Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Zbav se svých miláčků

Za horizontem: Zbav se svých miláčků - bezkrevná biografie beatníků

Vydáno: 23.03.2014 17:00 v sekci Recenze | Za horizontem - Václav Limberk

Biografické drama Zbav se svých miláčků pojednává o raných studentských letech některých proslulých beatníků. Před očima nám ožívají Burroughs, Kerouac a Ginsberg. Stačí to ale na dobrý film?

Zbav se svých miláčkůRecenzoval/a Václav Limberk dne 23.03.2014 17:00. Biografické drama Zbav se svých miláčků pojednává o raných studentských letech některých proslulých beatníků. Před očima nám ožívají Burroughs, Kerouac a Ginsberg. Stačí to ale na dobrý film? Hodnocení: 2
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Jedním z titulů objevivším se v sekci "Made in USA" na letošním jedenadvacátém ročníku Mezinárodního filmového festivalu Febiofest je i americké biografické drama Zbav se svých miláčků, kterým na poli celovečerního filmu debutuje americký režisér John Krokidas. Ten má na svém kontě pouze několik krátkých filmů, které si napsal, režíroval i produkoval. Snímek se objevil ve světové premiéře na nezávislém festivalu Sundance, na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a nyní dorazil i k nám, respektive na festival Febiofest. Film obdržel převážně zatím pozitivní reakce. Musím přiznat, že netuším za co, neboť vzbuzuje přinejlepším hlavně rozpaky.

Fotografie z filmu  / Kill Your DarlingsKrokidas se spoluscenáristou Austinem Bunnem nás zavádí do první poloviny čtyřicátých let do New Yorku, kde žije se svou psychicky nevyrovnanou matkou (Jennifer Jason Leigh) a svým otcem (David Cross) mladý Allen Ginsberg (Daniel Radcliffe). V jedné z napjatých domácích scén ho dostihne radostná zpráva, že je přijat na prestižní newyorskou Columbijskou univerzitu. Ginsberg jako nezkušený nováček je do tamního chodu univerzitního kampusu zasvěcen mladým rebelujícím bohémem Lucienem Carrem (Dane DeHaan).

Ginsberg brzy objeví, že Carr žije ve vleku svých psychických traumat a je fixován, a to citově i sexuálně na svého učitele, ochránce a milence Davida Kammerera (Michael C. Hall), z jehož vlivu se labilní Carr snaží marně vyvléct. Ginsberg se rovněž seznamuje s mladým spisovatelem experimentujícím s drogami Williamem S. Burroughsem (Ben Foster) a také s nespoutaným Jackem Kerouacem (Jack Huston), toho času námořníkem. Do Carra se zamiluje i sám Ginsberg. Všechny události ale nakonec dramaticky vyústí v násilný čin. 

Fotografie z filmu Zbav se svých miláčků / Kill Your DarlingsZbav se svých miláčků má dle mého soudu až příliš mnoho kazů. Jedním z nich, a myslím tím nejméně závažným, je Krokidasova režijní nezkušenost, která by se dala omluvit jeho začátečnictvím. Nicméně jsou zde přítomny a nelze je přehlédnout. Na otázku položenou v úvodu tak musím jednoznačně odpovědět, že nikoliv. Samotná přítomnost zvučných jmen postav příslušníků beatnické generace samozřejmě dobrý film nedělá. Co je ale horší, nedělá ho lepším ani Krokidisova režie, projevující se vypravěčskou těžkopádností a polopatičností.

Snímek je tak cokoliv, jen ne tím, čím zamýšlel být – tedy odvázanou, svižnou a nekonvenční výpovědí o bezesporu zajímavých umělcích i lidech a jejich pestrých a barvitých životech i myšlenkách. Přes velkou snahu Krokidase i jeho herců to je bohužel jedna velká nuda, která názorně dokumentuje, jak vypadá pseudoartový snímek. Jinými slovy, Zbav se svých miláčků se snaží být uměním, ale tato snaha vyznívá dost křečovitě a nepřesvědčivě.

Fotografie z filmu  / Kill Your DarlingsNenalezneme zde žádný filmový spád. Příběh se vleče a ještě více ho zpomaluje inscenační nezkušenost a neobratná práce s montáží jednotlivých záběrů i sekvencí, jejichž okázalé střídání ve vypjaté chvíli (klíčová scéna filmu) nepřináší kýžený efekt osudovosti a tragédie, který měl vyvolat. Nefunkční a nesmyslné jsou i některé dílčí scény jako například "zastavení času" v baru a především ona klíčová scéna, jakož i některé těžkopádně inscenované flashbacky, které působí vyloženě amatérsky. Všechny tyto "maličkosti" nepomáhají filmu jako celku, který prostě nedrží pohromadě a je ještě víc zbytečně kouskován těmito neúčinnými režijními finesami. 

K negativům musíme přidat fakt, že postavy, jejichž předobrazy byly skutečné žijící osoby, z valné části navíc známé svým rebelstvím a nekonvečním způsobem života, který se promítal i do jejich tvorby, jsou ve filmu vykresleny vyloženě jednorozměrně, šablonovitě a jejich schematičnost ještě podporují špatné herecké výkony téměř všech představitelů. Ze všech nejhůře dopadl ten, který je zde největší hvězdou, tedy Daniel Radclilffe. Zbav se svých miláčků rozhodně nepřesvědčuje, že by byl již odrostlý Harry Potter dobrým hercem.

Fotografie z filmu Zbav se svých miláčků / Kill Your DarlingsNevím, zda je Radcliffe skutečného hereckého výkonu schopen, anebo zda se jedná o podobný případ herce, jakým byl Macaulay Culkin. Oba mají společné to, že uvízli v zajetí jedné role. Culkin v roli Kevina, který zůstal Sám doma a Radcliffe v roli čarodějského učně a studenta z Bradavic, kterého si zahrál rovnou sedmkrát. Jak známo opakování jedné role váš herecký talent nerozšíří ani neobohatí. A Radcliffe to tu potvrzuje. Jeho Ginsberg je zoufale mdlý a nezajímavý a Radcliffe ho obdařil jakýmsi podivně formovaným šklebem v obličeji, který má zřejmě ilustrovat Ginsbergovu složitou psýchu. Přitom ale nabízí jen divně zkroucenou Radcliffovu tvář, která nevyjadřuje nic ze složitosti postavy, kterou představuje.

O mnoho lépe ale nedopadli ani Radcliffovi spoluhráči. Zbav se svých miláčků je vlastně příběhem nikoliv o Ginsbergovi (je pouze vyprávěn z jeho perspektivy) ale o mladíkovi, který je na rozdíl od svých mnohem známějších a v uměleckých kruzích proslulejších kolegů, osobou relativně neznámou, a tou je Lucien Carr. V té době se nicméně jednalo o jednu z klíčových postav kroužku beatníků. Film je především o něm a o jeho vztahu se "sexuálním predátorem" Davidem Kammererem, kterého představuje "Dexter" Michael C. Hall. 

Fotografie z filmu Zbav se svých miláčků / Kill Your DarlingsAni Dane DeHaan v roli Carra v hereckém souboji se svou postavou příliš neuspěl. Jeho sympatický a rebelantský volnomyšlenkář, kolem kterého se vše točí, jak "predátor" Kammerer, tak i mladý Ginsberg a rovněž i Kerouac, je sice dostatečně vděčnou hereckou postavou, ale v podání DeHaana se jedná o herecky neuspokojivou kombinaci zjevu i projevu mladého Leonarda Dicapria v Úplném zatmění (Krokidas zde ostatně k tomuto filmu o vztahu prokletých básníků Rimbauda a Verlaina okatě odkazuje, když se v jedné scéně Carr představí jako Arthur Rimbaud) s mladou verzí Brada Pitta.

Můžeme v něm identifikovat i příbuznost s podobně laděnou postavou Jima Andersona z filmu Napříč vesmírem a může vám také asociovat Michaela Pitta z thrilleru Vzorec pro vraždu. Ze všech tří uvedených srovnání vychází DeHaan nejhůře a především ve srovnání s Úplným zatměním, o jehož modernizovanou variantu se Krokidas v homosexuálním a především nerovném (a nevyrovnaném) vztahu dvou moderních "prokletých básníků" (Carr a Kammerer) snažil. 

Daniel Radcliffe ve filmu Zbav se svých miláčků / Kill Your DarlingsPodivně bezkrevnou a mdlou postavou je i Burroughs v podání Bena Fostera, který se omezil také na jeden konstantní, strnulý výraz, který ho líčí  jako nevzrušivého a emocím nepodléhajícího světáka. Jedinou postavou, která zde alespoň trochu žije a dýchá, je Kerouac. Ostatní postavy působí jako oživlé voskové figuríny. Co lze na filmu, který je dle mého soudu tak špatný, pochválit? Snad jen jeho "kosmetickou" stránku, kterou jsou dobové kostýmy a věrnost dobového zasazení. Jinak je Zbav se svých miláčků bezkrevnou a nudnou sondou do života osobností, jejichž skutečné životní osudy si nezasloužily takovýto akademický způsob uchopení. V tomto případě lze jedním slovem konstatovat: nuda.

PS: Pokud se chcete s osobností Ginsberga přesto seznámit, zkuste raději Kvílení.

Oficální trailer filmu Zbav se svých miláčků 

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Hra o trůny S08E06 9/10
Hra o trůny S08E06: Železný trůn – ohlédnutí za osmou řadou i za seriálem Po devíti letech a osmi řadách je seriál Hra o trůny u konce a nezbývá než se ohlédnout za posledním dílem, poslední řadou i celým seriálem. TENTO ČLÁNEK NEOBSAHUJE SPOILERY K POSLEDNÍ EPIZODĚ. čtěte zde
Vydáno: 20.05.2019 15:30 v sekci Články | Televize
0
Box Office: 20. víkend
Box Office: John Wick stanul na špici Třetí díl Johna Wicka ukončil kralování Avengers, kteří překonali další rekord, když předhonili v domácích tržbách Cameronův Avatar. čtěte zde
Vydáno: 20.05.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Top 10: Harvey Keitel
Top 10: deset nejlepších filmů Harveyho Keitela Harvey Keitel patří k hereckým legendám světové kinematografie. Při příležitosti jeho nedávných 80. narozenin si připomeneme desítku jeho nejlepších filmů. čtěte zde
Vydáno: 18.05.2019 10:00 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 17. 5. 2019 - 23. 5. 2019
TV tipy: Pistolník Johnny Cash se ocitl na jatkách č. 5, kde bojoval o Hedvábnou stezku Druhá polovina května nenaláká v televizích na zásadní premiéry, ale opět na několik méně známých a jen raritně vysílaných žánrovek. Mezi nimi dominují Jatka č. 5, western Pozvání pro pistolníka nebo portrét countryové... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
John Wick 3 9/10
Recenze: Elegantní akční lahůdka John Wick 3 konzistentně udržuje kvalitu série Režisér Chad Stahelski pokračuje v budování spletitého světa elitních zabijáků a jeho fascinující mytologie. Ve filmu, který je přinejmenším stejně efektní, úderný, elegantní, nápaditý a skvěle natočený jako jeho dva... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2019 13:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Playmobil: The Movie (16.04.2019 19:40 v Novinky | Trailery)
- Téma: 10 nejlepších rolí: Kurt Russell (17.03.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Legendy zločinu jsou ztraceny v džungli, kde se ocitají v zajetí démonů (15.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- The Kid: hvězdně obsazený western v traileru (22.02.2019 11:47 v Novinky | Trailery)
- Téma: TOP 10: nejlepší filmy Jeffa Bridgese (22.12.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Zbytečně krutý cvokař James Brown má rád velryby a pašuje kontraband (02.11.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Sindibád se o Halloweenu potkává s Robinem, Marianou a šéfkuchařem na grilu (26.10.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Osm hrozných stojí na mostě špionů, kde píše rumový deník (28.09.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Yeti se beze stop chystá do parku hrůzy (26.09.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Drama Beze stop vypráví o životě na pomezí přírody a civilizace (25.09.2018 09:00 v Recenze | Premiéry)
- Ben Foster bude Jan Žižka ve filmu Medieval (24.08.2018 14:05 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Paterson bere Ryanovu dceru na nejdelší jízdu do Jurského světa (24.08.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dvanáct rozhněvaných a zběsilých Avengers zachytává signál z neznáma (13.07.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Matthew McConaughey v thrilleru White Boy Rick (09.06.2018 08:18 v Novinky | Trailery)
- Leave No Trace: Drama s Benem Fosterem v traileru (28.04.2018 11:48 v Novinky | Trailery)
- Safe: Michael C. Hall v traileru nové krimi TV série (20.04.2018 18:08 v Novinky | Trailery)
- Daniel Radcliffe v traileru Beast of Burden (18.01.2018 07:57 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Ztracen v džungli je lehce nadprůměrným survivalem (31.12.2017 16:00 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   19/2019

John Wick 3
9/10

Režisér Chad Stahelski pokračuje v budování spletitého světa elitních zabijáků a jeho fascinující mytologie. Ve filmu, který je přinejmenším stejně efektní, úderný, elegantní, nápaditý a skvěle natočený jako jeho dva předchůdci.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver