Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 10. 3. 2023 - 16. 3. 2023

TV tipy: Harold a Maude se vydávají přes hranici najít 99 domovů

Vydáno: 10.03.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

V polovině března v televizích nehledejte žádnou zásadní premiéru, na řadu se ale dostane poměrně dost opomíjených klasik. Mezi nimi jednoznačně vynikají režijní debut Clinta Eastwooda a osobité drama Harold a Maude.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Zahrajte mi Misty (Play Misty for Me) (pátek 10. 3., ČT2, 20.00 - 21.45)

Plakát filmu Zahrajte mi Misty / Play Misty for Me
© IMDb
Je trochu zvláštní, že režijní debut legendárního Clinta Eastwooda u nás není příliš známý a do vysílání televizí se moc nezazřazuje. Dáno to může být tím, že jde o pro něj trochu netradiční snímek, který je "pouhou" žánrovkou bez větších ambicí. Tvůrce tu má lehce problém se střídáním atmosféry, která mohla být hutnější a i přes střídmou stopáž se nevyvaruje hluchých a trochu delších scén, které moc nikam nevedou. Klišovitý příběh mu asi není třeba tolik vyčítat. Rozpačité momenty nicméně kompenzuje zajímavými akčními scénami, které mají lehce hororový nádech, příjemným jazzovým doprovodem a strhujícím závěrem, který je realistický a není zbytečně protahovaný. Sám režisér titulní roli zvládl velmi dobře a uhraje ji přes své charisma, výbornou protihráčkou mu byla Jessica Walter, z níž jde potřebný strach. Malinko zapomenutá prvotina. 

Zajímavost: Film byl natočen za jedenadvacet dní.

Originální trailer filmu Zahrajte mi Misty / Play Misty for Me
Moderní Popelka (A Cinderella Story) (sobota 11. 3., Nova, 15.00 - 16.50 / pondělí 13. 3., Nova Cinema, 15.40 - 17.30 / středa 15. 3., 13.40 - 15.35)

Plakát filmu Moderní Popelka / A Cinderella Story
© IMDb
Skoro dvě dekády stará romantická komedie je, jak už název napovídá, moderní variací na slavnou pohádku a o něco lépe je hodnocena na zahraničních databázích. Režírující Mark Rosman si v ní byl velmi dobře vědom toho, že klišovitý a předvídatelný příběh nikoho neohromí, a proto se soustředil spíš na pohodovou a velmi příjemnou atmosféru, svižné tempo a snesitelnou stopáž. Hodně si pomohl i obsazením, v němž hrají prim Hilary Duff a Chad Michael Murray, mezi kterými probíhá potřebná chemie a oba jsou sympatičtí, ty pak doplňují třeba Jennifer CoolidgeDan Byrd nebo Regina King. I přesto by výsledek zasloužil méně křečovitosti, lepší a trochu chytřejší humor, o dost méně naivity a přece jen i nějaké to příběhové překvapení, případně malinko nečekaný zvrat. Nenáročný tip na sobotní odpoledne.

Zajímavost: Duff se podílela i na soundtracku a nazpívala tři písně.

Originální trailer filmu Moderní Popelka / A Cinderella Story
Harold a Maude (Harold and Maude) (sobota 11. 3., ČT art, 20.15 - 21.45)

Plakát filmu Harold a Maude / Harold and Maude
© Impawards
Romantické komediální drama z počátku sedmdesátých let je dodnes hodně netradičním a excentrickým snímkem, který postupem času dozrává. Režírující Hal Ashby se v něm spolehl na dost specifickou atmosféru, která zachycuje nemilosrdné plynutí času, nicméně je vesměs optimistická, ačkoli místy dost temná a depresivní. Tvůrce se zároveň nebojí černého až morbidního humoru, který je zároveň trochu paradoxně laskavý, chytrý a je z něj znát radost ze života. Potěší i absurdita celého příběhu, který rozhodně nepodceňuje své diváky, nijak se jim nepodbízí a v určitých chvílích a plánech vyžaduje jejich spolupráci. Vše ještě dotváří úchvatný a zcela přesný soundtrack. V titulních rolích excelují Ruth Gordon a Bud Cort, jejichž vztah je dost bizarní, vzájemná kooperace je ale dokonalá a probíhající chemie naprosto přirozená. Poctivý a nadčasový tip.  

Zajímavost: Režisér chtěl natočit i otevřenou milostnou scénu mezi oběma hrdiny, studio mu ji nicméně zatrhlo.

Originální trailer filmu Harold a Maude / Harold and Maude
Přes hranici (La traversée) (sobota 11. 3., ČT art, 21.45 - 23.05)

Český plakát filmu Přes hranici / La traversée
© maurfilm
Předloňské francouzsko-německo-české animované drama se objevilo i v našich kinech, tam ale přilákalo jen jednotky diváků. A není se co divit, protože jde o dost náročnou podívanou, která se ale trpělivému publiku odmění. Debutující režisér a spoluscenárista Florence Miailhe v něm zaujme především netradiční a působivou animací na sklo, která snímku dodává hodně specifické kouzlo a především při znázornění různých živlů a přírodních obrázků až přechází zrak. Nerezignoval ale ani na příběh, který vychází z reality a je hodně silný a některé scény jsou vskutku mrazivé. Pozitivem budiž i velmi krátká stopáž, která je vzhledem k těžkému a trochu depresivnímu tématu a pomalejšímu tempu vhodně zvolená. Pochvalu sklidil i český dabing, na němž se evidentně pracovalo. Jediné, co tak výsledku chybí, je nějaké odlehčení v podobě decentního humoru. Ne úplně veselý tip. 

Zajímavost: Film se připravoval devět let.

Český trailer filmu Přes hranici / La traversée
Zákal (Zacma) (sobota 11. 3., ČT art, 23.05 - 01.00)

Plakát filmu Zákal / Zacma
© The Movie Database
Sedm let staré polské drama je nejen v našich končinách absolutně neznámé. Režisér a scenárista Ryszard Bugajski se v něm vrací do padesátých let minulého století a poměrně slušně se vyrovnává s minulostí. Vsadil především na hodně silný a z reality vycházející příběh, který není úplně příjemný, s čímž souvisí temná a depresivní atmosféra. Podařilo se mu také propojit časové roviny ze současnosti a z minulosti, které se skvěle doplňují a vytvářejí takřka komplexní obraz ne úplně sympatické hrdinky, nechybí ani značně filozofický přesah, který ale jen nastoluje otázky, na něž zcela záměrně nedává odpovědi. Titulní roli fantasticky ztvárnila Maria Mamona, z jejíhož výkonu chvílemi běhá mráz po zádech, zdatně jí ovšem sekundují třeba Marek KalitaMalgorzata Zajaczkowska nebo Janusz Gajos. Nebýt pomalejší a trochu rozpačité první poloviny a málo objasněné motivace hlavní postavy, byl by zážitek ještě silnější. Neznámý počin.  

Zajímavost: Hlavní postavě se přezdívalo Krvavá Luna. 

Originální trailer filmu Zákal / Zacma
Bravo, girls! (Bring It On) (neděle 12. 3., Nova, 13.40 - 15.35 / úterý 14. 3., Nova Cinema, 13.15 - 15.10 / středa 15. 3., 05.15 - 06.50 / čtvrtek 16. 3., 11.40 - 13.35)

Plakát filmu Bravo, girls! / Bring It On
© IMDb
Miléniová komedie, která je mnohem lépe přijímána na zahraničních databázích, je dozvukem devadesátých let, kdy se podobné žánrovky natáčely docela často. Jejím nejsilnějším článkem je tehdy na velkém plátně debutující Peyton Reed, který se spolehl na typickou atmosféru americké střední školy, svižné tempo a výborně natočené a nasnímané akční scény rozstleskávaček, které mají nápaditou choreografii, potřebný náboj a jsou tím naprosto stěžejním, vše navíc doplňuje energický a naprosto hitový soundtrack. Samotný děj je totiž zoufale naivní a prvoplánový, romantická a vztahová linie v něm moc nefunguje a je klišovitá a předvídatelná a celé to má spíše seriálový koncept, v němž je mnoho postav a spousta věcí se jen nakousne, ale nedořeší. Příjemné je též obsazení, v němž se sešli Kirsten DunstEliza DushkuJesse Bradford nebo Gabrielle Union. Oddechovka na nedělní odpoledne.

Zajímavost: Sama Dunst byla na střední škole roztleskávačkou.

Originální trailer filmu Bravo, girls! / Bring It On
Viva Maria! (Viva Maria!) (neděle 12. 3., ČT2, 20.00 - 22.00)

Plakát filmu Viva Maria! / Viva Maria!
© The Movie Database
Francouzsko-italský snímek z poloviny šedesátých let u nás není moc známý a do programů se tolik nedostává. Režisér a spoluscenárista Louis Malle v něm doplatil na žánrovou nevyrovnanost, neboť chtěl kombinovat westernovou parodii, kostýmní film, seriózní western a částečně i lehce intelektuální podívanou ve stylu francouzské nové vlny, což se mu úplně nepodařilo a výsledek je malinko rozpačitý. Nejvíce funguje v oné parodické rovině, která má potřebnou atmosféru a nadhled a je vtipná. S tím částečně souvisí i hudební scény, které jsou taktéž nápadité a potřebně sexy a neberou se moc vážně. Jakmile se ale tvůrce pokouší o serióznost, úroveň značně upadá a jako jakási reakce na potřebnost revoluce a částečná obhajoba anarchismu se úplně míjí účinkem. Titulní role si vystřihly Brigitte Bardot a Jeanne Moreau, které jsou po celou stopáž velmi spoře oděnné a svým charismatem a sexappealem dokáží prodat i ty nejbizarnější momenty, vedle nich se pak objeví třeba George HamiltonPaulette Dubost nebo Claudio Brook. Další trochu opomíjený tip. 

Zajímavost: Cenzoři v Texasu film zakázali s tím, že je nevhodný pro mládež, Nejvyšší soud USA ale toto omezení nakonec zrušil.

Originální trailer filmu Viva Maria! / Viva Maria!
Jako ty (Equals) (pondělí 13. 3., Prima Max, 09.30 - 11.30)

Plakát filmu Jako ty / Equals
© IMDb
Osm let staré romantické sci-fi drama nejvíce doplácí na neoriginalitu a celkovou nevýraznost. Režírující Drake Doremus se sice snaží o vytvoření hutnější atmosféry blízké budoucnosti, což se mu relativně daří, je ale vidět, že příběh je kompilátem mnohem slavnějších a úspěšnějších žánrovek a je tím pádem zoufale klišovitý a předvídatelný. Tempo je nicméně poměrně svižné, stopáž střídmá a hudba trefně futuristická, což slabší momenty částečně kompenzuje. Taktéž Nicholas Hoult a Kristen Stewart v titulních rolích jsou výborní a probíhá mezi nimi potřebná chemie a to, že romantická linie jako celek nefunguje a je dost unylá, není úplně jejich vina. Kromě nich se pak objeví třeba ještě Scott LawrenceGuy Pearce nebo Jackie Weaver. Možná, kdyby tvůrce dostal větší rozpočet a k dispozici ne tak naivní scénář, mohl být výsledek lepší a ne tak zaměnitelný.

Zajímavost: Některé scény neměly úplně daný scénář a natáčely se formou třicetiminutových sekvencí.

Originální trailer filmu Jako ty / Equals
99 domovů (99 Homes) (pondělí 13. 3., ČT2, 21.35 - 23.25)

Plakát filmu 99 domovů / 99 Homes
© Facebook tvůrce
Skoro dekádu staré drama v našich končinách není až tak známé, což je trochu škoda. Režisér a spoluscenárista Ramin Bahrani v něm reaguje na celosvětovou finanční krizi z druhé poloviny milénia a dost nekompromisně demytizuje tzv. americký sen. Spoléhá při tom na hodně syrovou atmosféru, propracovaný příběh, který nabízí odpovědi na to, proč se v USA dostal k moci Donald Trump, a pomalejší tempo, v němž je prostor na psychologii postav. Pozitivem je i střídmější stopáž, v níž chybí jakákoli příběhová vata. Hlavní roli ztvárnil vynikající Michael Shannon, za nímž příliš nezaostává ani Andrew Garfield, ty pak doplnili například Laura Dern a Noah Lomax. Výsledek tak nejvíce připomíná ta nejlepší birtská sociální dramata, v nichž je bezvýchodnost znát z každého momentu, což je pochopitelně jen a jen dobře. Pozitivem budiž i to, že tvůrci nikomu nestraní a pokouší se celý konflikt zachytit z obou úhlů pohledu. O to víc mrzí samotný závěr, který nepochopitelně rezignuje na předchozí postupy a najednou se v něm začne moralizovat a lacině filozofovat. Tip, o němž se více dozvíte z naší rubriky Za horizontem.

Zajímavost: Aby co nejlépe zachytil všechny obličejové emoce Garfielda, použil režisér 24mm kamerové čočky.

Oficiální trailer filmu 99 domovů / 99 Homes
Zbojník Jurko (pondělí 13. 3., ČT art, 22.35 - 23.50)

Plakát filmu  / Zbojník Jurko
© Kino Lumiére
Normalizační a dnes už zcela zapomenutý animovaný snímek z druhé poloviny sedmdesátých let je hodně raritní a oficiální cestou se k němu prakticky nejde dostat. Režírující Viktor Kubal v něm upoutá především hodně specifickou a osobitou animací, která svou záměrnou primitivností rozhodně nesedne každému a potěší spíše ty, kteří znají jeho ve své době poměrně populární kreslené vtipy. Na příběh legendárního zbojníka Jura Jánošíka se v něm dívá trochu jinou optikou, což je na jednu stranu příjemné a originální, na tu druhou je tu ale až moc fantazie a ne vždy to úplně funguje. Atmosféra je ovšem naprosto báječná a jednoznačně jí prospívá hudební doprovod v podobě slovenské lidové muziky, který se k tématu přesně hodí a dodává mu potřebné kouzlo. Největším problémem je ovšem stopáž, která je sice na první pohled dost střídmá, i tak v ní zejména ve druhé polovině nechybí hodně hluchých míst a je znát, že autor ji uměle natahoval, aby dosáhl minimální délky celovečerního filmu. Přes všechny neduhy hodně originální a zajímavý pohled na slovenskou legendu.

Zajímavost: Jde o vůbec první slovenský dlouhometrážní animovaný film.

Ukázka z filmu Zbojník Jurko

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 11. týden
Top 20 ČR: Bastardi složili Shazama V Česku zvítězili v souboji novinek domácí Bastardi, kteří složili reparát a přeskočili amerického Shazama i hněv bohů. čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 11. víkend
Box office: Shazam zklamal Novinka Shazam! Hněv bohů, pokračování čtyři roky starého Shazama!, sice otevřela na prvním místě, ale zůstala daleko za očekáváním. čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Služka 6/10
Recenze: Drama Služka je skromnější, ale na slovensko-české poměry trochu jiné drama Slovensko-české historické drama Služka z období konce monarchie neútočí dle obsazení na přední místa žebříčků návštěvnosti, ale pokouší se diváky zaujmout trochu jinak. Jak moc se to režisérce Marianě Čengel Solčanské... čtěte zde
Vydáno: 19.03.2023 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 17. 3. 2023 - 23. 3. 2023
TV tipy: Železný stisk Spider-Mana je mimořádnou událostí Po dlouhých týdnech se aktuálně v televizním programu objevuje opravdu velká premiéra. Tou je komiksovka Spider-Man: Homecoming, hodně diváků ale nepochybně zvolí i v kinech nedávno uvedenou českou tragikomedii Mimořádná událost.... čtěte zde
Vydáno: 17.03.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Velké nic 6/10
Recenze: Velké nic jako obraz českého pojetí pandemie Pandemie covidu je (snad) definitivně za námi a my můžeme s hořkým úsměvem hodnotit, co jsme se v jejím průběhu dozvěděli o lidstvu samotném. Jednou z prvních vlaštovek, která se o něco podobného pokouší, je dokument Víta... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2023 13:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Stroj času: V žáru noci je brilantní po všech stránkách (12.03.2023 09:30 v Recenze | Stroj času)
- Trailer: Waco: The Aftermath (02.03.2023 09:30 v Novinky | Trailery)
- Téma: Steven Spielberg a jeho filmy: 2. část (25.02.2023 09:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Oklamaní a pokoření Prvok, Šampón, Tečka a Karel prožívají lepší časy (24.02.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Komiksový film Ant-Man a Wasp: Quantumania prohlubuje krizi Marvelu (19.02.2023 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Téma: Steven Spielberg a jeho filmy: 1. část (18.02.2023 09:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Ant-Manovi je ze sebe špatně, ale je šťastný až na věky (15.02.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Flash se předvádí v prvním traileru (13.02.2023 08:00 v Novinky | Trailery)
- Trailer: A Little White Lie (02.02.2023 11:30 v Novinky | Trailery)
- Willem Dafoe se přidá k remaku Nosferatu (27.01.2023 16:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Drsnej Shaft a Abraham Lincoln jsou božští kazišuci (27.01.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Johnny English a Robin Hood letí balónem a zbožňují prachy (20.01.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zlatý glóbus 2023: Vítězné jsou snímky Fabelmanovi a Víly z Inisherinu (11.01.2023 05:30 v Články | Publicistika)
- Nicolas Cage se vrací na plátna kin v traileru Renfield (06.01.2023 12:30 v Novinky | Trailery)
- Téma: 20 nejočekávanějších filmů roku 2023 (11.12.2022 10:30 v Články | Publicistika)
- Téma: Portrét: John Malkovich (09.12.2022 12:30 v Články)
- TV tipy: Dillinger s Tonyou cestují na tajuplný ostrov, kde řeší trable o Vánocích (09.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Rebel v žitě dosáhl na mistrovskou úroveň a píše přání Ježíškovi (02.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Bradley Cooper bude Bullit (18.11.2022 08:30 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   11/2023

Shazam! Hněv bohů
6/10

Snímek Shazam! Hněv bohů je pokračováním komiksového filmu studia DC z roku 2019, v němž jsme sledovali osudy opuštěného třináctiletého chlapce Billyho Batsona poté, co ho mocný kouzelník obdaroval nadpřirozenými schopnostmi.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu