Další česká hořká komedie o životě za časů normalizace. Nostalgický příběh čtyř dospívajících kluků však dokáže ohrané téma povýšit na působivou a humornou výpověď o temné době. Občanský průkaz si vaši pozornost zaslouží.
Jsou čtyři - Petr, Popelka, Aleš a Míťa. A právě jim na dveře zaklepal věk pohodových, ale také zodpovědných patnácti let. Co se s ním dá ale v takové zatuchlé socialistické době dělat? Maximálně si natrhnout stránku patnáct ve své rudé občance, poklidně revoltovat, popíjet nějaký ten rumík s pívem a do toho poslouchat elpíčka. A jen tak mimochodem důsledně ukázat mladým divákům, že život za dob totalitního státu nebyla vůbec sranda.
Film cíleně míří na mladistvé publikum, zalíbení v něm však najdou i jeho rodiče, kteří si smutné časy připomenou s jemnou ironií a nostalgií. A jejich děti jim možná konečně dají za pravdu, když zase někdy začnou vyprávět své příběhy, jak chodili na gympl.
Občanský průkaz podle knižní předlohy
Petra Šabacha dokázal scenárista
Petr Jarchovský rozkouskovat na sled parodických, humorných a smutných epizodek z obyčejného života dospívajících chlapců, kteří stojí jednou nohou v dospělosti, ale stále jsou mladistvými.
Režisér
Ondřej Trojan (nominace na Oscara za
Želary) natočil sice další - u nás oblíbenou - tragikomedii s ohraným tématem těžkého života za normalizace, ale těžko mu po režijní stránce můžeme něco vytknout. Plusové body sbírá hlavně za to, že se nesnaží dosáhnout extrémů na obou škálách stupnice (absolutní komedie / parodie a temné drama), ale jde zlatou střední cestou, která je vyvážená mezi humorem, dojetím a vážností.
Zpočátku to vypadá, že nám tvůrci chtějí naservírovat retro teenagerskou komedii, ve které banda výrostků zatápí systému a u toho si vesele užívá všech slastí dospívání. Ale každá sranda něco stojí. S přibývající závažností traumat hlavních hrdinů se nabaluje i na celkový příběh nepříznivý mrak temnoty, který nezahaluje jen ústřední hrdiny, ale i jejich rodiče či vedlejší postavy. Toho je docíleno hlavně tím, že vám
Jarchovský a
Trojan naprosto učebnicovým způsobem ukážou, že režim a život jsou "svině".
Nesnaží se jít do hloubky, jen plnou silou útočí na první signální a přichází s přímo modelovými situacemi socialismu (kontrola na hranicích, vyslýchání, fronta na džíny...), které si v kritických řadách jistě najdou mnoho odpůrců, kteří budou hrdě hlásat, že tak to nebylo. Tvůrci se však snaží "jen" o okázalou čecháčkovskou bžundu, která dokáže stejně tak rozervat bránici, jako i nepříjemně odstrašit. Kdo lpí na chytře vystavěném příběhu, bude nejspíše odcházet zklamán.
Zásluhu na výborném výsledku má hlavně
Ondřej Trojan a jeho zacházení s herci a neherci. Tím se mu povedlo krásně vyvážit kontrast mezi autentickým neherectvím ústředního kvartetu (nezkušenost je znát hlavně ve vypjatějších scénách) a civilním dobovým herectvím ostatních zúčastněných - například
Ani Geislerové,
Martina Myšičky,
Kristýny Liškové-Bokové nebo
Jiřího Macháčka v epizodní roli slizkého "spořádaného občana".
Správný dobový feeling také navozuje bigbítová a rocková hudba, která občas podbarvuje obraz.
Trojan se většinou nechává unést a poetizuje dění známými písněmi (např. od Boba Dylana), které dodávají celku punc výjimečnosti a lehký odér té správné nostalgie. Záležet si dali tvůrci také na detailech. Přesné dobové kostýmy či rekvizity jsou už jen výborným přídavkem.
Pokud jste u filmu vyloženě ochotni přehlédnout pár drobných chyb a nechat se více než formální stránkou unášet vlastními pocity a jednoduchým příběhem, uběhne vám více než dvouhodinová stopáž jako voda.
Občanský průkaz je vlastně takové lomítko mezi idealistickým
Pupendem a ryze depresivními a deziluzivními
Pouty. Pokud vám ve zmíněných snímcích vždy něco chybělo, tak zde to zcela určitě najdete.
Za sympatickou cenu je k disku s filmem přibalena také druhá, bonusová placka. Na ní nejobsáhlejší část zabírá asi dvacetiminutový fotodeník režiséra, kde vás pomocí snapshotů provede všemi natáčecími dny. Tradiční film o filmu zabírá asi patnáct minut a vystřídají se u něj jak členové štábu, tak herci. Rozhodně však nepřekypuje informacemi. Mezi bonusy se také nachází třináctiminutový fotodeník hlavního herce
Libora Kováře, sestřih scén z filmu, dvě vynechané scény nebo čtyři kinotrailery a televizní spoty. Neoddělitelnou součástí českých DVD jsou také upoutávky na další české filmy nebo filmografie tvůrců.
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Zvuk: 5.1 Dolby Digital český
Titulky: české pro neslyšící, anglické
Obraz: 16:9, 1,78:1