Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Tajemství staré bambitky 2

Recenze: Pohádka Tajemství staré bambitky 2 sází na jistotu osvědčených zápletek

Vydáno: 11.02.2022 12:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Bioscop

Tvůrci populární pohádky Tajemství staré bambitky vyslali do kin její pokračování, jenž se odehrává o deset let později, a které uspokojí zejména ty diváky, kterým se líbila jednička a chtějí vidět znovu to samé, leč s trochou nových postav navíc.

Tajemství staré bambitky 2Recenzoval/a Jan Varga dne 11.02.2022 12:30. Tvůrci populární pohádky Tajemství staré bambitky vyslali do kin její pokračování, jenž se odehrává o deset let později, a které uspokojí zejména ty diváky, kterým se líbila jednička a chtějí vidět znovu to samé, leč s trochou nových postav navíc. Hodnocení: 2.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Veronika Khek Kubařová, Ondřej Vetchý ve filmu  / Tajemství staré bambitky 2
© Bioscop
Televizní pohádku Tajemství staré bambitky premiérově vysílala Česká televize na první svátek vánoční v roce 2011 a od té doby ji mnohokrát reprízovala. Dočkala se totiž nemalé popularity, a přestože žádnými nadstandardními kvalitami nepřekypovala, představovala tehdy zdaleka nejvydařenější filmový počin ve filmografii jejích tvůrců, režiséra Iva Macharáčka (Panic je nanic) a scenáristy Evžena Gogely (trilogie Kameňák). Jejími hrdiny byli ovdovělý hrnčíř Jan Karaba (Ondřej Vetchý), jenž před časem býval též dobráckým a spravedlivým loupežníkem, a jeho dcera Anička (Kamila Janovičová), do níž se zakoukal princ Jakub (Tomáš Klus). A role hlavních padouchů zastali proradní královští rádci (Jiří Lábus a Miroslav Vladyka), kteří byli nakonec za svou hamižnost z království vyhoštěni.

Stejní tvůrci se nyní vrátili s pokračováním Tajemství staré bambitky 2, a tentokrát se jejich film dokonce dostal na plátna kin. Spolu s nimi se vrátila i větší část původního obsazení, a to včetně Ondřeje Vetchého, Tomáše Kluse, Kamily Janovičové a pánů Lábuse a Vladyky. Hrnčíř Karaba zůstal sám ve své chalupě, neb jeho dcera žije s Jakubem (nyní králem) coby královna na zámku, kde vychovává malou princeznu Johanku (Valentýna Bečková). A dvojice podlých rádců se uhnízdila v sousedním království, kde vládne naivní a důvěřivá královna Julie (Veronika Khek Kubařová), která touží po sňatku, leč protože se jí už odmalička smůla lepí na paty, tak ji všichni nápadníci odmítají.

Tomáš Klus, Kamila Janovičová ve filmu  / Tajemství staré bambitky 2
© Bioscop
Podstatné je říct, že pokud se vám hodně líbilo první Tajemství staré bambitky, bude se vám pravděpodobně líbit i jeho druhý díl. Filmaři totiž vsadili na jistotu a rozhodli se znovu vyvařit úplně to samé, co se stihlo osvědčit u milionů televizních diváků už v případě prvního filmu. Tajemství staré bambitky 2 tak pouze variuje motivy a zápletky svého předchůdce, aniž by se je příliš snažilo obohatit čímkoli dalším. Minule se příběh točil kolem zamilovanosti děvečky a prince, nyní se příběh točí zas kolem zamilovanosti jiných dvou hlavních postav, z nichž pouze jedna je urozená. A královští rádci se opět vetřou do panovnické přízně, aby se znovu pokusili namastit si kapsy a přebrat veškerou moc nad královstvím. Žádní noví padouchové, ale stále ti samí, co dělají úplně to stejné, co předtím.


Většina postav se tudíž pohybuje výhradně v již vyjetých kolejích položených předchozím filmem a jen málokterá si v průběhu snímku projde alespoň minimálním vývojem. Drobnou výjimku tvoří král Jakub, jenž na začátku filmu rozpustí armádu, aby následně zjistil, že se mu bez ní nedaří udržet v zemi pořádek, a tak se kupříkladu musí vydávat za kominíka, aby zjistil, kdo že mu to ve vesnici krade dřevo (a naučil se přitom zodpovědnosti). Jinak ale veškerá další snaha přijít s něčím novým končí u motivu pomsty (rádci se totiž pokusí hrnčíře Karabu zdiskreditovat) a u rekvizity v podobě kouzelného hrnce, jenž sám navaří to, co se mu poručí, a který do tohoto pohádkového světa zanáší poněkud nahodile působící závan magie, bez níž se první Tajemství staré bambitky obešlo.

Ondřej Vetchý, Valentýna Bečková, Kamila Janovičová ve filmu  / Tajemství staré bambitky 2
© Bioscop
Velkou nevýhodou snímku je tudíž značná předvídatelnost, která je daná nejen recyklováním zápletek a neustálým opakováním již mnohokrát viděného, ale i tím, že prakticky všechny postavy jsou naprosto průhledné. Jakým směrem se bude odvíjet romantická linie dvou hrdinů, kteří hned po prvním setkání zpívají písničku o tom, jak moc po sobě touží, není těžké uhodnout. Rádci na sebe také hned všechno prozradí během několika prvních dialogů. Průběh filmu i jeho jednotlivých dějových linií tak snadno odhadnete předem a pak už jen sledujete, jak se vaše odhady naplňují. Děj je totiž mimořádně jednoduchý, nekomplikovaný, poměrně přímočarý a vystavěný na těch nejprovařenějších žánrových klišé. A je opět prokládán písničkami, jejichž úroveň je značně kolísavá. 

Nejpozitivněji se tak jeví herecké výkony, zejména co se týče Ondřeje Vetchého, jenž svému poctivému hrnčíři vtiskl sympatickou kombinaci svědomitosti a nesmělosti. Čistě komediálním herectvím zapůsobí i dvojice Lábus-Vladyka, která do snímku svými výrazovými kreacemi a volbou slovníku místy úspěšně zanáší humor, přestože jejich postavy jsou jen primitivní a přehnaně pitvořivé karikatury hrabivých mocipánů, sloužící dost jednoduché politické satiře. Výborná je i hudba Václava Noida Bárty (který ve filmu ztvárnil vedlejší roli). Vyšší rozpočet je na snímku znát hlavně v tom, že v příběhu tentokrát figurují dva hrady namísto jednoho a že tvůrci si mohli dovolit hned několik davových scén, jinak ale v pohádce výrazně převažuje celkově televizní vzezření. Na televizních obrazovkách by ostatně působila příhodněji a v konkurenci jiných vánočních pohádkových novinek, každoročně převážně tristních, by pravděpodobně i vynikla.

Veronika Khek Kubařová ve filmu  / Tajemství staré bambitky 2
© Bioscop
Ani v kinech nicméně Tajemství staré bambitky 2 nebude podléhat před platícími diváky přísnějším měřítkům, pokud tito diváci nebudou od snímku čekat nic víc, než co jim poskytl již první díl, a v takovém případě budou patrně odcházet z kina adekvátně spokojeni. Navzdory několika dramaturgickým klopýtnutím a výtkám souvisejícím se značnou neoriginalitou, kvůli níž snímek prakticky nemá čím překvapit, se totiž stále jedná o relativně solidní a neurážející pohádku, která alespoň dává smysl a nabízí relativně ustátý mix humoru, romance a snadno čitelných ponaučení (a ve stopovém množství také napětí a akce).

To jediné, co vyznívá v Tajemství staré bambitky 2 (a v prvním díle to bylo taky) opravdu nesnesitelně strašlivě a až pekelně, je hrnčířovo ostentativně nevulgární klení v podobě výrazu „kudla“ (případně „kudla z pudla“), které od něj kromě dcery odkoukala i vnučka, takže obojí zní ve filmu téměř neustále, přičemž ale v zásadě jde pořád o nadávku, byť zástupnou. Je to extrémně otravné, při tolikerém opakování to ani není vtipné a ta představa, že to pak děti mnohých rodičů třeba i několik týdnů po návštěvě kina do zblbnutí opakují, je prostě zoufalá.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer k filmu Tajemství staré bambitky 2

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
5/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Pohádka se nám opravdu moc líbil . První díl ... (Keprtová , 13.02.2022 15:50) Reagovat

    Pohádka se nám opravdu moc líbil . První díl miluji .máme ji s dětmi moc rádi a když jsme zjistili že bude v kinech druhý díl neváhali a koupili lístek. Moc povedená pohádka :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 38. víkend
Box office: To nic, drahá bralo zlato Psychologický thriller To nic, drahá se umístil na špici žebříčku tržeb s devatenácti miliony. Stříbro patřilo historickému dramatu Válečnice a bronz bral Avatar. čtěte zde
Vydáno: 26.09.2022 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Avatar 8/10
Stroj času: Avatar se vrací do kin V roce 2009 mělo v kinech premiéru akční sci-fi Avatar, kterým režisér James Cameron opět posunul hranice toho, co lze spatřit na filmovém plátně, o kus dál. Jak se díváme na Avatar dnes? čtěte zde
Vydáno: 24.09.2022 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
BANGER. 8/10
Recenze: Drogová jízda s hořkým dojezdem BANGER. vypráví o ztrátě iluzí Očekávaný druhý film režiséra a scenáristy Adama Sedláka je kinetickým, dialogově autentickým a pocitově intenzivním snímkem, zasazeným do prostředí drog, rapu a hip-hopových koncertů. čtěte zde
Vydáno: 23.09.2022 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 23. 9. 2022 - 29. 9. 2022
TV tipy: Válečník král Škorpion podnikl cestu kolem světa Na konci září podzim udeřil plnou silou, televize to ale vůbec nereflektují. Žádnou zásadní premiéru opět nenabízejí, do našeho výběru se tudíž znovu dostávají snímky méně známé, zapomenuté nebo o něco hůře hodnocené. čtěte zde
Vydáno: 23.09.2022 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: To nic, indiáne Nastolený trend z minulých týdnů pokračuje i tentokrát a nějakou zásadní premiéru byste v kinech hledali marně. Největší divácký potenciál tak má dost děsivě vypadající tuzemská komedie Indián s Karlem Rodenem. čtěte zde
Vydáno: 21.09.2022 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TOP 20 ČR: Top Gun je znovu top (06.09.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Teen romance skórovala (30.08.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Jan Žižka má nový trailer (26.07.2022 09:30 v Novinky | Trailery)
- Top 20 ČR: Thor je znovu první (19.07.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Recenze: Česká romantická komedie Řekni to psem je nenápaditá, banální a schematická (07.07.2022 07:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Thor nastoupil cestu samuraje a všechno řekl psem (06.07.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: Mimoni dorazili do českých kin (05.07.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Maverick se vrátil na vrchol (28.06.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Elvis volí prezidentku a prožívá summer massacre (22.06.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: dinosauři a Maverick zkrotili Rakeťáka (21.06.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Dinosauři převzali vedení (14.06.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Top Gun vede i v Česku (07.06.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- TV tipy: Tvář pod maskou hledá v temných koutech tajemství očí ztracené jednotky (03.06.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 20 ČR: Strange novinky neohrozily (17.05.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Žhářka točí film roku (11.05.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: Doctor Strange skóroval i v Česku (10.05.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Jan Žižka má první trailer (06.05.2022 08:30 v Novinky | Trailery)
- Top 20 ČR: Vyšehrad má hattrick (03.05.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Muži na Vyšehrad nestačili (26.04.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Na Vyšehrad! (19.04.2022 19:00 v Komentáře | Top 20 ČR)

PREMIÉRA TÝDNE   38/2022

BANGER.
8/10

Očekávaný druhý film režiséra a scenáristy Adama Sedláka je kinetickým, dialogově autentickým a pocitově intenzivním snímkem, zasazeným do prostředí drog, rapu a hip-hopových koncertů.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu