Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 15. 12. 2023 - 21. 12. 2023

TV tipy: Westwood a Zappa hledají tiché místo v temném domě

Vydáno: 15.12.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: see.news

Těsně předvánoční televizní výběr je vzhledem k očekávaným reprízám plný zajímavých, ale nenápadných dokumentů a méně výrazných žánrovek. Jasným tipem týdne tak je premiérové uvedení druhé části hororu Tiché místo.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Westwood: Punk, Icon, Activist (Westwood: Punk, Icon, Activist) (pátek 15. 12., ČT art, 22.20 - 23.40 / čtvrtek 21. 12., 23.40 - 01.00)

Český plakát filmu Westwood: Punk, Icon, Activist / Westwood: Punk, Icon, Activist
© Facebook tvůrce
Pět let starý britský dokument představuje módní ikonu, která takřka přesně před rokem zemřela. Debutující režisérka Lorna Tucker možná některé zklame tím, že ačkoli sleduje punkovou umělkyni, vyhýbá se jakýmkoli experimentům a kontroverzím a volí naprosto standardní přístup. To tedy znamená, že postupuje víceméně chronologicky a vypichuje to nejdůležitější ze života návrhářky. Ta tu také hraje zásadní roli, protože drtivou většinu stopáže sama komentuje veškeré dění, což je na jednu stranu příjemné, protože je dost charismatická a zajímavá a poskytne trochu netradiční náhled, na tu druhou je to ale trochu kontraproduktivní, protože se neobtěžuje s kontextem a některé věci pochopí jen opravdoví znalci jejího díla, chybí tu i nějaký kritičtější ohlas. Autorka se navíc nevyhnula několika bulvárním spekulacím, což se ukázalo být úplně zbytečné. Solidní, leč ne úplně vytěžená záležitost.

Zajímavost: Celosvětová premiéra proběhla na festivalu v Sundance.

Český trailer filmu Westwood: Punk, Icon, Activist / Westwood: Punk, Icon, Activist

Philomena (Philomena) (sobota 16. 12., Prima Max, 15.05 - 17.10 / neděle 17. 12., 13.10 - 15.15)

Český plakát filmu Philomena / Philomena
© Facebook tvůrce
Dekádu staré drama je poměrně příjemnou záležitostí, která vlastně doplácí jen na to, že místy z ní až moc sálá touha po nějakém tom ocenění. Režírující Stephen Frears v něm adaptoval román Martina Sixsmithe, který vycházel ze skutečných událostí, tím pádem se mohl opřít o silný příběh, nad nímž místy zůstává rozum stát. Neopominul ani výbornou, lehce posmutnělou atmosféru, která funguje po celou dobu a skvěle ji doplňuje na Oscara nominovaný hudební doprovod Alexandra Desplata. Snímku pomáhá i pomalejší tempo, v němž je prostor na budování vztahu mezi ústředními postavami, a většinou velmi dobře napsané dialogy. V hlavních rolích se objevili Steve Coogan a na Oscara nominovaná Judi Dench, která tu ztvárňuje trochu jinou úlohu, než jsou od ní fanoušci zvyklí. Jen je škoda, že je to celé odtažité a chladnější, až moc spoléhá na diváckou jistotu a nenabídne větší tvůrčí invenci. Tip, o němž se více dozvíte z naší recenze.

Zajímavost: Některé záběry domácího videa jsou skutečně autentické a pochází od syna hlavní hrdinky.

Oficiální trailer filmu Philomena / Philomena

Zappa (Zappa) (sobota 16. 12., ČT art, 20.15 - 22.20)

Plakát filmu Zappa / Zappa
© Impawards
Tři roky starý dokument představuje širšímu publiku legendárního rockera, který bohužel opustil tento svět předčasně. Režisér a scenárista Alex Winter v něm nikterak neexperimentoval a zvolil klasický postup, v němž mísí archivní záběry z rodinného archivu umělce a výpovědi jeho nejbližších a spolupracovníků. I přes na žánr extrémní stopáž nikdy nenudí, protože vždy dokáže změnit téma, aby se neopakoval, navíc mu pomáhá i aktivita samotného Franka Zappy, který byl hodně výrazný a jeho hudba rozhodně nebyla tradiční. Našince ale nejvíc potěší poměrně obsáhlá kapitola, která vysvětluje jeho obsesi Prahou a ukáže i několik unikátních záběrů z pražského koncertu krátce po revoluci, který byl jedním z vůbec posledních, které odehrál. Sice ne úplně jednoduchý snímek na sledování, ale výborný portrét legendy, kterému je ale třeba jít trochu naproti.

Zajímavost: Snímek nevznikl díky crowdfundingu, ačkoli se o něm stále tak mluví.

Oficiální trailer filmu Zappa / Zappa

Jerry a Marge: Tajemství loterie (Jerry & Marge Go Large) (neděle 17. 12., Paramount Network, 20.00 - 22.15)

Plakát filmu Jerry a Marge: Tajemství loterie / Jerry & Marge Go Large
© IMDb
Loňská životopisná komedie patří k tzv. feel-good filmům a rozhodně zvedne náladu i těm největším pesismistům. Režírující David Frankel v ní vychází ze skutečné události, kterou ale pojal značně odlehčeně a prakticky pominul veškeré negativní aspekty, které by zákonitě musely v podobných případech přijít. Vůbec to ale nevadí, protože atmosféra je pohodová, tempo relativně svižné a zápletka je natolik atraktivní, že i přes značnou předvídatelnost baví celou dobu, stopáž je navíc příjemně střídmá a je v ní prostor jen pro to nejnutnější. Výsledku výrazně pomáhá i obsazení, v němž ústřední role ztvárnili výborní Bryan Cranston a Annette Bening, kteří si snímek uzmuli pro sebe a ostatní jim víceméně jen sekundují. Jen je škoda, že tvůrce se občas pokusí o vážnější moralizování, které se ke zvolenému tónu úplně nehodí. U nás málo známý tip a ideální oddechovka na konec týdne.  

Zajímavost: Reálná událost se odehrála v roce 2003, snímek je ale situován do současnosti.

Originální trailer filmu Jerry a Marge: Tajemství loterie / Jeryry & Marge Go Large

Tiché místo: Část II (A Quiet Place Part II) (neděle 17. 12., Paramount Network, 22.15 - 00.15)

Český plakát filmu Tiché místo: Část II / A Quiet Place Part II
© CinemArt
Pokračování úspěšného thrilleru vzniklo před třemi roky a možná trochu doplatilo na své ambice. John Krasinski v něm potvrdil, že režisér je zručný, neboť zaujme už v samotném úvodu, který je strhující a má svižné tempo a nejvíce funguje v krátkých momentech, kdy se odehrává v naprostém tichu. A podobnou úroveň neztratí ani po zbytek stopáže, v níž udržuje hutnou atmosféru, volí precizní záběrování a nebýt viditelně digitálních příšer, nebylo by mu ani co vytýkat. Jako scenárista ale malinko selhává, protože až příliš spoléhá na jakýsi wow efekt a nechává postavy dělat nesmyslná rozhodnutí, moc nevysvětluje chování mimozemšťanů a nepracuje s žádným motivem, který by byl nějak zvlášť výrazný a zajímavý. Nejlepší z celého obsazení je překvapivě úchvatná Millicent Simmonds, která zastiňuje i Emily Blunt a nečekaně matného Cilliana Murphyho, který ale spíš doplácí na to, že nemá moc co hrát. Tip týdne, o němž se více dočtete v naší recenzi.

Zajímavost: Natáčení zabralo čtyřicet sedm dní.

Oficiální český trailer filmu Tiché místo: Část II / A Quiet Place Part II

Temný dům (The Night House) (pondělí 18. 12., Prima Max, 22.15 - 00.20 / středa 20. 12., 00.25 - 02.45)

Plakát filmu Temný dům / The Night House
© Falcon
Před dvěma lety se tento horor mihnul i v našich kinech, větší úspěch v nich ale nezaznamenal, což je svým způsobem škoda, neboť se od těch populárnějších v mnohém liší. Režírující David Bruckner v něm totiž spoléhal spíš na psychologickou stránku, která je opravdu propracovaná a ruku v ruce s ní jde potemnělá a malinko depresivní atmosféra. Příběh sám o sobě nikterak originální není a sem tam v něm zahapruje logika, což ale kompenzuje jednak onou psychologií a také poměrně zajímavou mytologií kolem ústředního strašidla, jen je škoda, že ji úplně nedotáhl a zůstalo v ní hodně nejasností. Za zmínku pak stojí, že i dialogy jsou promyšlené a mají svůj význam, což se u žánru vidí hodně zřídka. Titulní roli ztvárnila vynikající Rebecca Hall, vedle níž se objeví i Sarah GoldbergStacy Martin nebo Vondie Curtis-Hall. Snadno přehlédnutelný, ale hodně zajímavý tip. 

Zajímavost: Snímek si premiéru odbyl na festivalu v Sundance.

Oficiální český trailer filmu Temný dům / The Night House

Sny o toulavých kočkách (úterý 19. 12., ČT art, 20.15 - 21.50)

Plakát filmu  / Sny o toulavých kočkách
© CSFD
Před dvěma lety se tuzemský dokument objevil i na plátnech kin, jak už to tak ale u drtivé většiny podobných žánrovek bývá, na menší obrazovce mu rozhodně bude lépe. Režisér a scenárista David Sís v něm natočil portrét svého staršího bratra Petra, a ačkoli je nejbližší příbuzný, podařilo se mu udržet částečný odstup a vdechnout snímku velice specifickou atmosféru, z níž je znát obrovská bratrská láska a respekt, zároveň se ale nekoná žádná nekritická adorace a nikdy nedojde k odkrývání rodinných záležitostí, které by působily lacině a bulvárně. Jelikož sledovaný je úspěšný výtvarník a ilustrátor, prolínají se celým snímek jeho ilustrace, které mají specifické kouzlo a rozhodně jich mohlo být i víc. Jediné, co se úplně nepovedlo, jsou viditelně hrané sekvence, které vypadají nepřirozeně a křečovitě a dojem malinko kazí. Ty, kteří osudy hlavního hrdiny znají a zajímají se o ně, pak určitě zklame, že se nedozvědí nic nového.

Zajímavost: Dokument se natáčel v New Yorku, Brně, Paříži a Praze.

Originální trailer filmu Sny o toulavých kočkách

Respect (Respect) (středa 20. 12., Prima Max, 20.00 - 23.10 / čtvrtek 21. 12., 16.45 - 20.00)

Český plakát filmu Respect / Respect
© Forumfilm
Také toto životopisné drama prošlo před dvěma lety našimi kiny, ani ono ale žádnou zásadní stopu nezanechalo. A v tomto případě je to pochopitelné, protože debutující režisérka Liesl Tommy se v něm držela při zemi a legendární Arethu Franklin zachytila jako nenápadnou, usedlou a dost protivnou ženu, jejíž život nebyl nijak zajímavý. Úplně tu chybí nějaká její vnitřní síla a charisma, které diváka strhne, což je vskutku zvláštní. Jedinou výjimkou jsou hudební vystoupení, která jsou zpracována velmi dobře a i díky působivosti písní mají určitý náboj a svižné tempo. V dialogových a nehudebních momentech se ale snímek nepříjemně táhne a opravdu nemá nic, čím by dokázal vyloženě zaujmout. I v tom kontextu je stopáž notně přetažená a nabízí poměrně dost vaty. Na úrovni lehkého nadprůměru ho udržuje obsazení, v němž kraluje Jennifer Hudson, které sekundují kupříkladu Forest WhitakerMarlon Wayans nebo Hailey Kilgore. Další snadno přehlédnutelný tip.

Zajímavost: Song Respect, který dal snímku název, původně nazpíval Otis Redding.

Český trailer filmu Respect / Respect

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 16. týden
Top 20 ČR: Čínský animák a Brouček vedou Čínský animák Jak zachránit draka převálcoval konkurenci včetně nové české komedie Prázdniny s Broučkem o jedné obyčejné rodince, která si vyjede na dovolenou starým karavanem po dědovi. čtěte zde
Vydáno: 23.04.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 16. víkend
Box office: Občanská válka je znovu první Dystopický thriller Občanská válka je novým indie hitem společnosti A24, který oslovil řadového amerického diváka. Nestačily na něj ani novinka Guye Ritchieho nebo horor Abigail. čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Občanská válka 6/10
Recenze: Sugestivní akční road movie Občanská válka je až překvapivě apolitická Americký film vystavěný na sugestivních obrazech a metafoře názorově rozdělené společnosti vypráví z perspektivy čtyřčlenné skupinky válečných fotografů o občanské válce v alternativní verzi Spojených států. čtěte zde
Vydáno: 21.04.2024 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 4. 2024 - 25. 4. 2024
TV tipy: Kdo klepe na dveře krále Staten Islandu Televizní nabídka končícího dubna je poměrně skromná, nicméně nabídne hned několik atraktivních premiér. Z nedávných počinů zaujme psychologické drama Střípky, uveden ale bude i malinko zapomenutý debut Martina Scorseseho.... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 16. týden
Kinopremiéry: Abigail s Dalím přežili občanskou válku a vyrážejí na dovolenou s Broučkem Ačkoli v tomto týdnu obohatí nabídky kin hned desítka filmů, jednoznačný hit mezi ní zcela chybí. Asi největší komerční potenciál skrývá česká komedie Dovolená s Broučkem, startuje ovšem i novinka Alexe Garlanda Občanská... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Film Godzilla x Kong: Nové impérium je akční výplach s rvačkami monster (30.03.2024 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Godzilla, Kong a Gump obsluhují anglického krále a prožívají dokonalé dny (27.03.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Cillian Murphy bude hájit spravedlnost (26.03.2024 08:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Rozpolcená Godzilla odhaluje Brumbálova tajemství a zápasí s Kongem (15.03.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Boj o vzduch ve filmu Breathe (14.03.2024 12:30 v Novinky | Trailery)
- Oscar 2024: filmem roku je Oppenheimer (11.03.2024 07:07 v Novinky | Zprávy)
- Trailer: Godzilla x Kong: Nové imperium (16.02.2024 11:30 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Akční komedie Argylle: Tajný agent je nejslabším filmem Matthewa Vaughna (05.02.2024 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Oscar 2024: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny (24.01.2024 09:00 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejlepší filmy a seriály roku 2023 podle Filmserveru (14.01.2024 10:30 v Články | Publicistika)
- Zlatý glóbus vyhráli Oppenheimer a Chudáčci (08.01.2024 09:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Il Boemo ví, jak je důležité míti Filipa (05.01.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Ryan Gosling je Kaskadér (02.11.2023 18:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Bláznivá Lara Croft viděla supernovu (13.10.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Nyad (08.09.2023 14:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Profesor a šílenec vědí jak vykrást banku a rozpoutat vzpouru ve věznici Carandiru (08.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Malé ženy Ofélie a Annette absolvovaly let Phoenixe (25.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Sommersby se vrátil kolem půlnoci a zatančil si tanec v temnotách (18.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   16/2024

Občanská válka
6/10

Americký film vystavěný na sugestivních obrazech a metafoře názorově rozdělené společnosti vypráví z perspektivy čtyřčlenné skupinky válečných fotografů o občanské válce v alternativní verzi Spojených států.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu