Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Živí mrtví - část 1

Fenomén The Walking Dead - pátá sezóna nemrtvých je v plném proudu (část 1.)

Vydáno: 11.11.2014 18:00 v sekci Články | Televize - Pavel Pinker | foto: facebook tvůrce

Když se před několika lety objevila první řada seriálu o stále populárnějších žijících mrtvolách, působila spíše jako příslib něčeho budoucího. Dnes jsme o desítky epizod dále a jedno je jisté - nevyzpytatelnost i ambice zůstávají.

Živí mrtvíRecenzoval/a Pavel Pinker dne 11.11.2014 18:00. Když se před několika lety objevila první řada seriálu o stále populárnějších žijících mrtvolách, působila spíše jako příslib něčeho budoucího. Dnes jsme o desítky epizod dále a jedno je jisté - nevyzpytatelnost i ambice zůstávají. Hodnocení: 0
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
„Ve světě, jemuž vládnou mrtví, teď musíme konečně začít žít.“

Shrňme si jednoduchá fakta: seriál The Walking Dead (u nás Živí mrtví) odstartoval 31. října roku 2010 na severoamerickém televizním kanálu AMC* a záhy se stal jeho vlajkovou lodí. Pod záštitu si ho vzal svého času velice úspěšný režisér Frank Darabont, který natočil úvodní epizodu a kolem seriálu se z pozice producenta točil po dobu prvních dvou sérií. Poté údajně došlo k neshodám s manažery AMC a byl odejit; na vznik a kvalitu dalších sérií to naštěstí nemělo zásadnější vliv. Chodící a kousající mrtvoly však nepřišly až s Darabontem. Svoje narození datují do roku 2003, kdy začala vycházet populární a do dnešního dne pokračující komiksová předloha téhož názvu.

* AMC od listopadu 2014 vysílá i v našich a slovenských končinách

Komiksové kořeny
Živí mrtví - obálka české verze komiksuČernobílý komiks o těžkosti bytí v postapokalyptickém světě nemrtvých vychází od října roku 2003 a proti seriálu je podstatně expresivnější, dynamičtější i odvážnější. Autorem je Robert Kirkman, jehož zkušenosti sahají k marvelovským X-Menům či "Bitevnímu papeži" (Battle Pope - vážně). Pozice ilustrátorů obsadili Tony Moore (sešity 1-6) a Charlie Adlard (vše ostatní, co dosud vyšlo). The Walking Dead je prozatímní Kirkmanův magnum opus, k němuž mimo jiné napsal doprovodnou knižní sérii o Guvernérovi (u nás k dostání od roku 2012). Krásná je nemožnost předvídat na základě komiksu dění seriálu - přestože v něm vystupuje celá řádka totožných postav, většinou je potkávají jiné zážitky. Televizní tvůrci prokázali v průběhu adaptace dostatek nápaditosti i drzosti: některé z původních postav chybí, jiné přibyly a jejich osudy jsou nezřídkakdy řádně proházeny, případně se dočkaly pokrácení/prodloužení životnosti. Většina zásadních událostí i míst zůstává a platí pro ně totéž - například Terminus se v komiksu vůbec nevyskytuje. Následkem jsou nečekaně horké chvilky a kopec podvratné zábavy - vždy, když čtenář komiksu uzří v seriálu povědomou situaci, může rozjet zábavnou tipovačku o následujícím vývoji, protože na rozdíl od předlohy neznalého diváka sice zná většinu proměnných, ale nemá tucha o způsobu ani pořadí jejich použití.

V Česku vyšlo zatím prvních dvanáct komiksových knih, pokrývajících 72 pokračování eskapád z postapokalyptického světa. Venku je jich k listopadu letošního roku celkem 133, inspirace pro seriál je tedy více než dost. Šestá řada již byla potvrzena a tvůrčí tým se vyjádřil, že má nápady na další čtyři. Ale to říkávají všichni...

Talking Dead
Poněkud střelená talk-show, jež se na AMC objevuje vždy po odvysílání nových epizod, se jmenuje příznačně Talking Dead. Moderátor Chris Hardwick v ní většinou debatuje na aktuální seriálová témata s herci a členy štábu, přičemž pořad byl časem rozšířen o nejrůznější bonusové vtípky a doplňky (jako třeba "zabití týdne" či "fanoušek týdne", kam posílají diváci své příspěvky z oblíbené mobilní aplikace Dead Yourself). Inu, tvůrci si svého černého koně i publikum hýčkají.

Ukázka z pořadu Talking Dead

Rekapitulace
Pravdou dnešní doby je, že televize nemají šanci stíhat internetovým komunitám - s pochopitelnou výjimkou mateřských TV společností, jež seriály vysílají. Zatímco pravověrní fandové díky rychlým uploaderům hltají nové epizody několik hodin po jejich zahraniční premiéře, tuzemští televizní diváci mají za sebou teprve tři série (slovenští sousedé jsou o něco napřed). Filmová produkce má v pirátských vodách tu výhodu, že se obvykle začne šířit až několik měsíců od uvedení (pokud pomineme škaredé kinoripy), kdežto plošné televizní vysílání, jehož výstupní zařízení se nachází v domácnostech obyvatel, je logicky neuhlídatelné a snadno kopírovatelné. Populace kvičí nadšením a distributoři naříkají, protože v době oficiálního uvedení už dotyčný produkt všichni viděli.

K příležitosti probíhající páté sezóny nebude na škodu si připomenout a trochu proprat dosavadní dění. Co si budeme povídat - jsme také nedočkavci, neboť Rick Grimes doing stuff and things (což je jedna z mnoha věcí, které se na seriálu hojně parodují).

První série - Atlanta kouše
Premiéra: 31. říjen 2010
Fotografie z filmu Živí mrtví / The Walking DeadÚvodní řada měla pouhých šest epizod a z dnešního pohledu působí spíše jako betaverze něčeho, co teprve mělo přijít. Otevřený konec, nedořešené vztahy, tuctové mainstreamové drama a v některých případech dosti laciný look - všechny tyto nedostatky však byly přebity atraktivními tématy postapokalyptiky a chodících mrtvol, jimž sekundovaly poněkud rozporuplně napsané postavy. Za jejich často pochybnými rozhodnutími totiž nestála imbecilita scenáristů, nýbrž silná schopnost vystihnout nedokonalou lidskou skupinu se všemi myslitelnými selháními, kterých se jedinec dopouští. Štvou nás, protože by nás štvali i ve skutečném životě; pořád jim ale po čas problémů fandíme a snadno nalézáme osoby oblíbené i neoblíbené, aniž by záleželo na poskvrněnosti jejich morálky.

Fotografie z filmu Živí mrtví / The Walking DeadPŘÍBĚH (pozor, následující odstavec obsahuje spoilery): Rick Grimes (Andrew Lincoln) je policajt. Koupil to v přestřelce a skončil v kómatu. Po probuzení nachází místo manželčina úsměvu pustou nemocnici a hromady mrtvol... z nichž leckteré místo poklidné hniloby courají kolem a okusují nebohé měšťany. Po krátké šarvátce s novou realitou se Rick dostává do rukou Morgana (Lennie James) a jeho synka, od nichž se dozvídá základní informace o situaci a vyráží do Atlanty hledat svou rodinu. Neúspěšně. V ulicích naráží na hordy hladových mrtvol a jen o fous uniká smrti díky Glennovi (Steven Yeun). Ten ho zavádí do komunity přeživších nedaleko Atlanty, kde se Rick konečně shledává se svou ženou Lori (Sarah Wayne Callies), synem Carlem (Chandler Riggs) a nejlepším kámošem Shanem (Jon Bernthal). Krátce před šťastným shledáním však Rick v Atlantě připoutal na střeše jedné budovy násilnického Merla (Michael Rooker), pro něhož se teď logicky chce vrátit jeho bratr Daryl (Norman Reedus). Při výpravě do města skupina zjistí, že si Merle uřízl ruku a uprchl. Navíc se odehraje menší konflikt se skupinou gangsterů v sanatoriu, což je sice roztomilé, nicméně zbytek tábora je mezitím napaden davem mrtvol a několik lidí zemře. Pozůstalí odjíždí směrem ke středisku C. D. C., kde chtějí nalézt pomoc a nové útočiště. Pomoc se nekoná, C. D. C. je vyhozeno do vzduchu posledním přeživším vědcem Jennerem (Noah Emmerich) a Rickova skupina odjíždí vstříc neznámým cílům. Mezi přeživšími nechybí Andrea (Laurie Holden), Dale (Jeffrey DeMunn), Carol (Melissa McBride) či T-Dog (IronE Singleton). Temnou předzvěst nese něco, co Jenner před smrtí pošeptal Rickovi do ucha, avšak s odhalením si počkáme až na konec druhé série.

Druhá série - mrtvolný klid na farmě
Premiéra: 16. říjen 2011
Fotografie z filmu Živí mrtví / The Walking DeadDruhá řada vytasila nejsilnější zbraně - dokázala totiž, že mainstreamové seriálové drama s jasnými konturami má v době překombinovaných naturalistických produktů plných intrik a téměř kinofilmových parametrů stále co říci. Stačí šikovně udržovat patovou situaci mezi ústředními postavami, jejichž kontrast krásně umocňují rozpory ve způsobu přežívání a nabízet napětí a zvraty tam, kde to čistokrevný mainstream tak úplně nedělá. Série navíc (především ve své druhé půli) nabízí nosná morální dilemata, jejichž řešení je opět "správné" jen tolik, kolik pochroumaná lidská morálka nabízí. Umocňuje tak dojem, že je The Walking Dead sice nikterak originální, avšak dostatečně nepředvídatelnou a brilantně zpracovanou pseudo-soap operou ze světa, kde se platí krví.

Fotografie z filmu Živí mrtví / The Walking DeadPŘÍBĚH (pozor, následující odstavec obsahuje spoilery): Skupina pokračuje ve své cestě do neznáma, dokud neuvízne na zablokované dálnici. Během následného střetu s davem nemrtvých se ztratí malá Sophie (Madison Lintz), dcera Carol. Zatímco ji ostatní hledají, je lidmi z nedaleké farmy nešťastně postřelen Carl. Na téže farmě starý farmář Hershel (Scott Wilson) chlapce zachrání a skupině poskytne dočasné útočiště. Lori zjišťuje, že je těhotná a neví, kdo ze dvou kohoutů na smetišti je otec (Shane totiž tak trochu "pomáhal" v domácnosti, když byl Rick v kómatu). Glenn se dává dohromady s Maggie (Lauren Cohan), dcerou Hershela a objevují se také první náznaky platonického vztahu Daryla s Carol, ovšem blahobyt všech přítomných narušuje Shane, který při výpravě pro zdravotnický materiál zabije Otise (střelec zodpovědný za Carlovo poranění). To ovšem zpočátku nikdo neví. Glenn také brzy zjistí, že Hershelova rodina považuje nemrtvé pouze za nemocné a shromažďuje je ve stodole. Agresivní Shane se zmocní zbraní, stodolu otevře a všechny nemrtvé zlikviduje. Skupina se dočká šoku, když mezi nimi objeví dlouho hledanou Sophii. Bývalý alkoholik Hershel po této kruté epizodě prchá za flaškou do nedalekého městečka, kam za ním vyráží Rick s Glennem. Fotografie z filmu Živí mrtví / The Walking DeadSetkávají se s několika ozbrojenými muži a Rick je po krátké konfrontaci zabíjí. Na farmu s sebou odváží raněného Randalla (Michael Zegen) a přichází těžké dilema: zabít ho (je tu hrozba, že přivede svou ozbrojenou skupinu), nebo nechat jít? Militantní Shane je samozřejmě pro popravu, čímž se dostává do čím dál ostřejšího rozporu se strážcem dobré morálky Dalem. Pokus o puštění na svobodu ztroskotá ve chvíli, kdy z Randalla vypadne, že zná Beth (Emily Kinney), další z Hershelových dcer. Skupina tedy odhlasuje popravu, avšak těsně před ní je Dale napaden nemrtvým a umírá. Rick se rozhodne Randalla ušetřit, čímž je dovršena Shaneova eskalace nenávisti. Zabije Randalla a nahraje divadlo s uprchlým vězněm, aby Ricka vylákal do lesa. Rick prokoukne jeho úmysly a ve finálním střetnutí zabíjí právě on Shanea (jehož zombifikovanou verzi dorazí Carl). Výstřel však přiláká obrovské stádo nemrtvých, farma je zdecimována a skupina se ocitá zpátky na dálnici, kde série začala. S vyjímkou Andrey - ta utekla do lesa a střetla se se zatím anonymní samurajkou. Rick oznamuje skupině zdrcující Jennerovu pravdu: všichni jsou nakažení a po smrti se promění bez ohledu na to, zda jsou pokousáni.

Další série si brzy připomeneme ve druhé části článku.

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Český lev 2021: Filmem roku je Šarlatán
Český lev 2021: Filmem roku je Šarlatán Osmadvacátý ročník předávání cen Český lev ovládl snímek Krajina ve stínu s šesti cenami. Filmem roku se stal Šarlatán s pěti lvy. čtěte zde
Vydáno: 07.03.2021 11:07 v sekci Novinky | Zprávy
0
Blu-Ray recenze: Logan: Wolverine 7/10
Blu-Ray recenze: Logan: Wolverine vychází s více než hodinovým filmem o filmu Film Logan: Wolverine vyšel na DVD a na Blu-Ray již před pár lety, letos se nicméně dostává znovu na trh pod křídly Magic Boxu. Jeho bonusovým materiálům přitom vévodí hodinu a čtvrt dlouhý film o filmu a režisérský komentář.... čtěte zde
Vydáno: 07.03.2021 10:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
Téma: TOP 15: Herci s nejvíce Zlatými malinami
Téma: TOP 15: Herci s nejvíce Zlatými malinami Zlaté maliny se předávají už od roku 1981, a to vždy v předvečer předávání sošek Oscarů. Podívejte se, kdo z herců a hereček získal těchto cen nejvíce! čtěte zde
Vydáno: 06.03.2021 10:30 v sekci Články | Žebříčky
0
TV tipy: 5. 3. 2021 - 11. 3. 2021
TV tipy: Nabarvené ptáče pozoruje tajemnou záři nad Pacifikem, poznává tvář vody a nakonec se ocitá v síti Začátek března je v televizích premiérově extrémně bohatý, takže tentokráte má divák z čeho vybírat. Tím nejatraktivnějším asi bude uvedení úspěšného dokumentu V síti, nechybí ani oceňované, ale náročné drama Nabarvené... čtěte zde
Vydáno: 05.03.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Blu-ray recenze: Mulan 5/10
Blu-ray recenze: Mulan doprovází na disku skoro hodina dalších materiálů Film Mulan vychází na DVD a na Blu-Ray, z jehož bonusové nabídky zaujme hlavně pětice krátkých dokumentů nahrazujících běžný film o filmu a půltucet vystřižených scén opatřených komentářem režisérky. čtěte zde
Vydáno: 02.03.2021 07:30 v sekci Recenze | Blu-ray
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Those Who Wish Me Dead s Angelinou Jolie má datum premiéry (03.02.2021 12:00 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Oscar 2021: jací jsou favorité? (20.01.2021 10:10 v Články | Publicistika)
- Selena: Cesta ke slávě: trailer (27.10.2020 08:47 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Strážci Galaxie na planetě pokladů zoufale hledají Susan (31.07.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Všechny filmy Sylvestera Stallona od nejhoršího k nejlepšímu (04.07.2020 10:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Trestanci Borg a McEnroe jsou cizinci ve vlaku (29.05.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Judy nenosí kalhoty a hledá chlapa na střídačku (12.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 10: Gene Hackman (30.01.2020 10:30 v Články | Publicistika)
- Fantasy Island nabízí nový trailer (29.01.2020 21:42 v Novinky | Trailery)
- Rychle a zběsile 9 má první teaser (29.01.2020 16:21 v Novinky | Trailery)
- Vznikne spin-off Drákuly Renfield (21.11.2019 16:21 v Novinky | Zprávy)
- Fantasy Island: první trailer (12.11.2019 10:22 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Bílá velryba jede grand prix a ofukuje ji stříbrný vítr (08.11.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Páni kluci jsou pohřbeni zaživa a ocitají se v zajetí démonů (18.10.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- The Walking Dead Spin-Off: trailer (07.10.2019 10:43 v Novinky | Trailery)
- Le Mans '66: nový trailer automobilového dramatu (15.09.2019 19:04 v Novinky | Trailery)
- Top 10: filmy podle Stephena Kinga (07.09.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- Sacha Baron Cohen v traileru TV série The Spy (28.08.2019 17:43 v Novinky | Trailery)
- Space Jam 2 natočí režisér Malcolm D. Lee (17.07.2019 08:02 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu