Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Alan Parker

Téma: Všechny filmy Alana Parkera seřazené od nejhoršího k nejlepšímu

Vydáno: 08.08.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk | foto: StudioCanal

V tomto článku si připomeneme čtrnáct celovečerních snímků britského režiséra Alana Parkera, které si seřadíme od nejhoršího k nejlepšímu či spíše od dobrého k tomu nejskvělejšímu.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
14. Evita 
Madonna, Antonio Banderas ve filmu Evita / Evita
© Buena Vista
Alan Parker realizoval pouhých 14 celovečerních snímků, ale každý z nich stál za to. Nikdy nenatočil vyloženě špatný film. V muzikálu z roku 1996 popová zpěvačka Madonna ztvárnila chudou dívku Evu Duarte, která opouští svůj venkovský domov a vydává se do Buenos Aires, aby se stala manželkou budoucího prezidenta Juana Peróna (Jonathan Pryce). Lid ji miluje, ona miluje lid, jenže její život přerve v pouhých 33 letech rakovina. Předlohou Evity je stejnojmenné album z roku 1976, které produkovali Andrew Lloyd Webber a Tim Rice. Dva roky po něm vznikl i muzikál, kde Webber byl autorem hudby a Rice textů. Film měl slušný komerční úspěch (náklady 55 mil. dol., tržby 144 mil. dol.) a získal Oscara za píseň "You Must Love Me". Kromě toho pak i tři zlaté Glóby: za nejlepší muzikál, herecký pro Madonnu a za píseň pro Webbera.

Originální trailer filmu Evita

13. Vítejte ve Wellville
Matthew Broderick, Traci Lind ve filmu Vítejte ve Wellville / The Road to Wellville
© Columbia Pictures
Komediálně laděný snímek Parker natočil v roce 1994 podle stejnojmenného románu amerického spisovatele T. Coraghessana Boyla. Anthony Hopkins tu hraje šíleného majitele speciální kliniky, v níž je zakázán sex a konzumace masa. Jeho klienty se stanou i William Lightbody (Matthew Broderick) a jeho manželka Eleanor (Bridget Fonda), na nichž Hopkinsův doktor aplikuje své bizarní léčebné metody. Diváky Parkerova zvláštní, ulítlá komedie nechala chladnými a film komerčně propadl a kriticky film hodnotila i většina tehdejších recenzí.

Originální trailer filmu Vítejte ve Wellville

12. Život Davida Galea
Kevin Spacey ve filmu Život Davida Galea / The Life of David Gale
© Universal Pictures
Krimithriller natočil Parker v roce 2003 a šlo o jeho poslední film. Jde o scenáristický debut Charlese Randolpha, který o třináct let později získal Oscara za Sázku na nejistotu. Titulní postavu profesora filosofie obviněného z vraždy a čekajícího na trest smrti, jehož je sám kritikem, hrál tehdy velmi populární Kevin Spacey. Reportérku zkoumající Galeův případ představovala Kate Winslet. Ačkoliv je Život Davida Galea Československou filmovou databází hodnocen dost vysoko (82%), tehdejší americká kritika byla vůči filmu hodně odměřená a ani komerčně si tento snímek nijak výrazně nevedl.

Originální trailer filmu Život Davida Galea

11. Navštivte ráj
Tamlyn Tomita, Dennis Quaid ve filmu Navštivte ráj / Come See the Paradise
© 20th Century Fox
Historické drama je milostným příběhem Američana (Dennis Quaid) a Japonky Lily (Tamlyn Tomita), kdy během útoku na Pearl Harbor je Lily spolu s dalšími lidmi ze své komunity uvězněna v internačním táboře. Tímto snímkem se Parker absolutně minul s diváky a film komerčně propadl, když v amerických kinech nevydělal ani milion dolarů. Naopak kritikou byl přijat příznivě. U nás tento film vysílala pouze televize a zná ho jen málokdo.

Originální trailer filmu Navštivte ráj

10. Andělin popel
Robert Carlyle, Emily Watson ve filmu Andělin popel / Angela's Ashes
© Paramount Pictures
Předposlední režisérův film, rodinné drama, bylo natočeno podle autobiografické knihy irsko-amerického spisovatele Franka McCourta, který v ní vzpomíná na nelehké dětství prožité v chudinské čtvrti irského Limericku. Depresivní film se opírá hlavně o herecké výkony dvojice Robert Carlyle a Emily WatsonFilm Andělin Popel, který získal cenu diváků na 35. MFF v Karlových Varech 2000, v Americe komerčně propadl.

Originální trailer filmu Andělin popel

9. Commitments
Fotografie z filmu Commitments / The Commitments
© 20th Century Fox
Příběh stejnojmenné fiktivní soulové kapely z Dublinu. Ve filmu vystupují převážně neherci s hudebními vlohami. Film natočený podle stejnojmenné knihy Roddyho Doyla z roku 1987 vyprodukoval pár velmi úspěšných hudebních soundtracků a v Irsku byl vyhlášen nejlepším irským filmem vůbec. V roce 1992 získali Commitments čtyři ceny britské akademie BAFTA: za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář a střih.

Originální trailer filmu Commitments

8. Bugsy Malone
Scott Baio, Jodie Foster ve filmu  / Bugsy Malone
© Paramount Pictures
Gangsterská hudební komedie je Parkerovým režijním debutem. Děj je zasazen do doby prohibice v New Yorku, kdy proti sobě stojí dva znepřátelené gangy. Jeden vede Tlusťoch Sam (John Cassisi), zatímco druhému velí Hezoun Dan (Martin Lev). Film je originální tím, že všechny role hrají dětští herci, ač nejde o film pro děti. Film získal pět cen BAFTA: za nejlepšího nováčka a herečku ve vedlejší roli pro Jodie Foster, Parker za scénář, výpravu a soundtrack. Oba hlavní herečtí představitelé - Cassisi i Lev v herecké kariéře nepokračovali a Bugsy Malone je jejich jediným filmovým účinkováním. Titulní postavu Bugsyho Malona ztvárnil ve svém hereckém debutu Scott Baio.

Originální trailer filmu Bugsy Malone
7. Střílejte na měsíc

Albert Finney, Diane Keaton ve filmu Střílejte na měsíc / Shoot the Moon
© MGM
V roce 1982 natočil Parker podle scénáře Bo Goldmana rodinné drama, jehož název je odvozen z karetní hry. Vypráví příběh rozvratu rodiny spisovatele George Dunlapa (Albert Finney) a jeho ženy Faith (Diane Keaton). George si najde milenku Sandy (Karen Allen), a když se to Faith dozví, George vše přizná a odchází z domu. Rozchod manželů má neblahý dopad i na jejich děti. Faith si brzy najde nového přítele Franka (Peter Weller), který má u domu Dunlapových postavit tenisový kurt. U nás málo známý film je zdařilé psychologické drama s kvalitními hereckými výkony.

Originální trailer filmu Střílejte na měsíc

6. Sláva 
Fotografie z filmu Sláva / Fame
© MGM
Hudba a tanec jsou hlavními hrdiny hudebního filmu z roku 1980, který nás provází čtyřmi roky rozličných postav, od úvodních konkurzů až po poslední ročník, které mají společné to, že chtějí prorazit v tvrdém světě šoubyznysu. Z šesti oscarových nominací byl snímek oceněn za hudbu a píseň, jejichž autorem byl Michael Gore. Šlo o jednoznačný úspěch, film v USA utržil 42 milionů dolarů, inspiroval celou řadu osmdesátkových snímků o tanci a hudbě a v roce 2009 se dočkal i remaku Fame - cesta za slávou.

Originální trailer filmu Sláva

5. Křídla 
Matthew Modine, Nicolas Cage ve filmu Křídla / Birdy
© TriStar
Psychologické drama natočil Parker podle stejnojmenné knihy Williama Whartona z roku 1978. Je o dvou povahově rozdílných přátelích, kteří se po návratu z války ve Vietnamu musí vyrovnat s civilním životem. Zatímco Al (Nicolas Cage) nemá s návratem k normálnímu životu problém, Birdy (Matthew Modine) touží létat jako pták. I přes přízeň kritiky film v USA propadl. Pro záběry z ptačí perspektivy zde byl použit systém Skycam vytvořený tvůrcem Steadicamu Garretem Brownem. Kameramanem filmu, stejně jako většiny Parkerových snímků, byl Michael Seresin.

Originální trailer filmu Křídla

4. Půlnoční expres
Brad Davis, John Hurt ve filmu Půlnoční expres / Midnight Express
© Columbia Pictures
Velký úspěch měl při svém uvedení v roce 1978 thriller, jehož název znamená ve vězeňském slangu výraz pro pokus o útěk, inspirovaný skutečným životním příběhem Billyho Hayese, podle jehož knihy napsal scénář Oliver Stone, který za něj získal svého prvního Oscara. V roce 1970 je na tureckém letišti zadržen americký student Billy Hayes (Brad Davis) snažící se propašovat dvě kila hašiše. Je za to odsouzen na 30 let v tureckém vězení, kde je bití a mučení na denním pořádku. Jediným způsobem jak přežít, je utéct. Z šesti oscarových nominací a první režijní pro Parkera film získal dvě ceny, kromě Stoneova scénáře byla oceněna ještě hudba (Giorgio Moroder).

Originální trailer filmu Půlnoční expres

3. Pink Floyd: The Wall
Bob Geldof ve filmu Pink Floyd: The Wall / Pink Floyd: The Wall
© MGM
Legendární experimentální muzikál natočil Parker podle dvojalba The Wall kapely Pink Floyd. Scénář k filmu s minimem dialogů napsal basák a zpěvák kapely Roger Waters. Hlavní postavu deprimované rockové hvězdy Pinka ztvárnil hudebník Bob Geldof. Film obsahuje řadu legendárních scén - animované pasáže pochodujících kladiv nebo semílání studentů v obřím mlýnku na maso, vše doprovázené hudbou Pink Floyd. Ze skladeb, které tu zazní, je asi nejznámější Another Brick in the Wall. Snímek je jedinečným audiovizuálním zážitkem, který lze právem řadit mezi Parkerova mistrovská díla.

Originální trailer filmu Pink Floyd: The Wall

2. Hořící Mississippi
Gene Hackman, Willem Dafoe ve filmu Hořící Mississippi / Mississippi Burning
© Orion Pictures
Podle skutečných událostí natočené drama se odehrává v šedesátých letech ve státě Mississippi, kde jsou zavražděni tři aktivisté za občanská práva. Vraždu přijíždí vyšetřit nesourodá dvojice agentů FBI - idealisticky zapálený Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Filmy jako Hořící Mississippi se už dnes netočí: jde o brilantní filmařské řemeslo, v němž jsou všechny složky sladěny do mimořádně působivého celku. Ze sedmi oscarových nominací si nakonec sošku odnesl jen kameraman Peter Biziou. Parker byl nominován za režii, byla to jeho druhá režijní nominace.

Originální trailer filmu Hořící Mississippi

1. Angel Heart
Mickey Rourke, Robert De Niro ve filmu Angel Heart / Angel Heart
© TriStar
Mistrovským dílem je pak i mysteriózní thriller natočený podle stejnojmenného románu Williama Hjortsberga Padající anděl z roku 1978. Odehrává se v 50. letech v New Yorku, kde je soukromé očko Harry Angel (Mickey Rourke) kontaktován tajemně vyhlížejícím Louisem Cypherem (Robert De Niro), od něhož dostane zdánlivě rutinní úkol - vypátrat zmizelého muže jménem Johnny Favorite. Angelovo vyšetřování provází narůstající počet bizarních nehod a vražd spějících až k překvapivému rozuzlení. Hutnou, temnou atmosférou disponující snímek se může opřít o skvělé výkony De Nira a Rourkea a originální Parkerovu režii, která vás drží v napětí až do strhujícího konce. Film měl svého času problémy s cenzurou, takže několik záběrů ze sexuální scény mezi Rourkem a Lisou Bonet muselo být vystřiženo, aby film získal rating R (původně dostal rating X podobně jako pornografické snímky). Angel Heart je z toho druhu filmů, kde opakovaná zhlédnutí jen umocňují zážitek.

Originální trailer filmu Angel Heart

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 2. víkend
Box office: Liam Neeson se vrací na vrchol Americký žebříček tržeb patřil znovu Liamu Neesonovi a jeho novému akčnímu thrilleru s názvem The Marksman, jemuž na první místo stačily pouhé tři miliony. čtěte zde
Vydáno: 18.01.2021 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Jim Carrey desetkrát jinak
Jim Carrey desetkrát jinak I když Jim Carrey oslaví kulatiny až příští rok, rozhodli jsme se mu nadělit dárek v podobě výběru toho nejlepšího, co tohoto geniálního herce v jeho rozporuplné kariéře potkalo. čtěte zde
Vydáno: 17.01.2021 09:30 v sekci Články | Publicistika
0
Téma: top 10: herci s nejvíce Oscary
Téma: top 10: herci s nejvíce Oscary Předávání cen Akademie filmových umění a věd proběhne tento rok o něco později a to je vhodná příležitost ohlédnout se za desítkou herců s největším počtem Oscarů. čtěte zde
Vydáno: 16.01.2021 09:30 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 15. 1. 2021 - 21. 1. 2021
TV tipy: Když dostával otázky a odpovědi, zažil Angličan zlý časy v El Royale a Twin Peaks Ve druhé polovině ledna nečekejte v televizích žádné zásadní novinky, neboť prim znovu hrají reprízy a nezajímavá béčka. Za vyzdvihnutí nicméně stojí premiéra thrilleru Zlý časy v El Royale a drama Otázky a odpovědi. ... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Top 20 ČR: rok 2020
Top 20 ČR: Nejúspěšnějším filmem roku 2020 byl dokument V síti Dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti o zneužívání dětí na internetu byl nejúspěšnějším filmem uvedeným v českých kinech v roce 2020. čtěte zde
Vydáno: 14.01.2021 14:20 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Willy's Wonderland (16.01.2021 10:58 v Novinky | Trailery)
- Zemřel režisér Michael Apted (08.01.2021 23:11 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Motýlek byl postaven před Sophiinu volbu a prolomil hradbu mlčení (08.01.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Hodinářův učeň navštěvuje dámský klub (25.12.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Nicolas Cage uvádí Dějiny nadávání (22.12.2020 20:09 v Novinky | Trailery)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2020 opustily (22.12.2020 13:46 v Novinky | Zprávy)
- Scott Stapp bude Frankem Sinatrou ve filmu Reagan (17.12.2020 09:27 v Novinky | Zprávy)
- Nicolas Cage na prvních fotkách z Prisoners of the Ghostland (15.12.2020 18:57 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel spisovatel John le Carré (14.12.2020 19:03 v Novinky | Zprávy)
- Televizní pokračování Mlčení jehňátek má první teaser (09.12.2020 08:42 v Novinky | Trailery)
- Režisér Samaritána natočí Van Helsinga (02.12.2020 10:00 v Novinky | Zprávy)
- The Mauritanian: trailer (01.12.2020 19:48 v Novinky | Trailery)
- Téma: Oscar 2021: jací jsou favorité? (23.11.2020 17:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Mistr hazardu Batman ztratil Stalina a volá netvora (20.11.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Trailer nové verze třetího Kmotra (18.11.2020 10:29 v Novinky | Trailery)
- Bella Thorne v thrilleru Girl (11.11.2020 12:31 v Novinky | Trailery)
- Willy's Wonderland: první teaser (31.10.2020 19:19 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2021 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu