Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Zbav se svých miláčků

Za horizontem: Zbav se svých miláčků - bezkrevná biografie beatníků

Vydáno: 23.03.2014 17:00 v sekci Recenze | Za horizontem - Václav Limberk

Biografické drama Zbav se svých miláčků pojednává o raných studentských letech některých proslulých beatníků. Před očima nám ožívají Burroughs, Kerouac a Ginsberg. Stačí to ale na dobrý film?

Zbav se svých miláčkůRecenzoval/a Václav Limberk dne 23.03.2014 17:00. Biografické drama Zbav se svých miláčků pojednává o raných studentských letech některých proslulých beatníků. Před očima nám ožívají Burroughs, Kerouac a Ginsberg. Stačí to ale na dobrý film? Hodnocení: 2
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Jedním z titulů objevivším se v sekci "Made in USA" na letošním jedenadvacátém ročníku Mezinárodního filmového festivalu Febiofest je i americké biografické drama Zbav se svých miláčků, kterým na poli celovečerního filmu debutuje americký režisér John Krokidas. Ten má na svém kontě pouze několik krátkých filmů, které si napsal, režíroval i produkoval. Snímek se objevil ve světové premiéře na nezávislém festivalu Sundance, na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a nyní dorazil i k nám, respektive na festival Febiofest. Film obdržel převážně zatím pozitivní reakce. Musím přiznat, že netuším za co, neboť vzbuzuje přinejlepším hlavně rozpaky.

Fotografie z filmu  / Kill Your DarlingsKrokidas se spoluscenáristou Austinem Bunnem nás zavádí do první poloviny čtyřicátých let do New Yorku, kde žije se svou psychicky nevyrovnanou matkou (Jennifer Jason Leigh) a svým otcem (David Cross) mladý Allen Ginsberg (Daniel Radcliffe). V jedné z napjatých domácích scén ho dostihne radostná zpráva, že je přijat na prestižní newyorskou Columbijskou univerzitu. Ginsberg jako nezkušený nováček je do tamního chodu univerzitního kampusu zasvěcen mladým rebelujícím bohémem Lucienem Carrem (Dane DeHaan).

Ginsberg brzy objeví, že Carr žije ve vleku svých psychických traumat a je fixován, a to citově i sexuálně na svého učitele, ochránce a milence Davida Kammerera (Michael C. Hall), z jehož vlivu se labilní Carr snaží marně vyvléct. Ginsberg se rovněž seznamuje s mladým spisovatelem experimentujícím s drogami Williamem S. Burroughsem (Ben Foster) a také s nespoutaným Jackem Kerouacem (Jack Huston), toho času námořníkem. Do Carra se zamiluje i sám Ginsberg. Všechny události ale nakonec dramaticky vyústí v násilný čin. 

Fotografie z filmu Zbav se svých miláčků / Kill Your DarlingsZbav se svých miláčků má dle mého soudu až příliš mnoho kazů. Jedním z nich, a myslím tím nejméně závažným, je Krokidasova režijní nezkušenost, která by se dala omluvit jeho začátečnictvím. Nicméně jsou zde přítomny a nelze je přehlédnout. Na otázku položenou v úvodu tak musím jednoznačně odpovědět, že nikoliv. Samotná přítomnost zvučných jmen postav příslušníků beatnické generace samozřejmě dobrý film nedělá. Co je ale horší, nedělá ho lepším ani Krokidisova režie, projevující se vypravěčskou těžkopádností a polopatičností.

Snímek je tak cokoliv, jen ne tím, čím zamýšlel být – tedy odvázanou, svižnou a nekonvenční výpovědí o bezesporu zajímavých umělcích i lidech a jejich pestrých a barvitých životech i myšlenkách. Přes velkou snahu Krokidase i jeho herců to je bohužel jedna velká nuda, která názorně dokumentuje, jak vypadá pseudoartový snímek. Jinými slovy, Zbav se svých miláčků se snaží být uměním, ale tato snaha vyznívá dost křečovitě a nepřesvědčivě.

Fotografie z filmu  / Kill Your DarlingsNenalezneme zde žádný filmový spád. Příběh se vleče a ještě více ho zpomaluje inscenační nezkušenost a neobratná práce s montáží jednotlivých záběrů i sekvencí, jejichž okázalé střídání ve vypjaté chvíli (klíčová scéna filmu) nepřináší kýžený efekt osudovosti a tragédie, který měl vyvolat. Nefunkční a nesmyslné jsou i některé dílčí scény jako například "zastavení času" v baru a především ona klíčová scéna, jakož i některé těžkopádně inscenované flashbacky, které působí vyloženě amatérsky. Všechny tyto "maličkosti" nepomáhají filmu jako celku, který prostě nedrží pohromadě a je ještě víc zbytečně kouskován těmito neúčinnými režijními finesami. 

K negativům musíme přidat fakt, že postavy, jejichž předobrazy byly skutečné žijící osoby, z valné části navíc známé svým rebelstvím a nekonvečním způsobem života, který se promítal i do jejich tvorby, jsou ve filmu vykresleny vyloženě jednorozměrně, šablonovitě a jejich schematičnost ještě podporují špatné herecké výkony téměř všech představitelů. Ze všech nejhůře dopadl ten, který je zde největší hvězdou, tedy Daniel Radclilffe. Zbav se svých miláčků rozhodně nepřesvědčuje, že by byl již odrostlý Harry Potter dobrým hercem.

Fotografie z filmu Zbav se svých miláčků / Kill Your DarlingsNevím, zda je Radcliffe skutečného hereckého výkonu schopen, anebo zda se jedná o podobný případ herce, jakým byl Macaulay Culkin. Oba mají společné to, že uvízli v zajetí jedné role. Culkin v roli Kevina, který zůstal Sám doma a Radcliffe v roli čarodějského učně a studenta z Bradavic, kterého si zahrál rovnou sedmkrát. Jak známo opakování jedné role váš herecký talent nerozšíří ani neobohatí. A Radcliffe to tu potvrzuje. Jeho Ginsberg je zoufale mdlý a nezajímavý a Radcliffe ho obdařil jakýmsi podivně formovaným šklebem v obličeji, který má zřejmě ilustrovat Ginsbergovu složitou psýchu. Přitom ale nabízí jen divně zkroucenou Radcliffovu tvář, která nevyjadřuje nic ze složitosti postavy, kterou představuje.

O mnoho lépe ale nedopadli ani Radcliffovi spoluhráči. Zbav se svých miláčků je vlastně příběhem nikoliv o Ginsbergovi (je pouze vyprávěn z jeho perspektivy) ale o mladíkovi, který je na rozdíl od svých mnohem známějších a v uměleckých kruzích proslulejších kolegů, osobou relativně neznámou, a tou je Lucien Carr. V té době se nicméně jednalo o jednu z klíčových postav kroužku beatníků. Film je především o něm a o jeho vztahu se "sexuálním predátorem" Davidem Kammererem, kterého představuje "Dexter" Michael C. Hall. 

Fotografie z filmu Zbav se svých miláčků / Kill Your DarlingsAni Dane DeHaan v roli Carra v hereckém souboji se svou postavou příliš neuspěl. Jeho sympatický a rebelantský volnomyšlenkář, kolem kterého se vše točí, jak "predátor" Kammerer, tak i mladý Ginsberg a rovněž i Kerouac, je sice dostatečně vděčnou hereckou postavou, ale v podání DeHaana se jedná o herecky neuspokojivou kombinaci zjevu i projevu mladého Leonarda Dicapria v Úplném zatmění (Krokidas zde ostatně k tomuto filmu o vztahu prokletých básníků Rimbauda a Verlaina okatě odkazuje, když se v jedné scéně Carr představí jako Arthur Rimbaud) s mladou verzí Brada Pitta.

Můžeme v něm identifikovat i příbuznost s podobně laděnou postavou Jima Andersona z filmu Napříč vesmírem a může vám také asociovat Michaela Pitta z thrilleru Vzorec pro vraždu. Ze všech tří uvedených srovnání vychází DeHaan nejhůře a především ve srovnání s Úplným zatměním, o jehož modernizovanou variantu se Krokidas v homosexuálním a především nerovném (a nevyrovnaném) vztahu dvou moderních "prokletých básníků" (Carr a Kammerer) snažil. 

Daniel Radcliffe ve filmu Zbav se svých miláčků / Kill Your DarlingsPodivně bezkrevnou a mdlou postavou je i Burroughs v podání Bena Fostera, který se omezil také na jeden konstantní, strnulý výraz, který ho líčí  jako nevzrušivého a emocím nepodléhajícího světáka. Jedinou postavou, která zde alespoň trochu žije a dýchá, je Kerouac. Ostatní postavy působí jako oživlé voskové figuríny. Co lze na filmu, který je dle mého soudu tak špatný, pochválit? Snad jen jeho "kosmetickou" stránku, kterou jsou dobové kostýmy a věrnost dobového zasazení. Jinak je Zbav se svých miláčků bezkrevnou a nudnou sondou do života osobností, jejichž skutečné životní osudy si nezasloužily takovýto akademický způsob uchopení. V tomto případě lze jedním slovem konstatovat: nuda.

PS: Pokud se chcete s osobností Ginsberga přesto seznámit, zkuste raději Kvílení.

Oficální trailer filmu Zbav se svých miláčků 

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
4/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Daria 2/10
Recenze: Český thriller Daria připomíná celovečerní lovení bobříka v nesmyslnosti Ve filmu Daria nic nedává smysl. Tak aspoň, že se v něm pořád děje něco bizarního a ujetého, v čem figurují mimo jiné i farmaceutické konspirace, drsní ranaři z Jižního Města, psychiatrické léčebny a sex s démony... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2020 12:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 5. týden
Kinopremiéry: Malé ženy prožívají delirium tremens a vyhlížejí gentlemany První měsíc v roce zakončuje v kinech osmička premiér, z níž diváky nejvíce zaujmou dva rozdílné počiny. Tím prvním je hvězdně obsazená gangsterka Guye Ritchieho Gentlemani, druhým pak na šest Oscarů nominované drama Malé... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 4. týden
Top 20 ČR: Češi chodili na Příliš osobní známost Víkend v českých kinech ovládla česko-slovenská romantická komedie Příliš osobní známost, na kterou přišlo téměř sto tisíc diváků. čtěte zde
Vydáno: 28.01.2020 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box Office: 4. víkend
Box office: Mizerové jsou znovu první Na vrcholu amerického žebříčku tržeb se udržela akční komedie Mizerové navždy, zatímco Gentlemani Guye Ritchieho debutovali na třetím místě. čtěte zde
Vydáno: 27.01.2020 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Oscar 2020: Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli
Oscar 2020: Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli 92. ročník předávání cen Oscarů má v mužských hlavních i vedlejších kategoriích dva velké favority. Jací to jsou? To vám prozradí naše tradiční oscarová analýza. čtěte zde
Vydáno: 25.01.2020 10:30 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Daniel Radcliffe v traileru akční komedie Guns Akimbo (16.01.2020 09:12 v Novinky | Trailery)
- Fargo: 4. série má první trailer (10.01.2020 10:10 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Padouch Jánošík bojuje s Annabelle do posledního dechu (20.12.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Městem chodí odvážná Vaiana, která prožívá tvrdou očistu (13.12.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Daniel Radcliffe v traileru filmu Escape from Pretoria (12.12.2019 14:08 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Fanaticky zamilovaný Lego Batman zažívá v roce 1984 svůj první střet (29.11.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Antebellum: první teaser (22.11.2019 11:00 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Dánská dívka Lucy žije sedm životů a je královnou ročníku (01.11.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Páni kluci jsou pohřbeni zaživa a ocitají se v zajetí démonů (18.10.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Earthquake Bird: trailer (09.10.2019 19:48 v Novinky | Trailery)
- Boyd Bolbrook v thrilleru In the Shadow of the Moon (16.09.2019 18:42 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Hastrman, Jackie a Viktor Frankenstein jsou zoufalci (13.09.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: filmy Quentina Tarantina (20.08.2019 14:00 v Články | Publicistika)
- Playmobil: The Movie v novém traileru (24.07.2019 07:00 v Novinky | Trailery)
- Fargo: 4. série odhaluje úplný casting (19.07.2019 15:04 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Mladí muži za pultem jsou podfukáři trpící ztrátou paměti (19.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dravec krokodýl Dundee pronásleduje sám sebe a prožívá báječná léta pod psa (05.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Playmobil: The Movie (16.04.2019 19:40 v Novinky | Trailery)
- Téma: 10 nejlepších rolí: Kurt Russell (17.03.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Legendy zločinu jsou ztraceny v džungli, kde se ocitají v zajetí démonů (15.03.2019 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   03/2020

Králíček Jojo
6/10

Snímek se Scarlett Johansson a zářícími dětskými hvězdami má pověst hravého a vtipného crowd-pleaseru, avšak způsob, jakým kombinuje dramatický příběh a různé komediální styly, je značně nevyrovnaný.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver