Norman a duchové (ParaNorman) (Bontonfilm) Překvapivě povedený loutkový animák je zároveň jakousi poctou starým béčkovým hororům. Sam Fell a Chris Butler vsází hlavně na až nezvykle temnou atmosféru a několik fungujících slovních i vizuálních gagů. Škoda, že nastolené svěží tempo nevydrží celou dobu a závěr nepochopitelně zvolní a mění se v naivní žánrovou úlitbu. Výsledku příliš neprospívá ani infantilní český dabing, který zabíjí některé vtípky. Přesto ale za vidění stojí. Více se dozvíte v naší recenzi. Synopse: Normanovi je jedenáct let, rád se dívá na horory a hlavně je obdařen takovým "šestým smyslem" - vidí mrtvé lidi. Tím pádem si může povídat třeba s dávnou zesnulou babičkou. Jeho zvláštní schopnost ho ovšem vyčleňuje ze společnosti, která ho považuje za podivína a dává mu to dost často najevo. To se ale brzy změní. Celé městečko totiž zanedlouho postihne pradávná kletba, v jejíž klíčové roli se ocitají oživlí mrtví. A právě Norman je tím jediným, kdo může všemu zabránit a vrátit věci do starých kolejí. Jak to ale udělat, když absolutně netuší, o co jde? Zajímavost: Scenárista Chris Butler psal film v průběhu šestnácti let.
Váňa (Falcon) Dokument portrétující českou sportovní legendu je podle prvních ohlasů sice pěkným pohledem za kulisy dostihového sportu, svůj potenciál ale naplno nevyužívá. Při sledování je nutno znát některé faktografické údaje a skutečnosti, což může potenciálního diváka odradit. Ani režie Jakuba Wagnera není příliš zajímavá a dramaturgicky selhává. Lehce nad průměrem snímek udržuje skutečně jen charisma Josefa Váňi, který se postupně s kamerou sžil a nebojí se své názory vyjadřovat bez obalu. Rozpačitý výsledek tak vyloženě potěší jen zaryté fandy dostihů a aktivní "koňáky". Škoda promarněné příležitosti. Synopse: Filmový portrét legendárního žokeje Josef Váňi odkrývá vnitřní svět jeho myšlenek. Jeho způsob života je hodně dobrodružný a před divákem se tak otevírá možnost do něho po dobu jednoho roku nahlédnout. Společně s tím se dozvídáme i pikantnosti ze zákulisí dostihového sportu, které se od běžných idylických představ poměrně liší. Optimistický přístup muže, který se už za svého života stal legendou a v devětapadesáti letech dokázal znovu vyhrát Velkou pardubickou, je hoden následování už jen proto, že se od něho učí všichni současní špičkoví žokejové.
P. S.: V rámci Projektu 100 vstupuje už 4. září do kin klasické francouzské romantické komediální drama Můj strýček z Ameriky Vyrazíte o víkendu na nějakou premiéru? A na jakou? Hlasujte v anketě na našem Facebooku nebo nám napište do diskuze pod článkem!