Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Argylle: Tajný agent

Recenze: Akční komedie Argylle: Tajný agent je nejslabším filmem Matthewa Vaughna

Vydáno: 05.02.2024 12:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Get Your Comic On

Příběh o spisovatelce špionážních románů, která se nechtěně zaplete se skutečnými tajnými agenty, by měl být prvním dílem plánované trilogie. Přitom se ale jedná jen o generický odvar mnoha motivů z jiných špionážních filmů.

Argylle: Tajný agentRecenzoval/a Jan Varga dne 05.02.2024 12:30. Příběh o spisovatelce špionážních románů, která se nechtěně zaplete se skutečnými tajnými agenty, by měl být prvním dílem plánované trilogie. Přitom se ale jedná jen o generický odvar mnoha motivů z jiných špionážních filmů. Hodnocení: 2.5

Argylle: Tajný agent

Argylle
Thriller / Akční
USA, 2024 , 139 min.

Režie: Matthew Vaughn
Scénář: Jason Fuchs
Kamera: George Richmond
Hudba: Lorne Balfe
Herci: Sofia Boutella, Henry Cavill, Dua Lipa, Bryce Dallas Howard, Ariana DeBose, Sam Rockwell, Samuel L. Jackson, Bryan Cranston, John Cena, Catherine O'Hara, Rob Delaney, Jing Lusi, Jason Fuchs, Grecia De la Paz, Stanley Morgan

Česká premiéra: 01.02.2024

Distributor: CinemArt

Argylle: Tajný agent hodnocení na Kinobox.cz: 57.63 %
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Sam Rockwell, Bryce Dallas Howard ve filmu Argylle: Tajný agent / Argylle
© CinemArt
Akční špionážní komedie Argylle: Tajný agent je novým snímkem režiséra Matthewa Vaughna, který dříve natočil v tomtéž žánru trilogii Kingsman (Tajná službaZlatý kruh a První mise) a kromě toho třeba i komiksový nářez Kick-Ass nebo pohádkovou fantasy Hvězdný prach. Uvedení jeho nového filmu do kin doprovází i vydání románu „Argylle“ od spisovatelky Elly Conway, jenž se zabývá dobrodružstvím tajného agenta téhož jména, a k němuž se pojí dvojice zajímavostí.

Prvním pozoruhodným faktem je to, že spisovatelka Elly Conway neexistuje a jde patrně o pseudonym, za nímž se skrývá nějaký jiný autor, autorka nebo případně kolektiv autorů (existuje fanouškovská teorie, že za napsáním knihy stojí zpěvačka Taylor Swift, nicméně tvůrci filmu tuto hypotézu již několikrát vyvrátili – i tak to ale románu výrazně pomohlo k rozšíření povědomí o jeho existenci). Druhou zajímavou skutečností je, že film Argylle: Tajný agent není adaptací zmíněného románu. Ve skutečnosti je film meta-fikčním vyprávěním, jehož hlavní hrdinkou je přímo ona smyšlená spisovatelka Elly Conway, proslavená špionážní knižní sérií o agentovi Argyllovi. Nedávno vydaný román „Argylle“ je tudíž spíš marketingovým nástrojem na propagaci filmu (a obráceně) než cokoli jiného.

Henry Cavill, Dua Lipa, John Cena ve filmu Argylle: Tajný agent / Argylle
© CinemArt
Další věc je ta, že režisér Matthew Vaughn by zřejmě rád z Argylla udělal po vzoru svých Kingsmanů další špionážní trilogii, která bude navíc s fiktivním světem Kingsmanů provázaná řadou pojítek. Na film Argylle: Tajný agent by tudíž měla v budoucnu navazovat další dvě pokračování, z nichž to první by údajně mělo již skutečně být adaptací románu „Argylle“. Je to sice trochu komplikované, avšak totéž naznačuje i bonusová epilogová scéna umístěná na konec snímku před závěrečné titulky.

Příběh filmu je každopádně o tom, že spisovatelka Elly Conway (Bryce Dallas Howard) se nechtěně zaplete se skutečnými špiony. Ukáže se totiž, že smyšlená zlá tajná organizace, kterou si vymyslela pro svou románovou sérii, existuje i v reálném světě a skutečně se pídí po jakémsi zašifrovaném disku s uniklou databází identit svých agentů, o čemž Elly zrovna shodou okolností píše ve své poslední knize. Před onou organizací ji má chránit hodný agent Aidan (Sam Rockwell), jenž má s její pomocí dotyčný disk najít dřív, než se k němu zmíněná zlá organizace v čele s ředitelem Ritterem (Bryan Cranston) dostane.

Bryce Dallas Howard ve filmu Argylle: Tajný agent / Argylle
© CinemArt
Ve filmu hrají mimo jiné i Samuel L. Jackson, John Cena, zpěvačka a modelka Dua Lipa nebo Henry Cavill. Všichni ale mají jen velmi vedlejší až okrajové role. Henry Cavill je z nich ve filmu ještě v podstatě nejvíc, protože se tu a tam spisovatelce Elly zjevuje coby hlavní protagonista jejích špionážních příběhů jako přelud, ale těch několik střípků těžko ospravedlní důvod, že je na filmovém plakátu stylově v čele celého hereckého obsazení.

Tím nejvýraznějším prvkem na filmu jako takovém jsou překvapivé a smysl všeho obracející zvraty, kterých je v příběhu dobrý půltucet. Takže v jednu chvíli zjistíte, že všechno je ve skutečnosti jinak, a pak to zjistíte znovu ještě několikrát. Aby to jakžtakž fungovalo, musí být děj filmu extrémně vykonstruovaný a překombinovaný, a kromě toho je plný nejrůznějších děr v logice vyprávění, chyb v návaznosti nebo do očí bijících nesmyslů, nad nimiž zůstává rozum stát. Některé z nich jsou sice zpětně zdůvodněny nějakým dalším zvratem v řadě, ale rozhodně se tím neomluví ani zdaleka všechno.

Dua Lipa, Henry Cavill ve filmu Argylle: Tajný agent / Argylle
© CinemArt
Ve srovnání s Kingsmany (a zvlášť s vynikajícím prvním dílem) je fikční svět filmu Argylle: Tajný agent zoufale nenápaditý až odbytý. Výzvědná britská tajná služba Kingsman měla zajímavou, smysluplnou a netriviální historii, její agenti se scházeli v krejčovském salonu a působili navenek jako elegantní gentlemani, přitom ale ve svých brýlích, deštnících, psacích perech a zapalovačích schovávali všelijaké vynálezy, vychytávky a sofistikované zbraně. Ve filmu Argylle: Tajný agent není nic takového, všechny postavy agentů jsou zcela tuctové a zaměnitelné, nepoužívají žádné technologické hračky ani nic podobného a tajné organizace, které zastupují, jsou obyčejné a nudné. Celý film tak působí jako pouhý odvar mnoha motivů z jiných špionážních filmů.

Sam Rockwell je v roli agenta, co si to bez mrknutí oka efektně rozdá i s početnou převahou, poměrně zábavný. Bryce Dallas Howard je však oproti němu v roli spisovatelky vržené mimo svou komfortní zónu do světa opravdových přestřelek a naháněček spíše otravná, neb její postava je přinejmenším v první polovině příběhu redukovaná pouze na věčně udivenou a ječící oběť okolností, co s sebou všude tahá svého kocoura a v obličeji střídá jen ublížené, vystrašené a nechápavé výrazy. Když se pak od ní později očekává i zapojení do akčních scén, tak v pozici akční hrdinky působí strašlivě nevěrohodně a místy i nechtěně směšně.

Bryan Cranston ve filmu Argylle: Tajný agent / Argylle
© CinemArt
Rukopis Matthewa Vaughna je každopádně z filmu znát. Film je plný nadsázky a střílí si ze žánrových prvků a klišé špionážních filmů, nechybí v něm extravagantní barevné pasáže ani do krajnosti přemrštěné akční scény. Chybí jen drzost, provokativnost a krvavá brutalita (film je mládeži přístupný), která tolik slušela Kingsmanům i staršímu Kick-Ass. Tentokrát se navíc akční sekvence místy až příliš topí v průměrných digitálních tricích, humor chvílemi povážlivě vázne a také je bohužel v mnoha scénách znát, že Matthew Vaughn polevil v invenční choreografii přestřelek, soubojů i pohybů kamery a snaží se o to víc spoléhat na přepálenou šílenost a absurdnost snímané akce.

Při naprostém vypnutí mozku a ignorování různých scenáristických berliček, nekonzistentních detailů a nesrovnalostí v příběhu se film za solidní zábavu nakonec označit dá. Jen je smutné, že Matthew Vaughn dříve zvládal naservírovat i chytrou a nápaditou zábavu, zatímco Argylle: Tajný agent představuje spíše generický akčně-komediální výplach, jenž touhu po dalším setkávání s jeho hrdiny a po hlubším prozkoumávání zákonitostí jeho světa příliš nevyvolává.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Český trailer k filmu Argylle: Tajný agent

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
5/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 23. 2. 2024 - 29. 2. 2024
TV tipy: Můj táta hrdina má poslední šanci si vzpomenout Ani s koncem února nepřichází v televizní nabídce zásadní změny a opět se spoléhá na otřepané reprízy, případně nezáživná béčka. Není tedy divu, že náš chudý výběr sestává z ne až tak známých a připomínaných... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 8. týden
Kinopremiéry: Matka je o zimních prázdninách v trapu a poslouchá hlasy mrtvých Ačkoli v aktuálním týdnu startuje v kinech hned osm premiér, větší divácký potenciál má jen pochybně vypadající tuzemská komedie Matka v trapu. Náročnější publikum ale zvolí spíše oscarového kandidáta, dramedii Zimní... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 7. týden
Top 20 ČR: Madam Web rekordy netrhá Tuzemská kina zejí prázdnotou a nic na tom nezměnila ani premiéra komiksové Madam Web, která vedla slabý víkend. čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Sucho 6/10
Recenze: Drama Sucho pojednává o provázanosti přírody s mezilidskými vztahy Režisér a scenárista Bohdan Sláma se v dramatu Sucho věnuje příběhu dvou znepřátelených sousedských rodin žijících na moravském venkově, které se vyznačují odlišným přístupem ke stylu života. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2024 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Box office: 7. víkend
Box office: Bob Marley poráží Madam Web V souboji novinek zvítězil hudebník Bob Marley nad komiksovou Madam Web. Krach komiksových adaptací je zatím ustálený trend. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Good Luck, Have Fun, Don’t Die (17.02.2024 17:00 v Novinky | Zprávy)
- Top 20 ČR: Franta odsouvá aristokratku (13.02.2024 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box office: Argylle znovu první (12.02.2024 07:30 v Komentáře | Box office)
- TV tipy: Sněhurka provedla poslední loupež a žije šťastně až na věky (09.02.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 20 ČR: Z Aristokratky jsme stále ve varu (06.02.2024 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box office: Tajný agent propadl (05.02.2024 07:30 v Komentáře | Box office)
- Trailer: The Ministry of Ungentlemanly Warfare (31.01.2024 09:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Tajný agent Argylle má jen jeden život (31.01.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Přátelé z dovolené mají těžký život a tvoří řetěz bláznů (26.01.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Portrét: Nicolas Cage - Nesnesitelná tíha obrovského talentu (07.01.2024 10:30 v Články | Publicistika)
- Téma: Nejočekávanější filmy roku 2024 (26.12.2023 09:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Westwood a Zappa hledají tiché místo v temném domě (15.12.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Sebevražedný oddíl vypráví pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy (10.11.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Marvels objevují umění jíst a milovat a přemýšlí jak přežít svého muže (08.11.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Argylle: Tajný agent (01.11.2023 09:30 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   06/2024

Argylle: Tajný agent
5/10

Příběh o spisovatelce špionážních románů, která se nechtěně zaplete se skutečnými tajnými agenty, by měl být prvním dílem plánované trilogie. Přitom se ale jedná jen o generický odvar mnoha motivů z jiných špionážních filmů.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu