Recenze: Podivný filmařský experiment s E. A. Poem

Vydáno: 23.01.2015 17:30 - Vratislav Šálek | foto: facebook tvůrce

Lékař Jim Sturgess přichází v adaptaci povídky E. A. Poea na zkušenou do psychiatrického ústavu, kde se chce něčemu přiučit, jenže zjistí, že v něm není něco v pořádku. Jak obstojí tento nenápadný thriller v žánrové konkurenci?

E.A. Poe: Podivný experimentRecenzoval/a Vratislav Šálek dne 23.01.2015 17:30. Lékař Jim Sturgess přichází v adaptaci povídky E. A. Poea na zkušenou do psychiatrického ústavu, kde se chce něčemu přiučit, jenže zjistí, že v něm není něco v pořádku. Jak obstojí tento nenápadný thriller v žánrové konkurenci? Hodnocení: 3.5
Do klasické literatury dnes sice spadá kdeco, jenže málokteří autoři jsou srozumitelní i v současnosti a jejich díla přežila zkoušku časem. Jedním z nich je určitě zakladatel moderní podoby detektivního a hororového žánru Edgar Allan Poe, který nezůstává ani stranou zájmu filmařů. Jeho zajímavý a záhadný životopis, o který měl dlouhá léta eminentní zájem Sylvester Stallone, je tedy v nedohlednu, čas od času se nicméně stane, že nějaká jeho povídka se dočká svého zfilmování. Tak jako aktuálně v případě snímku E.A. Poe: Podivný experiment.

Fotografie z filmu E.A. Poe: Podivný experiment / Eliza GravesTen se odehrává na přelomu devatenáctého a dvacátého století v psychiatrické léčebně Stonehearst Asylum, kam přijíždí na zkušenou mladý budoucí doktor Edward Newgate, který by zde rád zjistil, jak zacházet s vyšinutými pacienty. Jenže už od prvních chvil mu cosi nehraje. Ředitel ústavu Silas Lamb je dost podivín, s chovanci se zachází úplně jinak, než ho učili ve škole a mezi nimi je navíc záhadná Eliza Graves, jež sem zdánlivě nepatří, na druhou stranu má panickou hrůzu z jakéhokoli lidského doteku. Brzy Edward také zjistí, že se tu skutečně děje něco moc špatného a možná i zlého, čemuž se tedy pokusí zabránit. 

Předem recenze se slušní upozornit na fakt, že tuzemský divák může být ze všech názvů souvisejících s filmem trochu zmaten, což je trošku úsměvné. Do kin jde tedy s titulem E.A. Poe: Podivný experiment, v originále se ovšem jmenuje Eliza Graves (také malinko zavádějící, ale o tom později) a někdy ho lze najít i jako Stonehearst Asylum, a aby toho nebylo málo, tak povídku, z níž vychází, si můžete přečíst pod českým názvem Metoda doktora Téra a profesora Péra. Pořád jde tedy o jedno a totéž, a jelikož kampaň není nijak masivní, mohlo by se stát, že se v tom potenciální zájemce trošku ztratí (pokud se o existenci filmu vůbec dozví), což by byla škoda.

Fotografie z filmu E.A. Poe: Podivný experiment / Eliza GravesDo zhruba poloviny jde totiž o výbornou žánrovku, které není moc co vytknout. Ne tolik známý, ale vesměs spolehlivý režisér Brad Anderson od začátku tvoří parádní atmosféru odlehlého ústavu zahaleného v mlze, s níž umí pracovat a skýtá mu tím pádem mnohé možnosti. Hned je také jasné, že tu něco není v pořádku a není z toho úplně příjemně, tudíž je divák vtažen do zajímavého děje a čeká, co bude dál (proto doporučuji nečíst oficiální synopsi, která bohužel jeden spoiler prozrazuje). Všechno ještě dokresluje slušná hudba Johna Debneyho.

Moc fajn je též obsazení, které až na výjimky netvoří velké hvězdy. Nejlepší je rozhodně maniakální Ben Kingsley, jenž táhne celý film a každou scénu si tzv. krade pro sebe a je možná škoda, že podobně famózní Michael Caine nedostal více prostoru. Ostudu si ale neuřízl ani titulní a velmi dobrý Jim Sturgess, který se ze svého sympatického hrdiny snaží dělat nejednorozměrnou postavu, což se mu poměrně daří. Typicky nevýrazná a zaměnitelná Kate Beckinsale (jejíž pacientka i přesto, že dala snímku název, není ústřední figurou, ale slouží spíš jako určitá motivace) alespoň nepřehrává a nijak zásadně nevadí. 

Fotografie z filmu E.A. Poe: Podivný experiment / Eliza GravesProblém pak není ani chvílemi televizní dojem ani to, že je znát určitá studiovost a triková a vizuální stránka nejsou úplně dokonalé. Horší je, že těsně za polovinou tvůrce povolí, dost ubere z hutné atmosféry a točí klasický a ničím zvláštní thriller, jenž se nevyhýbá určitým klišé a musí v něm být nějaká ta akce. Závěrečná pointa a snaha o jakési antimilitaristické vyznění jsou pak lehkým zklamáním, protože víc než co jiného působí dost samoúčelně a zanechají dojem, že autoři chtěli za každou cenu šokovat, což nevím, zda se úplně zdařilo. Lehce na pováženou budiž i skutečnost, že nejklíčovější pasáž z celé zápletky tu není nijak vysvětlena.

Ve výsledku (a bez znalosti literární předlohy, která je prý mnohem bizarnější a hutnější) se tak dá s klidným svědomím napsat, že E.A. Poe: Podivný experiment je velmi dobrou žánrovkou, která ale zcela nevyužívá svůj potenciál a přece jen je trošku víc "user friendly", než by se slušelo. Jejím zhlédnutím ale určitě neprohloupíte a nebudete litovat necelých dvou hodin, protože podobných záležitostí se dnes už moc netočí, natožpak abyste si je mohli užít na velkém plátně.

PS: V pátek 23. a v sobotu 24. ledna je vždy od 19. hodiny možné film zhlédnout při speciální projekci přímo v Psychiatrické léčebně Bohnice, což může být hodně unikátní zážitek.

Český trailer filmu E. A. Poe: Podivný experiment / Eliza Graves


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY