<#obrazky "10583,6851,9304,8934,10487,9288,10095">Článek je založen na odhadech tržeb podle hollywoodských studií. Aktualizovaný žebříček tržeb podle reálných čísel přineseme po jejich zveřejnění.
Svůj premiérový víkend má za sebou jeden z největších a komerčně nejambicióznějších snímků tohoto roku a ač siTransformers 3 dle očekávání urvali nejlepší letošní otvírák, je celkový finanční dojem krapet nakyslý. Ne, že by snad měl mít nejnovější režijní počinMichaela Baye sebemenší problémy s návratností rozpočtu, ale téměř dvousetmilionová produkce nedokázala prolomit během oficiálního víkendu stomilionovou hranici a skončila na částce 97,4 milionů dolarů, což je ve srovnání s předloňskými 109 miliony druhého díluTransformers: Pomsta poražených přeci jen znatelným krokem zpět.
Vzhledem k oslavám Dne Nezávislosti byl patriotismem nasáklý snímek naplno uveden už ve středu, jeho pětidenní bilance je tedy 162,1 mega. Skvělá částka, viďte? Přesto o necelých 40 melounů zaostává za svým předchůdcem. Ale skutečný úsměv Paramountu jistě vykouzlily zprávy ze zbytku světa, odkud už se hlásí 210 milionů.
A jak si nejnovější řežba mezi Autoboty a Deceptikony vede u kritiků a diváků? No, hodnocení jsou rozporuplná, jak to ostatně u filmů ďábelského Michaela Baye bývá. Každopádně všichni se shodují, že od veleúspěšného, ale nepovedeného druhého dílu (což je pravděpodobně největší příčina slabší návštěvnosti v případě trojky, neboť dvojka svou přemrštěností řadu diváku vyloženě znechutila) došlo k výraznému zlepšení. Stále platí, že kdo přistoupí na pravidla a nechá mozek doma, ten se naplno pobaví. To ostatně dokazují kladná hodnocení většiny českých recenzentů (včetně kolegyně Natálie Bergerové a její pochvalné recenze
zde) i diváků.
Naopak přemýšliví američtí kritici, kteří zřejmě neustále čekají na to, až seMichael Bay promění veStanleyho Kubricka, jak to ostatně kdysi naznačil sámShia LaBeouf, se nebaví vůbec. Z celkových 202 recenzí, které nashromáždil server Rotten Tomatoes, vyznívá jen 38 procent shovívavě. Ostatní snímku zcela vážně vyčítají hloupost, přímočarost, patetičnost, vizuální kýčovitost či špatné herecké výkony. NejsemBayův fanda, ale tohle je podobné, jako vyčítatHitchcockovi, že jeho filmy jsou strašidelné, nevtipné a někdy dokonce černobílé. Američtí diváci se naopak velmi dobře baví, vědí totiž, co od svého miláčka čekat. Průměrné hodnocení americké veřejnosti se tedy pohybuje na vysoké úrovni 8,8 bodu z 10.
Nástup bojujících robotů nemilosrdně sestřelil pixarovská Auta 2. Propad tržeb o masivních 62 procent je jednoznačně nejhorší v dějinách Pixaru. Aktuální výdělek 25,1 milionů znamená celkových 116 milionů dolarů za devět dní, čímž druhá
Auta zaostávají za svýmpředchůdcem o jeden milion dolarů (a to se nepočítá inflace a rostoucí ceny lístků). Tentokrát zkrátka neomylné studio šláplo vedle. Společně se zbytkem světa mají plechoví hrdinové na kontě 200 milionů, tedy stejnou sumu, kolik byly jejich náklady.
Zato jasnou trefou do černého (tedy alespoň z komerčního hlediska a v poměru cena / zisky) je přisprostlá komedieZkažená úča na třetí příčce. Ta při svém druhém víkendu sice padla o 55 procent, ale dvacetimilionový snímek má na kontě již 60 milionů z domova, celosvětově již 88 milionů. A to si zkažená učitelka musela poradit i s tvrdou konkurencí v podobě nově příchozí krásné kantorky.
Romantická komedieMoje krásná učitelka je další novinkou týdne. A především další důkaz toho, že skončila jedna éra. ÉraPretty Woman aForresta Gumpa.Julia Roberts aTom Hanks se sešli společně na plátně a kombinace, která by v devadesátých letech znamenala kromě monstrózních nákladů na honoráře i jasný hit, se v novém století zase (Soukromá válka pana Wilsona) neprosadila.
Moje krásná učitelka sice stála jen 30 milionů, ale že se z tří tisícovek kin přikutálí pouhých 13 milionů dolarů, jen tak někdo nečekal. Snímek, jenž siTom Hanks sám napsal, produkoval i režíroval, se ale podle všeho vůbec nepovedl. Kritikům se líbí jen v pětatřiceti procentech případů a diváci nadšením také neběhají přes Státy. Svět by ale mohl starým dobrým hvězdám vylepšit skóre. Do našich kin by se měl film podívat až v listopadu tohoto roku.
Pátá příčka patří také novince a je jí opět romantická komedie, tentokrát s názvemMonte Carlo. Ta vypráví o třech ženských na prázdninách v Paříži, tedy asi moc zábavy pro pány. Snímek režiséraThomase Bezuchy stál sice pouhých dvacet milionů dolarů, ale během prvních tří dnů jich vydělal jen 7,6 milionů. Nic moc. A to říkají ze šedesáti procent i zámořští recenzenti.
Na dalších pozicích se seřadili veteráni z minulých týdnů. Šestka patří úspěšnému sci-fiSuper 8, které už doma nasbíralo dvojnásobek svého rozpočtu, sedmička neúspěšnémuGreen Lanternovi, jenž je teprve v polovině svých nákladů, a osmička průměrně vydělávajícímPanu Popperovi a jeho tučňákům, kteří svůj budget právě dorovnali. První desítku pak uzavírají úspěšné a nesestřelitelné stáliceŽeny sobě aPůlnoc v Paříži.
Příští týden se můžeme "těšit" na zvířátkovkou sandlerovkuOšetřovatel a o něco lépe vypadající komediiŠéfové na zabití.
BOX OFFICE: VÍKEND OD 01.07.2011
- Transformers 3 97,4 mil. (novinka)
- Auta 2 25,1 mil.
- Zkažená úča 14,1 mil.
- Moje krásná učitelka 13,0 mil. (novinka)
- Monte Carlo 7,6 mil. (novinka)
- Super 87,5 mil.
- Green Lantern 6,3 mil.
- Pan Popper a jeho tučňáci 5,1 mil.
- Ženy sobě 3,5 mil.
- Půlnoc v Paříži 3,4 mil.
Všechny tržby jsou vedeny v amerických dolarech. Kompletní žebříček s podrobnými statistikami naleznete zde.