Velká nádhera (Paolo Sorrentino) Italský snímek režiséra Paola Sorrentina nazvaný Velká nádhera, který jsme mohli vidět i u nás (premiéru měl loni na podzim) je po neumístění se Života Adele v oscarových nominacích jednoznačně největším letošním favoritem na zisk nejprestižnější filmové ceny v kategorii nejlepší zahraniční film. Toto vizuálně podmanivé a felliniovsky opuletní tragikomické drama o stárnoucím spisovateli Jepovi (Toni Servillo) zasazené do prostředí římské společenské smetánky získalo již řadu cen, z nichž patrně největší relevanci pro zisk Oscara má lednový zisk ceny asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, Zlatého glóbu. Velká nádhera je navíc tím typem snímku, formálně vybroušeným a elegantním, které americká akademie ráda odměňuje. Oscara v této kategorii získal pro Itálii naposledy v roce 1999 Roberto Benigni s romantickou komedií Život je krásný.
Hon (Thomas Vinterberg) Dánský Hon režiséra Thomase Vinterberga jsme mohli také vidět v českých kinech, a to již před rokem (premiéru měl loni v lednu). Morálně a eticky vypjaté společenské drama o učiteli na malém městě, který je absurdním způsobem obviněn malou holčičkou z pedofilie, což ho promění ve štvance a vyvržence, s výborným výkonem Madse Mikkelsena, je natočeno brilantním způsobem a vedle Rodinné oslavy se jedná o režisérův dosavadní nejúspěšnější film. Kromě nominací na cenu BAFTA a na Zlatý glóbus tak přichází i nominace na Oscara. Hon navíc před několika dny posbíral celou řadu dánských filmových cen nazvaných Robert - Oscar by pak znamenal završení úspěšného mezinárodního tažení Honu. Pro Dánsko ale získala Oscara v této kategorii poměrně nedávno režisérka Susanne Bier s filmem Lepší svět.
The Broken Circle Breakdown (Felix van Groeningen) Třetím zástupcem v kategorii nejlepší cizojazyčný film je belgicko-nizozemský snímek s názvem The Broken Circle Breakdown režiséra Felixe Van Groeningena. Čeští diváci, kteří minulý rok nebyli na MFF v Karlových Varech, mají bohužel smůlu, neboť tento film se jinak v širší distribuci zatím neobjevil, což by se eventuelně mohlo změnit, pokud by na letošních Oscarech uspěl. Toto melodrama o rozdílném, ale milujícím se páru slavilo velký úspěch v domovské Belgii a posbíralo již také řadu cen na rozličných mezinárodních festivalech. Herečka Veerle Baetens získala za hlavní roli v tomto filmu například evropskou filmovou cenu. Pokud by získal cenu za nejlepší cizojazyčný film právě The Broken Circle Breakdown, byl by to vůbec první Oscar v této kategorii pro Belgii. Nizozemsko získalo Oscara naposledy v roce 1998 za film Charakter.
Omar (Hany Abu-Assad) A nyní přicházejí na řadu neevropští kandidáti na Oscara za nejlepší zahraniční film, kterým se do prestiční pětice podařilo probojovat. Prvním z nich je palestinský snímek Omar, který jsme měli možnost (kupodivu) zhlédnout i v českých kinech díky společnosti Aerofilms. Toto arabsko-hebrejsky mluvené drama pojednává o mladém Palestinci Omarovi, který po atentátu na izraelského vojáka padne do nepřátelského zajetí. Omar zatím nejvýrazněji bodoval na filmovém festivalu v Cannes, kde získal cenu poroty pro režiséra filmu Hany Abu-Assada. Jedná se o druhou nominaci na Oscara pro Palestinu v této kategorii. Tu první má na svědomí také režisér Abu-Assad za film z roku 2005 Ráj hned teď.
L'image manquante (Rithy Panh) Pátým nominovaným filmem v kategorii nejlepší zahraniční film je kambodžsko-francouzský a francouzsky mluvený film L´image manquante (Chybějící obraz). Tento film se z pětice nominovaných vymyká tím, že se jedná o dokumentární dílo, v němž jeho tvůrce Rithy Panh kombinuje animaci hliněných figurek, hlas vypravěče a archivní záběry. L´image manquante dokumentuje režisérovy zkušenosti s krvavou vládou Rudých khmérů za Pol-Potovy krutovlády v Kambodži v letech 1975 až 1979. Jedná se o vůbec první oscarovou nominaci pro Kambodžu.
And The Oscar Goes to… Největším favoritem letošních Oscarů v kategorii nejlepší zahraniční film je nepochybně italský zástupce Velká nádhera, který již získal Zlatý glóbus ve stejné kategorii. Těsně v závěsu bude asi dánský Hon a co se týče zbývajících tří filmů, těžko soudit, nakolik jsou jejich šance na získání sošky reálné a nakolik se jedná jen o "pouhou formalitu". Myslím, že Oscar v této kategorii pro jiný film než Velkou nádheru, nebo Hon by byl opravdu velkým a nečekaným překvapením.
Šance podle Filmserveru:
- Velká nádhera: 60%
- Hon: 25%
- The Broken Circle Breakdown: 5%
- Omar: 5%
- L'image manquante: 5%