SUPERHRDINSKÁ ESTRÁDA Pozitivní kritiky už Avengers sklidili tunu a rozhodně oprávněně - lepší týmovku jsme si asi ani přát nemohli, Whedonovy charakterové interakce jsou vybalancované, akce má drajv a příběh i vizuál si zachovávají příjemný komiksový nádech. Pro fandy, tudíž i pro mě, = splněný sen. Ve finále ale přeci jen Avengers v některých směrech docela drsně kulhají. Především rozjezd jim trvá déle, než by by bylo zdrávo. Whedon diváka hlavně ze začátku až příliš vodí za ručičku. Myšlenka superhero týmu byla už v minulosti naťuknuta dostatečně na to, aby ji na diváka mohl vybalit klidně i o půl hodiny dřív a v ušetřeném čase naservírovat víc nějaké té řádně kalorické akce. Trochu víc štrejchnout si mohl i Loki, protože většinu času dostává tak akorát na budku a lítost opravdu není ten pocit, který by měl správný hlavní záporák v divákovi vzbuzovat. Přitom Hiddleston je charisamatický až dost, degraduje ho jen odlehčený tón, na kterém se scénář celou dobu veze. No a to jsme u hlavního problému - Avengers se vůbec neberou vážně. Jasně, že nejsou příběhem dvou chromých afroamerických židovských gayů za druhé světové války, ale ta všudypřítomná recese je po chvíli už vážně otravná. Já osobně tak trochu doufal v druhé X-Men: První třída a dostal jsem spíš dalšího Iron Mana 2, a o toho jsem vážně nestál. Do příště doufám v serióznější temnější podívanou. Jinak ale samořejmě Avengers nezatracuji, i přes moje výtky je to zatím nejlepší biják roku, ale mít svižnější start a trochu více důstojnosti, šel bych s hodnocením mnohem výš. Jakub Brych: 8/10.
RYZÍ POŽITEK Z KOMIKSOVÉHO FILMU Do vyváženosti papírových Ultimates sice ještě trochu chybí, ale i tak se jedná o zřejmě nejlepší možné převedení týmového konceptu do komiksového filmu. V případě Whedonova blockbusteru není žádný člen sestavy (na rozdíl od X-Menů) do počtu a má v příběhu své jasně definované místo, které dodává dílčí momenty zápletce, stejně jako svou typickou charakterovou vlastností přispívá k různorodosti celého seskupení. Klasická šablona týmových filmů však nemusí kvůli sólovkám zdlouhavě exponovat a může se jít rovnou k jádru věci, v čemž hlavně vynikají Whedonovy schopnosti z televize – čili psaní chytrých, svižných a vtipných dialogů, pohrávání si s žánrovými koncepty a zacházení s jednotlivými stereotypy postav. Kvůli tomu může hodně lidí nazývat Avengers „ukecanou nudou plnou divně oděných panáků“, ale v tom je právě jádro celého filmu, jehož cílem není nic jiného (a jednoduššího), než dostat všechny hrdiny na jednu stranu, k čemuž je napoprvé potřeba vyrovnat strany soubojem nabubřelých eg (což jsou rozhodně jedny z nejzábavnějších částí filmu). Když se nakonec strhne závěrečná bitva, plní se sny několika generací fanoušků, kteří nikdy nedoufali, že by se ty krátké animované internetové filmečky mohly stát skutečností. Po dlouhé době (přibližně od Abramsova Star Treku) se nám tady vyrýsoval promyšlený letní blockbuster, který je chytrou esencí komiksové přepálenosti a nerealističnosti ve filmové podobě. Žádný psychologický opus (X-Men), žádné pocivilizování (Temný rytíř) ani žádný silný politický podtext (Strážci - Watchmen), jen ryzí požitek z komiksového filmu v té nejčistší podobě. Martin Bubrín: 9/10.
WHEDONOVSKY AWESOME Skvěle vyvážená a brutálně zábavná horská dráha, která mě posledních třicet minut v úžase zvedala ze sedačky. Uspokojivě, překvapivě inteligentně a vtipně napsáno, zpracováno, a nafilmováno. Bavil jsem se snad víc než u První třídy, a to i přes její větší osudovost a dějovou výhodu (byla prostě papírově lepší). Už od první scény tekly nekonečné přívaly prvotřídní akce, která byla ovšem rozumně dávkována a dělena rozkreslením jednotlivých postav a jejich interakcemi (obzvlášť povedená byla hádací scéna v Ruffalově laboratoři). Herecky celkem střízlivé (zamrzel Jackson, překvapila Johansson, Downey Jr. super jako vždy), ale to nevadilo, jakoby herci spoléhali na kulervoucnost filmu jako celku, tak se ani moc nesnažili. Vadila mi ale výrazně podprůměrná hudba (jeden desetivteřinový vývarový motiv je od Silvestriho opravdová slabota a výsměch), soundtrack na mě taky moc nezapůsobil. Iron Manovo pokračování bych si odpustil, zato Hawkeye a Hulk by zasloužili ještě nějakou pořádnou sólovku (zelená bestie si zaslouží napravit reputaci). Všechno ostatní bylo příliš awesome, Whedonovsky awesome. Plus otevřená vrátka pro sequel, který po miliardě, kterou to dá do čtrnácti dnů, určitě přijde. Neumím si představit lepší naladění na filmové léto, první Avengers se o to se svou první misí postarali s hypergrácií. Adam Hencze: 9/10.
LÉPE TO NEŠLO Je mi úplně jasné, že Avengers vyvolají celosvětové nadšení a až nekritické obdivování. Svým způsobem si to zaslouží, protože Joss Whedon se ukázal být nejlepší možnou volbou. Dokázal zkoordinovat tým nesourodých hrdinů, aniž by jeden z nich vyčníval nebo si kradl film pro sebe. Pravda, pokud zrovna neřádí Hulk, to mě osobně pak už nikdo jiný nezajímal. Při představě, jaký průšvih z toho mohl být, to lépe asi ani dopadnout nemohlo. Na můj vkus je sice první polovina až moc dlouhá a toho povídání je tu přece jen trošku moc, dialogy jsou naštěstí většinou svižné a vtipné, takže to až zas tak zásadní problém není. Při hlubším přemýšlení se tu také dají najít určité logické nejasnosti a nedovysvětlenosti, Avengers si ale nic takového nezaslouží. Jsou zkrátka filmem, který bychom si měli hlavně užít, což vůbec není žádný problém. Doporučuji verzi ve 2D, protože o nic zásadního nepřijdete a hlášky v originále vyzní úplně jinak. Ideálem ale samozřejmě 3D verze v IMAXu s titulky... A kacířská myšlenka nakonec: místo avengří dvojky bych spíše uvítal samotného Hulka pod vedením Josse Whedona. A klidně do mě :) Vratislav Šálek: 8/10.