Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Žízeň po životě

Blu-ray recenze: Kirk Douglas žízní po životě jako Van Gogh

Vydáno: 21.02.2015 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray - | foto: facebook tvůrce

Pokud o Vincentu Van Goghovi víte pouze to, že si uřízl ucho, měli byste zhlédnout Žízeň po životě. Pokud máte Vincenta Minnelliho zaškatulkovaného jako režiséra muzikálů, měli byste zhlédnout Žízeň po životě. Na BD.

Žízeň po životěRecenzoval/a dne 21.02.2015 12:00. Pokud o Vincentu Van Goghovi víte pouze to, že si uřízl ucho, měli byste zhlédnout Žízeň po životě. Pokud máte Vincenta Minnelliho zaškatulkovaného jako režiséra muzikálů, měli byste zhlédnout Žízeň po životě. Na BD. Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeKariéra režiséra Vincenta Minnellliho byla spjata s filmovým studiem MGM a především s muzikály jako Potkáme se v St. LouisAmeričan v Paříži anebo Gigi. Biografie Žízeň po životě, natočená podle románu Irvinga Stonea, se může jevit jako vybočení. Minneliho žanrový rozptyl je ale jednak mnohem širší (na svém kontě má i komedii, psychologické drama, melodrama ad.), jednak vždy kladl důraz na styl.

Platí to i pro Žízeň po životě, ve které se rozhodl každou etapu v životě malíře Vincenta Van Gogha odlišit barevně. Nejpůsobivější je zejména do černé barvy laděná první část, ve které sledujeme začátky u církve formující přístup k malování, a předposlední část, ve které zelená vyjadřuje propukající šílenství ústřední postavy. Vedle tohoto barevného kódování měl Minnelli možnost natáčet na Metrocolor, což byl nový formát CinemaScopu, jenž měl být náhradou za technicky na zpracování mnohem náročnější a dražší Technicolor. Širokoúhlý formát se nejenom lépe hodí pro vertikální Van Goghovy malby, ale umožnil komponovat záběry jako pozoruhodná umělecká díla sama o sobě. Dá se opájet nejenom hloubkou ostrosti, kdy jsou dobře viditelné i druhé a další plány, ale i rozestavěním postav v předkamerovém prostoru, vyjadřující vztahy mezi nimi, a zejména vnitrozáběrovou montáží za použití zrcadel, značící protagonistovo postupující šílenství.

Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeMožná se vám zdá, že je v textu až příliš věnována pozornost stylu. Je tomu z toho důvodu, že ten používáním konkrétních vzorců (vnitrozáběrová montáž prostřednictvím zrcadel, rozestavění dvou postav na okraje záběru ad.) zceluje jinak epizodické vyprávění, kdy každá epizoda - etapa ve Van Goghově životě má odlišné barevné ladění.

A také proto, že herecké výkony není třeba vyzdvihovat. Kirk Douglas se skutečně podobá proslulému holandskému impresionistovi a jeho expresivní herectví se k mentálně vyšinuté postavě hodí. Anthony Quinn jako Gaugin získal Oscara za Nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli právem, protože mu zvládá být důstojným protějškem. Vztah mezi nimi je ale vykreslen pouze jako přátelství dvou co do přístupu k životu zcela odlišných lidí, které spojovalo pouze malování. Zamlčení Van Goghovy homosexuality je sice v kontextu klasického Hollywoodu a fungování Produkčního kodexu pochopitelný, ale překvapující, když se jím Minnelli zabýval ve stejném roce (1956) v Tea and Sympathy. Zvlášť když Žízeň po životě je nekonvenčním klasickým hollywoodským filmem, jelikož má epizodické vyprávění a akcentuje umělecky motivovaný styl. (8/10)

Upoutávka k filmu Žízeň po životě (1956)

BLU-RAY:
BD obal filmu Žízeň po životě / Lust for LifeTěžko říct, jakým nedopatřením se na Blu-ray dostaly české titulky jak k filmu, tak k dokumentu mezi bonusovými materiály. V případě podobných titulů by se to ale mohlo stávat častěji a je dobře, že se dostávají i na náš trh a nejsou s českou podporou dostupné jenom v zahraničí. Možná tomu pomohly nominace na čtyři Oscary (za scénář, výpravu a hlavní mužský i vedlejší herecký výkon), z toho jedna proměněná (za vedlejší výkon pro Quinna). Každopádně si Magic Box (potažmo MGM) zaslouží pochvalu jednak za zpřístupnění tohoto snímku, jednak za provedení Blu-ray disku, protože byste mu díky audiovizuálním kvalitám netipovali skoro šedesát let od uvedení.

OBRAZ A ZVUK:
Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeSpolečnost 20th Century Fox je pověstná tím, že i několik desítek let staré tituly mají na modrém disku referenční obrazovou a zvukovou kvalitu, která není téměř k rozeznání od současných počinů. Po zhlédnutí a poslechu Žízně po životě byste neřekli, že za filmem stojí Warner Bros., potažmo MGM, ale právě 20th Century Fox.

Film byl natočen v systému Metrocolor (náhrada za Technicolor) a režisér Minnelli spolu s oběma kameramany (Freddie Youngem a Russellem Harlanem) chtěli různým barevným laděním odlišit jednotlivé etapy v životě Van Gogha. Obrazový přepis, zachovávající původní rozlišení 2.55:1, záměr tvůrců zachovává, protože podání barev je výborné. Starší snímky mají mnohdy problémy s tím, že se drobné detaily ztrácí v tmavých pasážích, ale zde tomu tak není, a to se přitom jedna část odehrává v dolech! (9/10)

O něco menší superlativa budou zaznívat na adresu zvuku. Příznivce dabingu nepotěší, že chybí česká zvuková stopa, ale Žízeň po životě - i vzhledem k hereckému obsazení a hlasovému projevu Douglase a Quina - by si nejspíš s dabingem pustil málokdo. Puristé zase nebudou dvakrát nadšeni z toho, že absentuje originální stopa v monu. Bez ohledu na to, co chybí, je upmix DTS-HD Master 5.1 Audio velmi zdařilý, protože dialogy jsou srozumitelné, dobře namíchané do prostoru, a hudba legendárního skladatele Miklóse Rózsy vynikne. (8/10)

BONUSY:
Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeŽízeň po životě je na Blu-rayi lépe vybavený než některé současné mainstreamové blockbustery. Nejenom že na disku nechybí audiokomentář filmového historika a upoutávka, které byly již na v zahraničí vydaném DVD, ale nově přibyl i dobový dokument. Neangličtináři ale budou něco mít jenom ze zmíněného filmu o filmu, protože ostatní materiály neobsahují české titulky.

Největší škoda je to u audiokomentáře Drewa Caspera, autora knihy Vincent Minnelli and the Film Musical. Filmový pedagog a historik zasazuje dílo do kontextu, a to nejenom tvorby režiséra, ale především dobového - společenského i kulturního. Jeho výkladu škodí jednak častější pauzy, jednak zjevné předčítání namísto opravdového komentování, což působí školometsky. Řada faktů (ohledně předlohy, obsazení ad.) spolu s některými postřehy (ohledně nekonvenčního vyprávění a konfesního modu) jsou přínosné. Problematičtější je to se symptomatickým výkladem odvíjejícím se od krize maskulinity, kdy - jak přesně poznamenávají zahraniční kolegové - tu lze vztáhnout téměř na cokoliv vzhledem k tomu, že je prodiskutovávána dlouhé desítky let (a neprospívá ani selektivnost argumentů při prokázání teze).

Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeDvacetiminutovka Van Gogh: Temnotu do světla je dobovým promo dokumentem, kterým provází Dore Shary a který se zaměřuje na různá místa, kde se natáčelo (s dvěma odbočkami - jak se obsazovala jedna vedlejší role a jak se představitel hlavní setkal s pamětnicí). Výhodou je, že obsahuje velkou spoustu záběrů z natáčení, doprovázených komentářem mimo obraz ohledně problémů, které filmaři museli překonat, a autentičnosti, které dosáhli. 

Skromnou - ale vzhledem k roku vzniku snímku zcela dostačující - výbavu uzavírá tříminutová upoutávka zajímavá tím, v čem se od současných liší (voice-overem a délkou, akcentováním kvality) a čím se naopak podobá (zdůrazňováním zavedené značky v podobě knižní předlohy, produkčních hodnot a přítomnosti známých herců). (6/10)

ZÁVĚR:
Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for Life
Žízeň po životě je neklasický klasický hollywoodský film, a nejenom díky tomuto rozporu je dílo pozoruhodné. Ukazuje, že Vincent Minnelli netočil jenom muzikály, i když je jeho jméno spjato především s nimi. A představuje Kirka Douglase a Anthonyho Quinna na hereckém vrcholu. Blu-ray má výborný obraz, adekvátní zvuk a informativní bonusy, u nichž oproti DVD vydání přibyl dobový dokument. Obejdete-li se bez dabingu a rozumíte-li anglicky pro zhlédnutí/poslechnutí veškerých bonusových materiálů, mělo by jít o jednoznačnou koupi. Snad prodeje zajistí, aby se podobné tituly dále dovážely na náš trh.


NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kinopremiéry: 30. týden
Kinopremiéry: Deadpool & Wolverine versus česká kina Na konci července v kinech všichni vyklidili pozice, protože startuje jediná novinka, která je ale velmi očekávaná. Na velká plátna míří Deadpool s Wolverinem, kteří by měli rozbít celosvětový bank a zahojit strádající kinaře. ... čtěte zde
Vydáno: 24.07.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 29. týden
Top 20 ČR: Animák V hlavě 2 smetl konkurenci Nová pixarovka V hlavě 2 se umístila na prvním místě domácího žebříčku návštěvnosti a z trůnu sesadila i domácí snímek Zápisník alkoholičky. čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 29. víkend
Box office: Twisters rozpoutali bouři Katastrofický akční sequel Twisters přilákal do kin na premiérový víkend dostatečné množství diváků, aby ho šlo považovat za pravý letní blockbuster. čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Twisters 6/10
Recenze: Film Twisters ukazuje, že katastrofy se dají překonat jen díky spolupráci Katastrofické drama Twisters tematicky navazuje na snímek Twister z roku 1996, od nějž si vypůjčuje prostředí amerického jihu i námět o dvou soupeřících týmech lovců bouřek nahánějících tornáda. čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 7. 2024 - 25. 7. 2024
TV tipy: Američan staví v Paříži dům života a prožívá peklo na zemi Prázdniny jsou těsně před polovinou a dost překvapivě právě v tomto období sáhli televizní dramaturgové k zařazení mnoha dost povedených, ale absolutně neznámých filmů. Největším lákadlem může být premiéra dramatu Děti z... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Král Richard a jeho rodina na baterky se snaží nezanechat stopy (28.06.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Neviditelná Alice už tu nebydlí a podstupuje expedici do džungle (24.05.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Damien na Chesilské pláži snědl Bobovy burgery a našel lásku nebeskou (03.05.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Klan Gucci prožil smrtící ticho, v němž se zabýval děsivým dědictvím (12.04.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Podvodnice slečna bestie se při honu ocitla v krizi (05.04.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Vikingové cvičí draka, prochází uličkou přízraků a objasňují smrt na Nilu (29.12.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Beavis a Butt-head drží slovo a vyráží do útoku (01.12.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Fokus Fest 2023 míří do Semil (26.09.2023 08:00 v Novinky)
- TV tipy: Sommersby se vrátil kolem půlnoci a zatančil si tanec v temnotách (18.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Série Rambo od nejhoršího dílu k nejlepšímu (06.08.2023 12:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Emma žije psí život v prohnilé zemi (28.07.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Přenašeč Spider-Man jede daleko od domova poslední závod, v němž chce vždycky zvítězit (24.03.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Malá čarodějnice podepsala marseillskou smlouvu a vzpomíná na Itálii (26.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Rošťák ničitel Conan v sedmé kavalérii čeká, než skončí léto (19.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Godzilla a Asterix prožili sen noci svatojánské a jdou dlouhou cestu zpět (08.07.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Tvář pod maskou hledá v temných koutech tajemství očí ztracené jednotky (03.06.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Judy a zakladatel Shane se v hotelu Artemis postaví vstříc zlu (13.05.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dokonalý student se v roce 1917 pokusil o vraždu lotra, s nímž byl na nože (22.04.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Stroj času: Kmotr slaví 50 (26.02.2022 12:30 v Recenze | Stroj času)
- TV tipy: Lví žena na Halloween pociťuje přídech skandálu a překonává 21 mostů (25.02.2022 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   28/2024

Vezmi mě na Měsíc
6/10

Hrdiny americké romantické komedie zasazené do roku 1969 jsou marketingová specialistka Kelly, která má dělat pro NASA reklamu na chystaný let na Měsíc, a ředitel vesmírných letů Cole, jenž má celou misi na starosti.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe