Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Dobrý řidič Smetana

Recenze: Dobrý řidič Smetana přikresluje politikům tykadla

Vydáno: 11.12.2013 13:56 v sekci Recenze | Premiéry - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Dvojice dokumentaristů Vít Klusák a Filip Remunda se vrací ke kauze řidiče, který přikresloval politikům tykadla a byl za to odsouzen. Zábava by tedy měla být zaručena a absurdnost celé situace zobrazena v plné nahotě. Nebo ne?

Dobrý řidič SmetanaRecenzoval/a Vratislav Šálek dne 11.12.2013 13:56. Dvojice dokumentaristů Vít Klusák a Filip Remunda se vrací ke kauze řidiče, který přikresloval politikům tykadla a byl za to odsouzen. Zábava by tedy měla být zaručena a absurdnost celé situace zobrazena v plné nahotě. Nebo ne? Hodnocení: 3

Dobrý řidič Smetana

Dobrý řidič Smetana
dokument
Česká republika, 2013 , 77 min.

Režie: Vít Klusák, Filip Remunda
Scénář: Vít Klusák, Filip Remunda
Kamera: Vít Klusák, Filip Remunda
Hudba: Bedřich Smetana

Česká premiéra: 12.12.2013

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
O aféře olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany, který svérázně bojoval proti aroganci českých politiků, asi slyšel úplně každý. Pokud přece jen nevíte, oč jde, krátký sumář je takový, že Smetana přikreslil volebním kandidátům do Poslanecké sněmovny na plakátech tykadla a pod to napsal, že jsou to lháři, zloději a korupčníci. Za tento čin byl hnán před soud, který mu nakonec vyměřil trest veřejných prací, který se kvůli jeho nedodržení změnil v pobyt ve vězení. Jelikož proces byl sledován médii, rozpoutala se celonárodní diskuze, která v naší moderní historii nemá obdoby.

Tato kauza zaujala i známé české dokumentaristy Víta Klusáka a Filipa Remundu, kteří s Fotografie z filmu  / Dobrý řidič Smetana"pachatelem" natáčeli a nějakou dobu ho sledovali a zaznamenávali jeho život po zmíněném incidentu. Výsledkem byl původně televizní dokument s názvem Svobodu pro Smetanu!, který se teď vrací v přepracované a o půl hodiny delší verzi do kin pod titulem Dobrý řidič Smetana.

Věřím, že většina čtenářů nepůjde na film s tím, že by šlo o objektivní pohled na věc. To snad od dvojice Klusák - Remunda nikdo očekávat nemůže. Je tedy jasné, že Roman Smetana je tu zobrazován ve veskrze pozitivním náhledu a taktéž ohlasy na jeho čin jsou sestříhány výhradně od lidí, kteří ho považují takřka za hrdinu. Nepočítejte tedy, že byste se dozvěděli cokoli z jeho života, případně že by tu promluvil někdo, pro koho malování tykadel politikům není až tak záslužný čin.

Na druhou stranu je zajímavé sledovat osobu a názory samotného Smetany. Ať už si o tom, co udělal, myslíte cokoliv, nemůžete mu upřít to, že je to člověk, který má jasné přesvědčení a nezmění ho za žádnou cenu, čehož bychom si v dnešní velmi zvláštní době měli vážit. V průběhu filmu se i na poměrně malé ploše (stopáž dosahuje jen necelých osmdesáti minut) jako člověk lehce změní a z původně zakřiknutého introverta se stává osobnost zvykající si na mediální pozoronost, která jí sice nedělá úplně dobře, ale dokáže s ní žít.  

Fotografie z filmu  / Dobrý řidič SmetanaO tom, že oba tvůrci umí točit strhující a svým způsobem zajímavé filmy, nemůže být pochyb. Přesto si dovolím zcela subjektivně tvrdit, že ze všech jejich předchozích počinů je Dobrý řidič Smetana nejslabší. Možná je to dáno i tím, že samotné téma není tak nosné, aby se na něho daly navěsit různé humorné situace, byť ani o ty tu nouze není.

K těm nejlepším určitě patří konfrontace s tehdy vysoce postavenými politiky Ivanem Langerem a Petrem Nečasem. Zejména ztrapňování bývalého ministra vnitra, který není schopen do kamery otevřeně říci, že se nikdy nedopustil trestného činu, je vtipné a smutné zároveň a o politické kultuře to vypovídá víc než cokoli jiného. Taktéž střet s tehdejším premiérem (ač velmi pravděpodobně zinscenovaný samotnými filmaři) stojí za pozornost, neboť v něm je pro změnu vidět, jak představitelé politické moci mluví ve frázích a naučených větách a neřeknou vůbec nic. 

Fotografie z filmu  / Dobrý řidič SmetanaTo jsou ale asi jediné dva momenty, které ze snímku nějak vyčnívají. Jinak se často stane, že se začne točit v kruhu a tvůrci jako by najednou neměli co nabídnout a tak volí příliš dlouhé a chvílemi monotónní záběry na různé demonstrace za Smetanovo propuštění, které ve výsledku vlastně nikam nevedou. Možná i proto se oba filmaři později rozhodnou, že Smetanův čin napodobí a nechají se za dohledu kamer, několika televizních štábů a kolemjdoucích vyvézt na billboard kandidáta do Senátu Tomáše Töpfera a pomalují ho stejně jako olomoucký řidič a podepíšou se pod to.

Vyloženě zbytečně a malinko samoúčelně pak působí závěrečná pasáž, v níž účinkuje Smetanův kamarád, který údajně disponuje důkazy o podvodech na olomoucké radnici, které ale není schopen důvěryhodně vysvětlit, ani srozumitelně říci, od koho že je má. Tento moment tak vyšumí do ztracena a nic nového nepřinese.

Dobrý řidič Smetana je po řemeslné stránce stále nadprůměrný dokument a potvrzuje, že pánové Klusák s Remundou patří k naší absolutní špičce. Jen je na něm znát, že původně je určen pro televizní obrazovku, kde by mu to i v této prodloužené verzi slušelo lépe, a to, že nejspíš nemá tak úplně nosné téma. O absurditě naší společnosti a našich zákonů ale pořád vypovídá dost a dost.

Originální trailer filmu Dobrý řidič Smetana

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
6/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • špatný Smetana (JUDr.Karel Vlk, 12.12.2013 10:02) Reagovat

    Určitě na film nepůjdu.Smetana způsobil škodu je stejný jako malý terorista Vondrouš

  • 7 let se snažím, aby státní zastupitelství věc nechalo prošetřit (Jiří Středa, 12.12.2013 20:27) Reagovat

    nechtějí zjistit, kdo a za co ODS v Olomouci 66 milionů z Českých drah do banky v Novém Jičíně poslal. Pouze je zajímá, stejně jako pana Šálka, odkud jsem tu informaci získal. Prošetřit ten podvod ale nechtějí.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 11. týden
Top 20 ČR: Bastardi složili Shazama V Česku zvítězili v souboji novinek domácí Bastardi, kteří složili reparát a přeskočili amerického Shazama i hněv bohů. čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 11. víkend
Box office: Shazam zklamal Novinka Shazam! Hněv bohů, pokračování čtyři roky starého Shazama!, sice otevřela na prvním místě, ale zůstala daleko za očekáváním. čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Služka 6/10
Recenze: Drama Služka je skromnější, ale na slovensko-české poměry trochu jiné drama Slovensko-české historické drama Služka z období konce monarchie neútočí dle obsazení na přední místa žebříčků návštěvnosti, ale pokouší se diváky zaujmout trochu jinak. Jak moc se to režisérce Marianě Čengel Solčanské... čtěte zde
Vydáno: 19.03.2023 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 17. 3. 2023 - 23. 3. 2023
TV tipy: Železný stisk Spider-Mana je mimořádnou událostí Po dlouhých týdnech se aktuálně v televizním programu objevuje opravdu velká premiéra. Tou je komiksovka Spider-Man: Homecoming, hodně diváků ale nepochybně zvolí i v kinech nedávno uvedenou českou tragikomedii Mimořádná událost.... čtěte zde
Vydáno: 17.03.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Velké nic 6/10
Recenze: Velké nic jako obraz českého pojetí pandemie Pandemie covidu je (snad) definitivně za námi a my můžeme s hořkým úsměvem hodnotit, co jsme se v jejím průběhu dozvěděli o lidstvu samotném. Jednou z prvních vlaštovek, která se o něco podobného pokouší, je dokument Víta... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2023 13:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Bastard Shazam se služkou skládají reparát, který se mění ve velké nic (15.03.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Jak Bůh hledal Karla a duši v zemi nomádů (02.06.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Nabarvené ptáče pozoruje tajemnou záři nad Pacifikem, poznává tvář vody a nakonec se ocitá v síti (05.03.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Čeští filmoví kritici rozhodli! Nejlepším filmem roku 2020 je Krajina ve stínu. (07.02.2021 21:23 v Novinky | Zprávy)
- Téma: nejlepší filmy roku 2020 podle filmserveru (06.01.2021 07:30 v Články | Žebříčky)
- TV tipy: Doktor Flastr hlídá přejezd Kassandra a čte Staré pověsti české (23.10.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Dokument V síti prospěšně šíří osvětu o komunikaci dětí na internetu (26.02.2020 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Volání divočiny v roce 1917 končí v síti (26.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Vzniká dokumentární film o zneužívání dětí V síti (03.05.2019 09:28 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Daliborek nafotil zvětšeninu imigranta Samby a má z toho pocit viny (05.01.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Válka o planetu opic skončí podle oklamaného Daliborka pěkně blbě (12.07.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Dokument Svět podle Daliborka je víc o psychologii než o nacismu (10.07.2017 13:04 v Recenze | Premiéry)
- DVD recenze: Jak básníci čekají na zázrak (01.01.2017 17:00 v Recenze | Blu-ray)
- Kinopremiéry: Statečný Woody Allen prožívá čapí dobrodružství (21.09.2016 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Pedofil, Rom, Facebook a m*dat: Dělníci bulváru v traileru (27.03.2014 13:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Druhý Hobit, osamělý Redford a zbytek světa (12.12.2013 10:41 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   11/2023

Shazam! Hněv bohů
6/10

Snímek Shazam! Hněv bohů je pokračováním komiksového filmu studia DC z roku 2019, v němž jsme sledovali osudy opuštěného třináctiletého chlapce Billyho Batsona poté, co ho mocný kouzelník obdaroval nadpřirozenými schopnostmi.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu