Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Hranaři

Recenze: Hranaři

Vydáno: 01.12.2011 17:11 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Jaroš | foto: Falcon

Kmotrovské zákulisí vysokých politických sfér se odráží i v podnikatelské sféře. Cennější než lidský život je totiž lukrativní zakázka. Aneb do kin vstupuje další (politický) thriller, tentokrát se jmenuje Hranaři a vy nemáte sebemenší důvod se vzrušovat.

HranařiRecenzoval/a Jan Jaroš dne 01.12.2011 17:11. Kmotrovské zákulisí vysokých politických sfér se odráží i v podnikatelské sféře. Cennější než lidský život je totiž lukrativní zakázka. Aneb do kin vstupuje další (politický) thriller, tentokrát se jmenuje Hranaři a vy nemáte sebemenší důvod se vzrušovat. Hodnocení: 2
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Hned úvodní titulek nového českého filmu Hranaři není právě optimistický: sděluje, že hranaři jsou ti vlivní lidé, kteří se pohybují na samé hraně zákona, a dokážou je zneškodnit pouze jiní hranaři. Debutující režisér Tomáš Zelenka se tu zakousl do náročného sousta: v příběhu sepsaném Otou Klempířem a Josefem Hubáčkem rozehrál složité, často až vražednické vztahy prolínající podnikatelskou sféru s podsvětím i politickými špičkami, zde zastoupené skupinkou lobbistů. Vidina snadného zisku přehlušuje jakékoli zábrany, v tomto prostředí se totiž žádné ohledy nepěstují.
Hranaři ukazují, jak se na společném kolbišti ocitají různé pochybné existence, ať již se kdysi živily jako veksláci nebo prošly výcvikem ruských tajných služeb, ale nyní se dopracovaly k bohatství i vlivu. A hájení zájmů od počátku provázejí mrtví. V tomto ohledu film do jisté míry připomíná televizní seriál Expozitura, avšak schází mu její reportážní, dokumentarizující poloha, byť se o ni snaží připojením jak vysvětlujících jmenovek ke každé z důležitých postav, tak označením jednotlivých červencových dnů letošního (!) roku coby upřesňující časové datace. Aktuálnost příběhu tak měla dosáhnout maximálního stupně.
Zelenka se dopracoval jedině ke scénograficky exkluzivnímu ztvárnění prostor, v nichž se příběh odehrává, a mondénní kresbě zejména ženských postav, jejichž dialogy se textově i mluvou aktérů mnohdy ocitají na pokraji zjevně nezamýšlené sebeparodie (viz zářný příklad s odkazem na Mladou frontu Dnes). Režisér zjevně ví, co by chtěl postihnout, avšak konkrétní ztvárnění vázne a propadá se ke směšnosti, k laciné karikatuře zbohatlíků i křiváků.
Na inscenačním řešení vadí jeho vyumělkovanost, korunovaná neživotnou hereckou stylizací, která hraničí s přeháněným ochotničením. Řekněme, že ještě Saša Rašilov nebo Miroslav Etzler coby ústřední protagonisté, šéf bezpečnostní agentury a podnikatel ve stavebnictví, vypadávají z přiměřenosti méně nežli takový Jiří Langmajer či Martin Dejdar, kteří sklouzli k vyslovenému gestickému i verbálnímu pitvoření, nebo Vilma Cibulková s Kateřinou Brožovou, zcela neschopné se oprostit od seriálovité bezbarvosti.
Přitom Zelenka vnějškově napodobuje akční styl amerických thrillerů i s jejich rozkmitáním, také souběžně nastoluje dění na rozličných místech, doslova od Prahy po Moskvu. Hranaři si pohrávají se spikleneckými teoriemi, podle nichž může být člověk vlastně kdekoli nepřetržitě sledován, ať již skrze síť pouličních kamer (a to ještě nepadne žádná zmínka o tolik oblíbených vesmírných satelitech) nebo přes mobilní telefony, které si protagonisté s oblibou rozebírají, aby dali najevo, že nic potajmu nesledují - a ani sami nemohou být sledováni.
Ostatně kradmé umísťování odposlouchávacích zařízení se zdá být oblíbenou kratochvílí našich politických i podnikatelských špiček. Semelou se tu jak mediální vlivy, tak přítomnost tajemného Američana (Jan Tříska), v jehož rukou se sbíhají informace o dění v tuzemském kmotrovském zákulisí.
Hranaři patří mezi díla se zajisté chvályhodnými úmysly, ale jejich prabídným ztvárněním - jako kdyby ožily ostře profilované (i v použití rádoby značkových kostýmů) komiksové postavičky, procházející od jednoho vražednického střetu k dalšímu. Přispívá k tomu kamera Karla Fairaisla promyšleně proplouvající prostorem i agresivně vtíravá hudba Zdenka Merty. Jenže falešná výlučnost takto vylíčených (nejen) podnikatelských struktur, kde lidský život ztrácí cenu, pohřbívá jakoukoli snahu představit zejména hlavní figury takříkajíc v polidštěném průzoru, se starostmi o rodinu a své nejbližší.
Originální teaser filmu Hranaři
Proto uniká to nejcennější, totiž každodennost a všednost takto vedené existence, vytrácí se postižení mechanismu korupce a pokrytectví i ve vazbě na politické strany, jak to kdysi brilantně předvedl Francesco Rosi v dramatu Ruce nad městem. Zůstal toliko nablýskaný zevnějšek, překrývající právě módní akční klišé.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Fenomén Twin Peaks
Téma: Fenomén Twin Peaks - tehdy a teď Zanedlouho uplyne třicet let od uvedení první řady kultovního seriálu Městečko Twin Peaks. V tomto článku se ohlédneme za tímto fenoménem stejně jako za jeho tři roky starým pokračováním. čtěte zde
Vydáno: 04.04.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
2
TV tipy: 3. 4. 2020 - 9. 4. 2020
TV tipy: Teroristka chodí na gympl, kde podstupuje souboj na slunci Největším televizním lákadlem počátku dubna bude premiéra divácky úspěšné komedie Teroristka. Vedle ní pak nepochybně zaujmou oceňované filmy Souboj na slunci a Dětská hodinka. Nechybí ani několik poctivých béček.... čtěte zde
Vydáno: 03.04.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Bluray recenze: Joker 9/10
Bluray recenze: Joker Snímek Joker, jenž je nekompromisní, uhrančivou a mimořádně působivou anti-komiksovou a anti-hrdinskou psychologickou sondou do duše šílence, vychází na nosičích DVD, Blu-Ray a UHD BD. čtěte zde
Vydáno: 27.03.2020 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray
0
TV tipy: 27. 3. 2020 - 2. 4. 2020
TV tipy: Piráti z Karibiku rychle a zběsile plánují Salazarovu pomstu Největšími lákadly na přelomu března a dubna jsou televizní premiéry dvou velkých komerčních trháků. Tím prvním je sedmý díl automobilové ságy Rychle a zběsile, druhým pak zatím poslední pokračování Pirátů z Karibiku.... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Koronavirus: seznam posunutých premiér
Koronavirus: seznam posunutých premiér UPDATE: Kvůli epidemii koronaviru jsou odkládány premiéry tuzemských i zahraničních filmů. Nově jsou posunuty například premiéry filmů Expedice: Džungle, Morbius a Free Guy . čtěte zde
Vydáno: 22.03.2020 09:18 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Judy nenosí kalhoty a hledá chlapa na střídačku (12.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Pod vodou spolu kočky bojují na nože (08.01.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Ženská na vrcholu je zimní komedie bez humoru a bez děje (08.11.2019 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Tintoretto se účastní bitvy u Midway, kde potkává ženskou na vrcholu (06.11.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Princ Krasoň Jiří Suchý prožívá deštivý den v New Yorku (25.09.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Rambo letí ke hvězdám, kde vyvádí psí kusy a píše román pro pokročilé (18.09.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Nevtipná letní komedie Petra Kolečka Přes prsty je nasáklá sexismem (28.08.2019 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Angry Birds ve filmu dostávají přes prsty (28.08.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 10: nezapomenutelné role Bolka Polívky (27.07.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Dravec krokodýl Dundee pronásleduje sám sebe a prožívá báječná léta pod psa (05.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Spider-Man: Daleko od domova – vyhláškovaný epilog k Avengers (03.07.2019 11:00 v Recenze | Premiéry)
- Tajný život mazlíčků 2 ve finálním traileru (17.05.2019 11:00 v Novinky | Trailery)
- Zemřel herec Václav Postránecký (08.05.2019 12:15 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Avengers: Endgame – epický konec jedné éry (24.04.2019 12:00 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Tři veteráni Paddington, Babička a mazaný Filip vstupují do nebeské brány (19.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Trumbo prožívá zázrak na řece Hudson a ukrývá se před purpurovým deštěm (05.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Kde najít fantastická zvířata, tátovu volhu a památkáře? (22.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Muž taiči hledá v zemi Jane Austenové nekonečnou lásku (08.02.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Potomek Marie, královny skotské si na střeše žije svůj LEGO příběh (06.02.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   09/2020

Neviditelný
7/10

Hororový psychologický thriller s Elisabeth Moss v hlavní roli ženy, která se snaží uprchnout ze vztahu se svým psychopatickým partnerem, dokáže napínat a děsit i bez nadpřirozených strašáků.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver