Stroj času: Kmotr slaví 50

Vydáno: 26.02.2022 12:30 - Václav Limberk | foto: Impawards

Legendární snímek Kmotr Francise Forda Coppoly slaví letos padesát let od premiéry. Není náhodou, že od doby svého uvedení je mnohými kritiky i diváky považován za nejlepší film všech dob.

KmotrRecenzoval/a Václav Limberk dne 26.02.2022 12:30. Legendární snímek Kmotr Francise Forda Coppoly slaví letos padesát let od premiéry. Není náhodou, že od doby svého uvedení je mnohými kritiky i diváky považován za nejlepší film všech dob. Hodnocení: 5
Kmotr
The Godfather
Drama / Krimi
USA, 1972 , 175 min.

Režie: Francis Ford Coppola
Scénář: Mario Puzo, Francis Ford Coppola
Kamera: Gordon Willis
Hudba: Nino Rota
Herci: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard S. Castellano, Robert Duvall, Sterling Hayden, John Marley, Richard Conte, Al Lettieri, Diane Keaton, Abe Vigoda, Talia Shire, Gianni Russo, John Cazale, Rudy Bond

Česká premiéra: 03.03.2016

Hodnocení: 10/10
Kmotr hodnocení na Kinobox.cz: 89.12 %
Před padesáti lety, 14. března 1972, měl v New Yorku premiéru snímek s názvem Kmotr. Z filmu, který natočil neznámý Francis Ford Coppola a v němž hráli Hollywoodem zapovězený Marlon Brando a naprosto neznámý Al Pacino, se stal nejúspěšnější film roku 1972 a vlastně jeden z prvních blockbusterů nové éry. O 50 let později je také mnohými považován za vůbec nejlepší film, jaký byl kdy natočen. Samozřejmě záleží na vkusu každého jednotlivce, ale dá se říci, že jde skutečně o jeden z největších a nejdůležitějších filmů historie. 

James Caan, Al Pacino, Marlon Brando, John Cazale ve filmu Kmotr / The Godfather
© Paramount Pictures
Jeho vznik byl přitom extrémně problematický a podobně legendární jako samotný film. Knihu Kmotr napsal Mario Puzo v roce 1969 a už tehdy z něj studio Paramount hodlalo udělat film. Premiéra měla být na Vánoce 1971. Producentem byl Albert S. Ruddy. Šéf Paramountu Robert Evans chtěl pro režii angažovat Italoameričana. Jejich první volbou byl Sergio Leone, který ale pracoval na vlastním mafiánském snímku, o dekádu později uvedeném eposu Tenkrát v Americe. Dalšími kandidáty na režii byli postupně Peter BogdanovichPeter YatesRichard BrooksArthur PennCosta Gavras a Otto Preminger, ale všichni odmítli. Filmy o mafii v té době fanoušky do kin netáhly. Poslední snímek Paramountu z tohoto ranku nazvaný The Brotherhood komerčně propadl.

Evansův pobočník Peter Bart mu nakonec doporučil Coppolu jako režiséra s italskými předky, který by pracoval za malý honorář a s malým rozpočtem po neúspěchu jeho posledního filmu Lidé deště. Také Coppola nabídku na režii nejdříve odmítl se slovy, že jde o "pěkně lacinou záležitost". Nakonec ho přesvědčili přátelé a rodina a také možnost splatit dluh vzniklý produkcí sci-fi THX 1138, na němž prodělala jeho společnost American Zoetrope.

Marlon Brando ve filmu Kmotr / The Godfather
© Paramount Pictures
Poté, co studio získalo režiséra, mělo přijít na řadu hledání hlavního protagonisty. Sám Puzo si do hlavní role představoval Marlona Branda, který však v té době měl své nejlepší dny dávno za sebou a studio ho do hlavní role nechtělo. Jejich favoritem byl Ernest Borgnine. Dalšími herci, o nichž se uvažovalo do hlavní role, byli George C. ScottRichard ConteAnthony Quinn a Orson Welles. Coppolovi se líbil buď Brando, nebo Laurence Olivier, který roli odmítl kvůli nemoci.

Nakonec se rozhodovalo mezi Borgninem a Brandem, ale roli získal Brando i díky tomu, že si pro svou postavu vymyslel zvláštní makeup, který spočíval v tom, že si tváře vycpal vatovými kuličkami, napomádoval si vlasy leštidlem na boty a vyhrnul si límec. To na šéfy studia zapůsobilo a smířili se s tím, že Vita Corleona bude hrát on. Pro roli právníka Toma Hagena si Coppola vybral Roberta Duvalla, s nímž předtím spolupracoval na Lidech deště.

Marlon Brando, Al Lettieri, Richard S. Castellano, Abe Vigoda ve filmu Kmotr / The Godfather
© Paramount Pictures
Největší bitva mezi studiem a Coppolou se odehrála při obsazování role nejmladšího Kmotrova syna Michaela. Studio chtělo známou tvář, buďto Warrena Beattyho, nebo Roberta Redforda. Producent Robert Evans chtěl Ryana O'Neala. Coppola ale trval na neznámém Alu Pacinovi, který se studiu nezamlouval, protože byl moc malý. Konkurs na roli Michaela dělal i James Caan, který se studiu líbil, ale Coppola chtěl jedině Pacina. Coppola se s Evansem nakonec dohodl tak, že Pacino bude hrát Michaela, pokud Caan bude hrát Sonnyho, nejstaršího Kmotrova syna.

V Kmotrovi mohl původně hrát i Robert De Niro, který získal roli Paulieho Gatta, jehož pak hrál John Martino. De Niro si místo ní vybral roli v gangsterce Banda, která neuměla pořádně střílet, poté, co mu tuto roli "přenechal" Al Pacino právě kvůli Kmotrovi. Mimo to De Niro dělal konkurs i na roli Sonnyho. Svou neúčast si nicméně o dva roky později bohatě vynahradil rolí mladého Vita Corleoneho v pokračování Kmotr II. Prostředního syna Freda hrál John Cazale. Do role zpěváka Johnny Fontaneho byl obsazen skutečný zpěvák Al Martino. Pro roli Kay Adamsové, přítelkyně Michaela, si Coppola vybral kvůli její pověsti "excentrické osoby" Diane Keaton. Roli Kmotrovy dcery Connie získala Coppolova sestra Talia Shire

Al Pacino, Simonetta Stefanelli ve filmu Kmotr / The Godfather
© Paramount Pictures
Hudbu pro film složil italský skladatel Nino Rota, který tu mimo jiné použil i upravené části z vlastního díla složeného pro film Fortunella. Dodatečnou hudbu složil i Coppolův otec Carmine Coppola. Světovou premiéru měl Kmotr v březnu 1972, tři měsíce po původně plánovaném vánočním termínu. Celých 18 týdnů se udržel na prvním místě žebříčku tržeb, čímž prolomil komerční prokletí jak studia Paramount, tak i filmů s gangsterskou tematikou a stal se s tržbami 86 milionů dolarů komerčně nejúspěšnějším filmem roku 1972 a na chvíli také komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob, než ho o rok později překonal horor Vymítač ďábla.

Už ve své době byl také film oslavován kritikou a nominován byl na 11 Oscarů. Ve většině kategorií ho porazil muzikál Kabaret, ale v hlavní kategorii nejlepšího filmu Kmotr zvítězil. Další dvě ceny získal Brando jako nejlepší herec v hlavní roli, který ji odmítl převzít, a Puzo s Coppolou za adaptovaný scénář. Ve vedlejší herecké kategorii byli nominováni hned tři herci z tohoto filmu - Pacino, Duvall a Caan, což byla také výjimka, ale cenu nakonec nezískal ani jeden z nich, a to je svým způsobem spravedlivé.

Al Pacino, Sterling Hayden ve filmu Kmotr / The Godfather
© Paramount Pictures
Kromě fenomenálního Branda v hlavní roli byl Kmotr zlomovým filmem pro Ala Pacina, z něhož se od té doby stala jedna z největších hereckých hvězd filmové historie. Jeho výkon v roli Michaela, který prošel radikálním přerodem od idealistického mladíčka v ještě nelítostnějšího mafiánského kmotra, než byl jeho otec, je jedním z nejlepších hereckých výkonů ve filmové historii.

Nesmrtelným odkazem filmu Kmotr se bude zabývat seriál The Offer a chystaný celovečerní film Francis and the Godfather.

Originální trailer filmu Kmotr


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY