Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Po čem muži touží 2

Recenze: Komedie Po čem muži touží 2 je sexistickou přehlídkou tupých stereotypů

Vydáno: 23.04.2022 10:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: CinemArt / Vojtěch Resler

Úspěch komedie Po čem muži touží, jejíž hlavní hrdina se působením magického zaklínadla ocitl v ženském těle, přivedl její tvůrce k natočení pokračování, ve kterém se pro změnu žena jednoho dne probudí v těle muže.

Po čem muži touží 2Recenzoval/a Jan Varga dne 23.04.2022 10:30. Úspěch komedie Po čem muži touží, jejíž hlavní hrdina se působením magického zaklínadla ocitl v ženském těle, přivedl její tvůrce k natočení pokračování, ve kterém se pro změnu žena jednoho dne probudí v těle muže. Hodnocení: 1
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Česká komedie Po čem muži touží, v níž se postava šovinistického šéfredaktora ocitla působením magického zaklínadla v ženském těle, byla zahájena myšlenkou, že ženy to mají v životě jednodušší. Tento názor pak hlavního hrdinu donutila změnit nenadálá konfrontace s nástrahami ženského bytí, byť šlo bohužel jen o vnější a fyzické aspekty, kupříkladu o problematické líčení, chození na podpatcích nebo stání front na záchodech. Celkově byl snímek především tupou a sexistickou přehlídkou mužských a ženských stereotypů, z níž se tvůrci v závěru marně snažili vybruslit moralizujícím vyzněním.

Marek Taclík, Jiří Langmajer ve filmu  / Po čem muži touží 2
© CinemArt / Vojtěch Resler
I tak ale na film Po čem muži touží zavítalo více než půl milionu diváků, což z něj učinilo nejnavštěvovanější český film roku 2018. Možnost zopakování tak výrazného hitu následně motivovala dvojici jeho producentek (zodpovědných mimo jiné i za sérii Babovřesky) a režiséra Rudolfa Havlíka (Pohádky pro EmuBábovky) pustit se do tematicky spřízněného druhého dílu, v němž se pod vlivem téhož kouzla ocitne pro změnu žena v těle muže. O hlavní roli se přitom stejně jako minule dělí Jiří Langmajer a Anna Polívková, společně však ztvárnili zcela novou postavu, a příběhově tedy o přímé pokračování nejde.
Pak už se ale změnilo jen to, že Rudolf Havlík již scénář filmu nepsal spolu se spisovatelkou Radkou Třeštíkovou, nýbrž se scenáristou Filipem Oberfalcerem, s nímž spolupracoval už na svém nedávném dramatu Minuta věčnosti. Jinak totiž komedie Po čem muži touží 2 nabízí přesně to samé v bleděmodrém jako její předchůdce, z něhož si kromě základního námětu a pochybného přístupu k vykreslení mezilidských vztahů vypůjčila i konkrétní dějové prvky a podobnou výchozí situaci. Ta je tentokrát započata myšlenkou, že to v životě mají jednodušší naopak muži – přičemž hrdinčina cesta k prozření je dlážděna ještě pokřivenějšími a obludněji zvrácenými poznatky než v předchozím filmu. A tupá sexistická přehlídka zhoubných stereotypů je to jakbysmet, ne-li ještě ve větším a horším měřítku.

Anna Polívková, Tereza Kostková ve filmu  / Po čem muži touží 2
© CinemArt / Vojtěch Resler
Hlavní hrdinkou je psychoterapeutka Irena (vzhledem ke svým neodborným praktikám dost neprofesionální), která je vůči mužům zahořklá a viní je ze všech svých problémů. A jelikož svůj pohrdavý narativ (že „muži jsou jako vši a nezbavíte se jich, dokud si neoholíte hlavu“) předává i všem svým vdaným klientkám, tak není divu, že většina jejích sezení končí žádostí o rozvod. Když pak Irena načapá svého přítele s mladší milenkou a následně se opije a na pouličním pouťovém karnevalu zavítá do stanu tajuplné vědmy (což je prakticky zopakováno z minulého filmu), tak se jí nahlas vyslovené přání, že by chtěla být chlapem, druhý den ráno skutečně vyplní. Resp. nevyplní, protože stále zůstává sama sebou, jen je zakletá v těle muže.

Jiří Langmajer následně hraje ženu jako mimořádně přehnanou karikaturu extrémní zženštilosti a přepálené hysterie (na čemž je postaveno asi 90 procent veškerého humoru), což je značně v rozporu s tím, jak emancipovaně a relativně vyrovnaně a sebevědomě se hlavní hrdinka prezentovala na počátku filmu. Jeho kreace jsou trochu vtipné pouze při přesném napodobování specifických ženských pohybů nebo ve scénách, kdy třeba přijde na trénink v růžových legínách nebo si v restauraci objednává „citronovou vodičku“ (neperlivou, protože „perlivá mu nedělá dobře na bříško“). Když má ale kulit oči, přecitlivěle brečet, omdlévat nebo výkřikem reagovat na nečekanou ránu do rozkroku, tak není vtipný prakticky vůbec.

Anna Polívková, Marek Taclík ve filmu  / Po čem muži touží 2
© CinemArt / Vojtěch Resler
Mnohem horší ale je, že snímek divákům v důsledku sděluje, že muži to mají v životě těžké hlavně kvůli tomu, že po nich jejich manželky/partnerky stále něco chtějí a oni nikdy nemůžou přesně vědět co, protože ženská mysl je pro muže zkrátka příliš složitá, než aby jí mohli porozumět. V návaznosti na to jsou ženy ve filmu obviňovány coby příčina všech mužských problémů a neduhů – jsou údajně zodpovědné dokonce i za mužské prdění, protože zásobují muže buchtami, při jejichž pečení používají moc droždí.

Kromě toho film ženám přináší toxické poselství, že nejen věci jako pití piva, koukání na fotbal či zapáchání, ale třeba i nevěra, žárlivost, sobeckost nebo sexismus patří mezi mužské přirozenosti, které by měly být ženami omlouvány a tolerovány. Zároveň se film, stejně jako mnoho jiných českých romantických komedií, odehrává ve světě, kde se zakoupení kytky počítá jako univerzální omluva pro všechno a v němž je občasná večeře při svíčkách téměř zaručeným příslibem vášnivé noci.

Tereza Kostková, Jiří Langmajer ve filmu  / Po čem muži touží 2
© CinemArt / Vojtěch Resler
Pro lepší představu ještě pár doplňujících informací. Když se Irena ocitne v těle Jiřího Langmajera, začne ji její soused v podání Marka Taclíka (který se ji snažil sbalit, když vypadala ještě jako žena) učit, jak být správným chlapem. Dle jeho návodu patří k esenci mužství primárně sezení s roztaženýma nohama, hrbení se při chůzi, hraní fotbalu a basketbalu, chození s kamarády do hospody na pivo a plivání do dálky. Irena se pak dokonce ocitne jako pomocná pracovní síla na staveništi, kde se kromě lopaty a sbíječky dostane do styku i s dělníky, kteří svou představu o řešení manželských problémů popisují slovy „furt s něčím prudila, tak jsem ji seřval, že je kráva, a od tý doby je klid,“ což mělo zřejmě působit jako něco hrozně legračního.

Jedna z nejbolestnějších pasáží celého filmu přichází ve chvíli, kdy se z Ireny skutečně začne (naštěstí jen na okamžik) stávat muž – a sice když o sobě začne mluvit v mužském rodě a sledování fotbalu s lahváčem v ruce se pro ni stane přednějším než debatování s nejlepší kamarádkou o nejnovějších drbech a luxusní omlazující kosmetice.

Jiří Langmajer, Leoš Noha ve filmu  / Po čem muži touží 2
© CinemArt / Vojtěch Resler
V tomto směru jsou ostatně vylíčeni všichni muži ve filmu, buď jako smradlaví pivní primitivové, nebo jako záletní lháři. Ženské postavy na tom nejsou lépe – jedinými dvěma výraznějšími ženami ve vedlejších rolích jsou zmíněná kamarádka hlavní hrdinky (Tereza Kostková), která jí jako recept na spokojený vztah bez zaváhání doporučí najít si milence, a hospodská výčepní (Martina Babišová), jejímž údělem je aktivně se nabízet výrazně starším fotbalovým štamgastům a přehlížet přitom jejich šovinistické kecy.

V kontrastu s předchozím dílem navíc snímek Po čem muži touží 2 působí po dějové stránce ještě víc líně a odbytě, což je dáno především tím, že jeho tvůrci rezignovali nejen na jakoukoli ambici pracovat s klasickým příběhem o napravení zprvu nesympatické hlavní hrdinky alespoň trochu nápaditě, ale dokonce i na ambici dodržet nějakou alespoň základní koherentní příběhovou stavbu. Jediným funkčním dramatickým obloukem je snaha Ireny přispět svým sportovním snažením k udržení amatérského fotbalového týmu svých kamarádů v okresní lize, zatímco třeba průběh její cesty k prozření nebo romance se sousedem vyznívá oproti tomu značně ošizeně.

Jiří Langmajer ve filmu  / Po čem muži touží 2
© CinemArt / Vojtěch Resler
Vrcholem je, když film v závěru naservíruje brutálně uspěchaný konec, v němž se happy end dostaví zničehonic lusknutím prstu a v němž chybí jakýkoli prostor pro katarzi, doslov nebo pro dokončení načatých motivů a vedlejších linií. Některé postavy se ve filmu zkrátka přestanou objevovat a jsou zapomenuty, stejně jako je prakticky zapomenuta Irenina kariéra v psychologické poradně – klientky ji od okamžiku její přeměny jednoduše samy od sebe přestanou shánět a pronajímatel její kanceláře, který Ireně v úvodu filmu vypoví smlouvu a nařídí vystěhování, se jí také už znovu neozve.

Důvody existence takového paskvilu se těžko chápou zejména s přihlédnutím k tomu, že Rudolf Havlík není špatný režisér, naopak je podle všeho schopný a inteligentní filmař (solidní řemeslné zpracování je jednou z mála věcí, které film drží alespoň trochu nad vodou), jenž by podobné věci určitě neměl zapotřebí.

Nejsmutnější je tudíž na celém tom komediálním pekle představa, že právě tohle možná diváci navštěvující v kinech české komedie opravdu chtějí. Záměr tvůrců jim to dopřát a natočit nenáročnou a zcela nezávaznou komedii, která by ignorovala jakýkoli společenský přesah a šlo jí pouze o pobavení mas, pak má ale ve výsledku podobu maximálního těžení ze sexistických gagů a z těch nejhloupějších stereotypů, které jsou namísto vyvracení stvrzovány a normalizovány, což je marně omlouváno jako nadsázka. I nenáročné situační komedie totiž jde točit tak, aby neurážely ani ženy, ani muže, ani obecně inteligenci. Komedie Po čem muži touží 2 nicméně selhává ve všech třech případech.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer k filmu Po čem muži touží 2

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
2/10
Podobné filmy:
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Recenze.. (Pep@, 24.04.2022 09:17) Reagovat

    nemusím být kritik filmů abych si nedokázal udělat svou nějakou představu nad tím, jestli mně ten film baví nebo né..aneb 100 lidí = 100 chutí..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 29. týden
Top 20 ČR: Animák V hlavě 2 smetl konkurenci Nová pixarovka V hlavě 2 se umístila na prvním místě domácího žebříčku návštěvnosti a z trůnu sesadila i domácí snímek Zápisník alkoholičky. čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 29. víkend
Box office: Twisters rozpoutali bouři Katastrofický akční sequel Twisters přilákal do kin na premiérový víkend dostatečné množství diváků, aby ho šlo považovat za pravý letní blockbuster. čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Twisters 6/10
Recenze: Film Twisters ukazuje, že katastrofy se dají překonat jen díky spolupráci Katastrofické drama Twisters tematicky navazuje na snímek Twister z roku 1996, od nějž si vypůjčuje prostředí amerického jihu i námět o dvou soupeřících týmech lovců bouřek nahánějících tornáda. čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 7. 2024 - 25. 7. 2024
TV tipy: Američan staví v Paříži dům života a prožívá peklo na zemi Prázdniny jsou těsně před polovinou a dost překvapivě právě v tomto období sáhli televizní dramaturgové k zařazení mnoha dost povedených, ale absolutně neznámých filmů. Největším lákadlem může být premiéra dramatu Děti z... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 29. týden
Kinopremiéry: V hlavě zahradníka se odehrává zatracená krvavá láska V tomto týdnu budou v kinech o diváckou přízeň bojovat především dva výrazné filmy. Zatímco rodiny s dětmi nepochybně zamíří na pokračování zámořského animovaného hitu V hlavě, ti ostatní možná neminou tuzemský... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: V romantické komedii Sladký život napraví hokejistu transplantace ženského srdce (16.03.2024 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Madam Web se ocitá v zóně zájmu Boba Marleyho (14.02.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: Franta odsouvá aristokratku (13.02.2024 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Pianista bere na Noemovu archu Frantu mimozemšťana (07.02.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Český fantasy horor Krvavý Johann je laciným brakem od fanoušků žánru (13.01.2024 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Zdá se mi, že s tebou nikdy, krvavý Johanne (10.01.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: Bláznivá komedie vládne (09.01.2024 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Jedeme na teambuilding oslavit méďovy Vánoce (27.12.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Wonka hledá cestu pustým lesem a lítá v lásce nebeské (13.12.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Z Kazmova ONEMANSHOW: The Movie se vyklubala mizerná krimikomedie (18.08.2023 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Želvy Ninja a Rambo spustili mutantí chaos (02.08.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Will Penny a Charley Varrick jsou výjimeční (21.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Dobrodružná romantická komedie Ostrov uspokojivě pracuje s pravidly žánru (06.02.2023 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Muž jménem Otto klepe na dveře a žádá spravedlnost pro Emetta Tilla (01.02.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Rebel v žitě dosáhl na mistrovskou úroveň a píše přání Ježíškovi (02.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Když srdce dubu promluvilo, přišla láska (30.11.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   29/2024

Twisters
6/10

Katastrofické drama Twisters tematicky navazuje na snímek Twister z roku 1996, od nějž si vypůjčuje prostředí amerického jihu i námět o dvou soupeřících týmech lovců bouřek nahánějících tornáda.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe