Lze změnit manželství? Osudná otázka vypadne z Meryl Streep alias Kay v práci a míří zcela nepochopitelně na kolegyni. Odpověď není důležitá. Odpovědí je totiž celý film Druhá šance. Poslední dobou oblíbená kombinace komedie a dramatu je stále překvapivá, tentokrát ale jen pozitivně.
Žijí spolu jednatřicet let a k poslednímu výročí svatby si věnovali... novou kabelovou televizi! Kay a Arnold jsou obyčejní Američané ve středním věku. Žijí ve spokojeném manželství, vychovali dvě dnes už dospělé děti, Kay denně vaří ráno na chlup stejnou snídani (volské oko a opečený plátek slaniny), Arnold každý večer usne před televizí u pořadu o golfu.
Stereotyp je sice ubíjející, ale co víc si vlastně v jejich věku přát? Ložnice mají oddělené už pár let, a když se čas od času Kay s provinilým úsměvem pokusí znovu schoulit do postele ke svému manželovi, je naprosto věcně odmítnuta.
"Máš v pokoji chladno? Nebo co je za problém?," ptá se třeba Arnold tak nechápavě, že je vám jeho ženy skutečně líto. A tím teprve všechno začíná.
Meryl Streep je skvělá,
Tommy Lee Jones po jejím boku ještě lepší (jde to vůbec?).
Druhá šance je jejich společnou hereckou etudou - díky nim je poslední film
Davida Frankela ukázkově romantický a přesto není ani na okamžik trapný. Tedy pro hlavní hrdiny ano, ale ten pocit patří do filmového scénáře, ne do hlediště.
Autorkou předlohy je Vanessa Taylor, která vsadila na příběh točící se kolem seriozního (možná až moc) milostného vztahu, přežívajícího ve spokojenosti dlouhá desetiletí. Jen ti dva, žijící vedle sebe v obrovském bytě jako bratr se sestrou, vědí, jak pomalu a nenápadně se do jejich vztahu vkradlo propastné vzájemné odcizení. Ano, vlastně je to naprosto obyčejný problém, který řeší v některé životní fázi asi většina z těch, kteří žijí v páru. Společné cíle byly dosaženy, sny beze zbytku splněny, jenže co dál? Jak zařídit, aby z takového vztahu nezůstal jen víceméně zbytečný rituál?
Cestu ven pomůže Kay a Arnoldovi najít třetí postava snímku,
Steve Carell v roli doktora Felda. Kay se totiž v touze po "spokojeném manželství" vydá kromě jiného do knihkupectví, kde narazí na jeho knihu s všeříkajícím názvem: Myslíte si, že skvělé manželství není nic pro vás? (Jako by slyšela svého byť šaramantního, s věkem ale také stále více zapšklého a sarkasmem rozhazujícího muže).
Netrvá dlouho, než se Kay rozhodne a obratem zaplatí "léčebný" pobyt v městečku Hope Springs, kde sídlí Feldova manželská poradna. Samozřejmě pro sebe i Arnolda, který o jejím plánu nemá ani tušení. A vlastně nemá ani tušení o tom, že jeho žena není se svým životem dlouhodobě spokojená...
Všechno se postupně začne dozvídat až poté, co takřka nedobrovolně usedne v letadle směr Hope Springs vedle své stále okouzlující ženy.
"Chemie mezi Tommym a Maryl fungovala perfektně. Nevím, jak to dělají, krom toho, že jsou vynikající herci, tak v nich cítíte skrytou lásku mezi manželem a manželkou, které ovšem kvůli dlouhodobému nedostatku komunikace zmizela," říká režisér
David Frankel. S jeho výrokem nelze nesouhlasit - síla filmu tkví skutečně v intimním vztahu Kay a Arnolda, kteří kolem sebe obšlapují opatrně a plaše jak dva stydliví puberťáci. Co všechno dokáží ti dva vzájemnému vztahu ještě obětovat?
Nemusíte mít ale strach, vtipy tu opravdu netrpí sentimentem ani senilitou, ve
Druhé šanci dokonce nenajdete ani stopy po klišé kolem paniček a sucharů ze střední americké vrstvy. Pokud se o ně scénář otře, vždycky je dokáže elegantně obrátit v pozitivum. Řada přijde samozřejmě i na sex, o kterém už několik let ani nemluvili, natož aby ho provozovali.
Jistě, svým způsobem je i
Druhá šance povrchní americkou komedií postavenou na výrazném herectví, jistěže jde opět o ostentativní ukázku typického velkomyslného amerického charakteru. A právě v části, kdy se řeší sex, tenhle fakt z plátna ční asi nejvíc. Hlavní dvojice hrdinů se totiž na jednu stranu snaží tvářit, že je všechno v pořádku a že potíže s nimiž přijeli, se jich vlastně ani netýkají.
V ordinaci ale začnou vycházet najevo i jejich rozdílné a nikdy neodhalené sexuální tužby a sny. Kay se učí pojmenovávat potíže, které jí způsobuje dlouhodobá samota, dostane ale i ne právě povedenou lekci orálního sexu. Vtipné, ale zároveň tak strašně citlivé. Protože oni to všechno samozřejmě myslí zcela vážně. Jejich vztah už snad ani vážnější být nemůže, což ho spolehlivě zabíjí. Úplně stejně se to ostatně má s celým filmem. Ignorujíc masový trh se zabývá tématem, který se týká právě těch mas. Navíc způsobem ne laciným, ale zároveň ani zbytečně okázalým.
Nejpůsobivější jsou asi scény z terapeutických sezení, kdy ústřední trojice dýchá všudypřítomné neštěstí jako kyslík. To ticho vážně krájí každou sekundu, která ač se to zprvu nezdá, může rozhodnout o celém životě Kay a Arnolda. Za zmínku rozhodně stojí produkce, kostýmy i muzika a
Meryl Streep s
Tommym Leem Jonesem předvádějí zatím jedny z nejlepších hereckých výkonů letošního roku. Dost důvodů proč si vyjít večer do kina, nemyslíte?
Český trailer filmu Druhá šance