Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 4. 10. 2013 - 10. 10. 2013

TV tipy: Opravdová kuráž ve Zdrojovém kódu a filmové klasice

Vydáno: 04.10.2013 06:00 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Podzim se vkrádá za okna a chladné večery lákají k chvílím tráveným u televizní obrazovky. Tento týden můžete vidět premiéry Opravdové kuráže a Zdrojového kódu, nechybí ani léty prověřená klasika.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Tak mě někdy napadá (Sometimes a Great Notion) (sobota 5. 10., Prima Cool, 00.25 - 02.40)

Plakát filmu Tak mě někdy napadá / Sometimes a Great NotionDruhý režijní počin legendárního Paula Newmana je adaptací románu Kena Keseyho. Tvůrce se s náročnou a rozsáhlou předlohou popral se ctí a její atmosféru se mu podařilo přenést i do filmové řeči. Zaváhal v podstatě jen v úvodu, který je lehce utahaný a drhne, posléze už je ale tempo svěží a strhující a samotný závěr nenechá v klidu snad nikoho. V hlavních rolích se kromě samotného režiséra objeví i Henry Fonda a na Oscara nominovaný Richard Jaeckel. Na tutéž cenu byla navržena i titulní píseň. U nás málo známý snímek rozhodně zaslouží diváckou pozornost.     

Synopse: Rodina Stamperových vedena otcem Henrym (Henry Fonda) a synem Hankem (Paul Newman) má dlouhou dřevařskou tradici. Když okolní dřevaři vstupují do stávky, Stamperovi pracují dál, jelikož si nedovedou volné dny představit. Za toto rozhodnutí však platí částečně majetkem, životy i rozpadem rodiny. 

Zajímavost: Newman zdržel natáčení, neboť při jízdě na motocyklu si poranil levý kotník.

Originální trailer filmu Tak mě někdy napadá / Sometimes a Great Notion

Afričan (L´Africain) (sobota 5. 10., ČT1, 22.10 - 23.50)

Plakát filmu Afričan / L'africainV našich končinách svého času velmi populární francouzská dobrodružná komedie je sice dnes už trochu zastaralá, přesto nabízí relativně solidní zábavu. Režisér a scenárista Philippe de Broca totiž klasickou nenáročnou vztahovou záležitost umístil do atraktivního prostředí střední Afriky, čímž získal body navíc. Opřít se mohl také o vynikající představitele ústředního páru Catherine Deneuve a Philippa Noireta. Za zmínku stojí ještě určitý ekologický přesah filmu. Typická víkendová oddechovka.      

Synopse: Podivínský ochránce přírody Victor (Philippe Noiret) miluje zemi, kde žije a také domorodé obyvatelstvo, mezi kterým má spoustu přátel. Stále však něco cítí k bývalé manželce Charlotte (Catherine Deneuve), která přijela vyhlédnout co nejlepší místo pro nový turistický komplex. Jenže to se Victorovi moc nelíbí a tak se ji pokusí tento nápad rozmluvit. Může to dopadnout dobře?

Zajímavost: V československé televizní premiéře byl film uveden 28. září 1986.

Originální trailer filmu Afričan / L´Africain

Zdrojový kód (Source Code) (sobota 5. 10., ČT2, 22.25 - 23.55)

Plakát filmu Zdrojový kód / Source CodeJedno z nejchválenějších sci-fi posledních let pracuje s poměrně originální a zajímavou premisou. Režie se chopil talentovaný Duncan Jones, který exceluje v každém záběru. Nabízí famózní kamerové průlety, atmosférickou hudbu a ač je podstatou snímku opakování některých scén, ty vždy vypadají malinko jinak. V hlavních rolích se objeví spolehliví Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan a Vera Farmiga. Škoda, že v poslední třetině tvůrce ztratí dech a všechno už zbytečně natahuje a až moc hraje na city. Jinak ale parádní záležitost.

Synopse: Když se kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) probudí na sedadle ve vlaku, netuší, kde se tam vzal. Naproti němu sedí Christina (Michelle Monaghan), jež se k němu hlásí, ale on ji v životě neviděl. Pomalu zjišťuje, že se ocitl v těle jiného člověka, jenže než se stačí z nastalé situace vzpamatovat, vlak exploduje. Za chvíli se ovšem Colter budí v podivném bunkru. 

Zajímavost: Vzhledem k čerstvému těhotenství natočila Vera Farmiga svou roli za deset dní.

Originální trailer filmu Zdrojový kód / Source Code

Poslední dům nalevo (The Last House on the Left) (neděle 6. 10., Prima, 00.25 - 02.40)

Český plakát filmu Poslední dům nalevo / The Last House on the LeftSolidní remake hororové klasiky vyniká zejména sugestivní a hutnou atmosférou. Režírující Dennis Iliadis rezignoval na humorné momenty a soustředil se spíše na klaustrofobní nádech celého snímku a nebál se místy hodně brutálního násilí, které může být pro někoho už za hranicí únosnosti. Potěší i to, že zvolené obsazení, z něhož nejznámější je Monica Potter, odvádí slušné výkony a nikdo není vyloženě otravný a také to, že postavy se chovají relativně uvěřitelně. Jen škoda velkého množství nepříjemných klišé.

Synopse: Mladá Mari (Sara Paxton) přijíždí s rodiči trávit prázdniny na chatu utopenou uprostřed lesů. Idyla však vezme za své hned po příjezdu, kdy se dívka rozhodne jít pozdravit dávnou kamarádku Paige (Martha MacIsaac). Společně se připletou do cesty psychopatovi Krugovi (Garret Dillahunt) a jeho kumpánům, kteří utekli z vězení. Ti se logicky chtějí nepohodlných svědkyň zbavit. Boj o holý život začíná. 

Zajímavost: Scéna znásilnění se údajně natáčela celých sedmnáct hodin.

Oficiální trailer filmu Poslední dům nalevo / The Last House on the Left

Ztracené (The Missing) (neděle 6. 10., ČT2, 21.55 - 00.05)

Plakát filmu Nezvěstné / The MissingZa dobrodružným westernem režijně stojí Ron Howard, z jehož tvorby se film lehce vymyká. Není totiž příliš strhující, ba naopak je tempo hodně rozvláčné až meditativní. Typických přestřelek tu není tolik, ale když se objeví, jsou zvládnuty bez větších problémů. Tvůrce klade důraz na psychologii postav a opřít se může i o výborně napsaný scénář. V hlavních rolích nezklamou Cate Blanchett a Tommy Lee Jones, které doplňuje například Evan Rachel Wood. Možná malinko nedoceněný snímek rozhodně není pro každého, ale minimálně za zkoušku stojí.

Synopse: Maggie (Cate Blanchett) vychovává svou dceru Lilly (Evan Rachel Wood) v odlehlé divočině Nového Mexika. Když dívku jednoho dne unese tajemný muž v kapuci, objevuje se najednou Magiin odcizený otec (Tommy Lee Jones) a nabídne jí pomoc. Žena si dobře uvědomuje, že teď musí jít pýcha stranou, protože v sázce je mnohem víc.

Zajímavost: Tommy Lee Jones se kvůli roli učil mluvit chiricahuansky (inidánské nářečí, které ovládají pouze tři lidé na světě).

Originální trailer filmu Ztracené / The Missing

Opravdová kuráž (True Grit) (neděle 6. 10., Nova, 22.10 - 00.15)

DVD obal filmu Opravdová kuráž / True GritNa deset Oscarů nominované westernové drama natočila sourozenecká dvojice JoelEthan Coenové, která je znát hlavně v břitkých dialozích a černém humoru. Jestli snímek něčím vyniká, je to vskutku mimořádné obsazení, v němž se sešli vynikající Jeff Bridges, solidní Matt Damon, charismatičtí a ne úplně využití Josh Brolin a Barry Pepper a hlavně naprosto suverénní Hailee Steinfeld, která se všemi hvězdami dokázala držet krok. Za zmínku stojí i překrásná kamera Rogera Deakinse. Body ubírá pomalý začátek, velké množství dialogů a také lepší a méně uspěchané rozuzlení.

Synopse: Otce Mattie (Hailee Steinfeld) zastřelil psanec Tom Chaney (Josh Brolin) a následně prchl do indiánských teritorií, kam na něho lidská spravedlnost nedosáhne. Děvče si ovšem najme legendárního pistolníka Roostera Cogburna (Jeff Bridges), který svou kariéru utopil v alkoholu. Do týmu přibírají ještě texaského rangera LaBoeufa (Matt Damon), který má na Chaneyho spadeno už dlouho. Značně nesourodá trojice se tak vydává na cestu za pomstou. 

Zajímavost: Aby dosáhl co nejvěrohodnějšího hlasu poté, co si ukousl jazyk, používal Damon sponku do vlasů.

Oficiální trailer filmu Opravdová kuráž / True Grit

Bratři Bloomovi (The Brothers Bloom) (neděle 6. 10., Barrandov, 23.00 - 01.20)

Plakát filmu Bratři Bloomovi / The Brothers BloomRozporuplně přijímaná dobrodružná krimikomedie je hodně zvláštní. Režisér a scenárista Rian Johnson se nedokázal rozhodnout, zda točí vážnou, nebo odlehčenou látku a proto až nepříjemně často střídá atmosféry. Dost nevyrovnané je i tempo. Jelikož chvílemi to celé působí jako parodie, herci, mezi nimiž se objeví kupříkladu Adrien Brody, Mark Ruffalo nebo Rachel Weisz, tak moc nevědí, co hrát. Už kvůli oné zvláštnosti a faktu, že část natáčení probíhala v Praze, si film pozoronost zaslouží.

Synopse: Bratři Stephen (Mark Ruffalo) a Bloom (Adrien Brody) Bloomovi byli vždy odkázáni jeden na druhého. Stephen vždy vymyslí nějaký rafinovaný plán, který oba posléze realizují. Jelikož Bloom chce s podobným životem skončit, rozhodnou se ještě pro poslední podvod. Jeho obětí se má stát znuděná milionářka Penelope (Rachel Weisz). Jenže co když se do všeho připletou skutečné city?

Zajímavost: Weisz se kvůli roli mimo jiné učila na klavír, banjo, akordeon a taktéž žonglovat.

Originální trailer filmu Bratři Bloomovi / The Brothers Bloom

Řek Zorba (Alexis Zorbas) (pondělí 7. 10, ČT2, 22.00 - 00.20)

Plakát filmu Řek Zorba / Alexis ZorbasAmericko-britsko-řecké drama je poměrně věrným přepisem slavného románu Nikose Kazantzakise do filmové podoby a jednou velkou oslavou řeckého způsobu života. Režírující Michael Cacoyannis vsadil na živelnou atmosféru a výraznou hudební složku. V hlavní roli září na Oscara nominovaný Anthony Quinn, vedle něhož se objeví stejnou cenou ověnčená Lila Kedrova. Za zmínku stojí i oscarová kamera a výprava. Nezapomenutelný zážitek z filmu dělá hlavně jeho hluboce lidské poselství. Litovat snad můžeme jen toho, že se tvůrci rozhodli natáčet černobíle.  

Synopse: Mladý anglický spisovatel řeckého původu Basil (Alan Bates) přijíždí na Krétu, kde chce obnovit těžbu v lignitovém dole, který zdědil. Cestou se seznámí s nezávislým Alexisem Zorbou (Anthony Quinn), který spíše než na velikost majetku dbá na velikost ducha.

Zajímavost: Tanec, který Quinn na konci předvádí, jsou jím vymyšlené kroky, kterými odlehčoval zlomené noze. 

Originální trailer filmu Řek Zorba / Alexis Zorbas

Zapadákov (Badlands) (úterý 8. 10., ČT2, 00.20 - 01.50)

Plakát filmu Zapadákov / BadlandsRežijní debut slavného Terrence Malicka nabízí veškeré atributy, které jsou známy z jeho pozdější tvorby. To znamená, že se zde zdánlivě nic moc neděje, střídají se dlouhé, ale esteticky výtečné záběry a důraz je kladen zejména na soužití postav s přírodou. A nechybí tu ani perfektní automobilová honička. V titulní roli exceluje Martin Sheen, vedle kterého se objeví mladičká Sissy Spacek. Odpůrcům uznávaného tvůrce možná přijde vhod informace, že stopáž dosahuje pouze hodiny a půl. Ideální kousek pro seznámení s legendou. 

Synopse: Kit (Martin Sheen) zavraždil v padesátých letech minulého století několik lidí a jeho mladičká přítelkyně Holly (Sissy Spacek) byla u toho. Aby unikli trestu, prchají přes Jižní Dakotu a Montanu a předstírají, že se nic nestalo. Jenže pocit viny je příliš velký.

Zajímavost: Spacek se při natáčení potkala se svým budoucím manželem.

Originální trailer filmu Zapadákov / Badlands

Ip Man: Zrození legendy (Yip Man Chinchyun) (čtvrtek 10. 10., Fanda, 20.10 - 22.05)

Plakát filmu Ip Man: Zrození legendy / Yip Man ChinchyunJakýsi prequel ke slušně rozběhnuté hongkongské akční sérii je sice kvalitativně trošku jinde než předchozí dva filmy, ale právě časové předsunutí před jejich příběhy z něho dělají atraktivní záležitost. Režírující Herman Yau nezakryl občas televizní vzhled, vypomohl si lacinými dějovými zkratkami a akční scény jsou v jeho podání uspěchané, přesto relativně zdařilé. Jen nečekejte příliš propracovanou choreografii. V titulní roli se objeví Yu-Hang To, který tedy charismatem zrovna neoplývá, zvládl ji ale dobře. Více než slušné završení takřka kultovní trilogie.

Synopse: Talentovaný Ip Man (Yu-Hang To) navštěvuje v roce 1905 školu mistra bojových umění Chan Wah Shuna (Sammo Hung). Po mistrově nečekané smrti se vedení ujímá Ng Chung So (Yuen Biao), který mu pomůže se zdokonalit. Jenže nejdůležitější pro Ipův další osud je konfrontace s jeho adoptivním bratrem. 

Zajímavost: Ve filmu se objeví i syn skutečného Ip Mana, který si zahrál mistra Leung Bika.

Oficiální trailer filmu Ip Man: Zrození legendy / Yip Man Chinchyun

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 29. 9. 2023 - 5. 10. 2023
TV tipy: Malý Nicky našel místo u moře, kde pohřbil nesnesitelnou tíhu obrovského talentu Na přelomu září a října přichází televizní dramaturgové s několika zajímavými premiérami. I přesto však náš výběr tentokráte sestává jen ze šesti filmů. Tipem týdne je oscarové drama Místo u moře. čtěte zde
Vydáno: 29.09.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 39. týden
Kinopremiéry: Stvořitel Tlapkové patroly nerozdýchal hadí plyn Na Den české státnosti odstartuje v kinech pětice premiér, z nichž tou nejatraktivnější je rozhodně poměrně očekávané sci-fi Stvořitel Garetha Edwardse. Dočkají se ale i fanoušci hororů, neboť série Saw dostala desátý díl.... čtěte zde
Vydáno: 27.09.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 38. týden
Top 20 ČR: Bod obnovy střídá Sestru Americký horor Sestra II našel konečně přemožitele, kterým je české sci-fi Bod obnovy. Jeho víkendová návštěvnost byla nicméně spíše průměrná. čtěte zde
Vydáno: 26.09.2023 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 38. víkend
Box office: Postr4datelní prohráli se Sestrou Poslední díl akční série, Expend4bles: Postr4datelní, prohrál svou bitvu u amerických pokladen kin, když nestačil na třetí víkend hororu Sestra II. čtěte zde
Vydáno: 25.09.2023 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Expend4bles: Postr4datelní 7/10
Recenze: Expend4bles: Postr4datelní Partička kolem Barneyho Rosse musí zastavit nebezpečného tajemného Ocelota, který má v plánu rozpoutat třetí světovou válku. Premiéru v českých kinech má akční sequel Expend4bles: Postr4datelní. čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fokus Fest 2023 míří do Semil (26.09.2023 08:00 v Novinky)
- TV tipy: Toyen rozehrává velkou hru o humra (22.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Velký souboj s kořistí skončil jako jedno velké nic (15.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Fantom Opery podstoupil zkoušku umění a stal se z nuly hrdinou (01.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 10: Roman Polanski (19.08.2023 17:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Sommersby se vrátil kolem půlnoci a zatančil si tanec v temnotách (18.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Tvůrce atomové bomby bojuje ve filmu Oppenheimer o spásu své duše (22.07.2023 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Wes Anderson ve filmu Asteroid City zvážněl, poprvé zkusil i sci-fi prvky (28.06.2023 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Trailer: Drive-Away Dolls (25.06.2023 11:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Takové to léto v Asteroid City (21.06.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 10: Sam Raimi (04.06.2023 10:30 v Články | Žebříčky)
- Téma: Ridley Scott je stále bez Oscara (28.05.2023 10:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Pan Nepolapitelný hledá odhalenou stopu devadesátek (19.05.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Teaser: Poor Things (11.05.2023 18:02 v Novinky | Trailery)
- Cillian Murphy je Oppenheimer v novém traileru (09.05.2023 07:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Rocketman hraje stínohru s Angry Birds (05.05.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Duna: Část druhá (03.05.2023 18:11 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   38/2023

Expend4bles: Postr4datelní
7/10

Partička kolem Barneyho Rosse musí zastavit nebezpečného tajemného Ocelota, který má v plánu rozpoutat třetí světovou válku. Premiéru v českých kinech má akční sequel Expend4bles: Postr4datelní.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu