Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Hra o trůny S06E03

TV recenze: Hra o trůny S06E03 – Křivopřísežník

Vydáno: 09.05.2016 19:00 v sekci Články | Televize - Pavel Klimeš | foto: HBO Europe

Po druhém událostmi nabitém díle je tu spíše odpočinkovější třetí díl šesté řady seriálu Hra o trůny, který je spíše ve znamení vstřebávání velkých věcí z minula. POZOR: Text obsahuje jeden nezbytný spoiler k předchozí epizodě!

Hra o trůnyRecenzoval/a Pavel Klimeš dne 09.05.2016 19:00. Po druhém událostmi nabitém díle je tu spíše odpočinkovější třetí díl šesté řady seriálu Hra o trůny, který je spíše ve znamení vstřebávání velkých věcí z minula. POZOR: Text obsahuje jeden nezbytný spoiler k předchozí epizodě! Hodnocení: 4.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Na začátek jen krátká soukromá poznámka k dopadu minulého dílu. Jak je již v dlouhodobém horizontu zvykem, Hra o trůny vyvolává v lidech obrovské nadšení, s nímž se vyrovnávají různě. Někteří bohužel i spoilerováním (tj. vyzrazením zápletky) ostatním. Je velice smutné, že se na sociálních sítích spoilerům prakticky není možné vyhnout a pokud uvedený díl nesledujete ihned v den premiéry, máte prostě smůlu. U nás na Filmserveru jdeme proti tomuto proudu a vždy se snažíme nespoilerovat, či omezovat spoilery na maximální možnou míru (a pouze za účelem zhodnocení). A teď už k ději.  

Joseph Naufahu ve filmu Hra o trůny / Game of ThronesNa Černém hradě se Jon Sníh (Kit Harington) probouzí ze smrti a u Zdi se dá řada věcí do pohybu. Sam (John Bradley) a Gilly (Hannah Murray) jsou na cestě do Starého města. Na dálném severu za Zdí zažívá Bran Stark (Isaac Hempstead Wright) v rámci svého výcviku u Tříokého havrana (Max von Sydow) další vizi. Na Zimohradě Ramsay Bolton (Iwan Rheon) poslouchá zprávy z rodu Umberů a dostává od Malého Jona Umbera (Dean S. Jagger) dar. V Králově přístavišti si Cersei (Lena Headey) opět začíná pozvolna budovat své postavení a král Tommen (Dean-Charles Chapman) si vymění názory s Nejvyšším vrabčákem (Jonathan Pryce). V Meereenu se Varys (Conleth Hill) snaží získat odpovědi na palčivou otázku, kdo stojí za financováním Synů Harpyje. Daenerys (Emilia Clarke) ve Vaes Dothrak vstupuje do chrámu dosh khaleen sloužící vdovám po dothrackých vládcích. V Braavosu Arya (Maisie Williams) pod vedením Mužů bez tváře učí stát „Nikým“.   

Tato epizoda z pera Davida Benioffa a D.B. Weisse a režírovaná Danielem Sackheimem byla spíše ve znamení toho chytit dech po minulém díle, který obsahoval všemi probírané zmrtvýchvstání Jona Sněha. Tato postava je v představách mnoha lidí velice klíčovou postavou pro vyřešení celé Hry o trůny, potažmo i Písně ledu a ohně. Jeho dočasná smrt na konci páté série tedy řadu lidí zasáhla. Nyní se však tato linie ukazuje být pouze dočasným odvedením pozornosti, neboť Jonovo zmrtvýchvstání může znamenat celou řadu věcí, z nichž jen pár z nich bude skutečně dobrých. Na každý pád Jonův život na Severu už nikdy nebude jako dřív. Tuto část epizody, kdy sledujeme Jonovo počínání na Černém hradě, jsem sledoval se zatajeným dechem.

Dech beroucích scén je však v tomto dílu více. Jednou z těch velmi důležitých bude patrně i vzpomínková sekvence či spíše vize Brana Starka. Na rozdíl od prostých snů či vzpomínek jsme tu díky Branově výuce zeleného zraku přímo v ději, který sledující může všelijak komentovat. Někdo by mohl namítnout, že si flashbacky tvůrci teď snaží nahnat nedostatek materiálu (přece jen už jsme z hlediska knih na neprobádané půdě), ale podle mě zatím tyto scény nepůsobí nijak samoúčelně.

Peter Dinklage ve filmu Hra o trůny / Game of ThronesTyrionova linie je tentokrát dosti „odpočinková“, ale zároveň patří k tomu vůbec nejzajímavějšímu. Při sledování jeho „small talku“ s Šedým červem a Missandei jsem se křenil od ucha k uchu s vědomím, že takovéto chvíle potřebuje tato přespříliš tragická a vážná série jako sůl. Tato epizoda nám zůstala dlužna další osudy Sansy či vládců Železných ostrovů, ale i přesto se na Severu, jmenovitě na Zimohradu schyluje k dalším nervydrásajícím výjevům, které má na svědomí Ramsay. Nezbývá než doufat, že nedojde k vytvoření dalšího „Smraďocha“…

Skutečný návrat ke kořenům pak prožívá linie Daenerys. Je to téměř jako kdyby předchozí putování po Essosu bylo zapomenuto a khaleesi (a opět ve všech ohledech důležitá postava seriálu i knih) se ocitá zpět u Dothraků zbavena respektu i moci. Linii v Králově přístavišti se zde dostává druhého největšího prostoru a mě osobně nejvíce zaujalo zapojení tolika omílané, ale neviděné sítě Varysových ptáčků. Aryin příběh dospívá k určitému bodu divácké satisfakce, ale zcela určitě se nabízí otázka, co s ní bude dál. Zákony dramatu určitě velí nějakou změnu, ale na to, co ji způsobí, si ještě musíme počkat.

V globálu tedy jde o poklidnější, přesto však v mnohých ohledech velice důležitou epizodu. Speciálně linie Jona Sněha zde nastoupila na novou trať, která bude (a to je, myslím, celkem bezpečná úvaha) zcela určitě důležitá pro závěr seriálu.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
9/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
100,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Biggest BO Flops of 2025
Téma: Největší propadáky roku 2025 Každý rok má své vítěze a poražené, alespoň co se týče komerčního výsledku. Pojďme si připomenout deset největších letošních komerčních propadáků. čtěte zde
Vydáno: 23.12.2025 16:30 v sekci Články | Žebříčky
0
Top 20 ČR: 51. týden
Top 20 ČR: Avatar vrátil lidi do kin Lidé v Česku se konečně vydali do kin. Donutil je k tomu až třetí díl Avatara, který měl o víkendu premiéru. Jde o poslední filmový hit tohoto roku. čtěte zde
Vydáno: 23.12.2025 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 51.víkend
Box Office: Avatar se vrací do kin Poslední velkou premiérou tohoto roku je třetí díl Avatara, který podle očekávání kraloval pokladnám kin, a to nejen v USA, ale po celém světě. čtěte zde
Vydáno: 22.12.2025 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Avatar: Oheň a popel 7/10
Recenze: Velkofilm Avatar: Oheň a popel vstupuje doslova podruhé do téže řeky Třetí díl populární ságy dokončuje příběh, jenž načal díl druhý. Jde nicméně v podstatě jen o variaci na předchozí počin, která znovu opakuje mnohá již nejednou viděná příběhová schémata. čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 12. 2025 - 25. 12. 2025
TV tipy: Imaginárním přítelem Creeda je faraon V čase vánočním rozhodně nelze od televizí očekávat zásadní překvapení, přesto ale v programech najdete několik trochu nečekaných počinů. Rozhodně potěší premiéra třetího Creeda nebo uvedení polského Faraona. čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Muž, který vynalezl Vánoce nasadil korzet a předávkoval se (12.12.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Terry Gilliam slaví 85 (22.11.2025 12:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Vilém Tell pronásleduje agenta Čuníka, čarodějnici a lovce (12.03.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Edith a Marcel tasí všechny staré nože (20.12.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Komuna za úsvitu namíchala výbušnej koktejl (22.11.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Jidáš a černý mesiáš se ocitli v zajetí démonů (10.05.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Bronco Billy se nehněvá a vydává se na první misi (26.04.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Tajný agent Argylle má jen jeden život (31.01.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Vikingové cvičí draka, prochází uličkou přízraků a objasňují smrt na Nilu (29.12.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Zabijáci rozkvetlého měsíce analyzují anatomii pádu, při kterém mohou být také mrtví (18.10.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Série Vymítač ďábla seřazená od nejhoršího dílu po nejlepší (15.10.2023 09:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Emma žije psí život v prohnilé zemi (28.07.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Tajná invaze (03.04.2023 09:00 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Nesmrtelný ježek Sonic zúčtovává s Flashem Gordonem (03.02.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Příběh zrození mladého mesiáše je téměř dokonalé tajemství (23.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Hobbs a Shaw vyprávějí Pinocchiovi legendu o Zorrovi (28.10.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer 5. série seriálu Koruna (21.10.2022 13:30 v Novinky | Trailery)
- Nový marvelovský seriál Secret Invasion (11.09.2022 11:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Králíček Jojo míří do krajiny ve stínu, kde pozná temnou tvář Brooklynu (06.05.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dokonalý student se v roce 1917 pokusil o vraždu lotra, s nímž byl na nože (22.04.2022 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   50/2025

Avatar: Oheň a popel
7/10

Třetí díl populární ságy dokončuje příběh, jenž načal díl druhý. Jde nicméně v podstatě jen o variaci na předchozí počin, která znovu opakuje mnohá již nejednou viděná příběhová schémata.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe