Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-ray recenze: Žízeň po životě

Blu-ray recenze: Kirk Douglas žízní po životě jako Van Gogh

Vydáno: 21.02.2015 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák | foto: facebook tvůrce

Pokud o Vincentu Van Goghovi víte pouze to, že si uřízl ucho, měli byste zhlédnout Žízeň po životě. Pokud máte Vincenta Minnelliho zaškatulkovaného jako režiséra muzikálů, měli byste zhlédnout Žízeň po životě. Na BD.

Žízeň po životěRecenzoval/a Marek Slovák dne 21.02.2015 12:00. Pokud o Vincentu Van Goghovi víte pouze to, že si uřízl ucho, měli byste zhlédnout Žízeň po životě. Pokud máte Vincenta Minnelliho zaškatulkovaného jako režiséra muzikálů, měli byste zhlédnout Žízeň po životě. Na BD. Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeKariéra režiséra Vincenta Minnellliho byla spjata s filmovým studiem MGM a především s muzikály jako Potkáme se v St. LouisAmeričan v Paříži anebo Gigi. Biografie Žízeň po životě, natočená podle románu Irvinga Stonea, se může jevit jako vybočení. Minneliho žanrový rozptyl je ale jednak mnohem širší (na svém kontě má i komedii, psychologické drama, melodrama ad.), jednak vždy kladl důraz na styl.

Platí to i pro Žízeň po životě, ve které se rozhodl každou etapu v životě malíře Vincenta Van Gogha odlišit barevně. Nejpůsobivější je zejména do černé barvy laděná první část, ve které sledujeme začátky u církve formující přístup k malování, a předposlední část, ve které zelená vyjadřuje propukající šílenství ústřední postavy. Vedle tohoto barevného kódování měl Minnelli možnost natáčet na Metrocolor, což byl nový formát CinemaScopu, jenž měl být náhradou za technicky na zpracování mnohem náročnější a dražší Technicolor. Širokoúhlý formát se nejenom lépe hodí pro vertikální Van Goghovy malby, ale umožnil komponovat záběry jako pozoruhodná umělecká díla sama o sobě. Dá se opájet nejenom hloubkou ostrosti, kdy jsou dobře viditelné i druhé a další plány, ale i rozestavěním postav v předkamerovém prostoru, vyjadřující vztahy mezi nimi, a zejména vnitrozáběrovou montáží za použití zrcadel, značící protagonistovo postupující šílenství.

Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeMožná se vám zdá, že je v textu až příliš věnována pozornost stylu. Je tomu z toho důvodu, že ten používáním konkrétních vzorců (vnitrozáběrová montáž prostřednictvím zrcadel, rozestavění dvou postav na okraje záběru ad.) zceluje jinak epizodické vyprávění, kdy každá epizoda - etapa ve Van Goghově životě má odlišné barevné ladění.

A také proto, že herecké výkony není třeba vyzdvihovat. Kirk Douglas se skutečně podobá proslulému holandskému impresionistovi a jeho expresivní herectví se k mentálně vyšinuté postavě hodí. Anthony Quinn jako Gaugin získal Oscara za Nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli právem, protože mu zvládá být důstojným protějškem. Vztah mezi nimi je ale vykreslen pouze jako přátelství dvou co do přístupu k životu zcela odlišných lidí, které spojovalo pouze malování. Zamlčení Van Goghovy homosexuality je sice v kontextu klasického Hollywoodu a fungování Produkčního kodexu pochopitelný, ale překvapující, když se jím Minnelli zabýval ve stejném roce (1956) v Tea and Sympathy. Zvlášť když Žízeň po životě je nekonvenčním klasickým hollywoodským filmem, jelikož má epizodické vyprávění a akcentuje umělecky motivovaný styl. (8/10)

Upoutávka k filmu Žízeň po životě (1956)

BLU-RAY:
BD obal filmu Žízeň po životě / Lust for LifeTěžko říct, jakým nedopatřením se na Blu-ray dostaly české titulky jak k filmu, tak k dokumentu mezi bonusovými materiály. V případě podobných titulů by se to ale mohlo stávat častěji a je dobře, že se dostávají i na náš trh a nejsou s českou podporou dostupné jenom v zahraničí. Možná tomu pomohly nominace na čtyři Oscary (za scénář, výpravu a hlavní mužský i vedlejší herecký výkon), z toho jedna proměněná (za vedlejší výkon pro Quinna). Každopádně si Magic Box (potažmo MGM) zaslouží pochvalu jednak za zpřístupnění tohoto snímku, jednak za provedení Blu-ray disku, protože byste mu díky audiovizuálním kvalitám netipovali skoro šedesát let od uvedení.

OBRAZ A ZVUK:
Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeSpolečnost 20th Century Fox je pověstná tím, že i několik desítek let staré tituly mají na modrém disku referenční obrazovou a zvukovou kvalitu, která není téměř k rozeznání od současných počinů. Po zhlédnutí a poslechu Žízně po životě byste neřekli, že za filmem stojí Warner Bros., potažmo MGM, ale právě 20th Century Fox.

Film byl natočen v systému Metrocolor (náhrada za Technicolor) a režisér Minnelli spolu s oběma kameramany (Freddie Youngem a Russellem Harlanem) chtěli různým barevným laděním odlišit jednotlivé etapy v životě Van Gogha. Obrazový přepis, zachovávající původní rozlišení 2.55:1, záměr tvůrců zachovává, protože podání barev je výborné. Starší snímky mají mnohdy problémy s tím, že se drobné detaily ztrácí v tmavých pasážích, ale zde tomu tak není, a to se přitom jedna část odehrává v dolech! (9/10)

O něco menší superlativa budou zaznívat na adresu zvuku. Příznivce dabingu nepotěší, že chybí česká zvuková stopa, ale Žízeň po životě - i vzhledem k hereckému obsazení a hlasovému projevu Douglase a Quina - by si nejspíš s dabingem pustil málokdo. Puristé zase nebudou dvakrát nadšeni z toho, že absentuje originální stopa v monu. Bez ohledu na to, co chybí, je upmix DTS-HD Master 5.1 Audio velmi zdařilý, protože dialogy jsou srozumitelné, dobře namíchané do prostoru, a hudba legendárního skladatele Miklóse Rózsy vynikne. (8/10)

BONUSY:
Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeŽízeň po životě je na Blu-rayi lépe vybavený než některé současné mainstreamové blockbustery. Nejenom že na disku nechybí audiokomentář filmového historika a upoutávka, které byly již na v zahraničí vydaném DVD, ale nově přibyl i dobový dokument. Neangličtináři ale budou něco mít jenom ze zmíněného filmu o filmu, protože ostatní materiály neobsahují české titulky.

Největší škoda je to u audiokomentáře Drewa Caspera, autora knihy Vincent Minnelli and the Film Musical. Filmový pedagog a historik zasazuje dílo do kontextu, a to nejenom tvorby režiséra, ale především dobového - společenského i kulturního. Jeho výkladu škodí jednak častější pauzy, jednak zjevné předčítání namísto opravdového komentování, což působí školometsky. Řada faktů (ohledně předlohy, obsazení ad.) spolu s některými postřehy (ohledně nekonvenčního vyprávění a konfesního modu) jsou přínosné. Problematičtější je to se symptomatickým výkladem odvíjejícím se od krize maskulinity, kdy - jak přesně poznamenávají zahraniční kolegové - tu lze vztáhnout téměř na cokoliv vzhledem k tomu, že je prodiskutovávána dlouhé desítky let (a neprospívá ani selektivnost argumentů při prokázání teze).

Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for LifeDvacetiminutovka Van Gogh: Temnotu do světla je dobovým promo dokumentem, kterým provází Dore Shary a který se zaměřuje na různá místa, kde se natáčelo (s dvěma odbočkami - jak se obsazovala jedna vedlejší role a jak se představitel hlavní setkal s pamětnicí). Výhodou je, že obsahuje velkou spoustu záběrů z natáčení, doprovázených komentářem mimo obraz ohledně problémů, které filmaři museli překonat, a autentičnosti, které dosáhli. 

Skromnou - ale vzhledem k roku vzniku snímku zcela dostačující - výbavu uzavírá tříminutová upoutávka zajímavá tím, v čem se od současných liší (voice-overem a délkou, akcentováním kvality) a čím se naopak podobá (zdůrazňováním zavedené značky v podobě knižní předlohy, produkčních hodnot a přítomnosti známých herců). (6/10)

ZÁVĚR:
Fotografie z filmu Žízeň po životě / Lust for Life
Žízeň po životě je neklasický klasický hollywoodský film, a nejenom díky tomuto rozporu je dílo pozoruhodné. Ukazuje, že Vincent Minnelli netočil jenom muzikály, i když je jeho jméno spjato především s nimi. A představuje Kirka Douglase a Anthonyho Quinna na hereckém vrcholu. Blu-ray má výborný obraz, adekvátní zvuk a informativní bonusy, u nichž oproti DVD vydání přibyl dobový dokument. Obejdete-li se bez dabingu a rozumíte-li anglicky pro zhlédnutí/poslechnutí veškerých bonusových materiálů, mělo by jít o jednoznačnou koupi. Snad prodeje zajistí, aby se podobné tituly dále dovážely na náš trh.


NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 14. víkend
Box office: Godzilla a Kong zůstali první Film Godzilla vs. Kong o dvou legendárních monstrech, která se střetnou v boji o nadvládu nad světem, se podruhé za sebou stal vítězem u pokladen kin. čtěte zde
Vydáno: 12.04.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Oscarová recenze: Země nomádů 8/10
Oscarová recenze: Vydejte se krásnou krajinou na kočovnou jízdu v Zemi nomádů Slavnostní Oscarový ceremoniál, jehož scénář zatím není známý, se nezadržitelně blíží a vítěze všech kategorií odhalí už 25. dubna 2021. Filmserver.cz pro Vás připravil osm recenzí filmů, které jsou nominovány v hlavní... čtěte zde
Vydáno: 11.04.2021 12:30 v sekci Recenze
0
Oscar 2021: Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli
Oscar 2021: Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli Pěticí nominovaných herců v hlavní roli jsou Chadwick Boseman, Anthony Hopkins, Riz Ahmed, Steven Yeun a Gary Oldman. Za vedlejší roli jsou nominováni Daniel Kaluya, Sacha Baron Cohen, Leslie Odom jr., Paul Raci a LaKeith Stanfield. čtěte zde
Vydáno: 10.04.2021 10:30 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 9. 4. 2021 - 15. 4. 2021
TV tipy: Gagarin, Pancho Villa, Igor Stravinsky a Coco Chanel jsou Street Kings V polovině dubna už to v televizích není taková premiérová smršť jako v minulých týdnech, přesto se v programech najdou hodně zajímavé a navíc málo vysílané snímky, které se leckdy nedají jinou cestou sehnat. čtěte zde
Vydáno: 09.04.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
V dubnu na streamovacích službách: Udělejte si zásoby popcornu! Duben bude ve znamení popcornových scifi!
V dubnu na streamovacích službách: Udělejte si zásoby popcornu! Streamovací služby minimalizovaly premiéry artových filmů a zaměřily se na popcornové snímky, které by mohly odstartovat letní blockbusterovou sezónu. Ta sice začínala obvykle v kinosálech, ale ty jsou stále zahaleny tmou. čtěte zde
Vydáno: 07.04.2021 07:30 v sekci Radar
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Nabarvené ptáče pozoruje tajemnou záři nad Pacifikem, poznává tvář vody a nakonec se ocitá v síti (05.03.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: hudební skladatelé s nejvíce Oscary (20.02.2021 10:00 v Články | Publicistika)
- Top 10: kameramani s nejvíce Oscary (13.02.2021 10:00 v Články | Publicistika)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2020 opustily (22.12.2020 13:46 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Děda Alice Cooper je lotr, protože z Thora udělal rudou volavku (28.08.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Všechny filmy Sylvestera Stallona od nejhoršího k nejlepšímu (04.07.2020 10:30 v Články | Publicistika)
- Zemřel Kirk Douglas (06.02.2020 08:26 v Novinky | Zprávy)
- Stroj času: Rambo: První krev jakožto sociální reflexe války ve Vietnamu (24.09.2019 12:30 v Recenze | Stroj času)
- TV tipy: Hamoun Otesánek spáchal vraždu prvního stupně (06.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Série Rambo od nejhoršího k nejlepšímu (11.05.2019 15:30 v Články | Publicistika)
- Zemřel hudební skladatel André Previn (28.02.2019 21:24 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Zlatý glóbus část 1.:1944-1980 (15.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Poslední akční hrdina šeptá zrádci mezi námi plán hry (06.07.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 12: Filmy Miloše Formana (29.04.2018 11:30 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu