Will Smith hraje ve filmu Focus podvodníka, který okrádá lidi o peníze - to se mu pomyslně podařilo i uplynulý víkend, když z kapes amerických diváků vytáhl 19 milionů dolarů, což stačilo v konkurenčně slabší nabídce k prvnímu místu. Stále však nepůjde o nějaký velký kasovní trhák, hlavně v porovnání se Smithovou filmografií, kde se tento otvírák řadí k těm slabším. V letech 1996 - 2012 totiž herec stále patřil ke špičce hollywoodského průmyslu, která na svém kontě neměla téměř žádný propadák. Aby bylo co srovnávat, tak aktuální devatenáctimilionový debut nedorovnal ani otvírák jeho posledního filmu, sci-fi propadáku Po zániku Země (27 milionů).
Na relativně chudou březnovou nabídku a fakt, že jde o eRkový film, jde však stále o slušný výkon. Ve filmografii režisérského dua Glenn Ficarra a Antoine Requa dokonce na puntík srovnatelný s jejich předchozím snímkem Bláznivá, zatracená láska, který v roce 2011 otevřel za stejnou sumu. Smithovo jméno by však i v dalších týdnech mohlo zajistit slušné tržby, vezmeme-li v úvahu, že jde o jedno z mezinárodně nejznámějších hollywoodských jmen.
Na druhém místě se již třetí víkend po sobě drží stylová komiksovka Kingsman: Tajná služba, která si přišla skoro na 12 milionů (pouhý 36% propad). Je potěšující vidět neutuchající zájem o tuto zábavnou, přepálenou a trochu brutální poctu bondovkám - ta už v závěsu zanechala obdobně laděný Vaughnův film Kick-Ass a pomalu se svými 209 miliony celosvětově útočí na metu X-Men: První třída z roku 2011. V takový výsledek studio zřejmě ani nedoufalo, proto je dost možné, že odklepne i druhý díl tohoto původně riskantního projektu.
Vytrvale baví diváky i podle ohlasů dosti bizarní animák SpongeBob ve filmu: Houba na suchu, jenž se umístil na třetím místě s 11 miliony. Výsledek můžeme samozřejmě připsat všeobecné popularitě titulní žluté houby v popkultuře. Zájem naopak naprosto opadá o Padesát odstínů šedi - rádobylechtivá adaptace erotického bestselleru se ukázala jako obří nafouknutá bublina, která splaskla hned týden po uvedení v kinech. Fanynky se totiž nahnaly do kin hlavně o prvním víkendu, ty další už snímek nikoho nezajímal. Důkazem toho je jeden z historicky největších propadů o více než 70%, který tento víkend následoval mírnější o 50%. Celosvětově však jde stále o hit, který atakuje hranici půl miliardy dolarů.
Páté místo patří druhé novince týdne, a to hororu Vzkříšení démona. Více než desetimilionový otvírák je další připomínkou toho, že nízkorozpočtové horory se studiům vyplatí. Tenhle stál totiž jen 3 miliony dolarů a za víkend utržil trojnásobek, což je srovnatelné například s loňským extrémně levným Oculus, který si taktéž přišel na slušných 12 milionů. Aktuální novince samozřejmě mohla pomoct účast Olivie Wilde, jež stále patří mezi známá hollywoodská jména.
V druhé polovině žebříčku se mezi sebou prostřídala směsice nevýrazných žánrovek, z níž však jednoznačně vyčnívá hitový Americký sniper, ale také drama Pořád jsem to já. Dvoumiliónové tržby snímku, jenž byl o víkendu rozšířen do více než tisícovky kin, mohou vděčit čerstvému Oscaru, který za roli ženy trpící Alzheimerovou chorobou získala Julianne Moore.
Příští týden se v amerických kinech představí celkem tři novinky. Přisprostlá komedie Nepovedenej kšeft s Vincem Vaughnem, důchodcovské drama Druhý báječný hotel Marigold a hlavně sci-fi Chappie s Hughem Jackmanem.
BOX OFFICE: VÍKEND OD 27.02.2015
1. Focus 19,1 mil. (novinka)
2. Kingsman: Tajná služba 11,8 mil.
3. SpongeBob ve filmu: Houba na suchu 11,2 mil.
4. Padesát odstínů šedi 10,9 mil.
5. Vzkříšení démona 10,6 mil. (novinka)
6. McFarland, USA 7,8 mil.
7. Americký sniper 7,7 mil.
8. The DUFF 7,2 mil.
9. Pořád jsem to já 2,7 mil.
10. Hot Tub Time Machine 2 2,4 mil.
Tržby jsou uvedené v amerických dolarech. Kompletní žebříček s podrobnými statistikami naleznete zde.