Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
3 krát FEBIOFEST

Festivalové ohlédnutí: 3 krát FEBIOFEST

Vydáno: 09.04.2016 10:00 v sekci Články | Festivaly - Markéta Jindřichová | foto: facebook tvůrce

Letošní FEBIOFEST, který v Praze proběhl ve dnech 17. – 25. 3. 2016, se rozjel do všech regionů České republiky, kde bude postupně probíhat v průběhu celého dubna. Jakými tématy se zabýval?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
23. ročník FEBIOFESTU přivezl do Prahy mnoho zajímavých osobností a představil kolem 400 filmových projekcí v nejrůznějších sekcích. Vedle klasických bloků, jako jsou novinky z Evropy i celého světa nebo nejrůznější žánrová zařazení, stojí za pozornost i dílčí festivalová ocenění. Cenu Amnesty International Award získalo kolumbijské drama Mlčení řeky o dramatické události v životě malého chlapce, který vyrůstá v pralese. V soutěži „I ty jsi filmařem“, která dává šanci amatérským filmařům, zvítězil Jakub Janča s krátkým snímkem Tmavě bílá. Filmserver přináší tři výrazná témata, která stála na letošním FEBIOFESTU za pozornost.

1. vítězný film Vrabčáci

VrabčáciHlavní cenu Grand Prix si z festivalu odvezlo islandsko-dánské drama Vrabčáci islandského režiséra Runara Runarssona. Ten už se svým filmem bodoval i na MFF v San Sebastiánu, kde získal Cenu za nejlepší film a velký úspěch sklidil i na festivalu v Chicagu. Vrabčáci ukazují citlivým a meditativním způsobem úskalí dospívání. V režisérově rukopisu se odráží poetika a rytmus severské kinematografie, především co se dramat týče. Obrazy jsou natáčené tak, aby dosáhly kýženého výsledku. Působivá islandská krajina snímaná v dlouhých klidných záběrech koresponduje s blízkou a osobní kamerou, která vykresluje vnitřní zmatky a pohnutky hlavního hrdiny Ariho. Například zcizující scény využívají odrazů a zrcadel. Místy tíživou a místy vzletnou atmosféru dokresluje i hudba snad nejslavnější islandské kapely Sigur Rós. Zajímavostí je, že film Vrabčáci vznikl na základě stejnojmenného krátkého snímku Rúnara Rúnarssona.

2. filmy v české předpremiéře

Jako každý rok i letos představil FEBIOFEST snímky, které v průběhu roku vstoupí do české ditribuce. Jako příklad uvedeme tři znich.

Fotografie z filmu Spotlight / SpotlightAmericko-kanadský thriller Spotlight, který získal na letošních Oscarech cenu za Nejlepší film, tematizuje problematiku zneužívání dětí v katolické církvi. Snímek je oceňovaný především proto, že s citlivým vhledem ztvárnil téma, které mohlo lehce sklouznout k bulváru. S tím souvisí i velmi vhodně zvolená forma investigativního vhledu do problematiky, která umožňuje ukázat úhel pohledu pouze jedné ze zúčastněných stran, aniž by se uchylovala k jednostrannosti.

Romantické sci-fi Humr ukazuje svět blízké budoucnosti, v níž už nejsou mezilidské vztahy osobní volbou, ale pečlivě řízeným projektem. Tato satira až orwellovských rozměrů osciluje mezi mrazivou antiutopií a bizarní komedií. Velkou předností snímku řeckého režiséra Yorgose Lanthimose je, že dokáže oba póly přirozeně balancovat. Formální stránka i zvláštně strohý způsob vyprávění příběhu pak připomenou tvorbu Larse von Triera nebo Michaela Hanekeho.

Kate Winslet ve filmu  / The DressmakerSnímek Švadlena, kterému svými výkony i kostýmy kraluje Kate Winslet, vypráví příběh módní návrhářky Tilly, jež se po letech vrací do bohem zapomenutého městečka, kde vyrůstala. Snímek stojí za pozornost především díky naprosto jedinečnému koktejlu žánrů, které se v něm mísí a překvapují diváka každou další minutou filmu. Režisérce Jocelyn Moorhouse se ale podařilo náročný mix udržet pohromadě v jednom koherentním celku a jedinou výtkou je občasná rozvleklost děje.

3. čerstvý vítr v českém filmu

Mezi filmovými kritiky už se delší dobu šušká, že v české kinematografii pomalu dochází ke změně k lepšímu. Alespoň co se týče artového filmu. Občas padnou i takové termíny jako česká „nová“ nová vlna, jakkoli jde o značně velkou nadsázku. Faktem ale zůstává, že český umělecký film se pomalu vymaňuje ze své provinčnosti a začíná být vidět i na velkých světových a evropských festivalech.

Michalina Olszanska ve filmu  / Já, Olga HepnarováNe že by to byl cíl, spíš stvrzení současné tendence. Tyto snímky se blíží evropským standardům festivalových filmů, neřeší pouze milostné trojúhelníky, ale zapojují i historický, politický, sociologický nebo lokálně geografický kontext. Poněkud diskutabilním faktem zůstává, že tvůrci těchto filmů pocházejí ze zahraničí a v České republice studovali nebo naopak z ČR odešli za studiem či tvorbou. Přesto takové snímky, jako jsou například Rodinný film, Nikdy nejsme sami, Kobry a Užovky, Já, Olga HepnarováEva Nová a další, dávají naději, že úroveň české artové produkce zvyšuje.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 51.víkend
Box Office: Avatar se vrací do kin Poslední velkou premiérou tohoto roku je třetí díl Avatara, který podle očekávání kraloval pokladnám kin, a to nejen v USA, ale po celém světě. čtěte zde
Vydáno: 22.12.2025 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Avatar: Oheň a popel 7/10
Recenze: Velkofilm Avatar: Oheň a popel vstupuje doslova podruhé do téže řeky Třetí díl populární ságy dokončuje příběh, jenž načal díl druhý. Jde nicméně v podstatě jen o variaci na předchozí počin, která znovu opakuje mnohá již nejednou viděná příběhová schémata. čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 12. 2025 - 25. 12. 2025
TV tipy: Imaginárním přítelem Creeda je faraon V čase vánočním rozhodně nelze od televizí očekávat zásadní překvapení, přesto ale v programech najdete několik trochu nečekaných počinů. Rozhodně potěší premiéra třetího Creeda nebo uvedení polského Faraona. čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 51. týden
Kinopremiéry: Modrou stezkou přímo na Pandoru Předposlední letošní premiéry jsou ve znamení třetího Avatara. Je tak jasné, že všechno ostatní jde stranou a absolutně nemá šanci jakkoli konkurovat jednomu z nejočekávanějších filmů roku. Další slova jsou zbytečná. čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 50. týden
Top 20 ČR: Čeká se na Avatar V českých kinech stále vládne animovaná disneyovka Zootropolis: Město zvířat 2, která je stále hojně navštěvovaná. Tento týden nás nicméně čeká premiéra třetího Avatara, který spustí bouři. čtěte zde
Vydáno: 16.12.2025 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Box Office: Nejhorší víkend roku (03.11.2025 07:30 v Komentáře | Box office)
- Kinopremiéry: Dracula a Nepela jsou Boží úlet (29.10.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Deset filmů Roberta Redforda (20.09.2025 10:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Balerína se vyrovnává s fénickým spiknutím od klauna v kukuřičném poli (04.06.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: nejlepší filmy a seriály roku 2024 podle Filmserveru (19.01.2025 10:30 v Články | Žebříčky)
- Kinopremiéry: Parthenope bojuje za mír a nikdo ji nemá rád (15.01.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Seveřan přišel v noci do země nomádů, kde ucítil dotek medúzy (06.12.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Úsměv zapříčinil v Megalopolis výjimečný stav (16.10.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Transformers si vyrobili substanci ze semínka posvátného fíkovníku (09.10.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Influencerky rozsvítily petrolejové lampy a podstoupily hypnózu (11.09.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Lee: Fotografka v první linii (03.09.2024 09:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Eiffel prolomil vlny a odhalil Krakonošovo tajemství (30.08.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Nejočekávanější filmy (druhé poloviny) roku 2024 (29.06.2024 12:30 v Články | Publicistika)
- Teaser: Kinds of Kindness (27.03.2024 17:00 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Provokativní Chudáčci vás nenechají vydechnout aneb nejpodivnější filmový trip všech dob! (25.01.2024 07:30 v Recenze | Premiéry)
- Oscar 2024: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny (24.01.2024 09:00 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Chudáček Karlos je malířem jejího těla (24.01.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Policejní inspektorka miluje souseda svého a řeší operaci Spodnička (06.10.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Toyen rozehrává velkou hru o humra (22.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   50/2025

Avatar: Oheň a popel
7/10

Třetí díl populární ságy dokončuje příběh, jenž načal díl druhý. Jde nicméně v podstatě jen o variaci na předchozí počin, která znovu opakuje mnohá již nejednou viděná příběhová schémata.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe