Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Top 12: všechny filmy Terryho Gilliama od nejhoršího po nejlepší

Top 12: všechny filmy Terryho Gilliama od nejhoršího po nejlepší

Vydáno: 22.07.2018 12:00 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk

S premiérou Gilliamova posledního snímku Muž, který zabil Dona Quijota se ohlížíme zpět za tvorbou režiséra, který bojoval s větrnými mlýny celý svůj život.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Terry Gilliam je podobným typem režiséra jako například David Lynch nebo náš Miloš Forman. Všichni tři přes všechny rozdíly mají společné to, že preferují ve svých filmech kvalitu na úkor kvantity. Filmografie ani jednoho z nich neoplývá vysokým počtem realizovaných celovečerních filmů. Gilliam a Forman jich režírovali jen 12, Lynch jen 10. Na druhé straně jejich osobitost mnohdy převažuje standardní hollywoodskou nebo i evropskou produkci. Jak bych seřadil Gilliamovy filmy od nejhoršího po nejlepší? 

12. Žvahlav / Nepovedené dobrodružství

Michael Palin ve filmu Žvahlav / Nepovedené dobrodružství / JabberwockyPřestože je Žvahlav považován za jednu z nejlepších nonsensových básní v anglickém jazyce, jíž napsal Lewis Carroll a jež je obsažena v jeho románu Za zrcadlem a co tam Alenka našla, jeho filmová podoba je primitivní a nepříliš vtipná. Což je překvapivé vzhledem k tomu, že v hlavní roli prostoduchého bednáře Dennise vystupuje jeden z ex-Monty Pythonů Michael Palin a také vzhledem k tomu, že sám Gilliam byl ex-Python, člen legendární britské humoristické skupiny pověstné svými anarchisticko-surreálnými gagy, které pranýřovaly kde co. Filmový Žvahlav je ale jen průměrnou báchorkou, která nepřesvědčila o tom, že by zde debutující režisér dokázal překročit pythonovský stín výborného animátora.
Originální trailer filmu Žvahlav
11. Kletba bratří Grimmů

Heath Ledger, Monica Bellucci ve filmu Kletba bratří Grimmů / The Brothers GrimmTěžko říct, proč se fiktivní dobrodružný příběh o dvou legendárních bratrech německého původu Jakobu a Wilhelmu Grimmových (Matt Damon a Heath Ledger) cestujících jako drobní podvodníčci ve Francií okupovaném Německu v 19. století, natáčený v Česku a s českými herci v epizodních rolích, moc nepovedl. Gilliam měl k dispozici velkorysý rozpočet 88 milionů dolarů, ale výsledek je bídný. Mohly za to třenice Gilliama s producenty bratry Weinsteinovými? Kdo ví. Mně ale jako filmového fanouška nezajímají zákulisní třenice, ale výsledný produkt a ten je v případě "Bratrů" více než diskutabilní. Tento film byl další ambiciózní, ale promarněnou Gilliamovou "donkichotovinou". Na Hollywood byli "Grimové" málo spektakulární, na Gilliama málo osobití. Ani ryba, ani rak.

Originální trailer filmu Kletba bratří Grimmů

10. Zloději času

Sean Connery ve filmu Zloději času / Time BanditsGilliam o Zlodějích času prohlásil, že jde o první titul z takzvané "Trologie imaginace", jež je o "bláznivosti naší příšerně spořádané společnosti a touze uniknout z ní jakýmkoliv způsobem". Zloději času jsou nahlíženi očima dítěte - chlapce Kevina (Craig Warnock) obdařeného bohatou představivostí a láskou ke starověkému Řecku. Jeho fantazie nenachází pochopení u světa dospělých, který zde představují Kevinovi maloměšťácčtí rodiče. Zloději času sice oplývají originálními nápady a zápletkou a hvězdným obsazením, jehož highlightem je ex-Bond Sean Connery, ale jejich filmová podoba se stále nese v duchu Gilliamovy režijní nezkušenosti a amatérismu. Snímek o časem cestujících trpaslících je také stále příliš ovlivněn pythonovskou poetikou, která ale fungovala jen na ploše krátkých skečů, nikoliv na ploše celovečerního filmu. Gilliam se tu zatím stále jen zahříval.
Originální trailer filmu Zloději času
9. Krajina přílivu

Jodelle Ferland, Jeff Bridges ve filmu Krajina přílivu / TidelandTěžko říct, co chtěl filmem ovlivněným (opět) Carrollovou Alenkou v říši divů Gilliam divákovi sdělit. Otázkou je, zda chtěl vůbec něco sdělit. Krajina přílivu je film problematický. Jediné, co o něm lze říci, je, že je opět podobně jako Zloději času nahlížen z perspektivy dětské fantazie, tentokrát je hlavní postavou dívenka Jeliza-Rose (Jodelle Ferland), která se podobně jako hlavní hrdinka Carrollovy knihy propadne "králičí norou" do říše, kde neplatí žádná pravidla, a jíž vládne imaginace. Potud vše ok, ale Krajina přílivu je mírně řečeno "podivná", a ve své podivnosti skoro otravná. Inu, i Gilliam je jen člověk, který občas chybuje. V případě tohoto počinu to nebylo poprvé ani naposledy.

Originální trailer filmu Krajina přílivu

8. Dobrodružství barona Prášila

Fotografie z filmu Dobrodružství barona Prášila / The Adventures of Baron Munchausen"Baron Prášil" (hrál ho John Neville) je třetím z Gilliamovy "Trilogie imaginace". A vskutku, tento Baron Prášil, podobně jako například ten náš český Baron Prášil, oplývá imaginací a skvělými surrealistickými pasážemi, zvláště létající hlava krále Měsíce (Robin Williams) mezi nimi vyniká, ale co naplat, když celek je opět tak nějak příliš prapodivný. Nutno poznamenat, že Baron Prášil byl obrovským komerčním propadákem. Gilliam zde pro své šílené nápady neváhal vypumpovat rozpočet na maximum, aby pak film divácky naprosto propadl. V tomto smyslu jde o stejně nepovedený megaprojekt podobně jako například Lynchova Duna, kdy výsledek neodpovídal počátečním ambicím a plánům. Přesto je Baron Prášil pozoruhodný právě proto.
Originální trailer filmu Dobrodružství barona Prášila

7. Muž, který zabil Dona Quijota

Adam Driver, Jonathan Pryce ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota / The Man Who Killed Don QuixoteMožná je ještě příliš brzy pokusit se zařadit nejnovější Gilliamův film, který on sám zřejmě považuje za svůj nejosobnější, mezi ostatní jeho už časem prověřené tituly, nicméně je potřeba ho někam zařadit. Gilliamův poslední film je dalším z řady jeho ambiciózních, ale ve výsledku problematických a diskutabilních projektů. Zatím se ještě neodvážim říct, zda je Muž, který zabil Dona Quijota geniálním, ale dosud testem času neprošlým filmem, anebo zda jde o další Gilliamův autorský fail - propadák. Uvidíme časem. Zatím se mi ale zdá, že lze tento film přeci jen řadit k tomu lepšímu, co Gilliam spáchal. 
Originální trailer filmu Muž, který zabil Dona Quijota
6. The Zero Theorem

Christoph Waltz ve filmu  / The Zero TheoremThe Zero Theorem je film stejně záhadný jako jeho název. Jde o nepochopené geniální dílo, anebo další z Gilliamových nesrozumitelných podobenství/blábolů? Na to si ať si odpoví každý divák sám. A to je zřejmě největší přednost nejen tohoto, ale všech Gilliamových filmů, které apelují především na mozek diváka více než na jeho city. Smysl života, který tu hlavní postava Qohen Leth (Christoph Waltz) hledá, si taky musí každý člověk nalézt sám pro sebe. Možná, že to je právě nejlepší vlastnost skutečně dobrého filmu, když nedává jasné poselství ani lehké odpovědi. Život je ve své podstatě záhadný a mnoho Gilliamových filmů právě tento fakt staví do popředí. Formálně lze The Zero Theorem řadit k satirickým dystopiím, z nichž ale jak Brazil, tak i 12 opic působí přeci jen trochu serióznějším dojmem než tato barevně křiklavá ujetost. 

Originální trailer filmu The Zero Theorem
5. Imaginárium Dr. Parnasse

Heath Ledger ve filmu Imaginárium Dr. Parnasse / The Imaginarium of Doctor ParnassusTaké Gilliamovo filmové Imaginárium, nechvalně proslulé smrtí hlavního představitele Heatha Ledgera uprostřed natáčení, je filmem rozporuplným, přesto pozoruhodným. Gilliam zde opět dokázal vyvolat mnoho magických filmových momentů, které se ale jaksi ztrácejí ve "vyšším obrazu věcí". A nebo ne? Opět si to musí každý divák rozhodnout sám za sebe. Za sebe mohu říct, že jsem byl ve své době Imagináriem naprosto okouzlený a je mi jedno, zda jde o další Gilliamův "divácký podfuk". Rád jsem mu na to opět skočil. 

Originální trailer filmu Imaginárium Dr. Parnasse

4. Strach a hnus v Las Vegas

Johnny Depp, Benicio del Toro ve filmu Strach a hnus v Las Vegas / Fear and Loathing in Las Vegas
Tato "feťácká psychedelická odysea", jak adaptaci knihy Huntera S. Thompsona výstižně charakterizoval kolega z redakce, sice postrádá hlubší význam i děj, ale co nepostrádá, je "zběsilost v srdci" či spíše "v hlavě" a energetický drive, který tuto pro někoho nudnou, pro někoho pekelně zábavnou (zde se řadím já) road movie, formálně řazenou do Gilliamovy "americké trilogie" pohání kupředu. Kromě toho, že jde o "naprostý úlet", jde i o film, v němž předvádí oba hlavní herci - plešatý Johnny Depp a obtloustlý Benicio del Toro své nejlepší herecké výkony vůbec a Gilliam tu ve své nejlepší tvůrčí formě dokázal, že je "opravdu šílený", jinými slovy, neobyčejně nápaditý. Jeho "Strach a hnus" je zběsilá cesta americkou drogovou noční můrou, která je stejně tak zábavná jako depresivní. 
Originální trailer filmu Strach a hnus v Las Vegas
3. Brazil

Fotografie z filmu Brazil / BrazilBrazil, druhý z Gilliamovy "trilogie imaginace" stejně z "dystopické trilogie" inspirované knihou 1984 od George Orwella, je dílem, které už čas prověřil. Ačkoli je Brazil stále ve svém podivném filmovém expresionismu poplatný post ex-pythonovské poetice (malý úředníček ztracený v mašinérii byrokracie, hraje ho Gilliamův oblíbenec Jonathan Pryce), jde už o první časný vrchol Gilliamovy celé režijní tvorby. Dílo, které oplývá jak fantazií, myšlenkami i pozoruhodnými vizuálními nápady, pak doplatilo jen na to, že zde Gilliam opět bojoval s producenty, kteří ho donutili, aby svoje představy krotil a přizpůsobil komerčním potřebám běžného diváka. Universal po něm chtělo happy end. Absurdní. Brazil skutečně není popcornová zábava s happy endem. Samotná podstata života, stejně jako Gilliamova filmu žádný šťastný konec neobsahuje, přesto se nás stále Hollywood snaží přesvědčit, že šťastné konce existují. Ano, ale pouze v Hollywoodu. Nikoliv u Gilliama a jeho temného podobenství, jakým je Brazil

Originální trailer filmu Brazil
2. Král Rybář

Jeff Bridges, Mercedes Ruehl, Robin Williams, Amanda Plummer ve filmu Král Rybář / The Fisher KingPrvní titul z Gilliamovy "americké trilogie" je tragikomedie Král Rybář natočený podle scénáře Richarda LaGraveneseho. Jde nepochybně o Gilliamův nejdiváčtější, a proto i nejlépe divácky stravitelný snímek, a to i přesto, že jde o v podstatě tragický milostný příběh, který ale obsahuje notnou dávku na Gilliama nezvyklého sentimentu, ale také humoru, který pomáhá tragičnost osudu Perryho (vynikajicí Robin Williams) zlehčit a ve výsledku i překonat. Výborný je zde i Jeff Bridges v roli cynického rádiového moderátora, který nechtěně způsobí tragédii, která plně dopadne i na něho. Nebyl by to ale Gilliam, kdyby si i do tohoto snímku neprosadil některé surrealistické momenty. Zde tuto úlohu plnily Perryho vidiny Rudého rytíře, který ho pronásleduje. A samozřejmě hledání svatého grálu, které upomíná i na pythonovskou minulost (Monty Python a Svatý Grál). Celkově je Král rybář nádherný film, který asi jako jediný z Gilliamových snímků dokáže skutečně dojmout. 
Originální trailer filmu Král rybář
1. 12 opic

Bruce Willis ve filmu 12 opic / Twelve MonkeysAle skutečným mistrovským dílem, jehož účinek časem a opakovanými zhlédnutími nemizí, ale narůstá, je sci-fi o cestování časem a druhý titul z "americké" a "dystopické" trilogie 12 opic. Snímek inspirovaný krátkým filmem La jetée Chrise Markera je kouskem, kde všechno klaplo na výbornou - scénář, herecké výkony - excelují zde jak Bruce Willis a Brad Pitt, tak i Madeleine Stowe nebo Christopher Plummer - kamera a vše korunuje Gilliamova jedinečná režie balancující na pomezí grotesky, satiry, sci-fi i dramatu, to vše dokonale vybalancované. 12 opic je navíc vzácným příkladem filmu, který i když pochopíte, stále nad ním žasnete a já osobně mám neustálý deja vu pocit, že ten film stejně vůbec nechápu, přesto mě fascinuje. Takovýto snímek se nejen Gilliamovi, ale vůbec komukoliv, podaří natočit maximálně jednou za život. 

Originální trailer filmu 12 opic

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Yesterday 7/10
Recenze: Světu bez Beatles se komedie Yesterday věnuje jen okrajově V hudebně-romantické komedii Dannyho Boylea se písničkář Jack ocitne ve světě, v němž nikdy neexistovali Beatles. V hlavních rolích Himesh Patel a Lily James, ve vedlejších Kate McKinnon a Ed Sheeran. čtěte zde
Vydáno: 26.06.2019 09:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 26. týden
Kinopremiéry: Annabelle zpívá Yesterday Školní rok v kinech ukončí trojice premiér, z nichž tou jasně nejatraktivnější je hudební komedie Yesterday, kvůli níž Danny Boyle odstoupil od natáčení nové bondovky. Zaryté fandy hororu pak nepochybně potěší i třetí... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2019 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 25. týden
Top 20 ČR: Mazlíčci táhli do kin Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 nalákal přes víkend do kin skoro padesát pět tisíc diváků. Do top 20 se také vrátil nejúspěšnější film posledních let - Bohemian Rhapsody. čtěte zde
Vydáno: 25.06.2019 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 25. víkend
Box Office: byl to opět Toy Story 4: Příběh hraček Podle očekávání dominoval zámořským tržbám pixarovský sequel Toy Story 4: Příběh hraček, který neměl konkurenci a na hlavu porazil horor Dětská hra. čtěte zde
Vydáno: 24.06.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Escape Plan: The Extractors 6/10
Za horizontem: Escape Plan: The Extractors završují vězeňskou trilogii Sylvester Stallone se vrací potřetí a naposledy jako odborník na útěky z vězení v akčním filmu Escape Plan: The Extractors. V kinech ale snímek jdoucí rovnou na video neuvidíme. čtěte zde
Vydáno: 23.06.2019 18:30 v sekci Recenze | Za horizontem
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Top 10: deset nejlepších rolí Meryl Streep (22.06.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Denis Villeneuve bude režírovat pilot Dune: The Sisterhood (11.06.2019 19:52 v Novinky | Zprávy)
- Nová Allenovka nabírá obsazení (10.06.2019 13:37 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: deset nejlepších filmů Johnnyho Deppa (09.06.2019 10:00 v Články | Publicistika)
- Brad Pitt letí do vesmíru v prvním traileru sci-fi Ad Astra (05.06.2019 17:51 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: X-Meni tráví poslední večery na Zemi a řeší psí poslání (05.06.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- David Lynch a Geena Davis dostanou čestného Oscara (03.06.2019 21:01 v Novinky | Zprávy)
- Na plný plyn: první trailer automobilového zápolení Fordu a Ferrari (03.06.2019 09:00 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Bella a Sebastian jsou svědkové Putinovi, kteří se ocitají v pavučině a tančí zuřivou salsu (31.05.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Speciální Preview: 9. film Quentina Tarantina - Tenkrát v Hollywoodu (26.05.2019 10:00 v Radar | Preview)
- Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova novinka v novém traileru (21.05.2019 19:16 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Pistolník Johnny Cash se ocitl na jatkách č. 5, kde bojoval o Hedvábnou stezku (17.05.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Oscar 2020: favorité na příští rok (12.05.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Tenkrát v Hollywoodu bude mít premiéru v Cannes (03.05.2019 10:39 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: Al Pacino a jeho nejlepší filmy (27.04.2019 12:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2019

Muži v Černém: Globální hrozba
4/10

Muži v černém se po sedmi letech opět vrací, i když bez Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese, které vystřídali Tessa Thompson a Chris Hemsworth (takže je to spíš Muž a žena v černém). A není to návrat, který by stál příliš za to.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver