Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Tajemství staré bambitky 2

Recenze: Pohádka Tajemství staré bambitky 2 sází na jistotu osvědčených zápletek

Vydáno: 11.02.2022 12:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Bioscop

Tvůrci populární pohádky Tajemství staré bambitky vyslali do kin její pokračování, jenž se odehrává o deset let později, a které uspokojí zejména ty diváky, kterým se líbila jednička a chtějí vidět znovu to samé, leč s trochou nových postav navíc.

Tajemství staré bambitky 2Recenzoval/a Jan Varga dne 11.02.2022 12:30. Tvůrci populární pohádky Tajemství staré bambitky vyslali do kin její pokračování, jenž se odehrává o deset let později, a které uspokojí zejména ty diváky, kterým se líbila jednička a chtějí vidět znovu to samé, leč s trochou nových postav navíc. Hodnocení: 2.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Veronika Khek Kubařová, Ondřej Vetchý ve filmu  / Tajemství staré bambitky 2
© Bioscop
Televizní pohádku Tajemství staré bambitky premiérově vysílala Česká televize na první svátek vánoční v roce 2011 a od té doby ji mnohokrát reprízovala. Dočkala se totiž nemalé popularity, a přestože žádnými nadstandardními kvalitami nepřekypovala, představovala tehdy zdaleka nejvydařenější filmový počin ve filmografii jejích tvůrců, režiséra Iva Macharáčka (Panic je nanic) a scenáristy Evžena Gogely (trilogie Kameňák). Jejími hrdiny byli ovdovělý hrnčíř Jan Karaba (Ondřej Vetchý), jenž před časem býval též dobráckým a spravedlivým loupežníkem, a jeho dcera Anička (Kamila Janovičová), do níž se zakoukal princ Jakub (Tomáš Klus). A role hlavních padouchů zastali proradní královští rádci (Jiří Lábus a Miroslav Vladyka), kteří byli nakonec za svou hamižnost z království vyhoštěni.

Stejní tvůrci se nyní vrátili s pokračováním Tajemství staré bambitky 2, a tentokrát se jejich film dokonce dostal na plátna kin. Spolu s nimi se vrátila i větší část původního obsazení, a to včetně Ondřeje Vetchého, Tomáše Kluse, Kamily Janovičové a pánů Lábuse a Vladyky. Hrnčíř Karaba zůstal sám ve své chalupě, neb jeho dcera žije s Jakubem (nyní králem) coby královna na zámku, kde vychovává malou princeznu Johanku (Valentýna Bečková). A dvojice podlých rádců se uhnízdila v sousedním království, kde vládne naivní a důvěřivá královna Julie (Veronika Khek Kubařová), která touží po sňatku, leč protože se jí už odmalička smůla lepí na paty, tak ji všichni nápadníci odmítají.

Tomáš Klus, Kamila Janovičová ve filmu  / Tajemství staré bambitky 2
© Bioscop
Podstatné je říct, že pokud se vám hodně líbilo první Tajemství staré bambitky, bude se vám pravděpodobně líbit i jeho druhý díl. Filmaři totiž vsadili na jistotu a rozhodli se znovu vyvařit úplně to samé, co se stihlo osvědčit u milionů televizních diváků už v případě prvního filmu. Tajemství staré bambitky 2 tak pouze variuje motivy a zápletky svého předchůdce, aniž by se je příliš snažilo obohatit čímkoli dalším. Minule se příběh točil kolem zamilovanosti děvečky a prince, nyní se příběh točí zas kolem zamilovanosti jiných dvou hlavních postav, z nichž pouze jedna je urozená. A královští rádci se opět vetřou do panovnické přízně, aby se znovu pokusili namastit si kapsy a přebrat veškerou moc nad královstvím. Žádní noví padouchové, ale stále ti samí, co dělají úplně to stejné, co předtím.


Většina postav se tudíž pohybuje výhradně v již vyjetých kolejích položených předchozím filmem a jen málokterá si v průběhu snímku projde alespoň minimálním vývojem. Drobnou výjimku tvoří král Jakub, jenž na začátku filmu rozpustí armádu, aby následně zjistil, že se mu bez ní nedaří udržet v zemi pořádek, a tak se kupříkladu musí vydávat za kominíka, aby zjistil, kdo že mu to ve vesnici krade dřevo (a naučil se přitom zodpovědnosti). Jinak ale veškerá další snaha přijít s něčím novým končí u motivu pomsty (rádci se totiž pokusí hrnčíře Karabu zdiskreditovat) a u rekvizity v podobě kouzelného hrnce, jenž sám navaří to, co se mu poručí, a který do tohoto pohádkového světa zanáší poněkud nahodile působící závan magie, bez níž se první Tajemství staré bambitky obešlo.

Ondřej Vetchý, Valentýna Bečková, Kamila Janovičová ve filmu  / Tajemství staré bambitky 2
© Bioscop
Velkou nevýhodou snímku je tudíž značná předvídatelnost, která je daná nejen recyklováním zápletek a neustálým opakováním již mnohokrát viděného, ale i tím, že prakticky všechny postavy jsou naprosto průhledné. Jakým směrem se bude odvíjet romantická linie dvou hrdinů, kteří hned po prvním setkání zpívají písničku o tom, jak moc po sobě touží, není těžké uhodnout. Rádci na sebe také hned všechno prozradí během několika prvních dialogů. Průběh filmu i jeho jednotlivých dějových linií tak snadno odhadnete předem a pak už jen sledujete, jak se vaše odhady naplňují. Děj je totiž mimořádně jednoduchý, nekomplikovaný, poměrně přímočarý a vystavěný na těch nejprovařenějších žánrových klišé. A je opět prokládán písničkami, jejichž úroveň je značně kolísavá. 

Nejpozitivněji se tak jeví herecké výkony, zejména co se týče Ondřeje Vetchého, jenž svému poctivému hrnčíři vtiskl sympatickou kombinaci svědomitosti a nesmělosti. Čistě komediálním herectvím zapůsobí i dvojice Lábus-Vladyka, která do snímku svými výrazovými kreacemi a volbou slovníku místy úspěšně zanáší humor, přestože jejich postavy jsou jen primitivní a přehnaně pitvořivé karikatury hrabivých mocipánů, sloužící dost jednoduché politické satiře. Výborná je i hudba Václava Noida Bárty (který ve filmu ztvárnil vedlejší roli). Vyšší rozpočet je na snímku znát hlavně v tom, že v příběhu tentokrát figurují dva hrady namísto jednoho a že tvůrci si mohli dovolit hned několik davových scén, jinak ale v pohádce výrazně převažuje celkově televizní vzezření. Na televizních obrazovkách by ostatně působila příhodněji a v konkurenci jiných vánočních pohádkových novinek, každoročně převážně tristních, by pravděpodobně i vynikla.

Veronika Khek Kubařová ve filmu  / Tajemství staré bambitky 2
© Bioscop
Ani v kinech nicméně Tajemství staré bambitky 2 nebude podléhat před platícími diváky přísnějším měřítkům, pokud tito diváci nebudou od snímku čekat nic víc, než co jim poskytl již první díl, a v takovém případě budou patrně odcházet z kina adekvátně spokojeni. Navzdory několika dramaturgickým klopýtnutím a výtkám souvisejícím se značnou neoriginalitou, kvůli níž snímek prakticky nemá čím překvapit, se totiž stále jedná o relativně solidní a neurážející pohádku, která alespoň dává smysl a nabízí relativně ustátý mix humoru, romance a snadno čitelných ponaučení (a ve stopovém množství také napětí a akce).

To jediné, co vyznívá v Tajemství staré bambitky 2 (a v prvním díle to bylo taky) opravdu nesnesitelně strašlivě a až pekelně, je hrnčířovo ostentativně nevulgární klení v podobě výrazu „kudla“ (případně „kudla z pudla“), které od něj kromě dcery odkoukala i vnučka, takže obojí zní ve filmu téměř neustále, přičemž ale v zásadě jde pořád o nadávku, byť zástupnou. Je to extrémně otravné, při tolikerém opakování to ani není vtipné a ta představa, že to pak děti mnohých rodičů třeba i několik týdnů po návštěvě kina do zblbnutí opakují, je prostě zoufalá.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer k filmu Tajemství staré bambitky 2

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
5/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Pohádka se nám opravdu moc líbil . První díl ... (Keprtová , 13.02.2022 15:50) Reagovat

    Pohádka se nám opravdu moc líbil . První díl miluji .máme ji s dětmi moc rádi a když jsme zjistili že bude v kinech druhý díl neváhali a koupili lístek. Moc povedená pohádka :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
V hlavě 2 8/10
Recenze: Animovaný film V hlavě 2 se hodně opakuje, kvality originálu si však zachovává V pokračování animovaného filmu V hlavě je dívce Riley už třináct let a chystá se na střední školu - a během počínající puberty se jí uvnitř hlavy vyrojí nové emoce, které do té doby nepotřebovala. čtěte zde
Vydáno: 24.07.2024 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 30. týden
Kinopremiéry: Deadpool & Wolverine versus česká kina Na konci července v kinech všichni vyklidili pozice, protože startuje jediná novinka, která je ale velmi očekávaná. Na velká plátna míří Deadpool s Wolverinem, kteří by měli rozbít celosvětový bank a zahojit strádající kinaře. ... čtěte zde
Vydáno: 24.07.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 29. týden
Top 20 ČR: Animák V hlavě 2 smetl konkurenci Nová pixarovka V hlavě 2 se umístila na prvním místě domácího žebříčku návštěvnosti a z trůnu sesadila i domácí snímek Zápisník alkoholičky. čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 29. víkend
Box office: Twisters rozpoutali bouři Katastrofický akční sequel Twisters přilákal do kin na premiérový víkend dostatečné množství diváků, aby ho šlo považovat za pravý letní blockbuster. čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Twisters 6/10
Recenze: Film Twisters ukazuje, že katastrofy se dají překonat jen díky spolupráci Katastrofické drama Twisters tematicky navazuje na snímek Twister z roku 1996, od nějž si vypůjčuje prostředí amerického jihu i námět o dvou soupeřících týmech lovců bouřek nahánějících tornáda. čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Citlivý vymítač ďábla hledá znamení víry (11.10.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Citlivý člověk (31.05.2023 12:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Churchill a Hrabě Monte Christo chystají zlatý podraz (28.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Tenkrát v Hollywoodu patřili apoštol Pavel a myši do nebe (07.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Železný stisk Spider-Mana je mimořádnou událostí (17.03.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Zoubková víla dostává z Babylonu přání k narozeninám (18.01.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: Kocour v botách na Avatar nestačil (27.12.2022 14:15 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TV tipy: Příběh zrození mladého mesiáše je téměř dokonalé tajemství (23.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Grinch pořádá hon na pačlověky a chce splnit tři přání pro Popelku (16.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Top 10: čeští režiséři po roce 1989 (26.11.2022 14:30 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   30/2024

V hlavě 2
8/10

V pokračování animovaného filmu V hlavě je dívce Riley už třináct let a chystá se na střední školu - a během počínající puberty se jí uvnitř hlavy vyrojí nové emoce, které do té doby nepotřebovala.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe