Nestárnoucí akční klasika s Melem Gibsonem a Danny Gloverem konečně přichází i ve vysokém rozlišení. Film by si sice určitě zasloužil lepší bonusovou péči, ale přepis samotný se rozhodně povedl. Fanoušci nemají proč váhat.
Zdálo se jí, že umí lítat. A letěla. Proto teď leží polonahá krasavice rozbitá na zničené kapotě automobilu. Jsme v Los Angeles před Vánocemi a případ dostává na starost detektiv Roger Murtaugh (Danny Glover), který právě oslavil padesátku. Na starost má také nového parťáka Martina Riggse (Mel Gibson), který má tak trošku sebevražedné tendence, protože se ještě nevyrovnal se smrtí manželky. Murtaugh je možná příliš starý na tyhle sračky, ale nezbyde mu nic jiného, než snažit se přežít nečekaně se odvíjející případ i šíleného kolegu.
Smrtonosná zbraň je klasika akčního žánru i parťáckých filmů. Má všechno: výrazně odlišnou, ale báječně sehranou ústřední dvojku hrdinů, silný scénář plný vybroušených hlášek a nadmíru zručného režiséra, který zvládá konverzační pasáže i akci. Není divu, před i za kamerami stála samá esa: Gibson už měl svou akční madmaxovskou trilogii a komedie mu šla stejně skvěle, Glover byl volba nečekaná, ale o to víc fungující. Mimochodem, při obsazování role Riggse se prý uvažovalo i o Bruci Willisovi. Willis pokoušející se o sebevraždu? Ještě že to nedopadlo.
Gibsonův Riggs je opravdu magor a Glover unavený vysloužilý polda, který toho už dost zažil a těší se na důchod. Mezi oběma to fantasticky jiskří, na druhou stranu je režisér (na rozdíl od pozdějších dílů) ještě docela krotí, což je jen ku prospěchu věci. Gloverova idylická rodina nepůsobí jako scénáristické klišé, ale jako skutečná oáza v násilí a zločinu plném LA, místo, kam i nevyrovnaný Riggs zatouží patřit. Padouch Gary Busey disponuje potřebnou fyzickou hrozivostí a je smrtonosnému Melovi rovnocenným partnerem.
Shane Black byl scénáristickou hvězdou přelomu osmdesátých a devadesátých let, je "vinen" autorstvím
Posledního skauta nebo
Posledního akčního hrdiny a na vrcholu kariéry byl nejlépe placeným "pisálkem" v Hollywoodu, když dostal čtyři miliony dolarů za
Dlouhý polibek na dobrou noc. Bez Joela Silvera by americký akční film vypadal asi podstatně jinak. Produkoval tak zásadní věci jako třeba
Komando,
Predátora 1 a
2, první dvě
Smrtonosné pasti, Posledního skauta, Demilition Mana a trilogii
Matrix. Režiséra Richarda Donnere diváci milují za
Supermana,
Přichází Satan! nebo třeba
Jestřábí ženu.
Čtyřdílnou sérii
Smrtonosných zbraní jsem už dlouho neviděl a trochu se obával, jestli náhodou nevyčichla, neztratila to omamné kouzlo, které jsem tak zbožňoval. Bylo víc než příjemné si ověřit, že minimálně u prvních dvou dílů tomu tak rozhodně není. V jejich světle blednou i milované akčňáky z pozdějších let, protože ty byly čím dál víc nadsazené, hrdinové čím dál víc dokonalejší a nezranitelní.
To samé provázelo i tuto sérii, ale jednička je sympaticky zemitá, krvavá a ušpiněná, akce působí fyzicky a když něco vybouchne nebo se ohýbá plech aut, víte, že je to skutečné, žádné počítače. První díl je film drsný, mluví se v něm sprostě a dějí se v něm zlé věci i dobrým lidem. To je v době "slušných" a nekrvavých podívaných vhodných pro celou rodinu - viz
Smrtonosná past 4.0 - bohužel passé.
Smrtonosná zbraň je prostě nadčasová akční klasika, ke které se člověk vždycky rád vrátí. Otázka je, jestli se dočkala náležitě kvalitní Blu-ray prezentace.
OBRAZ A ZVUK
Film vyšel poprvé ve vysokém rozlišení už v roce 2006 a přepis sklidil silnou vlnu kritiky, tentokrát už Warneři neponechali nic náhodě. Obraz vypadá na dobu vzniku filmu nadmíru dobře (lépe než u třeba stejně starého warnerské vydání
Čarodějek z Eastwicku), a i když je občas snad trochu měkčí, není mu jinak co vytknout. Dialogy jsou krásně srozumitelné, akce zní náležitě mohutně, hudba čistě. Takhle by to prostě mělo vypadat pokaždé. Naštvaní tak mohou být pouze lidé závislí na dabingu, protože ten je k dispozici pouze jako mono.
BONUSY
Upřímně komentář režiséra mě moc nebavil. Donner zjevně viděl film po dlouhé době, a tak se často zasní (jak sám přiznává) a kochá se. Není to zrovna rozený vypravěč a i když má pomocníka, nepříjemně často se díváte na film bez komentáře. Ke komentáři jsou mimochodem pouze čínské titulky. Vynechané scény nabízejí půl hodiny nepovedených nebo vystřižených záběrů. Tohohle tématu se týká i jediná kontroverze kolem této edice - někteří fanoušci toužili po Director´s cutu z roku 2000. Delší verzi jsem nikdy neviděl a scény jako alternativní začátek nebo Riggs proti ostřelovači mi úplně stačí zvlášť. Film je dokonalý i bez nich. Videoklip ale doporučuji jen těm se silným žaludkem. Však uvidíte. V zahraničí vyšly všechny čtyři díly v kompletu s ještě pátým, bonusovým diskem. Škoda.
Kompletní seznam bonusů:
Komentář Richarda Donnera
Vynechané scény
Videoklip Honeymoon Suite: Lethal Weapon
Filmová upoutávka
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Zvuk: 1.0 Dolby Digital čeština, 5.1 DTS HD-Master Audio angličtina, 5.1 Dolby Digital němčina, 5.1 Dolby Digital francouzština, 5.1 Dolby Digital polština, 5.1 Dolby Digital ruština, 5.1 Dolby Digital italština, 1.0 Dolby Digital španělština, 5.1 Dolby Digital španělština, 5.1 Dolby Digital thajština, 1.0 Dolby Digital portugalština (Brazílie)
Titulky: české, francouzské, polské, ruské, dánské, finské, holandské, norské, španělské, turecké, bulharské, řecké, hebrejské, švédské, portugalské, čínské, thajské, anglické pro neslyšící, korejské, portugalské (Brazílie), německé pro neslyšící
Obraz: 16:9; 1,85:1