Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 8. 12. 2023 - 14. 12. 2023

TV tipy: Známý i neznámý Ludwig van Beethoven si v květnu dělá, co chce

Vydáno: 08.12.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: CinemArt

Vánoce se blíží čím dál rychleji, což znamená, že v televizích znovu přebírá nadvládu každoroční osvědčená klasika. Z premiér má v tomto týdnu jednoznačně největší divácký potenciál česká dramedie Známí neznámí.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Známí neznámí (pátek 8. 12., Nova, 20.20 - 22.35 / neděle 10. 12., 14.50 - 17.10)

Plakát filmu  / Známí neznámí
© CSFD
Česká variace na italský originál je trochu prvoplánovou moralitou, která při znalosti pointy nemá moc co nabídnout. Debutující režisérka Zuzana Marianková byla omezena nižším rozpočtem, což je bohužel znát na všech exteriérových scénách a zejména záběry ohňostroje jsou nechtěně směšné, celkový dojem ale moc nezkazí. První polovina má svižné tempo a rozehrává poměrně zajímavou premisu se solidním potenciálem. Postupem času ale autorka zabředává do různých vztahových propletenců, kterých je jednak moc a druhak nejsou úplně důvěryhodné, navíc to, že každý z hrdinů má nějaké šokující tajemství, je silně nepravděpodobné. Úplně nefunguje ani autentičnost, která doplácí na neexistující chemii mezi postavami, které jsou spíše figurkami na šachovnici. Do značné míry to kompenzuje obsazení, v němž nikdo moc nevyniká, všichni jsou ale v rámci možností dobří a jediný, kdo tak trochu vyčnívá, je Tomáš Maštalír, který musí hrát o něco úsporněji. Zážitek pak zase kazí závěrečný twist, který působí lacině a nemá takový efekt, jak asi tvůrci zamýšleli. Nedotažený tip, o němž se více dozvíte z naší recenze.

Zajímavost: Jednu z rolí měl hrát Vojtěch Kotek, kvůli dopravní nehodě se ale nemohl účastnit natáčení.

Oficiální trailer filmu Známí neznámí

Paroží (Antlers) (sobota 9. 12., Prima Cool, 22.50 - 01.00 / Prima Max, 23.40 - 01.50 / čtvrtek 14. 12., 02.25 - 04.45)

Český plakát filmu Paroží / Antlers
© Facebook tvůrce
Dva roky starý horor vypadal v trailerech hodně lákavě a skýtal velký potenciál, výsledek ale úplně uspokojivý nebyl. Režisér a spoluscenárista Scott Cooper boduje především řemeslnou stránkou, protože atmosféra amerického maloměsta je brilantní a příjemně potemnělá, poměrně fungují i lekačky a kamera je v rámci žánru až nádherná a tvoří vskutku uchvacující obrazy. Vydařilo se i obsazení, v němž se ze známějších tváří sešli Keri Russell a Jesse Plemons, kterým sekundoval třeba Graham Greene. Kde ovšem tvůrce malinko selhává, je příběh, který na jednu stranu pracuje s atraktivní mytologií a kolem ústředního záporáka vytváří zajímavou legendu, na tu druhou se ale pokouší o sociální přesah, který se zcela míjí účinkem. Rozpačitě pak působí i samotné finále, které je oproti předchozímu dění zbytečně doslovné a mění se v prvoplánovou béčkovou naháněčku. Přes všechny výtky ideální zábava na sobotně-nedělní noc. 

Zajímavost: Snímek je inspirován povídkou A Quiet Boy od Nicka Antoscy.

Oficiální český trailer filmu Paroží / Antlers

Buko (neděle 10. 12., ČT1, 20.15 - 22.05)

Plakát filmu  / Buko
© Česká televize
Loni v září měla premiéru česká dramedie, s níž se po delší době připomněla režisérka a scenáristka Alice Nellis. Ta v ní zúročila svou dlouholetou lásku ke koním a vystavěla velmi citlivý příběh, který splňuje všechny definice tzv. feel-good filmu, který je ale podaný vkusně a nikoho neurazí. Soustředila se hodně na lyrickou stránku, což znamená, že nešetří dlouhými záběry na přírodu a běžící koně, které ale těží na maximum a využívá je k vytváření specifické, malinko nostalgické a melancholické atmosféry, v níž je ale zároveň hodně znát obrovská radost ze života, i když v něm zrovna převažují smutné chvíle. Zmínit zaslouží i tematika stárnutí a boje s vlastními strachy, která je v tuzemském filmu hrubě nevytěžena. V titulní roli uchvátí Anna Cónová, kterou doplňují třeba Jan CinaPetra ŠpalkováLenka Termerová nebo Martha Issová. Jen škoda, že to není o něco výraznější. Tip, o němž se více dočtete v naší recenzi.

Zajímavost: Kůň Buko se ve skutečnosti jmenuje Láďa a patří přímo režisérce.

Oficiální trailer filmu Buko

Mlýn a kříž (Mlyn i krzyz) (pondělí 11. 12., ČT art, 23.05 - 00.40)

Plakát filmu Mlýn a kříž / Mlyn i krzyz
© CSFD
Dvanáct let staré polsko-švédské drama je v tuzemsku málo známé a není se co divit, neboť jde o dost náročný a svým způsobem experimentální počin, který vyžaduje náročné a uvědomělé publikum. Režisér a spoluscenárista Lech Majewski se v něm inspiroval slavným obrazem Nesení kříže Pietera Brueghela, který se pokusil rozpohybovat a odvyprávět v něm krátké příběhy všech zachycených postav. Výsledek je hodně zvláštní a pohybuje se někde na hranici mezi výtvarným uměním a kinematografií. Tempo je extrémně pomalé a střídmá stopáž tím pádem subjektivně působí minimálně dvojnásobně, některé záběry jsou uchvacující a naprosto strhující, na jiných je ovšem až příliš znát digitální původ, což se úplně nehodí. Dobová atmosféra, kostýmy a výprava jsou ovšem velmi dobré a působivé. Hodně zajímavé je i rozhodnutí, že mluvit budou pouze tři hlavní postavy a ostatní budou mlčet a fungovat úplně beze slov. Titulní role si zahráli Rutger HauerMichael York a Charlotte Rampling, kteří jsou v rámci možností více než obstojní, zase tolik prostoru ale nemají. Nejvíc ale zamrzí, že když se obraz konečně složí ve své finální podobě, snímek přestane fungovat a rozpadne se ve velmi podivnou fresku. Dost náročný tip.  

Zajímavost: Obraz, který tvůrce inspiroval, byl namalován roku 1564.

Oficiální trailer filmu Mlýn a kříž / Mlyn i krzyz

Psí láska (úterý 12. 12., ČT2, 22.45 - 00.00)

Plakát filmu  / Psí láska
© Pilot Film
Tuzemský dokument se před třemi lety mihl i v kinech, i u něj ale platí, že na menší obrazovce mu bude mnohem lépe. Režisérka a scenáristka Linda Jablonská v něm představuje účastnici nejdelšího závodu psích spřežení na světě. Její výhodou je, že onen závod se odehrává za polárním kruhem, takže nádherné obrazy a fascinující nekonečná zasněžená krajina jsou samozřejmostí a efektní záběry z dronu fungují vesměs výborně. Problematická je samotná forma, kdy autorka záměrně natáčela tak trochu amatérsky a místy to celé působí jako soukromé domácí video, což je na jednu stranu dobře, protože trochu kontroverzní představitelka, která je chvílemi vykreslena jako dost protivná a tvrdohlavá žena, se nemusí do ničeho stylizovat, na tu druhou ale tím pádem balancuje na hranici snesitelnosti a některé viditelně napsané dialogy jsou podány místy nechtěně směšně. Úplně šťastné není ani to, že autorka chtěla zachytit velké množství témat, ve výsledku je ale hrozně povrchní a spoustu témat pouze naznačí a nedořeší. Tip, u něhož je důležité, jak na diváka zapůsobí hlavní protagonistka. 

Zajímavost: Dokument se natáčel v průběhu dvou let. 

Oficiální trailer filmu Psí láska

V květnu si dělej, co chceš (En mai, fais ce qu'il te plaît) (středa 13. 12., Prima Max, 20.00 - 22.30 / čtvrtek 14. 12., 17.20 - 20.00)

Plakát filmu V květnu si dělej, co chceš / En mai, fais ce qu'il te plaît
© Cineuropa
Pod trochu tuctovějším alternativním tuzemským názvem Útěk za životem se v programu skrývá francouzské historické drama, které u nás není nikterak známé. A ani v tomto případě se tomu nelze divit, protože jde o ryze lokální francouzský počin, který přibližuje historickou epizodu, o níž toho ale nikdo mimo hranice domoviny, moc neví. Režisér a spoluscenárista Christian Carion nicméně tento úkol splnil na výbornou a přiblížil ji všem natolik srozumitelně, že není třeba si cokoli dohledávat, navíc ukázal, že podobných minipříběhů měla za války každá země dost a dost. Malinko rušivé může být to, že děj je dost předvídatelný a ničím nepřekvapí. Dobová atmosféra a výprava jsou ovšem velmi dobré, pomalejší tempo se sem přesně hodí a hudbu zkomponoval legendární Ennio Morricone, který už možná jel na půl plynu a nenabídne žádný výrazný motiv, svůj standard ale odvede. Ústřední roli si zahrál výborný August Diehl, jemuž zdatně sekundují například Olivier GourmetMathilde Seigner nebo Matthew Rhys. Bohužel snadno přehlédnutelný a raritní tip.

Zajímavost: Ve francouzských kinech měl snímek premiéru 4. listopadu 2015.

Oficiální trailer filmu V květnu si dělej, co chceš / En mai, fais ce qu’il te plait

Adam Ondra: Posunout hranice (středa 13. 12., ČT2, 21.25 - 22.45)

Plakát filmu  / Adam Ondra: Posunout hranice
© Cinemax
Loňský dokument nahlíží do duše olympionika, který v tuzemsku proslavil lezectví a stal se jeho největší hvězdou. Režírující duo Jan Šimánek a Petr Záruba ho záměrně představuje jako takřka dokonalého člověka, který má celý život přesně naplánovaný a nemůže si dovolit dělat moc chyb. Kamera snímek příjemně ozvláštňuje, protože se nebojí některých detailních záběrů, které jsou chvílemi i z výšky a jsou vskutku klaustrofobní. Navíc obyčejnému divákovi autoři ukážou, že profesionální sport je značná dřina a stojí hodně odříkání. Největší devízou je ovšem to, že se tvůrci rozhodli ve velké části snímku zpovídat sportovcovu přítelkyni a posléze manželku, která kvůli němu obětovala vlastní kariéru, čímž z trochu nudného, rutinního a lehce idealizujícího dokumentu rázem udělali observační film o na jedné straně velkých nadějích a na straně druhé těch dobrovolně zmařených. Zajímavý dokument o sympatickém sportovci. 

Zajímavost: Šimánek byl i kameramanem filmu.

Originální trailer filmu Adam Ondra: Posunout hranice

Ludwig van Beethoven (Louis van Beethoven) (čtvrtek 14. 11., ČT art, 20.40 - 22.45)

Plakát filmu Ludwig van Beethoven / Louis van Beethoven
© FilmeHD
Tři roky staré německé televizní životopisné drama bylo z větší části natáčeno v České republice a podílelo se na něm spousta zdejších tvůrců, přesto není tolik známé. Režisér a scenárista Niki Stein v něm však divákovi nejde úplně naproti a standardní formu biopicu se snaží ozvláštnit tím, že příběh vypráví ve třech prolínajících se časových rovinách, v nichž se ne úplně snadno orientuje, což v kombinaci s poměrně bohatým životem hudebního skladatele působí chaoticky a jen jako zfilmovaná encyklopedická hesla. Největším problémem ale zůstává to, že v záplavě faktů zapomínají tvůrci na zcela klíčové atributy a publiku nikdy přesně nevysvětlí, v čem byl hlavní hrdina tak výjimečný, že se o jeho hudbě učí i o mnoho století později. Opřít se ovšem mohl i o hodně solidní výpravu a kostýmy, které možností malé obrazovky a nižšího rozpočtu využívají na maximum, a výborné obsazení, v němž je nejznámější tváří Tobias Moretti, vedle kterého se objeví třeba Anselm BresgottUlrich Noethen nebo Silke Bodenbender. Prakticky neznámý tip, který doplácí na složitou formu vyprávění.

Zajímavost: Všichni tři představitelé slavného skladatele ovládají hru na klavír a jejich vystoupení jsou tudíž autentická.

Originální trailer filmu Ludwig van Beethoven / Louis van Beethoven

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 23. 2. 2024 - 29. 2. 2024
TV tipy: Můj táta hrdina má poslední šanci si vzpomenout Ani s koncem února nepřichází v televizní nabídce zásadní změny a opět se spoléhá na otřepané reprízy, případně nezáživná béčka. Není tedy divu, že náš chudý výběr sestává z ne až tak známých a připomínaných... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 8. týden
Kinopremiéry: Matka je o zimních prázdninách v trapu a poslouchá hlasy mrtvých Ačkoli v aktuálním týdnu startuje v kinech hned osm premiér, větší divácký potenciál má jen pochybně vypadající tuzemská komedie Matka v trapu. Náročnější publikum ale zvolí spíše oscarového kandidáta, dramedii Zimní... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 7. týden
Top 20 ČR: Madam Web rekordy netrhá Tuzemská kina zejí prázdnotou a nic na tom nezměnila ani premiéra komiksové Madam Web, která vedla slabý víkend. čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Sucho 6/10
Recenze: Drama Sucho pojednává o provázanosti přírody s mezilidskými vztahy Režisér a scenárista Bohdan Sláma se v dramatu Sucho věnuje příběhu dvou znepřátelených sousedských rodin žijících na moravském venkově, které se vyznačují odlišným přístupem ke stylu života. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2024 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Box office: 7. víkend
Box office: Bob Marley poráží Madam Web V souboji novinek zvítězil hudebník Bob Marley nad komiksovou Madam Web. Krach komiksových adaptací je zatím ustálený trend. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: 28 dní s Benedettou a rok se Salingerem (12.01.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Top 20 ČR: Bláznivá komedie vládne (09.01.2024 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Trailer: Aristokratka ve varu (03.01.2024 12:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Jedeme na teambuilding oslavit méďovy Vánoce (27.12.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Civil War (15.12.2023 14:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Přání prezidentovy ženy je zjistit jak mít sex (29.11.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Nejlepší americké filmy 80. let (26.11.2023 10:30 v Články | Žebříčky)
- TV tipy: Princezna zakletá v čase natáčí banger na planetě opic (17.11.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Smolný den pro Jana Žižku (03.11.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Zabijáci rozkvetlého měsíce (21.10.2023 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Téma: 10 nejlepších rolí Roberta De Nira (17.08.2023 16:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Želvy Ninja a Rambo spustili mutantí chaos (02.08.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Zabijáci rozkvetlého měsíce (06.07.2023 07:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Masakr v Římě způsobil chaos a znamenal farářův konec (02.06.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Killers of the Flower Moon (19.05.2023 08:32 v Novinky | Trailery)
- Téma: 10+1 nejočekávanějších filmů roku 2023 (20.04.2023 15:00 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   06/2024

Argylle: Tajný agent
5/10

Příběh o spisovatelce špionážních románů, která se nechtěně zaplete se skutečnými tajnými agenty, by měl být prvním dílem plánované trilogie. Přitom se ale jedná jen o generický odvar mnoha motivů z jiných špionážních filmů.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu