Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Stroj času: Dědictví aneb Kurvahošigutntág slaví 30 let

Vydáno: 03.09.2022 12:00 v sekci Recenze | Stroj času - Václav Limberk | foto: Space Films

V roce 1992 měla v československých kinech premiéru komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág, která byla soudobou kritikou přirovnávána k Troškově trilogii Slunce, seno či k Růžičkově filmu Trhala fialky dynamitem.

Dědictví aneb KurvahošigutntágRecenzoval/a Václav Limberk dne 03.09.2022 12:00. V roce 1992 měla v československých kinech premiéru komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág, která byla soudobou kritikou přirovnávána k Troškově trilogii Slunce, seno či k Růžičkově filmu Trhala fialky dynamitem. Hodnocení: 5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
V prosinci uplyne třicet let od premiéry jedné z nejlepších porevolučních komedií Dědictví aneb Kurvahošigutntag, která vznikla z tvůrčí spolupráce komika a mima Boleslava Polívky a první dámy českého (československého) filmu Věry Chytilové. Po podobenství Šašek a královna, které bylo inspirováno Polívkovou stejnojmennou divadelní hrou a ještě starší společenské satiře Kalamita, šlo o jejich třetí a zároveň vrcholnou tvůrčí spolupráci.

Karel Gott, Boleslav Polívka ve filmu  / Dědictví aneb Kurvahošigutntág
© Space Films
Byl to také jejich nejprovokativnější a nejhůře tehdejší dobovou kritikou přijímaný titul (až do premiéry ještě daleko více kontroverznějšího titulu Vyhnání z ráje). Provokativní už byl název filmu, respektive jeho druhá část, nad jehož vulgaritou se pohoršoval ve své kritice Jan Lukeš, který napsal: "Zato druhá část názvu, alespoň v naší kinematografii něco naprosto ojedinělého svou vulgaritou, má v samotném příběhu jen zcela epizodickou oporu."

První recenze Dědictví, kterou napsal v prosinci 1992 redaktor Lidových novin Petr Sládeček, byla nazvána Dědictví aneb Troška dynamitu. Není třeba více vysvětlovat, co jí bylo míněno, ale v základních rysech šlo o to, že film Dědictví autor přirovnával k lidovým komediím Zdeňka Trošky, zvláště ke třetí části jeho venkovské trilogie Slunce, seno, erotika a pak také k bláznivé komedii Trhala fialky dynamitem.

Šárka Vojtková, Boleslav Polívka, Anna Pantůčková ve filmu  / Dědictví aneb Kurvahošigutntág
© Space Films
Do stejného pytle házel tyto tři snímky i recenzent filmového periodika Film a doba Ondřej Zach, který rovnou napsal, že (Chytilová) "se hrdě postavila po bok Jaroslava Soukupa, Zdeňka Trošky nebo klanu Růžičků (Milan Růžička byl režisérem filmu Trhala fialky dynamitem) - a natočila podařenou taškařici....Dědictví se opravdu v mnohém jako vejce vejci podobá ostatním opusům české komerční filmové produkce, ať už jde o druhého Kamaráda do deštěNahotu na prodej, nebo Trhala fialky dynamitem."

Jedním z mála, kdo se o Dědictví nevyjadřoval s odporem, byl Jaromír Blažejovský, který se filmu zastal a také si všimnul toho, že "Pražská kritika nasadila nad Dědictvím kyselou grimasu", čímž vyjádřil pravdivý postřeh, a sice, že tato bytostně moravská komedie "intelektuální" pražské kritice prostě nevoněla. Blažejovský dále výstižně napsal: "Sládečkovi se také nelíbilo, že téma nových pořádků, jimž vládnou jen peníze, deformující lidské city a charaktery, je tím jediným, co chtěla režisérka říci." Správně se pak ptá: "Co důležitějšího měla Chytilová podle Sládečka natočit?" Na rozdíl od krátkozrakých dobových pražských kritiků pak Dědictví nepřirovnává k veselohře Trhala fialky dynamitem, ale k "moudré satiře Tři přání".

Boleslav Polívka ve filmu  / Dědictví aneb Kurvahošigutntág
© Space Films
Jestli se něco za třicet let od premiéry filmu prokázalo, pak to, že kritiky a kritici nadčasového filmu zůstali právem zapomenuty(ti), zatímco Dědictví tu zůstalo jako monument, jehož pevnost s lety jen sílila. Dnes už víme, že jde nejen o nejlepší "komedii o restituci", ale že jde o vybroušený klenot, který nepřestává zářit i přes velkou snahu většiny tehdejší kritiky naplivat na film co nejvíce špíny. Když pak později kritika začala říkat, že "film uzrál", Polívka na to trefně reagoval, že "uzrála kritika, nikoliv film".

To, co bylo na Dědictví nejvíce kritizováno, mimo jiné Polívkova herecká exhibice či neherecký projev představitelky Irenky Šárky Vojtkové, jsou dnes jeho největší přednosti. Polívkova one man show v Dědictví, kdy je jako Bohuš prakticky v každém záběru filmu od začátku až do konce,  by si zasloužila Českého lva desetiletí a neherečka Šárka Vojtková byla v roli Irenky tak autentická, že se kvůli tomu raději odstěhovala do Itálie, kde ji v civilním životě nezaměňovali za fiktivní postavu.

Boleslav Polívka, Miroslav Donutil, Ivana Chýlková, Arnošt Goldflam ve filmu  / Dědictví aneb Kurvahošigutntág
© Space Films
Vynikající ale byli všichni zúčastnění, ať už to byla stará teta (Anna Pantůčková), herci z brněnských divadel (Jiří PechaPavel ZatloukalArnošt GoldflamBřetislav Rychlík, Ján SedalMartin Dohnal), Miroslav Donutil jako doktor Ulrich, skvělá Ivana Chýlková jako jeho žena, Jozef Kroner jako pan Košťál, Dagmar Veškrnová-Havlová jako Vlastička, Cyril Drozda jako vyhozený vrchní, Leoš Suchařípa jako doktor Široký či v nezapomenutelném cameu sám sebe hrající Karel Gott.  

Budiž tedy ještě jednou a znovu napsáno to, že Dědictví aneb Kurvahošigutntag můžeme dnes řadit do pokladnice české kinematografie hned za další nesmrtelné tituly, jako jsou Dobrý voják ŠvejkHoří, má panenko či Ecce Homo Homolka. Kvality prvního Dědictví pak vystoupí napovrch ještě více ve srovnání s pokračováním, které selhalo všude tam, kde originál nepřestává zářit.

Trailer filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
10/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Noční klid 6/10
Recenze: Drama Noční klid ukazuje, jak nás může paralyzovat podlehnutí vlastnímu strachu České drama pojednává o muži středního věku, jenž se začne v důsledku několika znepokojivých událostí bát o svou bezpečnost. Kdo přesně je jeho nepřítelem a zdali vůbec nějaký nepřítel existuje, je však věc nejistá. čtěte zde
Vydáno: 30.05.2024 07:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 22. týden
Kinopremiéry: Priscilla a hrdí lvi jsou imaginární přátelé, kteří vrací úder Tento týden by v tuzemských kinech mohla slavit divácký úspěch rodinná komedie Imaginární přátelé, která kombinuje animaci s hraným filmem. Ze zbylé sedmičky už pak větší potenciál neskrývá žádná z novinek. čtěte zde
Vydáno: 29.05.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 21. týden
Top 20 ČR: Furiosa na Garfielda nestačila V českých kinech se na prvním místě udržel mlsný a líný Garfield, zatímco výbušná Furiosa se musela spokojit až s druhým místem. čtěte zde
Vydáno: 28.05.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 21. víkend
Box office: Furiosa a Garfield v těsném závěsu O první místo žebříčku tržeb svedli těsný souboj Garfield ve filmu a Furiosa: Sága Šíleného Maxe. Ani jeden z těchto snímků nicméně svým otvírákem neoslnil. čtěte zde
Vydáno: 27.05.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Furiosa: Sága Šíleného Maxe 8/10
Recenze: Akční sci-fi Furiosa: Sága Šíleného Maxe se nebála jít vlastní zběsilou cestou Post-apokalyptický snímek režiséra George Millera, jenž dějově předchází filmu Šílený Max: Zběsilá cesta, se věnuje osudu postavy jménem Furiosa, která byla coby dítě unesena a nyní v dospělosti touží po pomstě. čtěte zde
Vydáno: 24.05.2024 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Dokument Tady Havel, slyšíte mě? vykresluje Václava Havla jako člověka mnoha paradoxů (13.04.2024 07:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Godzilla, Kong a Gump obsluhují anglického krále a prožívají dokonalé dny (27.03.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Protivná sprostá kung fu panda vyzvala železné bratry (06.03.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Gump - jsme dvojka (05.03.2024 14:30 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Drama Sucho pojednává o provázanosti přírody s mezilidskými vztahy (19.02.2024 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Madam Web se ocitá v zóně zájmu Boba Marleyho (14.02.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Sucho Bohdana Slámy (11.01.2024 17:30 v Novinky | Trailery)
- Zemřel Ladislav Županič (10.12.2023 10:20 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Pes v ofsajdu míří na grand prix (24.11.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Marvels objevují umění jíst a milovat a přemýšlí jak přežít svého muže (08.11.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Muž na laně a skřítek si připíjí na zvrácenost strachu (20.10.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Masakr v Římě způsobil chaos a znamenal farářův konec (02.06.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Churchill a Hrabě Monte Christo chystají zlatý podraz (28.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Tenkrát v Hollywoodu patřili apoštol Pavel a myši do nebe (07.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Buď chlap s Johnem Wickem! (22.03.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Chůvák má smůlu, protože se na bílý bílý den ocitl v údolí smrti (13.01.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Když srdce dubu promluvilo, přišla láska (30.11.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Top 10: čeští režiséři po roce 1989 (26.11.2022 14:30 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   21/2024

Furiosa: Sága Šíleného Maxe
8/10

Post-apokalyptický snímek režiséra George Millera, jenž dějově předchází filmu Šílený Max: Zběsilá cesta, se věnuje osudu postavy jménem Furiosa, která byla coby dítě unesena a nyní v dospělosti touží po pomstě.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe