První
Vánoční kronika sázela na sympatické hlavní hrdiny, velkou porci vánoční atmosféry a hlavně na osobitého hláškujícího Santu Clause v podání
Kurta Russella, který během filmu poztrácel snad vše, co mohl a u toho diváky náramně bavil. Sáně, děti ze saní, čepici, soby, dárky, vánoční skřítky, svou identitu, ale také vánoční náladu. Za doprovodu svých vtipných komentářů vše úspěšně našel, díky svému pěveckému a tanečnímu talentu se dostal i z vězení a dětem pomohl najít víru v něj. Jak na tohle dokázala navázat druhá část?
© Netflix
Nový přítel mámy Kate (
Darby Camp) a Teddyho (
Judah Lewis) vezme celou rodinu na Vánoce na exotickou dovolenou k moři. To se malé milovnici tradičních bílých Vánoc nelíbí, stejně jako se jí nelíbí její nový táta. Využije nepřítomnosti rodičů a rozhodne se tedy odletět zpět domů.
Do golfového vozíku, který ji má odvézt na letiště, naskočí na poslední chvíli i její malý nevlastní bratr Jack (
Jahzir Bruno). Po cestě jsou ale vhozeni všichni tři do portálu, který je přenese na severní pól. Řidič vozíku byl totiž zlý a pomstychtivý elf Belsnickel (
Julian Dennison), který chce zničit Santu (
Kurt Russell), vesničku paní Clausové (
Goldie Hawn) i celé Vánoce. Podaří se nejkrásnější svátky v roce uchránit před zkázou?
Vánoční kronika 2 nemohla být snad odlišnější od prvního dílu. Příběh cílí více na dětského diváka, ale pořád se jedná o nadprůměrný vánoční film, který bude bavit i dospělé. Diváka čeká dvojnásobná porce Santových skřítků, kteří ukážou i svou temnou stránku. Dvojnásobek se ale týká i speciálních efektů, které jsou ve většině případů povedené. Škoda jen, že zvířata ve filmu vypadají až moc digitálně. Setkáme se s ukřivděným záporákem – bývalým skřítkem, který docela úspěšně dává Santovi dobrou polovinu filmu na frak, a to hlavně díky svým povedeným vynálezům. Na scénu přichází nové postavy, které jsou více než sympatické.
© Netflix
Ať už je to sympatická paní Clausová (
Goldie Hawn po botoxu), která do celého vánočního vesmíru perfektně zapadá a velice příjemně to jiskří mezi ní a Santou (
Kurt Russell). Možná je to i tím, že tihle dva jsou už pěknou věčnost v reálu manželé. Za zmínku stojí i malý Jack, který se roztomile snaží bojovat se svým strachem i se strachem z nové rodiny. Naopak do pozadí se dostává bratr Kate Teddy, kterého zahlédneme jen pár minut na začátku a na konci filmu. Hrát postavy malých kluků nejde věčně, že jo, Kevine!
Méně prostoru dostal tentokrát Santa Claus, který dominoval prvnímu dílu. Ač by se mohlo zdát, že to filmu spíše uškodí, není tomu tak. Nic to ale nemění na tom, že stále se jedná o postavu, která přesvědčí i ty největší odpůrce vánočních filmů o tom, že čas od času se objeví snímek, který umí vybočit z řady tradičních vánočních kýčů a přijít s něčím originálním.
© Netflix
Russelův Santa Claus je za poslední roky jedním z nejlépe ztvárněných. Obrovský podíl na kvalitě filmu má i režisér
Chris Columbus, který je takovým nekorunovaným králem rodinných filmů a do
Vánoční kroniky 2 napasoval odkazy na své starší filmy, jako jsou
Sám doma nebo
Gremlins, což většinu jeho fanoušků velice potěší.
Druhá část
Vánoční kroniky je opět povedenou vánoční jízdou, která je důstojným nástupcem prvního dílu. Motiv záchrany vánočních svátků je sice zobrazován ve filmech už dlouhá léta, ale pokud se k němu přidají kvalitní vedení zkušeného režiséra, sympatické postavy, které vybočují z řady a špetka vánoční atmosféry, která není až moc přehnaná a vlezlá, může být divák spokojen i napodruhé.
Oficiální trailer filmu Vánoční kronika 2 / The Christmas Chronicles 2