Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Oscar 2015: Nejlepší herečka v hlavní a vedlejší roli

Oscar 2015: Nejlepší herečka v hlavní a vedlejší roli

Vydáno: 10.02.2015 18:30 v sekci Články | Publicistika - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Kategorie Nejlepší herečka v hlavní roli má letos na Oscarech jasnou favoritku v Julianne Moore, u vedlejších výkonů je situace trošku zamotanější, i když i tam se vyrýsovala žhavá kandidátka. Kdo si tedy bude konkurovat?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Jako každý rok i letos budou na Oscarech herecké kategorie patřit k těm nejzajímavějším a nejsledovanějším. V obou ženských najdete talentované mladé herečky i veteránky, které už minimálně jednoho Oscara mají, i ty, které na něj stále čekají. Několik dam si navíc připíše premiérovou nominaci, která pro ně může znamenat větší pozornost a také atraktivní kariérní příležitosti.  

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI

Až na jedinou výjimku kopíruje kategorie hlavních hereček stejnou ze Zlatých glóbů. Ke čtveřici Julianne Moore, Felicity Jones, Reese Witherspoon a Rosamund Pike se poněkud překvapivě přidala Marion Cotillard. Ze všech hereckých kategorií se tato zdá být nejjasnější, protože se už prakticky počítá se soškou pro Julianne Moore.

Marion Cotillard (Dva dny, jedna noc)

Marion Cotillard ve filmu Dva dny, jedna noc / Deux jours, une nuitRozhodně největší překvapení v této kategorii. Nominaci letos v září čtyřicetileté Francouzky a držitelky Oscara za životopisné drama Edith Piaf čekal jen málokdo. V ryze artovém a evropském snímku bratří Jean-Pierra a Luca Dardenneových ztvárnila ženu trpící depresemi, která trpělivě obchází své kolegy, kteří mají rozhodnout o tom, zda bude propuštěna a mzda se rozdělí mezi ně, nebo zda může v práci zůstat a na její výkon je slyšet jen samou chválu. Zaujme na něm nejvíc to, že herečka, která většinou hraje krásné a sexy ženy, přijala roli zbědované a psychicky zdeptané mámy od rodiny, v níž se nebála civilnosti a "obyčejnosti" a po celou dobu vypadá dost tuctově. Vzhledem k tomu, že zlatého plešouna už doma má a konkurence je opravdu silná, dá se její nominace považovat za něco podobného zázraku a nejvíc pomůže právě výtečnému filmu, který by jinak zůstal mimo tak širokou pozornost. 

Felicity Jones (Teorie všeho)

Eddie Redmayne, Felicity Jones ve filmu Teorie všeho / The Theory of EverythingAčkoli má rodačka z Birminghamu poměrně bohatou filmografii, nepatří k těm nejznámějším a většina diváků si nejspíš k jejímu jménu tvář okamžitě nezařadí. To by se mohlo změnit po letošních Oscarech, kde se bude ucházet o prestižní ocenění za roli manželky slavného fyzika postiženého těžkou chorobou. Nejmladší kandidátka z celé pětice má tu nevýhodu, že pozornost ve filmu na sebe strhává její (taktéž nominovaný) kolega Eddie Redmayne, jehož úloha je tzv. vděčnější. To nic neubírá na tom, že je přesvědčivá a výborná, nicméně u nominace v tomto případě asi zůstane nejen z výše zmíněného důvodu, ale i proto, že jedna konkurentka je přece jen mnohem silnější.

Julianne Moore (Still Alice)

Julianne Moore ve filmu  / Still AliceJasně největší favoritka letošních Oscarů sbírá za roli harvardské profesorky a výzkumnice trpící Alzheimerovou chorobou jedno ocenění za druhým a bylo by obrovským překvapením, kdyby 22. února odešla s prázdnou. Do karet jí hraje hned několik faktorů - za prvé tedy to, že vyhrála snad každou významnou hereckou "anketu", za druhé pak to, že film je tzv. její, což znamená, že ostatní kolegové a kolegyně zůstávají v jejím stínu a bez ní by byl výsledek sotva poloviční a v neposlední řadě i to, že nominována na Oscara byla už čtyřikrát a nikdy nezvítězila. To se ale letos takřka jistě změní a svou pátou nominaci přetaví ve zlatou sošku.

Rosamund Pike (Zmizelá)

Rosamund Pike ve filmu Zmizelá / Opěvovaný a komerčně úspěšný thriller Davida Finchera si trošku ostudně odnesl jednu jedinou nominaci, kterou obstarala londýnská rodačka, která jen potvrzuje, že uznávaný režisér dovede přesně využít herecký typ. Její chladné a odtažité herectví je mnoha lidem trnem v oku, do role vypočítavé a nevyzpytatelné ženy ale sedlo naprosto dokonale a její výkon je zcela fascinující. Svou hrdinku obdařila aurou zvláštního až frigidního charismatu, zahalila ji rouškou tajemství a precizně psychologicky propracovala. Je obrovská škoda, že si cenu neodnese, protože se snad nenajde nikdo, kdo by jí to vysloveně nepřál a jeden z nejlepších thrillerů poslední doby by si jasně nějaké to prestižní ocenění zasloužil.

Reese Witherspoon (Divočina)

Fotografie z filmu Divočina / WildKvintet nominovaných uzavírá rodačka z New Orleans, kterou má většina diváků stále spojenou spíše s komickými rolemi. Loni ovšem zazářila v "malém" dramatu o ženě, které se rozpadlo manželství a zemřela jí matka, následkem čehož se propadla do drogové závislosti a promiskuity. Nominace se dala trochu očekávat, neboť jde o herecký film, který v podstatě ničím jiným zásadně neoslní, nemá komerční ambice a chce jen vypovědět silný příběh, na což akademici většinou rádi slyší. Navíc se hrdinka filmu zcela psychologicky promění a uvědomí si duchovní hodnoty, což je ryze "akademické". I vzhledem k prakticky nepřekonatelné konkurenci a tomu, že Witherspoon už Oscara má za drama Walk the Line, si na poličku prozatím dalšího nepřidá.

And The Oscar Goes to....

Jak už bylo zmíněno výše, Oscar pro někoho jiného než Julianne Moore by byl překvapením. Letos snad žádná jiná herečka, která s ní byla někde nominována, cenu nezískala, takže se nedá čekat žádné překvapení. Tady je takřka jasno.

Šance podle Filmserveru:

 NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

I pětice nominantek za vedlejší výkony je na jedinou výjimku úplně stejná jako ta ze Zlatých glóbů, zároveň jde o zajímavý souboj dvou hereckých generací. Na jedné straně tu tak máme ostřílené Patricii ArquetteLauru Dern (ona zmiňovaná výjimka) a absolutní rekordmanku Meryl Streep, na té druhé pak stojí mladé Keira Knightley a Emma Stone. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že sošku pobere zástupkyně starší generace Patricia Arquette, která už má na svém kontě Zlatý glóbus a řadí se tím pádem k největším favoritkám.

Patricia Arquette (Chlapectví)

Patricia Arquette, Ellar Coltrane ve filmu Chlapectví / Bývalá manželka Nicolase Cage se první nominace na Oscara dočkala až tři roky před svou padesátkou, je ale vysoce pravděpodobné, že ji okamžitě promění. V roli matky, která se postupem let smiřuje jednak s tím, že nemá štěstí na muže, kteří jí buď utíkají za mladšími ženami, nebo ji psychicky týrají a jednak s tím, že její děti pomalu odrůstají a odchází z domova, sice není na první pohled nijak výrazná, už na ten druhý je ale znát, jak úžasnou práci dokázala. Její rodička je civilní, opravdová a mnozí v jejích radách a chování mohou spatřovat svou vlastní matku. Největší favoritku na zisk sošky z ní dělá hlavně to, že už si za ni odnesla Zlatý glóbus a také fakt, že prošla fyzickou proměnou, která je dána unikátním způsobem dlouholetého natáčení, takže vlastně před kamerou "přirozeně zestárla". 

Laura Dern (Divočina)

Fotografie z filmu Divočina / WildPo třiadvaceti letech (tehdy za drama Popínavá růže) se dočkala oscarové nominace kalifornská rodačka, kterou jste mohli potkat i na loňském festivalu v Karlových Varech. Vysloužila si ji za roli matky, jejíž dcera prochází těžkým obdobím a zcela sama se vydává do divočiny. Nejpřekvapivější nominantka z celé pětice bude víceméně jen do počtu, protože její výkon není tak výrazný jako u "dcery" Reese Witherspoon a v podstatě nepředvádí nic zásadního a neobyčejného. Nominace se dá chápat spíše jako reklama "malému" nezávislému filmu. Oscar by byl takřka šokem.

Keira Knightley (Kód Enigmy)

Benedict Cumberbatch, Keira Knightley ve filmu Kód Enigmy / The Imitation GameV březnu třicetiletá Britka obdržela svou druhou oscarovou nominaci (první byla za drama Pýcha a předsudek) za roli manželky geniálního matematika Alana Turinga a zároveň velmi nezávislé a aktivní ženy. Stejně tak jako sama herečka vyvolává i její nominace dost rozporuplných názorů. Ačkoli je pravda, že hraje pořád stejně a zvláštního "špulení" úst a vystrkování spodní čelisti se neubránila, něco podobného se do válečného psychologického dramatu překvapivě skvěle hodí a vůbec to neruší, ba naopak. Společně s kolegou Cumberbatchem patří k ozdobám skvělé podívané a i ona má v závěru svůj velký moment, v němž dokazuje, že si nominaci zaslouží. Jenže vysvětlujte to jejím kritikům, které tak potěší zejména to, že nejspíš odejde znovu s nepořízenou.

Emma Stone (Birdman)

Emma Stone ve filmu Birdman / BirdmanNejmladší z pětice kandidátek si připisuje svou vůbec první oscarovou nominaci. Vysloužila si ji za úlohu bývalé narkomanky a dcery kdysi slavného herce, která se teď stará o to, aby otcovo vytoužené comebackové představení dopadlo co nejlépe. Její účast v elitním kvintetu se dá pochopit, protože se s rolí poprala excelentně a nevyrovnaná dívka má v jejím podání zvláštní charisma, velkou hloubku a zároveň dokázala skvěle naznačit smutek, který se v její duši skrývá. I ona má ve vynikajícím obsazení hollywoodské satiry svůj velký moment v hádce s otcem, v němž prokáže své umění a diváka naprosto strhne. Bez šancí na zisk sošky tedy úplně není a je možné, že právě ona se ve finále "popere" s Arquette o vítězství. 

Meryl Streep (Čarovný les)

Meryl Streep ve filmu Čarovný les / Into the WoodsHerecká veteránka patří k absolutním legendám a letos si do seznamu připisuje rekordní devatenáctou (!) nominaci na Oscara, čímž svůj náskok před ostatními kolegy jen navyšuje. Ve finálním výběru se ocitá za roli zlé čarodějnice ve velmi bizarním a nepříliš dobře přijatém fantasy muzikálu Roba Marshalla, pro něhož je její nominace zároveň velkou propagací a největší příležitostí, jak lákat do kina (nominace za kostýmy a výpravu takovou službu neudělají). Podle dostupných ohlasů to ale vypadá, že je zcela zasloužená, protože v červnu šestašedesátiletá rodačka z New Jersey je zdaleka nejlepší na jinak kýčovitém a nudném snímku. Hlavně vzhledem k tomu, že doma už tři Oscary má a film, v němž hraje, není opěvovaný, se letos její sbírka skoro jistě nerozšiří. 

And The Oscar Goes to....

Vítězství tady není tak jasné jako v předchozí kategorii, přesto je Patricia Arquette velikou favoritkou a s největší pravděpodobností si Oscara odnese. Vážnou konkurencí jí může být zejména Emma Stone s uvědomělým a umírněným ztvárněním psychicky labilní dcery z umělecké rodiny, která je černým koněm vedlejších výkonů. Může se ale klidně stát, že Akademie všem vypálí rybník a plešounem obdaruje Keiru Knightley.

Šance podle Filmserveru:


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 38. víkend
Box office: Postr4datelní prohráli se Sestrou Poslední díl akční série, Expend4bles: Postr4datelní, prohrál svou bitvu u amerických pokladen kin, když nestačil na třetí víkend hororu Sestra II. čtěte zde
Vydáno: 25.09.2023 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Expend4bles: Postr4datelní 7/10
Recenze: Expend4bles: Postr4datelní Partička kolem Barneyho Rosse musí zastavit nebezpečného tajemného Ocelota, který má v plánu rozpoutat třetí světovou válku. Premiéru v českých kinech má akční sequel Expend4bles: Postr4datelní. čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 22. 9. 2023 - 28. 9. 2023
TV tipy: Toyen rozehrává velkou hru o humra Ke konci září je televizní nabídka zase o trochu silnější a do programů se dostává hned několik lákavých premiér. Mezi nimi vyčnívají pokerové drama Velká hra, bizarní satira Humr a oceňované drama Lion. čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Bod obnovy 6/10
Recenze: Sci-fi Bod obnovy vizuálně ohromuje, v kontextu české tvorby je nevídané Konečně se podařilo prolomit dlouho utkvělou představu, že dnes u nás pro nedostatek financí a řemeslných zkušeností nelze natočit seriózní žánrový film, jenž by nepůsobil trapně a snesl srovnání se zahraniční konkurencí. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 07:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 36. týden
Kinopremiéry: Postradatelná Golda hledá bod obnovy V tomto týdnu se do kin po devíti letech vrací akční Expendables: Postradatelní, kteří absolvují už svou čtvrtou misi. Poměrně očekávané je i české sci-fi drama Bod obnovy, které láká na až hollywoodský vizuál. čtěte zde
Vydáno: 20.09.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Dream Scenario (20.09.2023 18:30 v Novinky | Trailery)
- Trailer: Lovci bizonů (20.09.2023 15:30 v Novinky | Trailery)
- Trailer: Podivuhodný příběh Henryho Sugara (15.09.2023 12:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Malé ženy Ofélie a Annette absolvovaly let Phoenixe (25.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dámy v černém spustily mnoho povyku pro nic (11.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: The Retirement Plan (13.07.2023 16:00 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Kontroverzní hraná Malá mořská víla si předpojaté odsudky nezaslouží (27.05.2023 10:30 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Pasažéři ve službách mafie jsou nezvěstní v boji (26.05.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Malá mořská víla stojí v cestě na Svatou horu (24.05.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Stroj času: Sylvester Stallone versus Wesley Snipes ve filmu Demolition Man (21.05.2023 10:30 v Recenze | Stroj času)
- Teaser: Poor Things (11.05.2023 18:02 v Novinky | Trailery)
- Téma: 10+1 nejočekávanějších filmů roku 2023 (20.04.2023 15:00 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Invalida se bojí, že jeho základní instinkt vypustí smrtelné zlo (19.04.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Klišovitý Renfield klidně mohl mít vyšší ambice (16.04.2023 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Top 10: Angelo Badalamenti a David Lynch (15.04.2023 09:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Renfield vsadil na zlato (12.04.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   38/2023

Expend4bles: Postr4datelní
7/10

Partička kolem Barneyho Rosse musí zastavit nebezpečného tajemného Ocelota, který má v plánu rozpoutat třetí světovou válku. Premiéru v českých kinech má akční sequel Expend4bles: Postr4datelní.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu