletní bez znovu vynikající hudby Philipa Glasse, která je optimističtější a propracovanější, protože si pohrává s různými etnickými a exotickými motivy, paradoxně ale nevyvolává potřebné emoce. Meditativní záležitost v čase vánočním.  

Zajímavost: Většina filmu byla natočena ve vyšší snímkové frekvenci (HFR), což umožnilo plynulost zpomalených záběrů.

Originální trailer filmu Powaqqatsi / Powaqqatsi
Vánoční koleda (A Christmas Carol) (neděle 26. 12., ČT :D, 14.05 - 15.35)

Plakát filmu Vánoční koleda / A Christmas Carol
© Movie Poster Shop
Drama z konce devadesátých let je další adaptací slavné povídky Charlese Dickense. Režírující David Hugh Jones se v ní předlohy držel až otrocky věrně a nepřišel s ničím invenčním ani originálním. Rozhodně to není špatně, jen to celé vypadá toporně, bez života, hlubších emocí a spíše to připomíná obrázkovou verzi literárního díla než plnohodnotnou adaptaci. Tím pádem ani proměna hlavního hrdiny není příliš důvěryhodná. Nechybí nicméně velmi dobrá atmosféra vánoční viktoriánské Anglie, solidní tempo, střídmá stopáž, ale také velké množství sentimentu a prvoplánového a zároveň kontraproduktivního tlačení na divácké city. Dojem moc nevylepší ani triková stránka, která nejvíce doplácí na skromnější televizní rozpočet, protože klíčoví duchové vypadají hodně lacině. Ve slabších chvílích nicméně snímek zachraňuje obsazení, jemuž jednoznačně vládne výborný Patrick Stewart. Méně známá verze absolutní klasiky.

Zajímavost: Až na výjimku Joela Greye je kompletní obsazení tvořeno britskými herci a herečkami.

Originální trailer filmu Vánoční koleda / A Christmas Carol
Otěže na krku (La bride sur le cou) (úterý 28. 12., ČT2, 21.40 - 23.10 / středa 29. 12., 09.10 - 10.35)

Plakát filmu Otěže na krku / La bride sur le cou
© CinéSéries
Nejen v našich končinách absolutně neznámá francouzsko-italská komedie z počátku šedesátých let je připomínkou tehdejší poctivé filmařiny a ukázkou filmů, které se v současnosti už netočí. Režisér a spoluscenárista Roger Vadim v ní absolutně nic neřešil a opřel se o naprosto pohodovou a bezstarostnou atmosféru, svižné tempo, střídmou stopáž a fungující humor, který není tak jižansky šílený, jak bychom asi očekávali, což je jedině dobře. Příběhem nemá smysl se moc zabývat, protože jde o sled různých epizodek, které jsou sice někdy trochu vážnější, povětšinou ale vtipné a značně odlehčené. Hlavní hvězdou je výtečná Brigitte Bardot, která tu rozehrála svůj dokonalý sexappeal, který ale není prvoplánový a umožňuje jí i kvalitní herecký výkon, na němž snímek stojí. Raritní tip, který si nezaslouží přehlédnout.

Zajímavost: Snímek začal natáčet jako svůj debut scenárista Jean Aurel, po třech týdnech byl ale kvůli sporům s hlavní hvězdou nahrazen. 

Ukázka z filmu Otěže na krku / La bride sur le cou
Arctic: Ledové peklo (Arctic) (středa 29. 12., ČT art, 21.50 - 23.25)

Český plakát filmu Arctic: Ledové peklo / Arctic
© Facebook tvůrce
Islandské dobrodružné drama je poctivým survival filmem, který splňuje všechny atributy tohoto subžánru. Debutující režisér a spoluscenárista Joe Penna v něm velmi dobře neřeší minulost hlavního hrdiny, ale jen a pouze se zabývá situací, do které se dostal. Opírá se při tom o hutnou a beznadějnou atmosféru, v níž občas problikne záblesk naděje, minimalistickou, ale působivou hudbu Josepha Trapaneseho a nádhernou kameru, jež má ale situaci ulehčenou tím, že zabírá nekonečné zasněžené pláně, což je fascinující i děsivé zároveň. Titulní úlohu bravurně ztvárnil fenomenální Mads Mikkelsen, který je drtivou většinu času na plátně sám a dokáže precizně zachytit všechny emoce. Dojem pak kazí určitá repetetivnost a s blížícím se závěrem i několik ne úplně důvěryhodných situací. I přes střídmou stopáž tvůrce navíc občas balancuje na hraně nudy a nezáživnosti, nikdy ji ale nepřekročí. V kontextu zmíněné atmosféry trochu nemile překvapí samotný závěr, který mohl být o něco radikálnější. Hodně solidní záležitost.

Zajímavost: Snímek se natáčel devatenáct dní.

Český trailer filmu Arctic: Ledové peklo / Arctic
Mrazivá pomsta (Cold Pursuit) (středa 29. 12., Prima, 22.25 - 00.40)

Český plakát filmu Mrazivá pomsta / Cold Pursuit
© Facebook tvůrce
Dva roky starý akční thriller je zámořským remakem dánského snímku Boj sněžného pluhu s mafií. Režie se opět chopil Hans Petter Moland, který ovšem moc změn neudělal a ti, kteří originál znají, nebudou ničím překvapeni. I v tomto případě funguje potemnělá atmosféra nekonečných zasněžených dálav, k níž se přidává černý humor. Velmi solidní je i tempo a radost udělá i relativní brutalita, s níž jsou jednotliví zločinci likvidováni. Zklamáním je naopak závěrečná přestřelka, které chybí napětí, adrenalin a větší přehlednost. Titulní roli dostal na starost spolehlivý Liam Neeson, který odvádí svůj tradiční standard, vedle něj se pak ve větších, či menších úlohách objeví Laura DernMicheál RichardsonMichael Eklund nebo William Forsythe. Slušný, leč vesměs zbytečný remake, o němž se více píše v naší recenzi.

Zajímavost: Micheál Richardson, který hraje syna hlavní postavy, je i ve skutečnosti Neesonovým synem.

Oficiální český trailer filmu Mrazivá pomsta / Cold Pursuit
Poslední bohatýr (Posledniy bogatyr) (čtvrtek 30. 12., Prima, 20.15 - 22.35)

Plakát filmu Poslední bohatýr / Posledniy bogatyr
© MoviePosterDB
Čtyři roky staré fantasy je výsledkem spolupráce ruských filmařů se studiem Disney a výsledek naštěstí není tak děsivý, jak by se mohlo zdát. Režírující Dmitrij Ďjačenko v něm spíš spoléhá na pohádkové pojetí než na fantasy jako takové, hlavně se mu ale podařilo pohlídat, aby celá slovanská mytologie a ruské byliny, z nichž se v příběhu vychází, nepůsobily úplně hloupě a zachovaly si alespoň základní obrysy a nevypadaly jako parodie. Jinak ale děj smysl moc nedává, je podivnou směsicí již viděného jinde a taktéž onen slovanský folklór prapodivně míchá, humor v něm ale funguje a některé momenty jsou vskutku vtipné. Naštěstí je akce potřebně přehledná a zábavně přehnaná, tempo svižné, atmosféra vesměs funguje a vizuální stránka je uspokojivá. Hlavní roli ztvárnil Viktor Khorinyak, jehož postava ale není moc sympatická, proto si k ní divák hledá cestu trochu obtížněji. Nenáročná záležitost na předposlední večer roku.  

Zajímavost: V Rusku měl film premiéru 19. října 2017.

Originální trailer filmu Poslední bohatýr / Posledniy bogatyr

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 48. týden
Top 20 ČR: Napoleon se drží na špici V českých kinech vládnul podruhé za sebou Joaquin Phoenix jako francouzský vojevůdce Napoleon. Nejvíce mu na záda dýchala disneyovka Přání. čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 47. víkend
Box office: Beyoncé přichází Koncertní snímek zpěvačky Beyoncé ovládl víkendové tržby, zatímco akční novinka Johna Woo Silent Night měla problém oslovit publikum. čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TOP 10: WOODY ALLEN
TOP 10: WOODY ALLEN V tomto článku si připomeneme desítku reprezentativních kousků Woodyho Allena, který prvního prosince oslavil už 88. narozeniny. čtěte zde
Vydáno: 02.12.2023 09:30 v sekci Články | Žebříčky
0
TV tipy: 1. 12. 2023 - 7. 12. 2023
TV tipy: Beavis a Butt-head drží slovo a vyráží do útoku Na začátku prosince v programech televizí chybí jakákoli zásadní premiéra a dramaturgové pomalu najíždějí na vánoční schémata plná očekávané klasiky. Největším lákadlem tak je asi premiéra tuzemského dramatu Slovo. čtěte zde
Vydáno: 01.12.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 48. týden
Kinopremiéry: Přání prezidentovy ženy je zjistit jak mít sex Poslední listopadový den přináší do kin desítku slabších premiér, mezi níž chybí jednoznačné lákadlo. O největší diváckou přízeň tak budou nejspíše bojovat disneyovka Přání a české komediální drama Tancuj Matyldo.... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: Nejlepší americké filmy 80. let (26.11.2023 10:30 v Články | Žebříčky)
- TV tipy: Princezna zakletá v čase natáčí banger na planetě opic (17.11.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Vládcové nebes (10.11.2023 09:30 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Zabijáci rozkvetlého měsíce (21.10.2023 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Zabijáci rozkvetlého měsíce analyzují anatomii pádu, při kterém mohou být také mrtví (18.10.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Série Vymítač ďábla seřazená od nejhoršího dílu po nejlepší (15.10.2023 09:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Malý Nicky našel místo u moře, kde pohřbil nesnesitelnou tíhu obrovského talentu (29.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Toyen rozehrává velkou hru o humra (22.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Malé ženy Ofélie a Annette absolvovaly let Phoenixe (25.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Sledovaný Dovbuš letí na jízdu smrti (23.08.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 10: Roman Polanski (19.08.2023 17:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Sommersby se vrátil kolem půlnoci a zatančil si tanec v temnotách (18.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: 10 nejlepších rolí Roberta De Nira (17.08.2023 16:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Dámy v černém spustily mnoho povyku pro nic (11.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   47/2023

Napoleon
6/10

Historický velkofilm režiséra Ridleyho Scotta nahlíží na život francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte (Joaquin Phoenix) z perspektivy jeho vztahu se šlechtičnou Josefínou (Vanessa Kirby), která byla jeho první manželkou.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu