PŘEHLÍDKA ANIMOVANÉHO FILMU
Zítřejším dnem v Olomouci startuje 12. ročník již tradiční Přehlídky animovaného filmu (PAF), čtyřdenního festivalu filmové animace a současného umění, který má renomé nejen u nás, ale i za hranicemi naší země. Hlavní sekci "Pestrá padesátá" pro PAF dramaturgicky připravil vizuální umělec, sběratel a archivář Pavel Ryška (o sekci jsme již psali zde).
Jako hlavní host na olomoucký festival přijede průkopník počítačové animace Ernest Edmonds, jehož dílu bude věnována programová sekce PAF Kult. Kultem PAFu se vždy stává osobnost, která se doslovně dotýká animace, kinematografie a vizuálního umění a která na festivalu formou masterclass představí vlastní tvorbu či teoretické postuláty.
V minulosti čestnou pozici PAF kultu zaujal mimo jiné český animátor Břetislav Pojar, rakouský experimentální filmař Peter Kubelka, chorvatský guru experimentálního filmu Ivan Ladislav Galeta, animátor a vynálezce programu Rotoshop Bob Sabiston, britský režisér Peter Greenaway a loni holandský internetový umělec Constant Dullaart.
Ernest Edmonds vystudoval matematiku a filosofii, od konce 60. let 20. století se věnuje počítačem řízeným animovaným obrazům. Je univerzitním profesorem na pracovištích ve Velké Británii a v Austrálii. „Výrazným znakem tvorby Ernesta Edmondse je minimalistický přístup, který je spjat s estetikou geometrické abstrakce. Základním principem je zde forma výpočtu a jeho aplikace v matematických či logických systémech struktury obrazu,“ podotýká hlavní dramaturg Přehlídky
Martin Mazanec.
Přestože se festival v posledních ročnících zaměřoval spíše na vyjevování fenoménu animace v kontextu např. experimentálního filmu či vizuálního umění, nikdy nezanevřel na tradiční animaci věnovanou dětem. K těm se letos obrací svým hravým dopoledním programem, a to pátečním workshopem šití masek s Terezou Damcovou následovaným projekcí jejích pohádek. Nedělní "Diapozitivní dopoledne" pak naskytne možnost autentického prožitku s promítanými pohádkami za přítomnosti vypravěče
12. ročník PAFu proběhne od čtvrtka 5. prosince do neděle 8. prosince 2013 v Uměleckém centru Univerzity Palackého (Konvikt) a dalších festivalových lokacích Olomouce. Více informací o akci najdete zde.
BERLINALE
Britský režisér Ken Loach bude tím vyvoleným, který na blížícím se 64. ročníku filmového festivalu v Berlíně obdrží čestného Zlatého medvěda za přínos kinematografii.
"Ken Loach je jeden z největších evropských režisérů. Jeho více než padesátiletá kariéra vykazuje neuvěřitelnou kontinuitu, přičemž vždy zůstával inovativní. Svůj hluboký zájem o lidi a jejich individuální osudy a stejně tak kritický závazek vůči společnosti vyjádřil celou řadou filmových postupů,” řekl ředitel festivalu Dieter Kosslick.
U příležitosti režisérovy pocty Berlinale ve svém programu uvede výběrovou retrospektivu Loachových deseti filmů, počínaje jeho vlivným, pro BBC natáčeným docudramatem Cathy Come Home (1966). Chybět nebude ani režisérův první film určený pro kina, sociální drama Kes předkládající univerzální příběh přátelství mezi dospívajícím chlapcem a jestřábem, který ve své době získal oceněný na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.
Kompletní seznam filmů v retrospektivě Kena Loache na Berlinale najdete zde.