Sedm psychopatů (Seven Psychopaths) (Bioscop) Pohodová a vydařená krimikomedie z dílny Martina McDonagha nehraje na originalitu a přichází se spoustou klišé, diváka si ale získá svěžím tempem, humornými situacemi a slušným obsazením, v němž uvidíte mimo jiné Colina Farrella, Sama Rockwella, Christophera Walkena nebo Woodyho Harrelsona. Nechybí ani brutální a krvavé scény, černočerný humor a břitké hlášky. Škoda jen malinko nevyužitého potenciálu a některých nudných momentů. Synopse: Scenárista Marty (Colin Farrell) se zoufale snaží dokončit svůj nejnovější scénář, ale chybí mu inspirace. Tu se rozhodne hledat u svých dvou kamarádů: poněkud výstředního a většinou nezaměstnaného herce Billyho (Sam Rockwell) a silně nábožensky založeného Hanse (Christopher Walken), jehož minulost ale není zrovna příkladná. Tihle dva se příležitostně živí krádežemi psů, které po vypsání odměny vrací jejich zazobaným páníčkům. To se příliš nelíbí Billyho okouzlující přítelkyni Angele (Olga Kurylenko). A její obavy se brzy potvrdí jako oprávněné. Zajímavost: Carter Burwell skládal hudbu pouhé dva týdny před oficiální premiérou v Cannes.
Legendární parta (Rise of the Guardians) (Bontonfilm) Pro tuzemské děti neznalé angloamerické mytologie jde o hůře stravitelný film. Některé vtípky sice fungují, většina ale vyšumí, neboť pozadí a kontext postav hraje důležitou roli. Ani tempo není nikterak oslnivé a tvůrci se bohužel nevyhýbají ani velké dávce patosu. Český dabing taktéž nepatří mezi to nejpovedenější, co je ke slyšení, tudíž je výsledek jen v lehce nadprůměrných vodách. 3D už také nepatří k zásadním lákadlům, návštěvu kina bych v tomto případě hodně zvažoval. Synopse: Zlý Bubák se rozhodne škrtnout Velikonoce, Vánoce i kšeftování s mléčným chrupem. Zastavit ho tak bude muset společenství složené ze Santa Clause, Víly Zuběnky, Velikonočního zajíce a mlčenlivého pohodáře Sandmana. Brzy ale zjistí, že to sami nezvládnou a tak do služby povolají ještě Jacka Frosta. Tomu se ale moc nechce, protože mu vadí, že v nej děti nevěří. Parta tak bude mít co dělat, aby ho přesvědčila o tom, že potřebuje jeho pomoc. Zajímavost: Jedná se o poslední animák DreamWorksu, který distribuuje Paramount.
Proti větru (Des vents contraires) (D-cinema) Realistické drama Jalila Lesperta sice řeší závažné téma, nesnaží se ale diváka citově vydírat a příliš působit na emoce, což je jen a jen dobře. V hlavní roli září Benoît Magimel, který snímek drží nad vodou i ve slabších chvílích. Ty přijdou hlavně uprostřed, kdy film stagnuje a začíná se nepříjemně táhnout. Dojem ale částečně napraví úplný závěr, jenž je hodně sugestivní. Synopse: Paul (Benoît Magimel) je šťastně ženatý a zdá se, že i bezstarostný muž. Jednou mu však jeho manželka Sarah (Audrey Tautou) sdělí, že by se chtěla rozvést. Den poté beze stopy zmizí. Po roce hledání je Paul zoufalý a bez východiska. Poslední šancí je nastěhovat se s dětmi zpět do města, kde vyrůstal a začít život znovu od nuly. Jenomže vše je jinak, než si představoval.
Ministr (L´Exercice de l´État) (Film Europe) Na hranici dramatu a satiry balancující snímek doplácí nejvíce na to, že si nedovede vybrat, čím chce být. Režírující Pierre Schöller chvílemi strhne a nabídne perfektně zvládnutý moment, vzápětí je ale schopen zařadit pomalou scénu, která nemá valný význam. Ještěže tu jsou kvalitní herci, z nichž zejména Olivier Gourmet a Michel Blanc utkví v paměti delší dobu, kteří mnohé zachrání. Dvakrát škoda nedotaženého scénáře a nejasného žánrového zařazení. Synopse: Na ministra dopravy Bertranda Saint-Jeana (Olivier Gourmet) se valí jedna pohroma za druhou. Nejprve je uprostřed noci probuzen svým sekretářem, protože se do rokle zřítil autobus plný cestujících a on musí okamžitě na místo nehody. Do toho se přidává ekonomická krize, která vyžaduje některé reformy v jeho resortu, do nichž se mu ale moc nechce, protože je nedávno v médiích kategoricky popřel. Jak dlouho vydrží odolávat tlaku od premiéra a kolegů? A nezhroutí se z toho?
Kuře na švestkách (Poulet aux prunes) (Artcam) Nápadité netuctové drama je možná trošku "sladší", ale překvapivě to vůbec nevadí. Režírující Marjane Satrapi a Vincent Paronnaud dokázali skvěle vybalancovat hranici kýče a výsledek je tedy ještě snesitelný. Sázka na Mathieu Amalrica v hlavní roli jim také vyšla na výbornou a v kombinaci s jejich invencí a neotřelými postupy vznikl ideální snímek na zakončení romantického večera ve dvou. Synopse: Nasser Ali Khan (Mathieu Amalric) je nejslavnější houslový virtuóz své doby. Jednoho dne ale zničí svůj nástroj a další, s nímž by byl úplně spokojený, nemůže sehnat. Z toho důvodu se rozhodne zemřít a ulehá na lůžko, kde rekapituluje svůj mnohdy legrační život a vztahy a dokonce sní i o budoucnosti. Zajímavost: Film, který hrdinové sledují v kině, je Fantom Opery.
Holy Motors (Holy Motors) (Aerofilms) Zvláštní sci-fi drama záměrně nechává divákovi volnou možnost interpretace. Léos Carax nic nevysvětluje a pouze vrší jeden bizarní záběr za druhým a dokáže dost šokovat. Hodně spoléhá na svého dvorního herce Denise Lavanta, který mu důvěru oplácí maximálním zaujetím a excelentním výkonem. Typický příklad snímku, o němž lze popsat mnoho řádků a prodebatovat spousty času, ale je úplně nejlepší ho vidět. Ať už si uděláte názor jakýkoli. Synopse: Záhadný pan Oscar (Denis Lavant) cestuje v limuzíně po Paříži a bere na sebe různé podoby a plní tak zadání zaměstnavatele, který ho snímá neviditelnými kamerami. Oscar tak dokáže být starostlivým otcem rodiny, příšerou z kanálu i umírajícím cizincem. A to vše v průběhu jediného dne. Kdo je ale on sám? Zajímavost: Tvůrce prohlásil, že nedělá filmy pro publikum, neboť to je pouze skupinkou lidí, kteří stejně brzy zemřou.
Co kdybychom žili společně? (Et si on vivait tous ensemble?) (CinemArt) Podařená nostalgická tragikomedie stojí hlavně na hercích (mimo jiné Geraldine Chaplin, Pierre Richard, Jane Fonda a další), mezi nimiž je potřebná chemie a jejich špičkování funguje na výbornou. K tomu se přidává černý i laskavý humor, který baví skoro celou dobu. Ideální kousek na dlouhé podzimní večery, jenž by vás měl naplnit optimismem. Synopse: Annie (Geraldine Chaplin), Jean (Guy Bedos), Claude (Claude Rich), Albert (Pierre Richard) a Jeanne (Jane Fonda) jsou už přes čtyřicet let nerozlučnými přáteli. Věk ale nezastavíte, když jim tudíž začíná vynechávat paměť a přidávají se srdeční potíže, na obzoru začíná být domov důchodců. Kamarádi se ale vzepřou a rozhodnou se žít společně. Jenomže být s někým čtyřiadvacet hodin denně je něco jiného, než když se po přátelském rozhovoru rozejdete každý jinam. V pětasedmdesáti letech tak všichni poznávají nové zkušenosti i sami sebe. Zajímavost: Film se natáčel v průběhu léta 2010.
Láska v hrobě (AČFK) Sugestivní dokument Davida Vondráčka je hodně intenzivním diváckým zážitkem a zůstane v hlavách ještě dlouho. Až nepříjemně realistický pohled na život lidí na sociálním dně se nesleduje vůbec dobře a místy z něho běhá mráz po zádech. Nudit se tak rozhodně nebudete a možná se zamyslíte i nad životními hodnotami. Nutno ale přiznat, že tvůrci měli obrovské štěstí při výběru ústředních aktérů, jejichž osudy jsou hodně děsivé. Synopse: Jan a Jana našli domov na opuštěném hřbitově v pražských Strašnicích. Pro ni hřbitov s relativně komfortním bydlením v hrobce představuje bezpečí, ale i past, odkud se nedokáže vymanit. Oba sice na začátku mluví o tom, že si obstarají doklady a zlepší svůj život, ale úměrně s tím, jak se ve skutečnosti jejich situace zhoršuje, pokračují na cestě k sebedestrukci. Bezdomovectví zkrátka není žádná legrace a to, kam může člověka zavést nefungující rodinné zázemí nebo osobní tragédie, je hodně děsivé. Zajímavost: Snímek se natáčel v průběhu čtyř let (2007 - 2011).
Vyrazíte o víkendu na nějakou premiéru? A na jakou? Napište nám do diskuze pod článkem!