Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Smrtonosná zbraň od nejhorší po nejlepší

Téma: filmová série Smrtonosná zbraň seřazená od nejhorší po nejlepší

Vydáno: 21.11.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk | foto: Warner Bros.

Filmová série čtyř Smrtonosných zbraní je legendární. Režisérem všech čtyř dílů je Richard Donner. Hlavními představiteli ústřední dvojice byli Mel Gibson a Danny Glover.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
4. Smrtonosná zbraň 4 (1998)
Jet Li, Danny Glover, Mel Gibson ve filmu Smrtonosná zbraň 4 / Lethal Weapon 4
© Warner Bros.
Dvaadvacet let stará čtyřka je nepochybně nejslabším článkem filmové tetralogie. Vznikla po nejdelší (šestileté) pauze v celé sérii. Na čtyřce se neblaze podepsala především výměna na postu scenáristy, kterým zde byl nově Channing Gibson. Dvojice Murtaugh (Danny Glover) a Riggs (Mel Gibson) měla tentokrát co do činění s pašováním čínských imigrantů a s nebezpečným protivníkem, kterým byl nelítostný Wah Sing Ku (průlomová hollywoodská role Jeta Li). Kromě něj se jinak hlavní hrdinové potýkají především s těhotenstvím Riggsovy přítelkyně Lorny (Rene Russo) a Murtuaghovy dcery Rianne (Traci Wolfe). Kromě potrhlého obchodníka Lea Getze (Joe Pesci) se na scéně objevuje ještě užvaněný detektiv Butters (Chris Rock).

Mel Gibson, Danny Glover, Chris Rock, Joe Pesci ve filmu Smrtonosná zbraň 4 / Lethal Weapon 4
© Warner Bros.
Kdyby ve filmu nebyl výborný záporák Jeta Li, byla by čtyřka rodinným sitcomem nataženým na dvě hodiny. Především díky němu nesklouzává do úplného bahna a akční bojové scény mezi ním, Gibsonem a Gloverem jsou opravdu drsné a pozvedávají film lehce nad průměr, a i když je nejméně povedeným z celé série, komerčně si vedl velice dobře s celosvětovými tržbami 285 milionů dolarů - šlo o druhý nejlepší výsledek série. Vzhledem k nákladům pohybujícím se někde mezi 120 až 150 milióny však nebyly výsledné tržby pokládány za jednoznačný úspěch jako v případě předchozích dílů. Čtvrtý díl také postrádal silnou ústřední skladbu, ať už vytvořenou speciálně pro film, nebo použitou z jiného zdroje.
Celkové hodnocení: 60%
Originální trailer filmu Smrtonosná zbraň 4

 3. Smrtonosná zbraň 3 (1992)
Steve Kahan, Danny Glover, Mel Gibson ve filmu Smrtonosná zbraň 3 / Lethal Weapon 3
© Warner Bros.
Třetí díl natočený tři roky po dvojce zastihl dvojici parťáků na přechodu z 80. do 90. let a v podstatě šlo o pomyslný vrchol série, což se odrazilo na komerčním úspěchu. Trojka při nákladech pouhých 35 milionů vydělala nejvíce z celé série. Celosvětové tržby činily zhruba 322 milionů. Na začátku vidíme Riggse s Murtaughem při nepovedeném zásahu (scéna byla parodií podobného okamžiku v Ohrožení Britannicu), za což jsou "odměněni" degradací na pochůzkáře, to vše v okamžiku, kdy Murtaughovi chybí dva týdny do důchodu.

Mel Gibson, Danny Glover, Rene Russo ve filmu Smrtonosná zbraň 3 / Lethal Weapon 3
© Warner Bros.
Na ulici se pak zapletou do zdánlivě banálního bankovního přepadení, které je dovede na stopu  obchodu se zbraněmi, za nímž stojí bývalý policajt Jack Travis (Stuart Wilson). Díky vyšetřování Vnitřních záležitostí se Riggs sblíží s kolegyní Lornou Coleovou. Autory scénáře trojky jsou Jeffrey Boam, který už pracoval na dvojce, a Robert Mark Kamen, známý jako scenárista série Karate Kid. Režisérem, stejně jako všech ostatních dílů, byl znovu Richard Donner. Na filmu je především patrný posun od akce směrem k humoru, kterého bylo chvílemi možná až příliš, zvláště postava Leo Getze, která ve druhém díle byla svěžím přínosem, ve trojce vyloženě iritovala. Jinak je ale třetí díl velmi slušný a kromě toho, že v něm Riggs potká novou osudovou lásku, má i silnou ústřední skladbu, jejímiž autory jsou Eric Clapton a Sting
Celkové hodnocení: 70%
Originální trailer filmu Smrtonosná zbraň 3

2. Smrtonosná zbraň 2 (1989)
Patsy Kensit, Mel Gibson ve filmu Smrtonosná zbraň 2 / Lethal Weapon 2
© Warner Bros.
Dvojka vznikla dva roky po překvapivém úspěchu prvního filmu z roku 1987. Scénář psal původně autor jedničky Shane Black, jenže producent Joel Silver a režisér Donner ho považovali za příliš temný. Zatímco Black tíhnul více k akci, Silver s Donnerem chtěli více humoru. Blackův scénář tak přetvořil Jeffrey Boam. Poté, co se z Murtaugha a Riggse stali přátelé, vrhají se znovu do akce. Tentokrát si zadají s nebezpečnými gangstery z Jihoafrické republiky, kteří své nekalé obchody s pašováním peněz a drog kryjí diplomatickou imunitou jejich šéfa Arjena Rudda (Joss Ackland). Součástí vyšetřování, při němž jsou nemilosrdně likvidování členové policejního oddělení, se stane i ochrana klíčového svědka Lea Getze (Joe Pesci). Zde se Riggs zamiluje do půvabné Ruddovy asistentky Riky (Patsy Kensit) a přitom narazí i na vraha své ženy Vicky, kterým je Ruddova pravá ruka Vorstedt (Derrick O'Connor). 

Mel Gibson, Danny Glover, Joe Pesci ve filmu Smrtonosná zbraň 2 / Lethal Weapon 2
© Warner Bros.
Posun od akce k humoru je na dvojce jasně patrný stejně jako vývoj charakteru Riggse od potencionálního sebevraha sužovaného smrtí své ženy v prvním díle k výstřednímu, lehce vykolejenému extrovertovi, který tvoří expresivní protipól k usedlému Murtaughovi. Humor je jasně patrný i na vztazích mezi Riggsem a dospívajícími dětmi parťáka nebo Riggsovo verbální pošťuchování s policejní psycholožkou (Mary Ellen Trainor). Romantickou polohu zase představuje jeho románek s půvabnou Rikou. Celkově je na dvojce patrný odsun od drsně laděné jedničky k divácky přijatelnějšímu komediálnějšímu ladění. I tak je ale dvojka druhým nejlepším dílem série a s americkými tržbami kolem 150 milionů šlo o v USA komerčně nejúspěšnější díl série. Po hudební stránce zaujala předělávka klasické skladby Boba Dylana Knockin' on Heaven's Door.
Celkové hodnocení: 80%
Originální trailer filmu Smrtonosná zbraň 2

1. Smrtonosná zbraň 
(1987)
Mel Gibson, Danny Glover ve filmu Smrtonosná zbraň / Lethal Weapon
© Warner Bros.
Na pomyslném vrcholu série pak stojí první díl, který vymyslel a napsal tehdejší absolvent kalifornské univerzity Shane Black, když mu bylo 24 let. Ten napsal scénář o dvou protikladných policistech. Zatímco detektiv z oddělení vražd Roger Murtaugh uvažuje o důchodu (slavná hláška: "Na takovoudle srandu už jsem příliš starý"), Martin Riggs truchlí nad smrtí své ženy Vicky a uvažuje o sebevraždě. Když tuto nesourodou dvojici dají dohromady, mají oba pochopitelně neshody, které se ale postupně vytrácí, respektive i přes ně se mezi oběma novými kolegy rozvíjí zvláštní druh přátelství. Murtaugh Riggse seznámí se svou ženou Trish (Darlene Love) a svými třemi dětmi a Riggs se neoficiálně stává dalším členem jejich rodiny. 

Mel Gibson, Gary Busey ve filmu Smrtonosná zbraň / Lethal Weapon
© Warner Bros.
Vedle toho ale probíhá jejich vyšetřování vraždy prostitutky Amandy Hunseckerové, dcery Rogerova bývalého parťáka z Vietnamu (Tom Atkins). Díky tomu se dostanou na stopu pašování heroinu, které provádí bývalý generál McAllister (Mitchell Ryan). Vrcholem filmu je pak Riggsův duel s McAllisterovou pravou rukou, panem Joshuou (Gary Busey). Riggs prochází v průběhu filmu vývojem od vyšinutého sebevraha přes "Smrtonosnou zbraň" až po finální smíření, kdy je ochoten i díky přátelství s Murtaughem a jeho rodinou vyrovnat se s životní ztrátou milované ženy. Autorem hudby stejně jako všech dalších dílů byl Michael Kamen, zatímco kytarové motivy obstaral Eric Clapton. Smrtonosná zbraň byla unikátní i díky svému vánočnímu nádechu v podobě úvodní skladby Jingle Bell Rock Bobbyho Helmsena. Filmu se povedlo dokonale naplnit model policejního buddy movie, stejně jako přinést ikonické postavy, které se staly nesmrtelnými i díky perfektně fungující herecké dvojici Gibson-Glover. Především jejich zásluhou se z prvního dílu stala kultovní akční klasika. Neodmyslitelnou součástí celé série je pak kromě výše zmíněného také Donnerův bratranec Steve Kahan, který skvěle ztvárnil kapitána Murphyho, nadřízeného Riggse a Murtaugha. 
Celkové hodnocení: 90%
Originální trailer filmu Smrtonosná zbraň

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Loan offer for everybody apply here (Quick loan, 21.11.2020 20:15) Reagovat

  Are you in need of Urgent Loan Here no collateral required all problem regarding Loan is solve between a short period of time with a low interest rate of 2% and duration more than 20 years what are you waiting for apply now and solve your problem or start a business with Loan paying of various bills I think you have come to the right place just contact us We Are Here To Show You A Better Way To Financial Freedom !!!
  Contact Us At : abdullahibrahimlender@gmail.com
  whatspp Number +918929490461
  Mr Abdullah Ibrahim

 • - (thornhill, 24.11.2020 16:16) Reagovat

  Súhlasím, bolo to čim dial slabšie ale vyslovene zle ako Die Hard to našťastie nedopadlo

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 38. týden
Top 20 ČR: Avatar se vrací na trůn Obnovená premiéra nejúspěšnějšího filmu všech dob, Avataru, odsunula z prvního místa český velkofilm Jan Žižka, který se musel spokojit s druhým místem. čtěte zde
Vydáno: 27.09.2022 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 38. víkend
Box office: To nic, drahá bralo zlato Psychologický thriller To nic, drahá se umístil na špici žebříčku tržeb s devatenácti miliony. Stříbro patřilo historickému dramatu Válečnice a bronz bral Avatar. čtěte zde
Vydáno: 26.09.2022 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Avatar 8/10
Stroj času: Avatar se vrací do kin V roce 2009 mělo v kinech premiéru akční sci-fi Avatar, kterým režisér James Cameron opět posunul hranice toho, co lze spatřit na filmovém plátně, o kus dál. Jak se díváme na Avatar dnes? čtěte zde
Vydáno: 24.09.2022 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
BANGER. 8/10
Recenze: Drogová jízda s hořkým dojezdem BANGER. vypráví o ztrátě iluzí Očekávaný druhý film režiséra a scenáristy Adama Sedláka je kinetickým, dialogově autentickým a pocitově intenzivním snímkem, zasazeným do prostředí drog, rapu a hip-hopových koncertů. čtěte zde
Vydáno: 23.09.2022 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 23. 9. 2022 - 29. 9. 2022
TV tipy: Válečník král Škorpion podnikl cestu kolem světa Na konci září podzim udeřil plnou silou, televize to ale vůbec nereflektují. Žádnou zásadní premiéru opět nenabízejí, do našeho výběru se tudíž znovu dostávají snímky méně známé, zapomenuté nebo o něco hůře hodnocené. čtěte zde
Vydáno: 23.09.2022 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Satan znovu přichází (01.09.2022 09:30 v Novinky | Zprávy)
- Amsterdam: nový film Davida O. Russella má trailer (07.07.2022 09:30 v Novinky | Trailery)
- Téma: Tom Cruise slaví 60 let (03.07.2022 09:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Harley Quinn je doma a poslední úkryt hledá ve vlčí boudě (27.05.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: 6 nejlepších filmů Bruce Willise (09.04.2022 12:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Doktor Spánek je parazit, který je v pasti, kde hledá zónu úniku (08.04.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Oscar 2022: filmem roku je V rytmu srdce (28.03.2022 05:57 v Novinky | Zprávy)
- Mel Gibson v thrilleru Agent Game (08.03.2022 08:30 v Novinky | Trailery)
- Mark Wahlberg v dramatu Father Stu (11.02.2022 17:30 v Novinky | Trailery)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2021 opustily (22.12.2021 16:00 v Novinky | Zprávy)
- Mel Gibson převezme Smrtonosnou zbraň 5 (16.11.2021 08:30 v Novinky | Zprávy)
- Stroj času: 30 let od premiéry filmu JFK (13.11.2021 13:00 v Recenze | Stroj času)
- Iko Uwais vs Expendables: Postradatelní (27.10.2021 16:45 v Novinky | Zprávy)
- Scott Eastwood v akčním filmu Dangerous (22.10.2021 18:30 v Novinky | Trailery)
- Mel Gibson v prequelu Johna Wicka (19.10.2021 13:00 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   38/2022

BANGER.
8/10

Očekávaný druhý film režiséra a scenáristy Adama Sedláka je kinetickým, dialogově autentickým a pocitově intenzivním snímkem, zasazeným do prostředí drog, rapu a hip-hopových koncertů.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu