Šestý díl šesté řady seriálu Hra o trůny je opět o překotném vývoji, či dokonce dočasném uzavření některých dějových linií, které těží z předstihu před knižní předlohou. O tom, jak se tento přístup vyplácí, se dozvíte v recenzi. POZOR: Text obsahuje nezbytné spoilery k předchozím epizodám!
Starý nepřítel Walder Frey (
David Bradley) opět přichází na scénu. Daleko za Zdí Bran Stark (
Isaac Hempstead Wright) a Meera (
Ellie Kendrick) unikají před šiky nemrtvých. Gilly (
Hannah Murray) se setkává s rodinou Samwella Tarlyho (
John Bradley) na Parožnatém vrchu. V Králově přístavišti se Jaime Lannister (
Nikolaj Coster Waldau) vydává utkat s vládou Nejvyššího vrabčáka (
Jonathan Pryce). V Braavosu čelí Arya (
Maisie Williams) poslední zkoušce, která ovlivní celý její další život.
Epizoda šestá s názvem
Krev mé krve, kterou na základě scénáře
Bryana Cogmana natočil
Jack Bender, je velice hektická a do značné míry uzavíracím dílem. Hned několik linií, kde jsme si již několikátým dílem říkali, že se tu moc neděje, je ukončeno, či vysláno novým směrem. Řeč je tu hlavně o situaci v Králově přístavišti, kde se kuly pikle na zlomení vlády fanatických Vrabčáků. Slabý král Tommen (
Dean-Charles Chapman) se potácel mezi vlivem Nejvyššího vrabčáka a své matky Cersei (
Lena Headey). Tato patová situace se zde láme. Možná trochu překvapivě, ale i tak je to dobře. Jedinou neznámou je zde tradičně královna Margaery (
Natalie Dormer).
Další kapitolou, která je zde uzavřena, jsou Aryiny zkoušky, aby se mohla stát jednou z Lidí bez tváře. Tato linka byla sice zpočátku cool, ale později beznadějně přešlapovala na místě. Zda se tedy Arya stane vražedkyní, nebo ne, vám tu neprozradím, ale je to rozhodně řešení, které dává v širších souvislostech ságy smysl. Zde učiněné rozhodnutí bude však mít ještě minimálně jednu dohru a každopádně to nebude pro Aryu nic dobrého.
Název této epizody se pak týká linie putování Samwella a Gilly do Samova domova na Parožnatém vrchu. Sam tu chce Gilly a malého Sama nechat, aby se mohl vydat sám do Citadely (do níž nesmí ženy). Je skutečně s podivem, jak je tato část s klišovitým námětem, totiž večeře s „nezdárným potomkem“, který přišel rodičům po dlouhé době ukázat svůj protějšek, vytěžena do té míry, že je téměř tím nejzajímavějším na tomto díle. Lord Randyll Tarly (
James Faulkner) sice cenu otce roku nezíská, ale to už víme ze Samova vyprávění v minulých řadách.
Příběh Brana je opět zdrojem největších spoilerů a proto se zde zmíním jen o faktech z minulého dílu, kdy jsme se dozvěděli, jak vznikli Bílí chodci. Posledně jsem se trochu kriticky vyjádřil v tom smyslu, že nevím, zda to v této fázi něčemu poslouží. A skutečně posloužilo, byť ne tak, jak bychom si asi představovali. To se obrazí v tom, jak je do příběhu vpletena postava, zmiňovaná čas od času v seriálu a postav, která se principem deus ex machina objevuje, aby zachránila situaci, v knihách – řeč je pochopitelně o Studenorukém, kterého tak konečně vidíme i v seriálu, a který skrývá jedno zásadní tajemství, které nevědí ani čtenáři knih.
Konec dílu opět patří Daenerys (
Emilia Clarke), která se konečně odhodlává ke kroku, na který jsme u ní čekali několik let. Bohužel však rychlejší tempo seriálu má také za následek to, že vypadá jako příliš velká shoda okolností, že velmi podobné teze hlásal v minulém díle i Euron Greyjoy. Na to, zda se účel a prostředek potkají, si ale budeme muset počkat.
Celkově vzato jde o zajímavou epizodu ukončující několik téměř neprogresivních linií a jedno překvapení v podobě postavy Studenorukého, kterého nám seriál dlouho zůstával dlužen. Šestá sezóna se nám tak příjemně přehoupla do druhé poloviny a já jsem velice zvědav, kam nás ještě zavede.