Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Čtverec

Recenze: Čtverec přetéká významy a zkoumá hranice humanismu

Vydáno: 09.10.2017 09:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga

Vítězným snímkem letošního festivalu v Cannes je švédský koprodukční film Čtverec režiséra a scenáristy Rubena Östlunda (Vyšší moc), nesmírně ambiciózní umělecký film plný metafor.

ČtverecRecenzoval/a Jan Varga dne 09.10.2017 09:00. Vítězným snímkem letošního festivalu v Cannes je švédský koprodukční film Čtverec režiséra a scenáristy Rubena Östlunda (Vyšší moc), nesmírně ambiciózní umělecký film plný metafor. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:    
Fotografie z filmu Čtverec / The SquareČtverec je uměleckou společenskou satirou, která prostřednictvím individuálních proměn v chování hlavního hrdiny zrcadlí morální, etické i sociální povědomí současné společnosti a tím pádem i diváků, které prostřednictvím řady scén a situací vybízí k zamyšlení, jak by se v nich sami zachovali. Je to sofistikovaná a intelektuální zábava pro náročné, plná hrátek s konceptuálním uměním a přetékající významy, metaforami a interpretacemi.

Oním hlavním hrdinou je Christian (Claes Bang), samolibý kurátor muzea moderního umění, v němž se zrovna chystá uvedení výstavy s názvem Čtverec. Na podlaze vytvořený útvar o rozměru 4x4 metry má zastávat jasně vytyčenou moralistickou zónu, v níž neotřesitelně platí pravidla absolutní rovnosti a tolerance mezi lidmi. Christian řeší problém, jak výstavu s takovým humanistickým poselstvím představit veřejnosti a nalákat ji, když ta v současnosti reaguje jen na ožehavá témata a virální marketing. Pak se ale Christianovi přihodí něco, co odstartuje jeho pozvolný pád, během něhož se zpronevěří přesně těm hodnotám a zásadám, jež Čtverec hlásá. Někdo mu totiž ukradne peněženku a mobil – a jeho zaslepená touha po dopadení pachatele a získání oněch předmětů zpět ohrozí nejen jeho vlastní pověst, ale i pověst muzea a plánované reklamní kampaně.
  
Claes Bang při natáčení filmu Čtverec / The SquareNejrůznějšími tématy nabitý film se zabývá pozicí a hodnotou konceptuálního umění v očích veřejnosti a jeho relativizací a poukazuje na problematické uvažování lidí nad cenzurou, politickou korektností a uměním jako takovým. Strefuje se do moderních trendů na sociálních sítích a v marketingu a dokonce i odkrývá zjevné rozdíly v tom, jaké humanistické ideály společnost zastává, ale jak se pak v realitě, od ideálů odfiltrované, skutečně chová tváří v tvář potřebným a lidem na okraji. Např. hrdinové filmu jsou často vystavováni konfrontacím se žebrajícími bezdomovci – a v jejich reakcích na ně se nejeden divák jistě pozná.

Obdobně ve snaze nacházet hranice etického, společenského, sociálního i humanistického cítění film zasazuje své postavy do nevšedních, až „hraničních“ situací, a v těch se pak s nimi ocitá i filmové publikum, mající možnost otestovat jejich efekt na vlastním modelu uvažování. Jednou z nejpamětihodnějších a nejlepších scén tohoto typu je ta, v níž jsou buržoazní účastníci slavnostní společenské gala-večeře vydáni napospas divokým kreacím polonahého herce, napodobujícího lidoopa, který se mezi nic netušící smetánkou hlasitě ochomýtá, vydává opičí skřeky, skáče po stolech a tahá ženy za vlasy.
 
Claes Bang ve filmu Čtverec / The SquarePodobné eskapády jsou na filmu sice tím nejzajímavějším, nejzábavnějším a nejvíce myšlenkově stimulujícím, jejich přítomnost má nicméně za následek fragmentaci snímku do relativně izolovaných segmentů, které se sice vtipně, přesně a apelativně navážejí do nějakého současného společenského fenoménu, lidské sobeckosti či do čehokoli výše zmíněného, leč nutně přispívají ke spíše rozvolněnému vyprávění a nespojité struktuře filmu. Jistá dějová nesoudržnost pak vyniká o to víc v porovnání s poměrně ucelenou příběhovou linií věnovanou Christianovi.

I na onom příběhu rozvedeného a egoistického muže, který se pochybně belhá za spravedlností a snaží se vybalancovat reprezentaci muzea, pracovní i soukromý život a ještě obstát jako otec, se však výrazně podepisuje přeplácanost nejrůznějšími tématy a podněty. Zahlcený divák tudíž tříští svou pozornost mezi jednotlivé motivy a rozhoduje sám o jejich důležitosti, přičemž Christianova milostná avantýra se svébytnou novinářkou či dětinské rozmíšky jeho dvou dcerek nemají šanci tolik upoutat, na rozdíl od důsledků Christianova pracovního selhání nebo dotěrných útoků vytrvalého chlapce, jenž po něm požaduje satisfakci za nepravdivé nařčení ze zločinu. Některé motivy zas film pouze naznačí a pak zamete pod koberec, případně nechá vyznít do prázdna, což může být i důsledek údajně intenzivního krácení, jímž byl snímek před uvedením v Cannes postihnut – přičemž i takhle má ke dvěma a půl hodinám.

Fotografie z filmu Čtverec / The SquareČtverec je každopádně nejambicióznějším filmem nejen ve filmografii Rubena Östlunda, ale i v rámci evropského filmu posledních let. Těžko hledat film, který by byl tak přesycený hlubokými myšlenkami a metaforami, snažil se toho vypovídat tolik najednou a postihnout obraz současné společnosti v takové šíři a tak chytře. Je to mnohem větší sousto, než by si jakýkoli filmař dovolil ukousnout, a o to větší respekt má Ruben Östlund za to, že se o to pokusil a ustál to se ctí. Výsledkem je film, u nějž neexistuje cesta bez nutnosti přemýšlení nad jeho smyslem, významy a sděleními, tudíž jde o materiál mimořádně vhodný pro přemýšlivé diváky a (nejen filmové) intelektuály – avšak i pro ty může být sledování Čtverce docela výzva.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]


Český trailer k filmu Čtverec

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 42. víkend
Box office: Halloween skóruje Nový Halloween je komerční trhák, jak dokazují rekordní víkendové tržby. Druhé nejlepší v historii. čtěte zde
Vydáno: 22.10.2018 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Searching 9/10
Za horizontem: Searching je brilantním internetovým thrillerem Nováček Aneesh Chaganty natočil brilantní napínavý internetový thriller Searching, v němž zoufalý otec pátrá po své zmizelé dceři. čtěte zde
Vydáno: 21.10.2018 19:52 v sekci Recenze | Za horizontem
0
Mars 1/10
Recenze: Bizarní komedie Mars je vypravěčsky rozpadlým nepodařeným škvárem Česká komedie Benjamina Tučka, která vypráví o české expedici na Mars, je historicky prvním filmem natáčeným ve skutečném americkém simulátoru pobytu na Marsu. To je ale také to jediné, co jí lze přičíst k dobru. čtěte zde
Vydáno: 21.10.2018 08:00 v sekci Recenze | Premiéry
4
Apostle 8/10
Za horizontem: Apostle je drsný okultní thriller Gareth Evans se vrátil s mysteriózním thrillerem Apostle. Dan Stevens se v něm vydává najít svou sestru, kterou unesl tajemný ostrovní kult. čtěte zde
Vydáno: 20.10.2018 21:38 v sekci Recenze | Za horizontem
0
Tina a Vore 7/10
Recenze: Tina a Vore je největší letošní filmovou festivalovou kuriozitou Švédský multižánrový mix, kombinující temnou skandinávskou krimi s bestiální romancí a fantasy mytologií, výstředně reflektuje na příběhu dvou podivných hrdinů vztah společnosti k menšinám a otázku pohlavní a sexuální... čtěte zde
Vydáno: 20.10.2018 08:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: nejlepší filmy roku 2017 podle filmserver.cz (08.01.2018 15:00 v Články | Žebříčky)
- Češi o Oscara bojovat nebudou (15.12.2017 12:45 v Novinky | Zprávy)
- TOP 20 ČR: severský Sněhulák zmrazil konkurenci (17.10.2017 16:00 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Ohlédnutí: nejvýraznější filmy přehlídky Be2Can 2017 (17.10.2017 07:00 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Uprostřed čtverce stojící sněhulák má osm hlav šílenství a poskytuje alibi na klíč (11.10.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Začal 4. ročník festivalové přehlídky Be2Can (04.10.2017 17:30 v Novinky | Zprávy)
- Cannes 2017: Zlatou palmu si odnesl švédský snímek The Square (29.05.2017 09:44 v Novinky | Zprávy)
- Téma: nejlepší filmy roku 2015 podle filmserver.cz (31.12.2015 13:21 v Články | Žebříčky)
- Recenze: Vyšší moc - konec jednoho archetypu (22.01.2015 09:13 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Velký Birdman a Hitchcock míří do Babovřesk (21.01.2015 07:00 v Radar | Kinopremiéry)
- Vyšší moc: Pociťte důsledky sněhové laviny v traileru (19.09.2014 07:00 v Novinky | Trailery)
- Festivalové ozvěny: Vítězové Cannes 2014 (25.05.2014 00:28 v Články | Festivaly)
- Festivalové ozvěny: 12. týden (20.03.2012 19:00 v Články | Festivaly)

PREMIÉRA TÝDNE   42/2018

Halloween
7/10

Nový Halloween je přímým pokračováním původního Halloweenu z roku 1978, které konečně přichází s důstojným završením série a zadostiučiněním pro postavu hlavní hrdinky v podání Jamie Lee Curtis.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Zlatý podraz (1x)
Když draka bolí hlava (1x)
Nebezpečná laskavost (1x)
Dogman (1x)
Johnny English znovu zasahuje (1x)
Searching (6x)
Apostle (6x)
Monster Party (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver