Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 12. 7. 2019 - 18. 7. 2019

TV tipy: Takový normální vozíčkář Kick-Ass se ocitá ve videodromu, kde prožívá lásku z Khon Kaen

Vydáno: 12.07.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Na první pohled není v aktuální televizní nabídce nic až tak zásadního, hned na ten druhý ovšem uvidíme několik méně známých a oceňovaných filmů, které se u nás nedají oficiálně sehnat. Nechybí ale ani premiéra druhého Kick-Asse.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Videodrom (Videodrome) (pátek 12. 7., ČT art, 21.50 - 23.20)

Plakát filmu Videodrom / VideodromeSci-fi thriller s prvky hororu z první poloviny osmdesátých let je natolik osobitý a specifický, že rozhodně není pro každého a nepřipraveného diváka by mohl dost znechutit. Režisér a scenárista David Cronenberg v něm nechal naplno propuknout svou podivnost a diváka zcela záměrně mate tím, co je realita a co halucinace ústředních postav. V tom si pomáhá i hutnou atmosférou paranoie, v níž se střídají chvíle tragikomické s těmi až nechutnými, což umocňují i poměrně realistické efekty. Z dnešního pohledu nepochybně zaujme i téma mediální manipulace, které je možná ještě aktuálnější než v době vzniku. V hlavní roli se objeví velmi dobrý James Woods, jehož doplňují Sonja SmitsDebbie Harry nebo Leslie Carlson. Oproti jiným autorovým počinům je tento tedy poněkud odtažitý, odosobněný a ne tak intenzivní, zase je ale mnohem divnější. Netradiční tip na páteční večer.

Zajímavost: Film má natočeny tři alternativní konce, ten použitý byl nápad Woodse.

Originální trailer filmu Videodrom / Videodrome
Bílá vrána (sobota 13. 7., Prima, 11.40 - 14.10 / neděle 14. 7., Prima Max, 11.25 - 13.50)

Plakát filmu  / Bílá vránaDnes zcela zapomenutá a neznámá československá komedie je filmovou adaptací původně divadelní operety Františka Ketzeka a Bedřicha Šulce, což je na ní dost znát. Režírující Vladimír Slavínský v ní toho zase tolik neřešil, protože měl k dispozici velmi jednoduchý příběh, který postrádá jakoukoli originalitu, nedrží moc u sebe a je spíše sledem více, či méně vtipných epizod. Stačilo mu tak nasadit relativně svižné tempo, vyměřit snesitelnou stopáž a opřít se o solidní, leč dnes už hodně zastaralé písně. Nejvíc se ale spolehl na výtečné obsazení, v němž exceluje Jindřich Plachta, za nímž ale moc nezaostávají ani Adina MandlováFrantišek Krištof-VeselýRůžena Šlemrová nebo Raoul Schránil. Zcela nenáročný tip k víkendovému obědu.

Zajímavost: Film se natáčel v Luhačovicích a Průhonicích.

Ukázka z filmu Bílá vrána
Osmy (neděle 14. 7., ČT1, 20.00 - 21.25)

Plakát filmu  / OsmyPět let stará televizní komedie je dost povedenou záležitostí, která svého času určitě mohla startovat i v kinech. Režírující Jiří Strach v ní totiž dostal k dispozici jeden z lepších scénářů Marka Epsteina a dokázal v ní vyvážit notně černý humor s temnotou nelehké doby a relativně závažného tématu, které samo o sobě moc legrační není. Po rozpačitém a trochu drhnoucím začátku už dokáže najít to správné tempo a vytvořit pochmurnou atmosféru. Na televizní poměry měl k dispozici i solidní výpravu, která vše příjemně dotváří. Největším pozitivem je však to, že se neuchyluje k laciné nostalgii a melancholii a všechny momenty, které zavánějí vulgaritou prodává překvapivě slušně a nevulgárně. V hlavní roli se objeví spolehlivý a znovu výborný Ivan Trojan, jemuž výtečně přihrávají třeba Zuzana StivínováJosef DvořákJiří Dvořák nebo Miroslav Krobot. Jedna z nejlepších televizních záležitostí poslední dekády.

Zajímavost: Snímek získal cenu za nejlepší TV drama na berlínském festivalu Prix Europa.

Televizní spot filmu Osmy
Letecká válka (WWII in HD: The Air War) (neděle 14. 7., ČT2, 23.45 - 01.10)

Plakát filmu Letecká válka / WWII in HD: The Air WarNejen u nás prakticky neznámý válečný dokument je unikátní v tom, že restauruje původní záběry z druhé světové války. Režírující Sammy Jackson v něm navíc celou leteckou válku v Evropě zasadil do širšího taktického kontextu, čímž potěší zejména armádní teoretiky, ale ani ti ostatní se nudit nebudou, neboť archivní ukázky bojů jsou fascinující a zcela strhující. Vše je rámováno vzpomínkami žijících veteránů, které jsou věcné a mrazivé a dnešního diváka možná přesvědčí o tom, že řeší jen banality. Aby toho nebylo málo, ve snímku zazní i mnoho původních deníkových záznamů, které čtou Casey AffleckSean AstinRob LoweChris O'Donnell a Elijah Wood. Dojem může kazit jen několik zbytečně patetických momentů a promluv. Nezbývá než doufat, že televize uvede dokument v původním znění. 

Zajímavost: Hrdiny dokumentu jsou příslušníci 8. letecké armády USA, která vznikla v únoru 1942.

Televizní spot filmu Letecká válka / WWII in HD: The Air War
Nebe může počkat (Heaven Can Wait) (pondělí 15. 7., ČT2, 20.00 - 21.45)

Plakát filmu Nebe může počkat / Heaven Can WaitU nás jen málo známá komedie z konce sedmdesátých let byla nominována na osm Oscarů a jednoho získala, přesto dnes působí trochu zastarale. Jedním z nominovaných se stal režisér, spoluscenárista a představitel hlavní role Warren Beatty, jemuž s režií vypomohl Buck Henry. Oba se spoléhali na melancholickou atmosféru, svižné tempo a atraktivní zápletku s fantasy prvky, v níž příběh není nijak náročný, nabízí ale spoustu humorných situací, které jsou naštěstí pojaty příjemně, inteligentně a nepodbízivě. Opřít se mohli i o výbornou a Oscarem oceněnou výpravu. Mimo samotné hlavní hvězdy se objeví ještě na Oscara nominovaní Jack Warden a Dyan Cannon, dále pak Julie ChristieJames Mason nebo Charles Grodin. Škoda jen, že na tak oceňovaný kousek je ve scénáři až mnoho nelogičností a relativních nesmyslů. Naprosto neškodná záležitost. 

Zajímavost: Snímek je adaptací stejnojmenné hry Harryho Segalla.

Originální trailer filmu Nebe může počkat / Heaven Can Wait
Třpyt v trávě (Splendor in the Grass) (pondělí 15. 7., ČT2, 21.45 - 23.50)

Plakát filmu Třpyt v trávě / Splendor in the GrassRomantické drama z počátku šedesátých let patří u nás k těm méně známým, což je rozhodně škoda. Režírující Elia Kazan v něm dostal k dispozici po právu oscarový scénář Williama Ingeho, který do značné míry boří mýty o americkém snu a ukazuje společnost v době hospodářské krize se všemi klady a především zápory. Jemu pak stačilo dodat pomalejší tempo, vytvořit skoro autentickou dobovou amtosféru a opírat se o precizní psychologii postav a až nepříjemně upozornit na tehdejší společenské nešvary, mezi něž patřily prudérnost, zbytečné konvence a snaha vše idealizovat a romantizovat. Nechybí tu ale ani silné emoce, díky kterým se divák velmi snadno sžije s většinou charakterů. Exkluzivní je též obsazení, jemuž dominuje na Oscara nominovaná Natalie Wood, kterou doplňují Pat HingleAudrey ChristieBarbara Loden nebo tehdy debutující Warren Beatty. Nadčasový snímek s minimem chyb.

Zajímavost: Jde o vůbec první hollywoodský snímek, v němž se objevil francouzský polibek.

Originální trailer filmu Třpyt v trávě / Splendor in the Grass
Láska z Khon Kaen (Rak ti Khon Kaen) (úterý 16. 7., ČT art, 21.45 - 23.40)

Plakát filmu Láska z Khon Kaen / Rak ti Khon KaenČtyři roky staré koprodukční drama je dost náročnou záležitostí a jeho sledování vyžaduje obeznámeného a trpělivého diváka. Thajský režisér a scenárista s jen těžko vyslovitelným jménem Apichatpong Weerasethakul v něm totiž zcela záměrně vsadil na antidivácký postup a spolehl se na extrémně pomalé tempo, prakticky neexistující děj, statickou kameru a velmi specifickou meditativní atmosféru. Nechybí tu ovšem humor, který je ale hodně nenápadný a spíše situační. Jeho největší síla tkví nicméně v tom, že zachycuje obyčejný život v Thajsku a úplně běžnou konverzaci, v níž se neřeší nic zásadního. K autentickému dojmu notně přispívá i obsazení, které tvoří pro našince totálně neznámé tváře. Vše výše napsané ale může být bráno jako negativum, záleží zkrátka na aktuálním rozpoložení. Nejspecifičtější tip týdne, o němž se více dočtete v naší recenzi.

Zajímavost: Jarinpattra Rueangram, která hraje jednu z hlavních rolí, pracovala před začátkem natáčení ve firmě vyvážející cement a ropu a má červený diplom ze studií obchodní administrativy.

Oficiální český trailer filmu Láska z Khon Kaen / Rak ti Khon Kaen
Kick-Ass 2 (Kick-Ass 2) (úterý 16. 7., Nova Cinema, 22.35 - 00.35 / čtvrtek 18. 7., 01.40 - 03.40)

Plakát filmu Kick-Ass 2 / Kick-Ass 2Pokračování úspěšného komiksového hitu zaostává za svým vzorem snad ve všem, pořád ale jde o solidní podívanou. Režisér a spoluscenárista Jeff Wadlow za sebou nemá moment překvapení a snaží se navazovat na vše, co v prvním díle fungovalo, ale úplně se mu to nedaří. Příběh nemá jednotící linii, ale je spíše sledem epizod, zcela v něm chybí černý humor a úderné hlášky, příliš nepomáhá ani to, že autor osciluje mezi několika žánry a není schopen se pro některý rozhodnout. Taktéž násilí a brutalita, které dříve děj oživovaly, nyní působí zcela samoúčelně, nejvíce však snímek postrádá osobitost. Na lehkém nadprůměru tak snímek udržují slušná, avšak příliš rutinní akce, několik jednotlivých scén, pár vtipných momentů a zajímavé obsazení, v němž se objeví Aaron Taylor-JohnsonChloë Grace MoretzChristopher Mintz-PlasseJohn Leguizamo nebo Jim Carrey. Více se dočtete v naší recenzi.

Zajímavost: Aby svou postavu ztvárnil co nejvěrohodněji, pořídil si Carrey vlastní rekvizity. 

Český trailer filmu Kick-Ass 2 / Kick-Ass 2
Jean Gabin osobně (Gabin intime, aristocrate et paysan) (čtvrtek 18. 7., ČT art, 20.20 - 22.10)

Plakát filmu Jean Gabin osobně / Gabin intime, aristocrate et paysanTřináct let starý francouzský dokument o legendě evropského filmu nadchne nejen všechny její fanoušky. Režírující Serge Korber v něm vsadil na poctivý, ale neoriginální filmařský příběh a nechal promlouvat jen a jen samotného aktéra, jehož příběh je hodně silný a zároveň inspirativní. Nejpůsobivější je dokument hlavně v první polovině, kdy vypráví o tom, jak se zrodil herec Jean Gabin, který ani hercem původně být nechtěl a tom, jak se vykašlal na Hollywood a šel za svou vlast bojovat do války. Tehdy je dost napínavý a vůbec nepůsobí jako dokument. Když ovšem přejde k divadelní a filmové kariéře, snímek se mění na naprosto standardní žánrovku, která je vesměs jen výčtem nejslavnějších rolí a úspěchů a sem tam připojí nějakou zajímavost z natáčení nebo ze života sledovaného. To ale nic nemění na tom, že ve výsledku jde o příjemnou a komplexní záležitost, která poskytne vyčerpávající pohled na charismatického umělce. 

Zajímavost: Občanské jméno Gabina bylo Jean-Alexis Moncorgé.

Trailer k filmu není dostupný.

Takoví normální vozíčkáři (Tiszta szívvel) (čtvrtek 18. 7., ČT art, 22.10 - 23.50)

Plakát filmu Takoví normální vozíčkáři / Tiszta szívvelTři roky stará maďarská dramedie je v tuzemsku neznámá a nedá se sehnat žádnou oficiální cestou. Režisér a scenárista Attila Till v ní zvolil hodně příjemný postup, kdy se na lidi s postižením nedívá s extrémním soucitem, ale pomáhá si humorem i notně odlehčenou atmosférou. Body sbírá především poměrně originální kriminální zápletkou, v níž se z invalidů nebojí dělat ne úplně kladné postavy, částečnou absurditou a svižným tempem. Pomohl si i skvělým obsazením, v němž některé role ztvárnili skuteční vozíčkáři, kteří zajišťují dojem absolutní autenticity. Solidní dojem ale kazí to, že tvůrce celou dobu jen klouže po povrchu a v žádném z témat nejde do hloubky, takže jen naznačuje mnoho konfliktů, které ovšem nedořeší, což ostatně platí i o humoru, který by mohl být mnohem černější a brutálnější, takhle je asi zbytečně smířlivý. Výsledku pak nepomáhá ani to, že v určitých momentech zvážní a snaží se dojímat, což úplně nefunguje. Tip pro festivalové publikum.

Zajímavost: Režiséra k natočení filmu inspirovala vlastní zkušenost z dobrovolnické práce s postiženými. 

Originální trailer filmu Takoví normální vozíčkáři / Tiszta szívvel

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Víly z Inisherinu 8/10
Recenze: Víly z Inisherinu jsou temným dramatem o konci jednoho přátelství Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
10 komerčně nejúspěšnějších filmů Stevena Spielberga
Téma: 10 komerčně nejúspěšnějších filmů Stevena Spielberga Steven Spielberg může být považován za otce blockbusterů, které se zrodily v polovině 70. let díky jeho Čelistem. Jaké další trháky jsou spojeny s jeho jménem? čtěte zde
Vydáno: 28.01.2023 10:30 v sekci Články | Žebříčky
0
TV tipy: 27. 1. 2023 - 2. 2. 2023
TV tipy: Drsnej Shaft a Abraham Lincoln jsou božští kazišuci Také přelom ledna a února je v televizích spíše ve znamení mnoha repríz, případně takřka neznámých snímků, o nichž toho nejde moc zjistit. Nejlákavějšími tipy tak jsou pravděpodobně komedie Kazišuci a Jsem božská.... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 4. týden
Kinopremiéry: Víly z Inisherinu se ocitají v zajetí dealerovy mysli Jednoznačným tahákem konce ledna v kinech je premiéra čerstvě na devět Oscarů nominovaného komediálního dramatu Víly z Inisherinu. Své diváky by si mohlo najít i uvedení dánské trilogie Dealer, která proslavila Madse Mikkelsena.... čtěte zde
Vydáno: 25.01.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny
Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny Před chvílí byly ohlášeny nominace na 95. ročník udílení cen americké Akademie filmových věd a umění Oscar. Nabízíme vám hlavní přehled nominovaných snímků a tvůrců. čtěte zde
Vydáno: 24.01.2023 15:00 v sekci Novinky | Zprávy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Teaser: Yellowjackets: 2. série (14.01.2023 16:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Chůvák má smůlu, protože se na bílý bílý den ocitl v údolí smrti (13.01.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel producent Rockyho a komedií Eddieho Murphyho (04.01.2023 10:15 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Šílená noc - cynická a brutální vánoční podívaná, v níž budete idylu hledat marně (10.12.2022 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Daniel Craig bude Queer (10.12.2022 07:30 v Novinky | Zprávy)
- Téma: 10+1 zahraničních vánočních klasik, které musíte do Vánoc vidět (04.12.2022 12:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Když srdce dubu promluvilo, přišla láska (30.11.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Top 10: čeští režiséři po roce 1989 (26.11.2022 14:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Fabelmanovi vypráví vánoční příběh z divnosvěta (23.11.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Naše kamarádka Atomic Blonde bez lítosti hledá lék na život (04.11.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Ryan Gosling bude The Fall Guy (31.10.2022 07:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Hobbs a Shaw vyprávějí Pinocchiovi legendu o Zorrovi (28.10.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Těžce zamilovaný Taras Bulba touží po moci a prochází kouzelným parkem (21.10.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer: Šílená noc (06.10.2022 13:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Záletník prožil svatbu podle Margot, která se proměnila v ohňostroj marnosti (30.09.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: S úsměvem spolu půjdeme tam, kde zpívají raci (28.09.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Papoušek Paulie se po svatbě ocitl pod vodou (16.09.2022 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   04/2023

Víly z Inisherinu
8/10

Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu