Děj sleduje zrod "prvního akčního hrdiny" (jak byl Herkules v tiskových materiálech k filmu označován) starověkého bájného reka Hercula (Kellan Lutz), který se narodil jako Alcides královně Alkméně (Roxanne McKee) a královi Amfytrionovi (Scott Adkins), uchvatiteli řecké říše i královny. Ta mu vedle Alcida porodí druhého syna Ifikla (Liam Garrigan), který se má stát jeho nástupcem a manželem Hébé (Gaia Weiss), která ale miluje Alcida. Amfitron se Alcida chce zbavit tím, že ho vyšle spolu s kapitánem Sotirisem (Liam McIntyre) na bojovou výpravu, kde jak doufá, ho zabije jiný vojevůdce Tarak (Johnathon Schaech). Alcides se Sotirisem jsou díky své udatnosti v boji ušetřeni a prodáni do otroctví na gladiátorské zápasy, a tak se zrodí Herkules: v boji nepřemožitelný a prakticky nesmrtelný akční hrdina.
Pokud bych měl hodnotit Herkula: Zrození legendy nezaujatě a objektivně, bez ohledu na jeho dopředu odepisovanou pověst, nepatrný komerční ohlas a negativní kritiky ze zámoří, pak bych musel napsat, že není o nic horší než celá řada fantasy filmů o akčních hrdinech, příšerách nebo kdo ví o čem. Samozřejmě, že se nemůže rovnat s filmy režiséra Petera Jacksona, který je považován za špičku tohoto žánru, ale myslím, že dopadl o dost lépe než podobná nedávná akční fantasy o starověkém hrdinovi Perseovi, Souboj titánů. Herkules: Zrození legendy je nic víc a nic míň než o trochu nákladnější a výpravnější béčko, jehož ambice sahaly výš, než kam dosáhly.
Je jasné, že nemůžeme očekávat nějakou propracovanou psychologii a dramatickou hloubku. Všechny postavy tu jsou komiksově ploché a herecké výkony všech zúčastněných tomu odpovídají. Po této stránce je pak výběr málo známých a druhořadých herců logický a oprávněný. Točilo se v Bulharsku, takže se zde ve vedlejších rolích objevuje i pár "místních", například Radoslav Parvanov. To, co mají uhrát, uhrají. Postava Kellana Lutze vysvlečená do půl těla vypadá dobře a pro jeho roli docela stačí, že umí máchat mečem nebo vyznávat lásku Gaie Weiss. Víc tu po něm nechce ani režisér, ani příběh a myslím, že ani diváci. Nebo snad někdo očekává od Lutze oscarový výkon ve stylu Russella Crowea v Gladiátorovi?
Harlin je v zásadě schopným režisérem akčních scén - není to vypravěč příběhů ani psycholog. Akční scény v Herkulovi nejsou natočeny nijak zvlášť originálně (využívají hlavně efektně zpomalovaných záběrů). Vše už jsme viděli někde jinde (a jindy), lépe, ale i hůře a vedle například zmíněného Gladiátora (kterého tu Harlin vcelku nepokrytě kopíruje) působí hodně komorně a skromně. Přesto si drží profesionální technickou úroveň, mají spád, jsou efektní a oku lahodící.
Film působí vcelku trochu jako mix Gladiátora, Barbara Conana, Troje a zmíněného Souboje Titánů. S prvními třemi se kvalitativně rovnat nemůže, ale po bok novodobých remaků (zmíněný Souboj Titánů nebo nový Conan) bych ho klidně zařadil. Přesto dopadl ze všech zmíněných filmů komerčně nejhůře. Vypadá to, že Renny Harlin je od dob Ostrova Hrdlořezů prokletý. Herkules: Zrození legendy je přitom v zásadě nenáročná, oddechová, průměrná fantasy, která vám hodinu a půl vašeho života ani neobohatí, ale určitě ani nezničí. Snad dopadne lépe druhý z letošních plánovaných filmů o Herkulovi, Hercules: The Thracian Wars s Dwaynem Johnsonem v titulní roli.