Distribuční společnost Atlantis Entertainment, která ho uvedla do českých kin v červenci, ho opatřila stručnou synopsí: Autoři filmu strávili více jak dva roky na cestách s Ozzym Osbournem. Skoro všichni přežili... Unikátní celovečerní portrét rockové legendy Ozzy Osbourna. Hudební filmy, potažmo dokumenty a portréty rockových hudebníků nebo jakýchkoliv jiných hudebníků jsou zcela specifický subžánr. Z poslední doby byl rozhodně zajímavý dramatizovaný portrét hudebníků, hip-hoperů N.W.A. Straight Outta Compton. Legendou je třeba i film inspirovaný albem The Wall od Pink Floyd Pink Floyd The Wall.
Bůh ti žehnej Ozzy Osbourne ale není dramatizovaný portrét. Jde "jen" o klasický hudební dokument, v němž sám Ozzy vzpomíná na své mládí a začátky v anglickém Birminghamu, kde potkal i své spoluhráče, se kterými v roce 1969 založili heavy metalovou kapelu Black Sabbath. Těmi spoluhráči byli Tony Iommi, Geezer Butler a Bill Ward. Také oni promlouvají na kameru a vzpomínají na své začátky a na Ozzyho působení u kapely, které v té původní fázi trvalo deset let do roku 1979, kdy byl Ozzy z kapely "propuštěn" kvůli nadměrné konzumaci alkoholu a drog.
Právě této stránce života rockové hvězdy, konzumaci alkoholu a drog (zde kokainu) je věnováno až příliš prostoru, na úkor třeba hudební stránky věci. Alba Black Sabbath jsou zde zmíněna jen pár slovy, zatímco o drogách a alkoholu se zde mluví od začátku do konce. Netvrdím, že to je nutně mínus, pouze informuji. Pokud vám více leží na srdci hudba, pak musíte hledat spíše jinde. Pokud vám ale tyto "bulvární" záležitosti vyhovují, pak budete určitě spokojeni, protože Ozzy, ať už se dá jeho slovům věřit doslova, nebo ho brát s nadsázkou, zřejmě patřil k největším dosud žijícím konzumentům drog i alkoholu vůbec.
Vedle klasického průřezu Ozzyho mládím, životem a také soukromím, včetně výpovědí mnoha jeho dětí, podle jejichž slov Ozzy nebyl zrovna otcovský vzor, což tedy vůbec nepřekvapuje, se dostane také pohledu do zákulisí Ozzyho vystoupení, což prozrazuje už úvodní informace o tom, že s ním tvůrci filmu Mike Fleiss a Mike Piscitelli strávili dva roky na koncertních turné. Dostává se nám tak pohled třeba na Ozzyho předkoncertní rutinu, ke které patří rozezpívávání, ale i šlapání na rotopedu. Prostor zde pochopitelně dostala i "slavná" reality show Osbournovi, naštěstí ne moc velký. Dost místa je tu věnováno i slovům Ozzyho ženy a manažerky v jedné osobě, Sharon Osbourne.
Ozzy nicméně působí sympatickým dojmem, a i když ho musíme pokládat za "nespolehlivého vypravěče" a není nutno věřit všemu, co říká, přesto je to vesměs většinou vtipné a zábavné, dokonce i to, co je nebo spíše bylo dosti smutné (právě ta konzumace drog a alkoholu). Pouze jedna skutečnost zde k smíchu není, a tou byla tragická smrt Ozzyho spoluhráče z jeho sólové dráhy, kytaristy Randy Rhoadse, který tragicky zemřel (při leteckém neštěstí) v pouhých pětadvaceti letech.
Závěrem tedy jen konstatuji to, co jsem napsal již na začátku, a sice to, že Bůh ti žehnej Ozzy Osbourne není primárně pro Ozzyho fanoušky, ale pro každého, komu se líbí portréty hudebních legend a těch rockových zvláště. Neurazí a místy dobře pobaví.
Bůh ti žehnej Ozzy Osbourne měl v českých kinech premiéru 21. července 2016.